Αποστολέας Θέμα: Αγορά Πριονοκορδέλας  (Αναγνώστηκε 19976 φορές)

Πλιακώνης Κωνσταντίνος

• Hero Member
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδια
  • Αριθμός κατασκευών: κανενα
Απ: Αγορά Πριονοκορδέλας
« Απάντηση #90 στις: Ιανουάριος 14, 2017, 09:33:46 μμ »
Αν και εχω πει την γνώμη μου παλιότερα θα την ξαναπώ, μεταχειρησμένη ελληνικής κατασκευής κορδέλα με αντίβαρο, πολυ καλύτερη φθηνή λύςη ασε που καμια φορά τυχένη ολο και κάποιος μάστορας να εχει και μονοφασικη, οτι αλλο απλα το θεωρώ πεταμένα χρήματα
...............Τώρα δεν πουλάω τρέλα άλλαξα γνώμη.....

filios

• Full Member
  • Αγαπημένο ξύλο: rosewood
  • Αριθμός κατασκευών: 6 guitars 3 bouzoukis
« Απάντηση #91 στις: Ιανουάριος 15, 2017, 08:14:15 πμ »

Όντως η ελιά είναι το ομορφότερο ξύλο .Στο Ισραήλ ίσως και το ακριβότερο Η μηχανές που ανάφεραν οι φίλοι εκεί ( με ¾ horse power ) κόβουν και πέραν των 12 εκ ξύλα Εγώ έχω κόψει ελιά πιο παχιά και η γνώμη μου είναι ότι τα χλωρά κόβονται πιο εύκολα από τα ξηρά (πχ ξηρή αμυγδαλιά δυσκολοκοβεται και από αλυσοπρίονο ( μικρό φυσικά ) Η ελιά δεν είναι το σκληρότερο ξύλο Απλά επειδή συνήθως ,και ειδικά η ρίζα της και η βάση της ,έχει πολλές συστροφές και ανωμαλίες για να κοπεί πρέπει να αποκτήσει μια επίπεδη επιφάνεια ή να μπει σε ¨βαγονέτο’ Το θέμα πάντα με τα Band saws είναι το καλό tuning, και υπάρχουν πολλά sites ( τα καλύτερα Αμερικανικά) που το περιγράφουν
Είναι δύσκολο να πιστέψω ότι η κορδέλα με ¾ ‘η 1 ‘άλογο μοτερ σταμάτησε σε ένα σχετικά λεπτό ξύλο Είναι πιθανό να γλιστρούσε ο πλαστικός ιμάντας από μοτέρ προς τροχαλίες ή η κορδέλα να ήταν αυτή που υπήρχε από το εργοστάσιο.
Μερικές κατασκευές με την κόρη μου για βαπτίσεως Η ελιά με λίγο λινέλαιο και μετά εποξικό αποκτά πολύ ωραία νερά Δυστυχώς δεν κάνει για μουσικά όργανα εκτός ίσως για ροζέτες και άλλη διακόσμηση Δυστυχώς προσβάλλεται εύκολα από σκουλήκι  ( Wood worm )

Μαρία Γ.

• Sr. Member
  • ξύλο ελιάς το πιό όμορφο.ξύλο αμυγδαλιάς πανέμορφο
  • Αγαπημένο ξύλο: ΕΛΙΑΣ
  • Αριθμός κατασκευών: -0,12
« Απάντηση #92 στις: Ιανουάριος 15, 2017, 10:07:34 πμ »
Διαβαζω με προσοχη ολες τις αποψεις...ειναι σεβαστες.
filios συμφωνουμε απολυτα...
θελω να παρω μια πριονοκορδελα να την εχω για πολλα χρονια χωρις προβληματα.
να μπορει να κοψει και μικρο και μεγαλο μεγεθος....
μετα απο ολη αυτην την μελετη κατεληξα στην Boston HBS 450 N..
κωστα σε ευχαριστουμε πολυτιμες οι συμβουλες..
η μεταχειρησμενη επαγγελματικη θελει το εξης.. πας την βλεπεις την δοκιμαζεις την πηρες κι εφυγες.
δεν μπορεις να πεις βαλτην στην μεταφορικη και στειλε την οπως μπορεις να κανες με την καινουργια
δεν μπορω να παω αθηνα..λογω εργασιας..και αποφευγω την μεταχειρησμενη..
τελος φεβρουαριου θα την παρω..μετα θα πω εντυπωσεις .
θελω να εχει και μεγαλο υψος κοπης να ειναι και βαρια να μην κουνιεται οταν κοβω..
στην αρχη ειχα πει την Boston HBS 400 N
αλλα 200 ευρω παραπανω και εχει περισσοτερα συν....
ευχες σε ολους!!!!
ξύλο ελιάς το πιό όμορφο.
ξύλο αμυγδαλιάς πανέμορφο.!!

Μαρία Γ.

• Sr. Member
« Απάντηση #93 στις: Ιανουάριος 15, 2017, 10:19:15 πμ »
Πλιακώνης Κωνσταντίνος
οσα χρονια ασχοληθηκα με την εργασια του ξυλου,ειχαμε επαγγελματικη τριφασικη με αντιβαρο
καμμια φορα δεν πεταξε, η εγω δεν ειδα ποτε να πεταξει την πριονοταινια η κορδελα
με οποιες συνθηκες ,με ζορισμα με κοψιμο κλιστης στροφης με να μην κοβει καλα λογω του οτι περασε
καιρος και δεν τροχιστηκε,κατι που στις ερασιτεχνηκες το ακους τακτικα...
σιγουρα δεν συγκρινονται...

Μαρία Γ.

• Sr. Member
« Απάντηση #94 στις: Ιανουάριος 16, 2017, 01:14:28 μμ »
Μια απορια
Η UNIMAC εχει αυτες
ΚΟΡΔΕΛΑ ΞΥΛΟΥ HBS400N= 1050€
ΚΟΡΔΕΛΑ ΞΥΛΟΥ HBS450N=1282€
Και υπαρχουν ιδιες με ιδια χαρακτηριστικα παλι boston
WBS400 N =1219€
WBS450 N=1506€
Βλεποντας τα τεχνικα χαρακτηριστικα ειναι ιδια και ιδιο βαρος..
οι WBS Χωρις αντιπροσωπεια,Ξερει καποιος κατι ?

Τάσος Μπόζντακας

• Newbie
  • *
« Απάντηση #95 στις: Ιανουάριος 16, 2017, 09:12:19 μμ »
γεια χαρά σε όλη τη παρέα... έχει ένα μήνα που και γω έχω τρελαθεί να κοιτάω κορδέλες στο ίντερνετ...(στον ύπνο μου τις βλέπω πια :P)
mary δε θέλω να σε μπερδέψω... και γω στην HBS 450N είχα καταλήξει, αλλά βρήκα(στο car.gr) και μίλησα με ένα μηχανουργείο στη Λάρισα που ανακατασκευάζει λέει τις παλιές τις κορδέλες βαρέως τύπου, ευθυγραμμίζει τραπέζια, οδηγούς και τέτοια. Τις δίνει 1 χιλιάρικο λέει, αλλά για τώρα τουλάχιστον δεν έχει μονοφασικές ούτε 60αρες  και θα πρέπει να βρω ένα μονοφασικό μοτέρ 3 ίππων κατα προτίμηση να το βάλουμε σε μια 70αρα. Τέτοιο μοτέρ καινούριο είναι στα 200 ευρώ.

οπότε λέω αντί να δώσω 1200 για την μποστον να τα δώσω να πάρω μια αθάνατη παλιά

Υ.Γ. τα μεταφορικά μου είπε θα βγουν γύρω στο 50αρικο (για Σέρρες που είμαι εγώ)

Γιώργος Χ.

• Hero Member
  • Ανεκπαίδευτος
  • Αγαπημένο ξύλο: μουριά, σφεντάμι
  • Αριθμός κατασκευών: θα δείξει...
« Απάντηση #96 στις: Ιανουάριος 16, 2017, 11:29:45 μμ »
Φίλε πέρα απο αυτό που βρήκες,  κοντά σου βρίσκονται  :http://sadimac.com/el/work/band-saw-600mm-291682/
http://www.rafael.gr/
http://www.mekanika-hellas.gr/products.php?page=1&id=104&cat_id=58&parent_id=2
http://www.nikolaidismachines.com/index.php?lang=el

οι τρεις τελευταίοι εκτός ότι φτιάχνουν μηχανήματα , έχουν και μεταχειρισμένα , ρώτησε  τους όλους  δεν χάνεις και τίποτα . Πάρε όμως τηλέφωνο , γιατί μπορεί να έχουν και να μην είναι  ανανεωμένη η ιστοσελίδα τους.

Όταν και όπου βρεις με το καλό, (προαιρετικά γιατί έχει κάποιο κόστος ) πάρε κι αυτό στην φωτογραφία ,  ή ζήτησε το εξ' αρχής για να μην παιδεύεσαι με τις ρυθμίσεις ,  πίστεψε με όμως  αξίζει τα λεφτά του .

ila_rendered
Καλή επιτυχία στην αγορά που θα κάνετε , είτε καινούριου  είτε μεταχειρισμένου!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 17, 2017, 12:08:57 πμ από George1973 »

Πλιακώνης Κωνσταντίνος

• Hero Member
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδια
  • Αριθμός κατασκευών: κανενα
« Απάντηση #97 στις: Ιανουάριος 17, 2017, 12:33:28 πμ »
Mary το καθε τι εχει θετικά αλλα και αρνητικά οπωτε ζυγίζεις και βλέπεις ποια θα ειναι η απόφαση σου, επισεις όπως ειπε και πιο πάνω ο φιλος μας Τάσος Μπόζτακας στην ίδια αξία περνεις πλήρως ανακατασκευασμένο μηχάνημα, αρα εδω κερδίζεις διότι περνεις πιο στιβαρό μηχάνημα, επισεις ο οδηγός που έδηξε ο George1973 ειναι οτι καλυτερο υπαρχη ασε που οι περισσότερη συνάδελφοι τον εχουν το μηχανισμό οπωτε μπορει να βρεις τέτοια κορδέλα και να μην χρειάστη να βάλεις, όλες οι μικρές στον επάνω οδηγό έχουν μικρά ρουλεμαν και κατω πλαστικό τάκο ενώ εδω βλέπεις οτι ειναι αλουμινίου με υποδοχή για ξύλινη σφίνα να μην χαλάει την κορδέλα, όσο για την μεταφορά θα ερθεις σε επαφή με καποιο πρακτορείο και πολυ ευκολα θα την παρεις, φυσικά κατανοώ καθε φόβο σου οπωτε συνέχισε όπως θες απλα ειμαι σίγουρος οτι μετά θα παρεις και μια κορδέλα με αντίβαρο, με το καλο οτι παρεις και θα χαρούμε ολοι στην κοινότητα για την απόκτηση του εργαλείου που θες.
Φιλικά πάντα
...............Τώρα δεν πουλάω τρέλα άλλαξα γνώμη.....

Ιωσήφ Τορρένς

• Hero Member
« Απάντηση #98 στις: Ιανουάριος 17, 2017, 07:10:58 πμ »
Καλώς ήρθες Τάσο !  ωραίος και ψαγμένος !
George 1973 , πολύ, πολύ διαφωτιστικός !
Πλιακώνης , αρχηγός, εγγυημένη αξία !

Mary , έχεις την καλύτερη ενημέρωση, είσαι πολύ τυχερή !
Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

• Hero Member
« Απάντηση #99 στις: Ιανουάριος 17, 2017, 08:46:50 πμ »
Φίλε πέρα απο αυτό που βρήκες,  κοντά σου βρίσκονται  :http://sadimac.com/el/work/band-saw-600mm-291682/
http://www.rafael.gr/
http://www.mekanika-hellas.gr/products.php?page=1&id=104&cat_id=58&parent_id=2
http://www.nikolaidismachines.com/index.php?lang=el

οι τρεις τελευταίοι εκτός ότι φτιάχνουν μηχανήματα , έχουν και μεταχειρισμένα , ρώτησε  τους όλους  δεν χάνεις και τίποτα . Πάρε όμως τηλέφωνο , γιατί μπορεί να έχουν και να μην είναι  ανανεωμένη η ιστοσελίδα τους.

Όταν και όπου βρεις με το καλό, (προαιρετικά γιατί έχει κάποιο κόστος ) πάρε κι αυτό στην φωτογραφία ,  ή ζήτησε το εξ' αρχής για να μην παιδεύεσαι με τις ρυθμίσεις ,  πίστεψε με όμως  αξίζει τα λεφτά του .

(Attachment Link)
Καλή επιτυχία στην αγορά που θα κάνετε , είτε καινούριου  είτε μεταχειρισμένου!

εχω αυτο ακριβως της φωτογραφιας  και ειναι το καλυτερο για ρυθμιση. Δεν ηξερα οτι ο Ραφαηλιδης εχει ακομα την εταιρια..................
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

Μαρία Γ.

• Sr. Member
« Απάντηση #100 στις: Ιανουάριος 17, 2017, 01:56:47 μμ »
τα ειπε ολα ο ιωσηφ !!!!!

Τάσος Μπόζντακας

• Newbie
  • *
« Απάντηση #101 στις: Ιανουάριος 18, 2017, 02:35:39 μμ »
ευχαριστώ για τις πληροφορίες george!!  θα ψάξω και κει που μου είπες..

Μαρία Γ.

• Sr. Member
« Απάντηση #102 στις: Ιανουάριος 18, 2017, 02:51:45 μμ »
τασο ενημερωνε μας να μαθαινουμε...
καλη συνεχεια !!!

Τάσος Μπόζντακας

• Newbie
  • *
« Απάντηση #103 στις: Φεβρουάριος 25, 2017, 10:58:51 πμ »
Λοιπόν... επικοινώνησα με τις παραπάνω εταιρείες τηλεφωνικά (πριν κανένα μήνα) και τους είπα ότι ενδιαφέρομαι για πριονοκορδέλα, άφησα τηλ και μέιλ, δεν με πήραν ποτέ. Επισκέφθηκα όμως την ΜΕΚΑΝΙΚΑ ΕΛΛΑΣ, μεταχειρισμένες δεν είχαν, το μόνο που μου πρότειναν ήταν να πάρω καινούρια ιταλική (τις εισάγουν οι ίδιοι), το πιο φθηνό μοντέλο (μονοφασική λίγο πιο μεγάλη από την HBS 450Ν) είναι στα 2.900, ομολογουμένως ωραίο εργαλείο.

Εγώ βρήκα στην περιοχή μου μια παλιά τριφασική από ξυλουργείο, 650 μου την αφήνουν και μάλλον θα την πάρω. (Εδώ θα ήθελα τις γνώσεις σας και τις συμβουλές σας στο αν είναι εύκολο να γίνει αλλαγή μοτέρ και τι επιπτώσεις θα έχει στην κορδέλα)

Επίσης βρήκα και αυτό: http://www.agroenos.com/products/eurotsc-prionokordelles αλλά δεν επικοινώνησα

Μαρία Γ.

• Sr. Member
« Απάντηση #104 στις: Φεβρουάριος 25, 2017, 11:23:17 πμ »
Για κοπη καυσοξηλων εχει πολλα ειδη. δεν κανει ομως αυτο το ειδος γι μενα
για την αλλαγη μοτερ η μετατροπη απο μονο σε τριφασικο εχεις καποιους περιορισμους,
σε καταλληλους μαστορους βρισκεις ακρη.εγω τελικα κατεληξα στην Boston HBS 450 N δεν υπαρχει σημερα
στην ελλαδα θα την φερουνε σε μερικες μερες μου ειπαν.. απο τα μεσα φεβρουαριου λενε ερχεται θα δουμε
Ευχαριστουμε τασο..!!!