Αποστολέας Θέμα: Αγορά Πριονοκορδέλας  (Αναγνώστηκε 33770 φορές)

Γιώργος Κατσίγιαννης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 929
  • Αριθμός κατασκευών: 30 και συνεχιζουμε....
Απ: Αγορά Πριονοκορδέλας
« Απάντηση #75 στις: Ιανουάριος 13, 2017, 11:41:42 μμ »
Παιδια εγω εχω την metabo 260 swift, και ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενος για την χρηση που κανω. Εχω κι ενα δισκοπριονο παγκου ,που εκει κοβω μεχρι 8,5cm και σκληρα ξυλα.
Δεν θελω να επηρεάσω κανενα αλλα το καλο εργαλειο σε ανταμείβει και με το παραπανω. Οποιος λοιπον μπορει οικονομικα, να παρει το καλυτερο και το σωστοτερο για την δουλεια που θελει να κανει.
Αυτη ειναι η γνωμη μου.

Ιωάννης Γ.

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 55
  • Αγαπημένο ξύλο: Της αρκούδας.
Απ: Αγορά Πριονοκορδέλας
« Απάντηση #76 στις: Ιανουάριος 13, 2017, 11:45:13 μμ »
Παιδια εγω εχω την metabo 260 swift, και ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενος για την χρηση που κανω. Εχω κι ενα δισκοπριονο παγκου ,που εκει κοβω μεχρι 8,5cm και σκληρα ξυλα.
Δεν θελω να επηρεάσω κανενα αλλα το καλο εργαλειο σε ανταμείβει και με το παραπανω. Οποιος λοιπον μπορει οικονομικα, να παρει το καλυτερο και το σωστοτερο για την δουλεια που θελει να κανει.
Αυτη ειναι η γνωμη μου.

Γιώργο καλησπέρα, μπορείς να μου πεις τι πιο δισκοπρίονο έχεις; τα 8.5 εκατοστά είναι ενά καλό νούμερο..

Γιώργος Κατσίγιαννης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 929
  • Αριθμός κατασκευών: 30 και συνεχιζουμε....
Απ: Αγορά Πριονοκορδέλας
« Απάντηση #77 στις: Ιανουάριος 14, 2017, 12:27:05 πμ »
[quote

Γιώργο καλησπέρα, μπορείς να μου πεις τι πιο δισκοπρίονο έχεις; τα 8.5 εκατοστά είναι ενά καλό νούμερο..
[/quote]


Βεβαιως και μπορω. Δεν ειναι κατι ακριβο,αλλα μια χαρα ειναι για την δουλεια που θελω εγω.
Ειναι το Enhell tc-ts 2025u
eshop.karagianni.com/index.php?route=product/product&product_id=14840

Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Απ: Αγορά Πριονοκορδέλας
« Απάντηση #78 στις: Ιανουάριος 14, 2017, 08:53:37 πμ »
[quote
Γιώργο καλησπέρα, μπορείς να μου πεις τι πιο δισκοπρίονο έχεις; τα 8.5 εκατοστά είναι ενά καλό νούμερο..


Βεβαιως και μπορω. Δεν ειναι κατι ακριβο,αλλα μια χαρα ειναι για την δουλεια που θελω εγω.
Ειναι το Enhell tc-ts 2025u
eshop.karagianni.com/index.php?route=product/product&product_id=14840
[/quote]

Καλημέρα Georgesk

Για τα 145 € που κάνει αυτό το δισκοπρίονο και για τη δουλειά που (νομίζω ότι) θέλω , κι εμένα εντάξει μου φαίνεται.

Φίλε έχω πολλές ερωτήσεις .

Πόσο καιρό το έχεις ; Για την κοπή ξύλων για όργανα , πόσο απαραίτητο κρίνεις ότι είναι ;

Εχεις κόψει με αυτό σκληρά ξυλάκια για ντούγιες ; Ευχαριστημένος ;

Εχεις ψάξει αν παίρνει και άλλο δίσκο με περισσότερα από 24 δόντια ; ή κατα τη γνώμη σου δεν χρειάστηκε εως τώρα κάτι τέτοιο

Εαν το δουλεύεις παράλληλα με ηλεκτρική σκούπα, αντέχει να τροφοδοτεί και τα δύο μηχανήματα μια παροχή ρεύματος ;
(καλύτερα 2 χωριστές παροχές νομίζω ) 


Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

Μαρία Γ.

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 263
  • ξύλο ελιάς το πιό όμορφο.ξύλο αμυγδαλιάς πανέμορφο
  • Αγαπημένο ξύλο: ΕΛΙΑΣ
  • Αριθμός κατασκευών: -0,12
Απ: Αγορά Πριονοκορδέλας
« Απάντηση #79 στις: Ιανουάριος 14, 2017, 10:21:03 πμ »
Μια απορια
Η UNIMAC εχει αυτες
ΚΟΡΔΕΛΑ ΞΥΛΟΥ HBS400N= 1050€
ΚΟΡΔΕΛΑ ΞΥΛΟΥ HBS450N=1282€
Και υπαρχουν ιδιες με ιδια χαρακτηριστικα παλι boston
WBS400 N =1219€
WBS450 N=1506€
Βλεποντας τα τεχνικα χαρακτηριστικα ειναι ιδια και ιδιο βαρος..
οι WBS Χωρις αντιπροσωπεια,Ξερει καποιος κατι ?
ξύλο ελιάς το πιό όμορφο.
ξύλο αμυγδαλιάς πανέμορφο.!!

Γιώργος Κατσίγιαννης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 929
  • Αριθμός κατασκευών: 30 και συνεχιζουμε....
Απ: Αγορά Πριονοκορδέλας
« Απάντηση #80 στις: Ιανουάριος 14, 2017, 11:46:18 πμ »
Παράθεση
Καλημέρα Georgesk

Για τα 145 € που κάνει αυτό το δισκοπρίονο και για τη δουλειά που (νομίζω ότι) θέλω , κι εμένα εντάξει μου φαίνεται.

Φίλε έχω πολλές ερωτήσεις .

Πόσο καιρό το έχεις ; Για την κοπή ξύλων για όργανα , πόσο απαραίτητο κρίνεις ότι είναι ;

Εχεις κόψει με αυτό σκληρά ξυλάκια για ντούγιες ; Ευχαριστημένος ;

Εχεις ψάξει αν παίρνει και άλλο δίσκο με περισσότερα από 24 δόντια ; ή κατα τη γνώμη σου δεν χρειάστηκε εως τώρα κάτι τέτοιο

Εαν το δουλεύεις παράλληλα με ηλεκτρική σκούπα, αντέχει να τροφοδοτεί και τα δύο μηχανήματα μια παροχή ρεύματος ;
(καλύτερα 2 χωριστές παροχές νομίζω )

Γεια σου φιλε Ιωσηφ....
Λοιπον, το αγορασα φετος πριν την πρωτοχρονια.
Εχω κοψει εως τωρα διαφορα ξυλα για κορνιζες και κουτακια που εχω φτιαξει για το σπιτι.
Εχω κοψει κατι 5αποντα μαδερια για παγκο εργασιας που φτιαχνω μαζι με το κουμπαρακι μου.
Εχω κοψει περιπου 8 ποντους ελια χλωρη παρακαλω.....και ολα αυτα με μεγαλη ανεση το μηχανημα.
Εχω παρει εναν δευτερο δισκο μικροτερο με πιο πολλα δοντια,για μικροτερα σε υψος κοψιματα αλλα και καθαροτερα....υπαρχουν διάφοροι δισκοι που μπορουν να μπουν στο εργαλειο,αρκει η μεσαια οπή να ειναι 3cm.
Στα οργανα θελω να κοβω με οδηγο,το μπρατσο για το καραολο (κλίση-μοίρες),αλλα και οτιδηποτε αλλο ....αλλα επειδη κανω κι αλλες κατασκευες,αποφασισα και το πηρα.
Για ντουγιες νομιζω οτι θα υπαρχει φθορα μεγαλη,διοτι ο δισκος κόβει 2,5mm-2.8mm αναλογα τον δισκο,οποτε θα κοβεις μια ντουγα και θα χανεις αλλη μια !!!
Με σκουπα δεν το εχω βαλει διοτι εχω χωρο που δεν χρειαζεται , αλλα εχει την υποδοχη ομως.
Γνωμη μου πως για να κανεις κοψιματα σωστα,θελει εμπειρια αλλα και οδηγους (βλεπε ιντερνετ),γιατι ολα τα εργαλεια κατασκευαζονται να μας προσφερουν ευκολια,αλλα πρεπει εμεις να ξεζουμισουμε τις δυνατότητές τους....!!!
Οτι αλλο μπορω,ευχαρίστως να βοηθήσω,στην διαθεση σας.
 
 
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 14, 2017, 04:26:15 μμ από yiannis »

Γιώργος Χ.

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Ανεκπαίδευτος
  • Αγαπημένο ξύλο: μουριά, σφεντάμι
  • Αριθμός κατασκευών: θα δείξει...
Απ: Αγορά Πριονοκορδέλας
« Απάντηση #81 στις: Ιανουάριος 14, 2017, 01:19:58 μμ »
Θα ήθελα να δηλώσω κάτι δημόσια για τον georgesk και αναφέρομαι φυσικά στους νέους που δεν τον γνωρίζουν και μέχρι πρότινος και εγώ.
Ο Γιώργος είναι ένας εκπληκτικός δεξιοτέχνης στο μπουζούκι και μιλάμε πραγματικά για ΔΕΞΙΟΤΕΧΝΗ . Εκτός αυτού όμως , είναι ένας ευγενέστατος  και δοτικός άνθρωπος , πρόθυμος πάντα να βοηθήσει.

Χαίρομαι και είμαι υπερήφανος που το φόρουμ απαρτίζεται  από τόσο εξαιρετικά μέλη!



Μαρία Γ.

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 263
  • ξύλο ελιάς το πιό όμορφο.ξύλο αμυγδαλιάς πανέμορφο
  • Αγαπημένο ξύλο: ΕΛΙΑΣ
  • Αριθμός κατασκευών: -0,12
Απ: Αγορά Πριονοκορδέλας
« Απάντηση #82 στις: Ιανουάριος 14, 2017, 01:56:03 μμ »
Μια απορια
Η UNIMAC εχει αυτες
ΚΟΡΔΕΛΑ ΞΥΛΟΥ HBS400N= 1050€
ΚΟΡΔΕΛΑ ΞΥΛΟΥ HBS450N=1282€
Και υπαρχουν ιδιες με ιδια χαρακτηριστικα παλι boston
WBS400 N =1219€
WBS450 N=1506€
Βλεποντας τα τεχνικα χαρακτηριστικα ειναι ιδια και ιδιο βαρος..
οι WBS Χωρις αντιπροσωπεια,Ξερει καποιος κατι ?
ξύλο ελιάς το πιό όμορφο.
ξύλο αμυγδαλιάς πανέμορφο.!!

Γιώργος Κατσίγιαννης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 929
  • Αριθμός κατασκευών: 30 και συνεχιζουμε....
Απ: Αγορά Πριονοκορδέλας
« Απάντηση #83 στις: Ιανουάριος 14, 2017, 02:53:23 μμ »
Θα ήθελα να δηλώσω κάτι δημόσια για τον georgesk και αναφέρομαι φυσικά στους νέους που δεν τον γνωρίζουν και μέχρι πρότινος και εγώ.
Ο Γιώργος είναι ένας εκπληκτικός δεξιοτέχνης στο μπουζούκι και μιλάμε πραγματικά για ΔΕΞΙΟΤΕΧΝΗ . Εκτός αυτού όμως , είναι ένας ευγενέστατος  και δοτικός άνθρωπος , πρόθυμος πάντα να βοηθήσει.

Χαίρομαι και είμαι υπερήφανος που το φόρουμ απαρτίζεται  από τόσο εξαιρετικά μέλη!

Γιωργο σε ευχαριστω κι εγω δημοσια για τα καλα σου λογια....!!!
Με κανετε και ντρεπομαι....δεν ειμαι εγω για τετοια......
Ειμαι κι εγω πολυ περηφανος που το φορουμ μας απαρτιζεται απο αξιους και σημαντικους ανθρωπους

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.121
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Αγορά Πριονοκορδέλας
« Απάντηση #84 στις: Ιανουάριος 14, 2017, 03:32:51 μμ »
γιωργο ασ τα αυτα, και ξεκινα αμεσα το γυαλισμα της πενας σου για το παιξιμο της  επερχομενης εκθεσης...  {celebrate015}
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.115
Απ: Αγορά Πριονοκορδέλας
« Απάντηση #85 στις: Ιανουάριος 14, 2017, 05:13:45 μμ »
Θα ήθελα να δηλώσω κάτι δημόσια για τον georgesk και αναφέρομαι φυσικά στους νέους που δεν τον γνωρίζουν και μέχρι πρότινος και εγώ.
Ο Γιώργος είναι ένας εκπληκτικός δεξιοτέχνης στο μπουζούκι και μιλάμε πραγματικά για ΔΕΞΙΟΤΕΧΝΗ . Εκτός αυτού όμως , είναι ένας ευγενέστατος  και δοτικός άνθρωπος , πρόθυμος πάντα να βοηθήσει.

Χαίρομαι και είμαι υπερήφανος που το φόρουμ απαρτίζεται  από τόσο εξαιρετικά μέλη!

Γιωργο σε ευχαριστουμε ρε συ που μας τα λες.......ρε συ πλακα μας κανεις? Ο Γιωργος ειναι ιδρυτικο μελος του φορουμ , λες να μην τον ξερουμε?
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

Γιώργος Χ.

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Ανεκπαίδευτος
  • Αγαπημένο ξύλο: μουριά, σφεντάμι
  • Αριθμός κατασκευών: θα δείξει...
Απ: Αγορά Πριονοκορδέλας
« Απάντηση #86 στις: Ιανουάριος 14, 2017, 06:10:04 μμ »
Κώστα μου !! το τόνισα χαρακτηριστικά ότι αναφερόμουν στους νέους του φόρουμ , όπως είμαι κι εγώ!

Αλλά έτσι είναι "οι πάλιουρες ,ψαρώνουν τους νέους" ;D

Γράψε ότι θες ρε Κώστα, είσαι αρχηγός! τέλος! :)

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.115
Απ: Αγορά Πριονοκορδέλας
« Απάντηση #87 στις: Ιανουάριος 14, 2017, 06:52:15 μμ »
ρε συ συγνωμη αλλα νομιζα οτι εισαι κι εσυ μελος απο πολυ παλια. Τωρα ειδα οτι εισαι φρεσκος. Με μπερδευουν τα ψευδωνυμα............
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Απ: Αγορά Πριονοκορδέλας
« Απάντηση #88 στις: Ιανουάριος 14, 2017, 07:04:04 μμ »
Georgesk σε ευχαριστώ πολύ !

( Mary , ξεφύγαμε λίγο από το θέμα σου , αλλά συμβαίνουν κι αυτά σ ένα διάλογο )
Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

Γιώργος Χ.

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Ανεκπαίδευτος
  • Αγαπημένο ξύλο: μουριά, σφεντάμι
  • Αριθμός κατασκευών: θα δείξει...
Απ: Αγορά Πριονοκορδέλας
« Απάντηση #89 στις: Ιανουάριος 14, 2017, 08:05:26 μμ »
Mary εφόσον δεν θέλεις να πάρεις μεταχειρισμένη,μικρή επαγγελματική,μονοφασική κορδέλα ( τι φοβάσαι? ένα μοτέρ και από δυο ρουλεμάν η κάθε τροχαλία έχει) , όπως  ανέφεραν κάποια παιδιά ( εγώ αυτό θα έκανα πάντως), προσωπικα η επιλογή μου θα ήταν μια επώνυμη( dewalt, metabo, Makita) ο λόγος? Δεν  αγοράζεις κάτι για να λες ότι είναι ας πούμε metabo! αγοράζεις την τεχνολογία,την αξιοπιστία και την ποιότητα κατασκευής που σου παρέχουν τα ονόματα αυτά. Και στην Κίνα να είναι κατασκευασμένα,είναι άλλα τα standards και οι προδιαγραφές κατασκευής τους.
Σ' αυτές που περιγράφεις μπορεί να είναι το ίδιο εργοστάσιο κατασκευής και ν' αλλάζει απλά ο έμπορος!
Ελπίζω να μην σε μπέρδεψα και φτου κι απ' την αρχή πάλι  ;D

ρε συ συγνωμη αλλα νομιζα οτι εισαι κι εσυ μελος απο πολυ παλια. Τωρα ειδα οτι εισαι φρεσκος. Με μπερδευουν τα ψευδωνυμα............

Τι συγνώμη ζητάς ρε συ Κώστα ? δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα , χαβαλές να γίνεται! :)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 14, 2017, 09:50:10 μμ από George1973 »

Tags: