Αποστολέας Θέμα: Τι Εργαλείο Είναι;  (Αναγνώστηκε 3836 φορές)

Ιωσήφ Τορρένς

• Hero Member
Απ: Τι Εργαλείο Είναι;
« Απάντηση #15 στις: Μάιος 07, 2018, 07:40:16 πμ »
Ευχαριστώ πολύ Sparus ,  κατατοπιστικός , όπως πάντα .  Να είσαι καλά !

Υποθέτω ότι αναφέρεσαι στο εργαλείο , που βλέπουμε αριστερά στην εικόνα , ( το ακριβούτσικο ) με τις διαβαθμίσεις ...

Το άλλο , στα δεξιά ( με τα 7 € ) , το γνωρίζεις ; έχει διαβαθμίσεις ; ...

ila_rendered

Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

Sparus auratus

• Jr. Member
  • **
« Απάντηση #16 στις: Μάιος 07, 2018, 12:58:13 μμ »
Τσαπραζολόγος αριστερά στη φωτό είναι ο Eclipse No 77 (ή καποιο αντίγραφό του). Είχε δύο εκδοχές μία μπρούτζινη (μασιφ) και μία σιδερένια. Ο δεξιά είναι γερμανική πατέντα (νομίζω τον πρωτοέφτιαξε η CK) και έχουν κυκλοφορήσει και από αυτόν διάφορες εκδοχές. Δεν έχει πέσει κανένας στα χέρια μου να τον δω στην πράξη, αλλά κεχει κι αυτός διαβαθμίσεις.

Η διαφορά στη χρήση, απ' ότι βλέπω από τις εικόνες, είναι ότι τον κρατάς σε διαφορετική γωνία όταν τον χρησιμοποιείς (οι λαβές είναι παράλληλες στο επίπεδο της λάμας του πριονιού ενώ στον Eclipse είναι κάθετες).

Αν η τιμή του τσαπραζολόγου είναι ακριβή μπορείς να κοιτάξεις και στο e-Bay για μεταχειρισμένο (saw set, used). Οι Eclipse γενικά το μόνο που θέλουν είναι λίγο καθάρισμα με βενζίνη για να φύγει η μπίχλα (προαιρετικά). Από όσους (πολλούς) έχουν περάσει απ' τα χέρια μου μόνο ένας είχε λίγο στραβή βίδα και ήθελε πένσα για να αλλάξεις τη ρύθμιση του τσαπραζιού, αλλά κατά τα άλλα τη δουλειά του την έκανε μια χαρά.

Πάρε και μια φωτό από μια παλιά εκδοχή του γερμανικού μοντέλου που βρήκα στο e-Bay:
ila_rendered

Αν προσέξεις φαίνεται και η κλίμακα με τις διαβαθμίσεις.

Απ' τον κόσμο αυτόν τον ψεύτη είμαστε περαστικοί,
πριν τον νιώσουμε τον ζούμε και περνάμε βιαστικοί

Ιωσήφ Τορρένς

• Hero Member
« Απάντηση #17 στις: Μάιος 07, 2018, 02:16:41 μμ »
Αριστη ενημέρωση !  Ευχαριστώ πολύ πολύ !    :)
Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...