Αποστολέας Θέμα: Αγορά Πριονοκορδέλας  (Αναγνώστηκε 33820 φορές)

Γιώργος Χ.

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Ανεκπαίδευτος
  • Αγαπημένο ξύλο: μουριά, σφεντάμι
  • Αριθμός κατασκευών: θα δείξει...
Απ: Αγορά Πριονοκορδέλας
« Απάντηση #120 στις: Μάρτιος 19, 2017, 04:38:25 μμ »
Καλορίζικη!!....βλέπω μπόλικο πριονίδι, της έδωσες και κατάλαβε  ;D
Συγχαρητήρια και για τα διάτρητα !!!

Γιώργος Κατσίγιαννης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 930
  • Αριθμός κατασκευών: 30 και συνεχιζουμε....
Απ: Αγορά Πριονοκορδέλας
« Απάντηση #121 στις: Μάρτιος 19, 2017, 08:33:57 μμ »
Καλορίζικη και ΠΡΟΣΟΧΗ....!!!!
Παρα πολυ ωραια τα σεγαριστα,μπραβο !!!

Παπαβλαχόπουλος Γιάννης

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 371
  • Αγαπημένο ξύλο: το κοπάνημα
Απ: Αγορά Πριονοκορδέλας
« Απάντηση #122 στις: Μάρτιος 20, 2017, 02:39:51 πμ »
Καλορίζικη Μαρία, δεν ξέρω αν έχετε πάνω την πριονοταινία που είχε η την αλλάξατε, εγώ έβαλα στην δικιά μου που είναι ένα το αμέσως μικρότερο μοντέλο από το www.troxeioshop.gr  αυτή (ΜΑΥΡΗ ΚΟΡΔΕΛΑ 16mm ΚΟΠΗΣ ΞΥΛΟΥ ΙΑΠΩΝΙΑΣ) και δεν το πιστεύω. Άλλαξε εντελώς, Θερίζει τα πάντα για πλάκα.

Μαρία Γ.

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 263
  • ξύλο ελιάς το πιό όμορφο.ξύλο αμυγδαλιάς πανέμορφο
  • Αγαπημένο ξύλο: ΕΛΙΑΣ
  • Αριθμός κατασκευών: -0,12
Απ: Αγορά Πριονοκορδέλας
« Απάντηση #123 στις: Μάρτιος 20, 2017, 11:01:40 πμ »
Σας ευχαριστω ολους!!!
τωρα ναι ειμαι στην αναζητηση πριονοταινιας ειχε την δικη της πανω,και θελω να παρω διαφορα μεγεθη
10 20 30 40,ειμαι στο ψαξιμο  γιατι ειναι λιγο δυσκολο να βρεις το παχος 0,6 μμ παχος.
στους καταλογους της LENOX δεν εχει 0,6 το www.troxeioshop.gr  εχει μερικες...ψαχνουμε..
ξύλο ελιάς το πιό όμορφο.
ξύλο αμυγδαλιάς πανέμορφο.!!

Γιώργος Χ.

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Ανεκπαίδευτος
  • Αγαπημένο ξύλο: μουριά, σφεντάμι
  • Αριθμός κατασκευών: θα δείξει...
Απ: Αγορά Πριονοκορδέλας
« Απάντηση #124 στις: Μάρτιος 20, 2017, 11:31:32 πμ »
Καλημέρα !!! 210 9700150.   wintex . Ζήτησε τον Νίκο , ίσως από τους καλύτερους σε ότι έχει σχέση γενικά με κοπτικά, κορδέλες,  κοπτικά για ρούτερ , ότι θέλεις. ........είναι τίμιος  άνθρωπος, ότι σου πει...αυτό είναι !!!

Μαρία Γ.

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 263
  • ξύλο ελιάς το πιό όμορφο.ξύλο αμυγδαλιάς πανέμορφο
  • Αγαπημένο ξύλο: ΕΛΙΑΣ
  • Αριθμός κατασκευών: -0,12
Απ: Αγορά Πριονοκορδέλας
« Απάντηση #125 στις: Μάρτιος 20, 2017, 12:36:56 μμ »
ευχαριστω γεωργο...
στα στοιχεια της γραφει
παχος πριονοταινιας 0,6 μετρωντας με τον βερνιερο βρισκω 0,8...αυτη που φοραει απο το εργοστασιο.
ξερει καποιος κατι?
ξύλο ελιάς το πιό όμορφο.
ξύλο αμυγδαλιάς πανέμορφο.!!

Μαρία Γ.

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 263
  • ξύλο ελιάς το πιό όμορφο.ξύλο αμυγδαλιάς πανέμορφο
  • Αγαπημένο ξύλο: ΕΛΙΑΣ
  • Αριθμός κατασκευών: -0,12
Απ: Αγορά Πριονοκορδέλας
« Απάντηση #126 στις: Μάρτιος 20, 2017, 06:43:44 μμ »
Εντάξει πηρα τηλεφωνο και μου λεισαν τις απορριες σχετικα με πριονοταινιες...
.. το μοτερ ειναι ενταξει σε ιπποδυναμη εχει δυο ταχυτητες αργη γρηγορη την εχουν στο αργο δεν εχω αλλαξει ταχυτητα ειναι μπερδεμα..αυτη που εχει δεν βλεπω προβλημα οποτε την αφηνω ως εχει.
εκοψα κορμους κυπαρισσι 20 ποντους διαμετρο με 1 μετρο μηκος σε σανιδες
και πευκο μεχρι και 25 ποντους διαμετρο 1 μετρο μηκος και εναμιση κορμους παντα..
σε αυτα τα θεματα πεταει δεν κοβει πεταει.δεν κοβεις αργα  τρεχεις το ξυλο..
εχει αυτο που ρυθμιζουμε το υψος των πανω οδηγων οχι καλη κατασκευη η αλλαγη του υψους κοπης δηλ.
εχει μια ρωγμη τετοια ωστε να μην περναει πριονοταινεια πλατυτερη του ενος χιλιοστου(εδω θελω να το πειραξω αργοτερα για πιο παχια πριονολαμα μπορει να λεω και βλακειες θα το ψαξω)..βαζω το κερμα σε ορθια θεση και δεν κουνιεται καθολου την ωρα λειτουργειας...θα ηθελα πιο καλυτερη κατασκευη στο πανω κατω του υψους κοπης.. οι τροχοι ειναι μαντεμι,αν βρω κανενα αλλο κουσουρι θα το γραψω......
ξύλο ελιάς το πιό όμορφο.
ξύλο αμυγδαλιάς πανέμορφο.!!

Μαρία Γ.

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 263
  • ξύλο ελιάς το πιό όμορφο.ξύλο αμυγδαλιάς πανέμορφο
  • Αγαπημένο ξύλο: ΕΛΙΑΣ
  • Αριθμός κατασκευών: -0,12
Απ: Αγορά Πριονοκορδέλας
« Απάντηση #127 στις: Μάρτιος 29, 2017, 06:35:28 μμ »
Με το αντιβαρο ηταν στην σωστη θεση οταν το αντιβαρο ηταν τελειως οριζοντιο....
αυτες χωρις αντιβαρα δεν ξερω ..
ΣΦΥΞΙΜΟ ΠΡΙΟΝΟΤΑΙΝΙΑΣ ΣΤΗΝ BOSTON HBS 450 N
Πιθανων ο τροπος αυτος να ειναι σε πολλες πριονοκορδελες ημιεπαγγελματικες η ερασιτεχνικες.
βαζουμε την πριονολαμα μεσα και εχει ενα μοχλο γρηγορης συσφιξης τον παμε τερμα βλεπουμε οτι τεντωσε
κανουμε με το χερι δυο τρεις στροφες στους τροχους να παει κεντρο η πριονοταινια
μετα εχει μικρομετρικη ρυθμιση ενα στρογγυλο τιμονακι και το γυριζουμε.
και μια ενδειξη  με το πλατος της καθε ταινιας
αν φοραμε πχ πλατος 10 mm το παμε στο 10 αν βαλουμε 20 mm το βαζουμε στο 20.
εχει εναν πινακα δηλαδη με πλατη 10 15 20 25 30 35 40 και ενα βελος που μας δειχνει που παει καθε φορα.
και αναμεσα απο το 15 20 πχ εχει και γραμμες το 17 πχ το βαζεις ανετα.
αν ενδιαφερεται καποιος θα βαλω και φωτο να καταλαβει.
ξύλο ελιάς το πιό όμορφο.
ξύλο αμυγδαλιάς πανέμορφο.!!

insect

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 489
  • Αριθμός κατασκευών: 2.617
Απ: Αγορά Πριονοκορδέλας
« Απάντηση #128 στις: Απρίλιος 10, 2017, 07:39:46 μμ »
για τους Αθηναίους ίσως αξίζει να δουν σε τι κατάσταση είναι τα ρουλεμάν κτλ
https://www.car.gr/parts/view/9905097/

xidzi

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Αγαπημένο ξύλο: Μουρια
  • Αριθμός κατασκευών: 2
Απ: Αγορά Πριονοκορδέλας
« Απάντηση #129 στις: Απρίλιος 11, 2017, 08:12:21 μμ »
Καλησπέρα στους φιλους,νεο μέλος στην ωραία παρέα σας παρακολουθώ όμως αρκετό καιρό τα διάφορα θέματα του forum. Ήρθε η ώρα να πάρω μια πριονοκορδέλα και θέλω την γνώμη σας, είμαι ανάμεσα σε δυο η μια είναι γνωστή στους περισσότερους metebo 318, η άλλη είναι μια Αγγλίδα η Charnwood  – W730, θα ήθελα αν γνωρίζει κάποιος την δεύτερη, ποιο πολύ σαν μάρκα αν είναι αξιόπιστη και ότι άλλες πληροφορίες σχετικά με την συγκεκριμένη εταιρία. Ευχαριστω!
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 11, 2017, 09:24:20 μμ από xidzi »

Μαρία Γ.

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 263
  • ξύλο ελιάς το πιό όμορφο.ξύλο αμυγδαλιάς πανέμορφο
  • Αγαπημένο ξύλο: ΕΛΙΑΣ
  • Αριθμός κατασκευών: -0,12
Απ: Αγορά Πριονοκορδέλας
« Απάντηση #130 στις: Απρίλιος 11, 2017, 09:05:40 μμ »
Δεν γνωριζω καμμια απο τις δυο ομως απο τα τεχνικα χαρακτηριστικα που ειδα στο ιντερνετ υπερεχει η Charnwood  – W730.
ξύλο ελιάς το πιό όμορφο.
ξύλο αμυγδαλιάς πανέμορφο.!!

sotiwako

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 14
Απ: Αγορά Πριονοκορδέλας
« Απάντηση #131 στις: Ιανουάριος 20, 2018, 03:24:14 μμ »
Το ξερω ότι δε γράφω στο φόρουμ, αλλά το επισκέπτομαι συχνά και παίρνω πληροφορίες απο εσάς. Γιαυτο θεωρώ ότι είναι τίμιο να γράψω κι εγώ για μια καλή αγορα που έκανα πρόσφατα.
https://www.holzmann-store.com/en/wood-working-machines/saw-machines/band-saw/224/holzmann-wood-band-saw-hbs245hq
Αγόρασα αυτή την κορδέλα απο το αυτό το σάιτ, γιατί στην Ελλάδα είχε πολύ περισσότερα κι εχω μείνει παρά πολύ ευχαριστημένος.
Πολύ καλές κοπές ακόμα και σε σκληρά ξύλα, εβενο, βεγκε, πλακα μαντεμενια, γενικά αξιοπρεπέστατη κατασκευή, για τη δύναμη της και την τιμή. Ακόμα και με 50 ευρώ μεταφορικά με συνέφερε καλύτερα απο Ελλάδα και άψογη επικοινωνία.
Σας ευχαριστώ όλους για την πολύτιμη προσφορά σας.
Θα ήθελα να παρακολουθήσω κάποια σεμινάρια ή να συναναστροφώ με κάποιον που ξέρει πράγματα αλλά το το αντικείμενο μου είναι διαφορετικό απο τα παραδοσιακά όργανα και...

Luditis

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Αγαπημένο ξύλο: Οξιά
Απ: Αγορά Πριονοκορδέλας
« Απάντηση #132 στις: Ιούνιος 01, 2018, 05:37:51 μμ »
Καλησπέρα στην ομάδα και συγχαρητήρια για την δουλειά σας και την βοήθεια σε απορίες και νέους στην ξυλουργική.
Δεν είμαι οργανοποιός αλλά ασχολούμαι με τον τορνο και ψάχνω κι εγώ κορδέλα.
Έχει στο νετ δύο μοντέλα της Boston hbs250n και wbs250n με διαφορά στα 80 ευρώ αλλά ίδια χαρακτηριστικά, είναι κάτι που δεν βλέπω; Το 12εκ. ύψος κοπής ισχύει ή πρέπει να είναι το πιο μαλακό ξύλο, 100% υγρασία και ούριο άνεμο;
Επίσης έχει η Einhell μοντέλο με 750watt 410€ και παρόμοια χαρακτηριστικά με ένα της boston που το έχει στα 590€, έχει τόσο μεγάλη διαφορά στην ποιότητα ή είναι άλλος ο λόγος; Πολιτική του εισαγωγέα ίσως;
Συγγνώμη αν κάτι από αυτά έχει συζητηθεί ξανά αλλά δεν βρήκα κάτι

Γρηγόρης Μαυρακης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.452
  • Αγαπημένο ξύλο: Ινδικος παλισανδρος
  • Αριθμός κατασκευών: Καμμια
Απ: Αγορά Πριονοκορδέλας
« Απάντηση #133 στις: Ιούνιος 14, 2019, 03:41:35 μμ »
Για να μην ανοίγω νέο θέμα..καθαρά για κατασκευές κιθάρας κλασικής ηλεκτρικής κτλ τα 370 watt και ύψος κοπης στους 12 πόντους είναι καλά?Δεν με ενδιαφέρει να βγάζω καπάκια από κορμούς ελατου.. έτοιμα θα τα παίρνω.. Ούτε λαιμούς κιθάρας και σώμα ηλεκτρικής από κανένα μαδερι Μαονι.. κι αυτά από μαγαζιά οργανοποιίας..καθαρά για την διαμόρφωση τους ρωτάω.. Θα καλύψει τις ανάγκες μου μια τέτοια κορδελα?

songless_bird

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 997
  • Αγαπημένο ξύλο: Ειναι τρέλα η Cedrela
  • Αριθμός κατασκευών: Μια καλή και μια κουτσή κιθάρα
Απ: Αγορά Πριονοκορδέλας
« Απάντηση #134 στις: Ιούνιος 14, 2019, 07:16:57 μμ »
Για να μην ανοίγω νέο θέμα..καθαρά για κατασκευές κιθάρας κλασικής ηλεκτρικής κτλ τα 370 watt και ύψος κοπης στους 12 πόντους είναι καλά?Δεν με ενδιαφέρει να βγάζω καπάκια από κορμούς ελατου.. έτοιμα θα τα παίρνω.. Ούτε λαιμούς κιθάρας και σώμα ηλεκτρικής από κανένα μαδερι Μαονι.. κι αυτά από μαγαζιά οργανοποιίας..καθαρά για την διαμόρφωση τους ρωτάω.. Θα καλύψει τις ανάγκες μου μια τέτοια κορδελα?
Μια χαρά είναι αν υπονοεις κάποια Boston . Εγώ θέλω 10cm να κόβει το λιγότερο για να κόβω τα μαδερια για το μανίκι . Στα ίδια λεφτά θα μπορούσες να πάρεις και einhell  με μεγαλύτερο ύψος κοπής . Αλλά δεν σου χρειάζεται . Να ξέρεις ότι όταν λένε 12cm , μετά τα 6cm αρχίζει να ζοριζεται. Αν θες να κόβεις 12cm τότε θες 20αρα .

Tags: