Αποστολέας Θέμα: Σχεδια για κιθαρονι  (Αναγνώστηκε 11464 φορές)

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.285
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Σχεδια για κιθαρονι
« Απάντηση #15 στις: Μάρτιος 14, 2019, 10:07:20 πμ »
μπράβο Ιωσήφ!
αλλά... (παντού υπάρχει ένα ...αλλά), υπάρχει ένα πρόβλημα, στο οποίο θα καταλήξω αφού γράψω για τα μεγέθη:
κάποιες διαστάσεις δίνονται στο σχέδιο, αν προσέξεις αριστερά στις καμπύλες πάνω / κατω καμπάνας και της μέσης υπάρχει ένα βελάκι αριστερά / δεξιά και ένας αριθμός, πιστεύω η διάσταση σε χιλιοστά. Η πάνω νομίζω ότι γράφει 250, αλλά η κάτω γράφει σίγουρα 300 και η μέση 170. Με βάση τις δύο τελευταίες η πάνω βγαίνει 230 (κι όχι 250, κάπως μοιάζουν το 3 με το 5, ίσως να είναι κακή εκτύπωση). Επίσης γράφει και την διάμετρο της τρύπας (80) που ταιριάζει με τις 300 και 170, οπότε υποθέτω ότι οι σωστές είναι 230-170-300 και η τρύπα 80 (με bold αυτές που χρησιμοποίησα για βάση). Με αυτές τις διαστάσεις, το μήκος του σκάφους βγαίνει 450, που είναι πιο λογικό για τέτοιο όργανο. Μήκος 50 εκ. είναι σύνηθες σε σκάφος κλασικής ή σύγχρονης ακουστικής, τα κιθαρόνια είναι πιο μικρά (γι αυτόν τον λόγο ξεκίνησα το ψάξιμο, έβαλα την εικόνα στο AutoCad και την έφερα σε κλίμακα σύμφωνα με τις παραπάνω διαστάσεις).

 [ Invalid Attachment ]

Το πρόβλημα που βγαίνει είναι η θέση του καβαλάρη. Ακριβώς όπως και στην τελευταία σου εικόνα - όπου έβαλες το σχέδιο πάνω στην φωτογραφία και οι καβαλάρηδες δεν ταυτίζονται. Με τις παραπάνω διαστάσεις, ακόμα και χωρίς διόρθωση (compensation - που άλλωστε δεν ξέρουμε αν είχε) η κλίμακα της κιθάρας θα έπρεπε να είναι 66 εκ., πράγμα μάλλον απίθανο για κιθαρόνι.
Υποθέτοντας ότι έχουμε ένωση στο 12ο τάστο και κλίμακα 63 εκ. (κανονικά μικρότερη θα έχει, αλλά για να είμαστε όσο πιο κοντά μπορούμε στο 66) η θέση του καβαλάρη πρέπει να είναι 12 χιλ πιο πάνω προς την ένωση (με κόκκινη διακεκομμένη στο σχεδιάκι). Με κλίμακα 64 ο καβαλάρης πλησιάζει περισσότερο στο σχέδιο (δηλ. θα είναι 8 χιλ. πιο πάνω κι όχι 12) και όσο αυξάνεις την κλίμακα τόσο κατεβαίνει, μέχρι να φτάσεις στο 66 όπου θα ταυτίζονται.

Οπότε διαλέγουμε και παίρνουμε, ή μεγαλύτερη κλίμακα ή άλλη θέση από αυτήν που δείχνει το σχέδιο (σ' αυτήν την περίπτωση αναλόγως θα πρέπει να αποφασίσουμε για τις θέσεις των καμαριών, παρεμπιπτόντως αν χρησιμοποιήσουμε τις παραπάνω διαστάσεις σκάφους 450*300 τα καμάρια από πάνω προς τα κάτω έχουν ύψη 13-13-15.5-12)

edit: το έψαξα λίγο ακόμα, υπάρχει και τρίτη επιλογή: κλίμακα 62 αλλά με ένωση στο 11ο, βγαίνει ...ταμάμ (και με διόρθωση = compensation) αλλά βέβαια δεν συνηθίζεται ένωση στο 11ο
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 14, 2019, 10:36:40 πμ από Μάνος Τουρπάλης »

georgalasg

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.738
    • παρουσίαση κατασκευών
  • Αγαπημένο ξύλο: απελέκητο...
  • Περιοχή: Άλιμος - Κυπαρίσσι Λακωνίας
Απ: Σχεδια για κιθαρονι
« Απάντηση #16 στις: Μάρτιος 14, 2019, 10:37:57 πμ »
καλημερα. ευχαριστουμε για το σχεδιο. πολυ ομορφη κιθαρα.
Πηγα να γραψω οτι το 50 εκ μηκος δε μου φαινεται σωστο και ειδα απο κατω τη διδακτορικη διατριβη του μανου, οποτε... ξαναπαω στην τρυπα μου...
Εγω και ο Ζοζέφ.
https://georgalasg.wordpress.com/

Νικηφορος

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 400
  • Αγαπημένο ξύλο: Παλιό σαν το κρασί
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Σχεδια για κιθαρονι
« Απάντηση #17 στις: Μάρτιος 14, 2019, 10:54:13 πμ »
Χα χα χα χα. Οταν σχολιαζει ο Μανος οι αλλοι κανουν τουμπεκι... ;D ;D ;D
https://www.youtube.com/watch?v=OLwR6_4bUJk
And did they get you to trade,
hot ashes for trees, hot air for a cool breeze
cold comfort for change
did you exchange
a walk on part in a war, for a lead role in a cage

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.285
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Σχεδια για κιθαρονι
« Απάντηση #18 στις: Μάρτιος 14, 2019, 11:00:29 πμ »
να αυτά είναι, κόλλησα πρωί πρωί (άτιμο μικρόβιο) κι αντί να κάνω πυροπροστασία (που δε μου βγαίνει κι όλας) κάθομαι και σχεδιάζω κιθαρόνια... εγώ πρέπει να ξαναμπώ στην τρύπα μου, αμέσως
Νικηφόρε ωραίο έβαλα την Play list κι ακούω μερακλίδικα (άντε να βγει κι η πυροπροστασία)

Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Απ: Σχεδια για κιθαρονι
« Απάντηση #19 στις: Μάρτιος 14, 2019, 11:10:10 πμ »
να αυτά είναι, κόλλησα πρωί πρωί (άτιμο μικρόβιο) κι αντί να κάνω πυροπροστασία (που δε μου βγαίνει κι όλας) κάθομαι και σχεδιάζω κιθαρόνια... εγώ πρέπει να ξαναμπώ στην τρύπα μου, αμέσως
Νικηφόρε ωραίο έβαλα την Play list κι ακούω μερακλίδικα (άντε να βγει κι η πυροπροστασία)

Μάνο ευχαριστώ πολύ !!!

Μελέτη για " Πυροπροστασία " ...  ήταν και αυτή η πρωινή σου προσφορά !

Με γλυτώνεις από αυθαίρετες , ανεξέλεγκτες φωτιές ....  αλλά ... 
Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.121
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Σχεδια για κιθαρονι
« Απάντηση #20 στις: Μάρτιος 14, 2019, 02:36:32 μμ »
μπορεις να παρεις ενα σχεδιο ρομαντικης κιθαρας-εκει δεν εχει λαθη-
ουτως η αλλως ετσι ειναι ολες, ενα ποντο πανω ενα ποντο κατω, απο το να καθεσαι να βαζεις μια φωτογραφια και να την κανεις ολα σε ποντους, θα σου βγει στο τελος μαντολινο...
βεβαια και γω ετσι εκανα  ;D με την κιθαρις, απο φωτογραφια αμφορεα και μετρημα το μπρατσο (χερι) αυτου που επαιζε, για να βγαλω ολες τις διαστασεις.

το τυπωνεις, ερχεσαι για καφε να παρεις και τα ξυλα και μετα πιανεις τα σκαρπελα.
αυτη ειναι η σωστη σειρα... :)
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Απ: Σχεδια για κιθαρονι
« Απάντηση #21 στις: Μάρτιος 14, 2019, 04:43:49 μμ »
μπορεις να παρεις ενα σχεδιο ρομαντικης κιθαρας-εκει δεν εχει λαθη-
ουτως η αλλως ετσι ειναι ολες, ενα ποντο πανω ενα ποντο κατω, απο το να καθεσαι να βαζεις μια φωτογραφια και να την κανεις ολα σε ποντους, θα σου βγει στο τελος μαντολινο...
βεβαια και γω ετσι εκανα  ;D με την κιθαρις, απο φωτογραφια αμφορεα και μετρημα το μπρατσο (χερι) αυτου που επαιζε, για να βγαλω ολες τις διαστασεις.

το τυπωνεις, ερχεσαι για καφε να παρεις και τα ξυλα και μετα πιανεις τα σκαρπελα.
αυτη ειναι η σωστη σειρα... :)


Στέλιο 3 χρόνια τώρα , με ξέρεις καλά . Εχω κι εγώ κάποιες εμμονές με σχήματα , διαστάσεις , μετρήσεις και προσωπικό ψάξιμο ...

Επειδή παρ΄ολα τα τρεχάματά σου εισαι ωραίος, μερακλής και δοτικός άνθρωπος πάρε τούτο εδώ για μεζέ (είναι στα ισπανικά)

http://citharaworld.blogspot.com/p/dimensiones-y-partes-de-la-guitarra.html


 
Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Απ: Σχεδια για κιθαρονι
« Απάντηση #22 στις: Μάρτιος 14, 2019, 05:27:44 μμ »
Χωρίς φόβο , αλλά με αρκετό πάθος συνεχίζοντας το ψάξιμο βρήκα αυτό εδώ

https://www.grafguitars.com/specs.html#parlour

από το οποίο απομόνωσα αυτές τις διαστάσεις που εφαρμόζει ο κατασκευαστής Oscar Craf για τις parlor κιθάρες που φτιάχνει

 [ Invalid Attachment ]

Για συντομία βάφτισα τη κιθαρούλα που με ενδιαφέρει Α.Π.Α. = (Αγαπημένη Παιδική Ανάμνηση)
Σύμφωνα λοιπόν με τα παραπάνω σε συνδυασμό με την πολύτιμη αποκρυπτογράφηση του Μάνου
έκανα τις αριθμητικές αναγωγές . Τις παραθέτω στην κρίση σας μήπως και γλυτώσω τη περίπτωση να μου βγει στο τέλος μαντολίνο  :o

                                "στήθος"       "μέση"      "περιφέρεια"      μήκος σκάφους      κλίμακα οργάνου

Oscar Craf  :                247              205             349                     498                       625  ( με το 12ο τάστο στην ένωση )

Α.Π.Α. μικρή :              230              170             300                     450                       565

Α.Π.Α. μεγαλύτερη :     254              188             332                     498                       625 
(διατηρώντας τις
αναλογίες της μικρής)


Θα έχω άραγε το 12ο τάστο στην ένωση ?   
Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Απ: Σχεδια για κιθαρονι
« Απάντηση #23 στις: Μάρτιος 14, 2019, 05:29:09 μμ »
....

 [ Invalid Attachment ]
Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.121
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Σχεδια για κιθαρονι
« Απάντηση #24 στις: Μάρτιος 14, 2019, 05:59:01 μμ »
για μεζέ 


ουτε στο δοντι δεν κολλησε........  {celebrate015}
η τελευταια φωτο ολα τα λ7  :-*
εδω τα εχεις δει; μη μου παιδευεσαι http://www.crane.gr.jp/CRANE_etc/CRANE_Plan_E.html
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Γιάννης Καραβασίλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 999
  • Αγαπημένο ξύλο: Μουριά
  • Αριθμός κατασκευών: 6
Απ: Σχεδια για κιθαρονι
« Απάντηση #25 στις: Μάρτιος 14, 2019, 08:01:49 μμ »
Στέλιο εδώ αναφέρεσαι ;;;;;   ;) ;) :-*

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.285
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Σχεδια για κιθαρονι
« Απάντηση #26 στις: Μάρτιος 15, 2019, 10:40:27 πμ »
Α.Π.Α. μικρή :              230              170             300                     450                       565



εδώ κάτι δεν πάει καλά με την κλίμακα

Θα έχω άραγε το 12ο τάστο στην ένωση ?


θα το έχεις εκεί που θα επιλέξεις, εσύ θα την φτιάξεις ... αλλά τι περίπου θες να φτιάξεις ? (γιατί έχεις παραθέσει κατασκευαστή που φτιάχνει πολλά διαφορετικά πράγματα)
επειδή συζητάμε στο θέμα "Σχέδιο για κιθαρόνι" υποθέτω ότι θες να φτιάξεις κάτι τέτοιο, αλλά κι αυτό έχει παραλλαγές. Στο link που έδωσε ο Στέλιος θα βρεις σχέδια για "κιθαρόνια¨Ευρωπαϊκά  - προγόνους και της Ελληνικής εκδοχής, για την οποία όμως δεν υπάρχουν σχέδια.
Εδώ θα βρεις σχέδια για "κλασικές - ιστορικές" ακουστικές (Αμερικάνικου τύπου τις λέω εγώ) κιθάρες
http://www.grellier.fr/en/downloads

κι εδώ,
http://www.tar.gr/content/content/files/Ena_trihmero_gia_tin_laiki_kithara-Moustakas-Tar.pdf

εκτός από το κείμενο υπάρχει και μια καταπληκτική συλλογή φωτογραφιών από τις λαϊκές κιθάρες (και κιθαρόνια) της έκθεσης του 2014 στην Θεσσαλονίκη. Όπως επισημαίνει στην αρχή ο Π. Μουστάκας, οι φωτογραφίες είναι εκτός κλίμακας και δεν μπορούν να χρησιμοποιηθούν για διαστάσεις, αλλά μελετώντας τες θα βρεις βασικά χαρακτηριστικά (όπως π.χ. η θέση του καβαλάρη σχετικά με την κάτω καμπάνα, την ηχητική οπή κτλ. σε σχέση με τα άλλα όργανα στα παραπάνω link  (Crane, Grellier κτλ.).

για να κάνω μια ανακεφαλαίωση: επιλέγοντας τύπο κιθάρας, χορδές (μεταλλικές ή πλαστικές) και κλίμακα θα σου βγουν οι απαντήσεις μόνες τους. Π.χ. σύγχρονη "Αμερικάνικη" ακουστική σημαίνει ένωση στο 14ο τάστο -> "τραβάει" τον καβαλάρη ψηλότερα προς την ένωση -> μεγαλώνει η "ελεύθερη" επιφάνεια που δονείται στην κάτω καμπάνα -> καμάρια Χ με διασταύρωση μπροστά απο τον καβαλάρη για αντοχή (και ενδεχομένως καλύτερη διασπορά ενέργειας / συμπεριφορά) κτλ. κτλ.
Μετά βγαίνουν κι άλλα (π.χ. οι λαϊκές τώρα φοράνε 12άρες bronze ενώ το '30 φορούσαν 10άρες (?) silver plated με μεγάλη διαφορά στις τάσεις, αλλά αυτά έπονται)

κι επειδή σε ξέρω που' σαι μερακλής, δες αυτό το site για παλιές Martin
http://www.vintagemartin.com/sizes.html
απ' όπου και η φωτογραφία


και αυτό οπωσδήποτε, έχει και σχέδια / διατάξεις καμαριών http://www.earlymartin.com/




Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Απ: Σχεδια για κιθαρονι
« Απάντηση #27 στις: Μάρτιος 15, 2019, 11:57:42 πμ »
Ωωωω !  Μάνο σ΄ευχαριστώ πολύ !  Για όλα !

Θέλω ... (λέμε τώρα , γιατί όταν οι άνθρωποι κάνουν σχέδια , ο Θεός γελάει)

παρακινούμενος αρχικά από έντονα συναισθηματικά κίνητρα, ( παιδική ανάμνηση από τους γονείς )

να σχεδιάσω, να αντιγράψω, να φτιάξω τουλάχιστον στις αναλογίες της, αυτή τη μικρή κιθάρα .

Στην πορεία βλέπω ότι μου αρέσει πολύ. Δεν ξέρω βέβαια ,τι θα καταφέρω και μέχρι πού θα φτάσω .

Αν συμφωνεί και ο Μάνος, προτρέπω όποιον φίλο του αρέσει , να πάρει ότι του ταιριάζει από αυτή την αναζήτηση που ξεκινά.   

Οι φωτογραφίες προέρχονται από το ebay. Ισα που πρόλαβα να τις αντιγράψω. Πουλήθηκε πολύ γρήγορα ( αν θυμάμαι σε τρελή τιμή 4.600 € + μεταφορικά ) 

 [ Invalid Attachment ]
Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Απ: Σχεδια για κιθαρονι
« Απάντηση #28 στις: Μάρτιος 15, 2019, 11:59:49 πμ »
...

 [ Invalid Attachment ]
Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Απ: Σχεδια για κιθαρονι
« Απάντηση #29 στις: Μάρτιος 15, 2019, 12:01:16 μμ »
 [ Invalid Attachment ]
Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

Tags: