Αποστολέας Θέμα: resonator guitar  (Αναγνώστηκε 23186 φορές)

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: resonator guitar
« Απάντηση #75 στις: Δεκέμβριος 14, 2016, 03:10:19 μμ »
όλα πήγαν καλά - καλύτερα απ' ό,τι ήλπιζα, και η προέκταση φώλιασε γλυκά - γλυκά στο κανάλι της, αφήνοντας ΑΚΡΙΒΩΣ όσο ύψος χρειάζεται ώστε αφενός να μπαίνει το άλλεν ΧΩΡΙΣ να ανοίξω δεύτερο κανάλι ή νέα τρύπα στο καπάκι και αφετέρου ΧΩΡΙΣ να μου αλλάξει τίποτα από το σετάρισμα (action, braeak angle κτλ.). Βέβαια στην πράξη θα φανεί (υπό τάση δηλαδή) αν όλα δουλεύουν καλά, αλλά προς το παρόν καλά πάμε.... οι τελικές ρυθμίσεις θα γίνουν με χορδές και τον χορδοκράτη περασμένο...







μετά απ' όλα αυτά, έκατσα κι έκανα έναν καβαλάρη από σφεντάμι με δυο γέφυρες, εδώ η εβένινη (η τελική μάλλον θα είναι από σφεντάμι)







κι έπειτα άρχισα (επιτέλους) να μορφοποιώ το μπράτσο το οποίο θέλει στένεμα κτλ κτλ. σύμφωνα με την νέα ταστιέρα, στένεμα στο headstock, νέα κλειδιά κτλ. (οι άξονες των ρώσικων στα 39 χλστ.)
κι ένα λίγο αστείο στιγμιότυπο: επειδή δεν είχα κατάλληλο πάχος καβίλιες (6,5 χλστ.) και βαρέθηκα να φτιάξω νέες, "γέμισα" τις τρύπες των κλειδιών με ... μολύβια που είχα πάρει κάποτε από το lidl και δεν τα χρησιμοποιώ γιατί δεν μου άρεσαν, αλλά να μια νέα χρήση:

 [ Invalid Attachment ]




ΚαΠα

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.685
Απ: resonator guitar
« Απάντηση #76 στις: Δεκέμβριος 14, 2016, 04:31:45 μμ »
"Μολύβια περαστά". Ωραίος ο μάστορας!!!

Καλά πάει!  :-* :-* :-*

Προχώρα τη να την ακούσουμε επιτέλους. Μας έφαγε η αγωνία ...  {music024} {music024} {music024}
Blog "ΕΛΛΗΝΕΣ ΟΡΓΑΝΟΠΟΙΟΙ" http://greekluthiers.wordpress.com/
Blog "ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ ΟΡΓΑΝΟΠΟΙΟΣ" http://organopoios.wordpress.com/

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: resonator guitar
« Απάντηση #77 στις: Δεκέμβριος 14, 2016, 05:38:05 μμ »
εγώ να δεις τι νεύρα έχω, αλλά δεν μπορώ να δουλέψω παρά μόνο ΣΚ... δεν πειράζει έρχονται αργίες...

Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Απ: resonator guitar
« Απάντηση #78 στις: Δεκέμβριος 14, 2016, 07:01:45 μμ »
Τώρα αν πω ότι κατάλαβα θα είμαι πολύ μεγάλος ψεύτης ...

Πήρα όμως, μια γενική ιδέα και δεν κρύβω τη χαρά μου  {celebrate014}  {celebrate014}   {celebrate014}

γι αυτό φέρνω ένα ukulele resonator για να ρίχνεις τις γλυκειές πενιές σου  {music008}  {music008}  {music008}


 [ Invalid Attachment ]

Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: resonator guitar
« Απάντηση #79 στις: Δεκέμβριος 28, 2016, 12:11:12 μμ »
... συνέχεια, αφού πω Χρόνια Πολλά σε όλους ....  :)

αφού λοιπόν διαμόρφωσα μπράτσο, κεφαλάρι κτλ., τα επεξεργάστηκα όλα (και τα πλαϊνά) με κάσσια, μαύρο εμποτισμού και γυαλοχαρτάρισμα. Αφού δεν μπορούσα να αποφύγω τις χαρακιές, τρύπες κτλ. που είχαν τα πλαϊνά, είπα να τα τονίσω και να δείξει "χρησιμοποιημένη" (όχι πως δεν είναι).
Εβαλα και ένα μαύρο κορδόνι περιμετρικά που ταιριάζει με τα υπόλοιπα, αλλά με ταλαιπώρησε πολύ. Είναι πλαστικό (ABS ?) και δεν "ακούει" καθόλου ούτε στην κόλληση, ούτε στην επεξεργασία σε σύγκριση με το σελιλόιντ. Αυτό δεν μπορούσα να το "ξυρίσω" ικανοποιητικά με ξύστρα και ξυράφι ("πηδούσε" το ξυράφι κι έκανε σημάδια) και ίδρωσα να το φέρω κάπως καλά. Δεν θα ξαναδοκιμάσω, εκτός αν μάθω κάτι άλλο για την επεξεργασία του.

Μετά απ' όλα αυτά, έβαλα χορδές και την άφησα περίπου μια βδομάδα να δω τι θα γίνει με τις μεγάλες τάσεις. Οι χορδές είναι  13άρες, Phosphor Bronze. MSP4200 της Martin.

Άστραψε και βρόντηξε.





Την πρωτο-σετάρισα πριν από μερικές μέρες ... με λάθος action. Κάπου είχα διαβάσει και θυμόμουν 1,4 χιλσ. στο 1ο τάστο, αλλά προφανώς ήταν για slide και η κιθάρα δεν παιζόταν. Με συνέφερε ο ΚαΠα και χτες την σετάρισα σωστά. 0,7 στο 1ο, 2,5 στο 12ο, relief και break angle ~ 5.5° (ίσως την κάνω 6°, ανάλογα με το κάλυμμα, γράφω παρακάτω).
Η κατά μήκος φόρτιση σ' αυτήν την κλίμακα με τις 13άρες είναι ~ 75 κιλά, και με 5.5-6° έχω φόρτιση στον κώνο ~ 7,5-8 κιλά.





για να δουλέψει άνετα η trussrod και να σετάρω το relief, τελικά χρειάστηκε να ανοίξω ένα καναλάκι για το άλλεν στο καπάκι. Χωρίς το καναλάκι ναι μεν έμπαινε το άλλεν, αλλά αν το έστριβες και τύχαινε να "κάτσει" σε "ακατάλληλη" θέση δεν έβγαινε. ίσως κάνω κάποιο καλυμματάκι διακοσμητικό, αν και δεν με ενοχλεί και πολύ.



Καλά που μου έκοψε και έβαλα την βέργα. Η μεν ένωση δεν κούνησε καθόλου μια βδομάδα, όλη τη φόρτιση την παίρνει η βίδα και δεν μασάει απ' ό,τι φαίνεται - εκτός αν "εκραγεί" καμμιά μέρα. Νομίζω ότι αν δεν είχα επιμείνει στην διαμόρφωση του μόρσου, ίσως και να μην άντεχε.

Το μπράτσο όμως, παρά τις κόντρες (βένγκε) "την άκουσε" κανονικά με τις 13άρες. Με το relief όλα καλά (και πάλι σε "ανοιχτή επικοινωνία" με τον ΚαΠα, πρώτη φορά ρύθμισα βέργα).


... το επόμενό μου ζήτημα είναι το κάλυμμα. Αν προσέξετε, ο χορδοκράτης της dobro αφενός είναι πολύ μακρύς και αφετέρου "κάθεται" πολύ κοντά στο χείλος του πηγαδιού. Το αλουμινένιο κάλυμμα που έφτιαξα (ταψί πίτσας) έχει μια πατούρα περιμετρικά που ενδεχομένως δεν χωράει να περάσει κάτω από τον χορδοκράτη στο ύψος που έχει τώρα για την συγκεκριμένη break angle (με τον καβαλάρη τοποθετημένο).
Έτσι λοιπόν ίσως φτιάξω ξύλινο κάλυμμα τύπου del vecchio (με σιφωνάκια νιπτήρα χαχα) ή με κανένα διακοσμητικό μοτίβο σαν το παρακάτω (αλλά σε ξύλο).





 [ Invalid Attachment ]




Γιώργος Χ.

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Ανεκπαίδευτος
  • Αγαπημένο ξύλο: μουριά, σφεντάμι
  • Αριθμός κατασκευών: θα δείξει...
Απ: resonator guitar
« Απάντηση #80 στις: Δεκέμβριος 28, 2016, 01:31:21 μμ »
Χρόνια Πολλά σ' όλους!
Μάνο δείχνει πολύ εντυπωσιακή!!ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ!

Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Απ: resonator guitar
« Απάντηση #81 στις: Δεκέμβριος 28, 2016, 02:23:26 μμ »
Δικαιώθηκαν με τον καλύτερο τρόπο η εταστική μελέτη και η σχολαστική εργασία !

Εχω ενθουσιαστεί  {celebrate014}

Συγχαρητήρια !!!
Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: resonator guitar
« Απάντηση #82 στις: Ιανουάριος 23, 2017, 12:45:30 μμ »
η κιθάρα έχει τελειώσει, ουσιαστικά, από την τελευταία μέρα του 2016, αλλά ανέβαλα την ενημέρωση μέχρι να βρεθεί μερακλής να την παίξει.
Όμως με τις κακοκαιρίες κτλ. πήγαν όλα πίσω.
Καλύτερα, δόθηκε η ευκαιρία να ελεγθεί η συμπεριφορά με τις 13άρες χορδές για λίγο περισσότερο χρόνο, και προς μεγάλη μου ευχαρίστηση δεν έχει "κουνήσει" καθόλου. Περίμενα αστοχίες, αλλά η μία βίδα (6,5 χιλστ.) στην ένωση κρατάει τα 76 κιλά αξιοπρεπώς.

συνέχεια από το προηγούμενο:

τελικά επέλεξα να φτιάξω ξύλινο κάλυμα, αυτού του τύπου



και για να ανοίξω τις σχισμές με το ρούτερ έφτιαξα την παρακάτω διάταξη: ο δίσκος περιστρέφεται με την βίδα στο κέντρο, ενώ η άλλη τον κρατάει σταθερό στο σημείο που θέλω







το κάλυμμα είναι το κομμάτι που έβγαλα όταν άνοιξα την τρύπα στο καπάκι (με το dremel και κοπτικό 1,5 χλστ.). Χρειάστηκε ένα περιμετρικό φιλετάκι (το μαύρο στην εικόνα) για να πάρει την φύρα του κοψίματος και λίγη κάσια στο κέντρο για να κάνει κάπως περισσότερη αντίθεση με το μεταλλικά στοιχεία.




Το μεταλλικό στεφάνι στο τελείωμα της εσωτερικής τρύπας είναι από σιφώνι δαπέδου - αυτό το περίεργο υλικό που σπάει σαν ψίχα, χρειάστηκε να του κατεβάσω την πατούρα με τον τροχό για να μην "βρίσκει" στον κώνο. Ο κώνος με το κούρδισμα κατεβαίνει (συμπιέζεται) περίπου 1,5-2 χλστ. Κάπως προσπάθησα να το αποτυπώσω αυτό στις φωτογραφίες, αλλά δεν πολυφαίνεται, ίσως λίγο με τη σκιά.



 [ Invalid Attachment ]

το σύστημα καβαλάρης - γέφυρα όλο από σφεντάμι για πιο "round" ήχο σύμφωνα με την συμβουλή του Woodman. Δεν δοκίμασα με τον έβενο, ίσως σε καμμιά αλλαγή χορδών.

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: resonator guitar
« Απάντηση #83 στις: Ιανουάριος 23, 2017, 12:51:50 μμ »
Έβαλα οχτώ βίδες περιμετρικά στο κάλυμμα (ξυλόβιδες 9 χλστ., αυτές που βάζουμε στα κλειδιά, χορδοκράτες κτλ.). Χώνονται μέσα στο σόκορο του "πηγαδιού" που βρίσκεται ακριβώς από κάτω. Αποφάσισα να μην βάλω handrest (ένα κομματάκι "προστασίας" σε σχήμα "Π" πάνω ακριβώς από τον καβαλάρη) γιατί μου άρεσε η αντίθεση του "λευκού" σφένδαμου στο κέντρο.
Την πέρασα όλη κι ένα χεράκι sealer να μην λερωθεί μέχρι να πάει για βερνίκι (πολυουρεθάνης στον ξυλουργό του χωριού που έχει master στα βερνίκια).
Και .. τέλος, μέχρι να φτιάξω κανένα βίντεο να ακουστεί.







 [ Invalid Attachment ]

Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Απ: resonator guitar
« Απάντηση #84 στις: Ιανουάριος 23, 2017, 02:27:42 μμ »
Μελέτη, Εφαρμογή, Υπομονή, Επιμονή, Εμμονή και σημασία στη λεπτομέρεια ! ( όπου πια είναι γνωστό ότι ο    >:(  κρύβεται στις λεπτομέρειες )

Νομίζω πως κατάφερες το πιο δύσκολο ... ξεπέρασες τον εαυτό σου !

Θα περιμένουμε να το ακούσουμε   {music026}
Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

ΚαΠα

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.685
Απ: resonator guitar
« Απάντηση #85 στις: Ιανουάριος 23, 2017, 03:28:35 μμ »
Σούπερ Μάνος! Μακάρι να γίνει και η δικιά μου τόσο καλή!
Blog "ΕΛΛΗΝΕΣ ΟΡΓΑΝΟΠΟΙΟΙ" http://greekluthiers.wordpress.com/
Blog "ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ ΟΡΓΑΝΟΠΟΙΟΣ" http://organopoios.wordpress.com/

Δημήτρης Αγγελακοπουλος

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 498
Απ: resonator guitar
« Απάντηση #86 στις: Ιανουάριος 23, 2017, 05:02:46 μμ »
Ιδέα, σύλληψη, σχεδιασμός, μελέτη, κατασκευή, παρουσίαση, όλα έχουν την υπογραφή σου.
Σε θαυμάζω Μάνο!
Όπως τον έβρω τον καιρό, έτσι τον αρμενίζω

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.116
Απ: resonator guitar
« Απάντηση #87 στις: Ιανουάριος 23, 2017, 05:49:27 μμ »
τελικα περιμενα την καταληλη στιγμη να γραψω, οχι γιατι δεν ειχα τι να πω ...απλα ελεγα να δω που θα το παει. Τωρα λοιπον θα στα πω.
Δεν σε παλευουμε ρε Μανο ολοι μαζι εδω μεσα.  Ειλικρινα ειμαι περηφανος που εχω την τιμη να εχω πιει εναν καφε μαζι σου. Μπραβο ρε .........εχω μεινει παγωτο .
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.140
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: resonator guitar
« Απάντηση #88 στις: Ιανουάριος 23, 2017, 07:40:47 μμ »
 {celebrate007}να δεις, που ο μανος θα μας αφησει εμας τους ερασιτεχνες, και θα ψαξει φορουμ για επαγγελματιες να ανεβαζει τις πανεμορφες δουλειες του!
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Stamart

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 517
    • GeeTar
  • Αγαπημένο ξύλο: όχι άλλο μαόόόνιιι...
Απ: resonator guitar
« Απάντηση #89 στις: Ιανουάριος 23, 2017, 09:13:47 μμ »
ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΟΜΟΡΦΗ!!! {celebrate018} {celebrate018} {celebrate018}