Αποστολέας Θέμα: Καπάκι  (Αναγνώστηκε 10791 φορές)

Γιώργος Χ.

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Ανεκπαίδευτος
  • Αγαπημένο ξύλο: μουριά, σφεντάμι
  • Αριθμός κατασκευών: θα δείξει...
Απ: Καπάκι
« Απάντηση #15 στις: Σεπτέμβριος 19, 2016, 03:23:51 μμ »
η άλλη εντελώς ευθεία περασιά δηλαδή ο καβαλάρης με το μάνικο,
  https://www.youtube.com/watch?v=cjnp5oTXaQU
Κωνσταντίνε αυτό εννοούσες  ::)  (1:52 )  .......αν και απο τόσο μακρυά μόνο αετός  , θα μπορούσε να δει!!!
Νομίζω όμως ότι πρέπει να είναι περασιά το μάνικο με την κολάτζα!!!! ίσως τα πιο έμπειρα μάτια βλέπουν κάτι περισσότερο?

Πιο κοντός καβαλάρης δεν βγαίνει έτσι?

Πλιακώνης Κωνσταντίνος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.003
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδια
  • Αριθμός κατασκευών: κανενα
Απ: Καπάκι
« Απάντηση #16 στις: Σεπτέμβριος 22, 2016, 05:18:42 μμ »
Γιώργο καλησπέρα το θέμα της κλησης του μάνικου με απασχολούσε και εμένα πολύ, και σε ερωτήσεις που έκανα σε οργανοποιούς απ' όλους εισέπραξα την ίδια απάντηση:"αν το μάνικο δεν εχει κλήση τότε έχεις στα χέρια σου ένα σκευρωμένο όργανο" και μου φαίνεται λογικό όπως επίσης έχω στην κατοχή μου ένα τετράχορδο το οποίο ειναι κατασκευασμένο με αυτή την τεχνική και ειναι σκληρό στο παίξιμο του, γενικά πιστευω πώς πρέπει το όργανο να εχει κλίση διότι πρεπει να έχουμε και καβαλάρη στα 13-15 χιλιοστά για να μπορούμε να παίξουμε αλλιώς θα χτυπά η πένα επάνω στο καπάκι.
 
...............Τώρα δεν πουλάω τρέλα άλλαξα γνώμη.....

Γιώργος Χ.

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Ανεκπαίδευτος
  • Αγαπημένο ξύλο: μουριά, σφεντάμι
  • Αριθμός κατασκευών: θα δείξει...
Απ: Καπάκι
« Απάντηση #17 στις: Σεπτέμβριος 22, 2016, 11:28:52 μμ »
Κωνσταντίνε Καλησπέρα !!!
Άνοιξα αυτό το θέμα ελπίζοντας ότι κάποιος θα έχει χρησιμοποιήσει αυτήν την τεχνική (κοντό καβαλάρη)  και θα μπορούσε να μας πει κάτι!!!!!
Προφανώς  δεν την έχει δοκιμάσει κανένας.
Δεν έχει νόημα λοιπόν να σας κουράζω , με προσωπικές ερωτήσεις, εξάλλου την προσωπική σας άποψη την είπατε!!!!

  Αποστόλη, Κωνσταντίνε, Νικόλα σας ευχαριστώ πάρα πολύ {celebrate013}
  Καλή συνέχεια και καλές κατασκευές!!!!!!!!!!!!!!

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.285
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Καπάκι
« Απάντηση #18 στις: Σεπτέμβριος 23, 2016, 01:52:23 πμ »
ο κοντός καβαλάρης έχει κι άλλα μειονεκτήματα, κατά τη γνώμη μου. Ενδεχομένως να μην φορτίζει το καπάκι αρκετά και σ' αυτην την περίπτωση προκαλούνται διάφορα παρατράγουδα: "άνευρο" όργανο, αδύναμος ήχος και τριξίματα. Χώρια που είναι και πιο δύσκολο να τον διαμορφώσεις (δεν ξέρω αν έχεις κάνει μπαγλαμά). Και στον μπαγλαμά είναι και μικρός σε μήκος, σε καβαλάρη μπουζουκιού με οκτώ - εννιά χιλιοστά ύψος, αν τα δυο - τρία είναι το κόκκαλο, μένουν έξι : στη διαμόρφωση των άκρων θα κάνεις νευροχειρουργική και κινδυνεύεις να σηκώνονται από το καπάκι γιατί θα είναι λεπτά). Πολύ ψηλός πάλι, θα έχεις σκληρό όργανο (προσωπική μου άποψη είναι αυτό). Όπως σε όοοοοολα τα πράγματα, πρέπει να βρεις την "χρυσή τομή" (κατά τη δική σου άποψη).

Γιώργος Χ.

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Ανεκπαίδευτος
  • Αγαπημένο ξύλο: μουριά, σφεντάμι
  • Αριθμός κατασκευών: θα δείξει...
Απ: Καπάκι
« Απάντηση #19 στις: Σεπτέμβριος 25, 2016, 10:56:52 πμ »
"άνευρο" όργανο, αδύναμος ήχος και τριξίματα. Χώρια που είναι και πιο δύσκολο να τον διαμορφώσεις (δεν ξέρω αν έχεις κάνει μπαγλαμά).
Μάνο σεβαστό και λογικό αυτό που γράφεις αλλά !!!! δεν ισχύει !!! ως προς τι τότε το θέμα που άνοιξα?
κι εντάξει εγώ είμαι "κουφός"!!! όλοι οι υπόλοιποι που τα έπαιξαν και τα άκουσαν?
Συμφωνώ στον βαθμό δυσκολίας......  γιατί όπως λέει κι ο Κωνσταντίνος υπάρχει ο κίνδυνος η πένα ν' ακουμπάει στο καπάκι!!!!!
Όπως σε όοοοοολα τα πράγματα, πρέπει να βρεις την "χρυσή τομή" (κατά τη δική σου άποψη).
Μάνο μου, αυτή την άτιμη ψάχνω!!! ::)
Σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντηση , να ' σαι καλά!!!!

αποστολης τ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 501
Απ: Καπάκι
« Απάντηση #20 στις: Σεπτέμβριος 25, 2016, 05:40:37 μμ »
γιωργο ισχυουν αυτα που γραψανε ο κωστας και ο μανος.....οταν αυξανεις την πιεση του καβαλαρη στο καπακι αυξανετε η ενταση του οργανου,κουφος δεν εισαι αλλα δεν μπορεις να ξερεις(ουτε εσυ ουτε εμεις)στο μπουζουκι που επαιξες πως εβγαλε τετοιο ηχο ο μαστορας,μπορει το καπακι να το εκανε τσιγαροχαρτο εφοσων δεν ειχε μεγαλη πιεση στον καβαλαρη....ενα αλλο μειονεκτημα στο μπουζουκι με χαμηλο καβαλαρη ειναι πως αν το παιξεις δυνατα και σκαβει η πενα ο καβαλαρης φευγει απ την θεση του "χορευει"

Γιώργος Χ.

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Ανεκπαίδευτος
  • Αγαπημένο ξύλο: μουριά, σφεντάμι
  • Αριθμός κατασκευών: θα δείξει...
Απ: Καπάκι
« Απάντηση #21 στις: Σεπτέμβριος 25, 2016, 05:48:03 μμ »
"άνευρο" όργανο, αδύναμος ήχος και τριξίματα. Χώρια που είναι και πιο δύσκολο να τον διαμορφώσεις (δεν ξέρω αν έχεις κάνει μπαγλαμά).
Μάνο σεβαστό και λογικό αυτό που γράφεις αλλά !!!! δεν ισχύει !!! ως προς τι τότε το θέμα που άνοιξα?
κι εντάξει εγώ είμαι "κουφός"!!! όλοι οι υπόλοιποι που τα έπαιξαν και τα άκουσαν?
Συμφωνώ στον βαθμό δυσκολίας......  γιατί όπως λέει κι ο Κωνσταντίνος υπάρχει ο κίνδυνος η πένα ν' ακουμπάει στο καπάκι!!!!!
  Μάνο συγνώμη για το ''ύφος" της απάντησης μου, ήταν άστοχο ...ίσα ίσα που απάντησες με τον καλύτερο δυνατό τρόπο και σ' ευχαριστώ πολύ γι'αυτό! :)
Στο ένα το μπουζούκι (απ' τα δύο που έχω αναφέρει) έχω "πρόσβαση"!!!Με την πρώτη ευκαιρία θα πάρω "μέτρα"(καθρεφτάκια απο μέσα κ.τ.λ)  θα βγάλω φωτογραφίες , ήχο και θα το ανεβάσω στο φόρουμ {celebrate013}

Γιώργος Χ.

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Ανεκπαίδευτος
  • Αγαπημένο ξύλο: μουριά, σφεντάμι
  • Αριθμός κατασκευών: θα δείξει...
Απ: Καπάκι
« Απάντηση #22 στις: Σεπτέμβριος 25, 2016, 06:02:45 μμ »
γιωργο ισχυουν αυτα που γραψανε ο κωστας και ο μανος.....οταν αυξανεις την πιεση του καβαλαρη στο καπακι αυξανετε η ενταση του οργανου,κουφος δεν εισαι αλλα δεν μπορεις να ξερεις(ουτε εσυ ουτε εμεις)στο μπουζουκι που επαιξες πως εβγαλε τετοιο ηχο
  Αποστόλη την ώρα που έγραφες εσύ, έγραφα κι εγώ..........
Ζητάω ξανά συγνώμη στον  Μάνο!!!


Στο ένα το μπουζούκι (απ' τα δύο που έχω αναφέρει) έχω "πρόσβαση"!!!Με την πρώτη ευκαιρία θα πάρω "μέτρα"(καθρεφτάκια απο μέσα κ.τ.λ)  θα βγάλω φωτογραφίες , ήχο και θα το ανεβάσω στο φόρουμ {celebrate013}
Μακάρι να βγει κάτι!!!

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.285
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Καπάκι
« Απάντηση #23 στις: Σεπτέμβριος 26, 2016, 08:17:06 πμ »
Δεν παρεξηγούμαι εύκολα Γιώργο, και δεν έγινε και τίποτα.
Έχω δει πολλούς (ανούσιους) καβγάδες σε (άλλα) forum και κρατάω αποστάσεις από τυχόν παρεξηγήσεις.
Τα forum είναι σαν καφενεία: υπάρχουν όλων των ειδών οι άνθρωποι και ο καθένας έχει τις δικές του έννοιες που τις ξέρει μόνον αυτός. Απλώς την ώρα που τυχαίνει να βρισκόμαστε, πίνουμε έναν "καφέ" και γράφουμε την άποψή μας αντί να συζητάμε.
Γι αυτό πάντα χρησιμοποιώ εκφράσεις όπως "ενδεχομένως", "κατά τη γνώμη μου". "από την εμπειρία μου" κτλ.
Δεν έχω την απαίτηση να ακολουθήσει κανείς αυτά που γράφω, απλώς συμμετέχω στην κουβέντα.

Γιώργος Χ.

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Ανεκπαίδευτος
  • Αγαπημένο ξύλο: μουριά, σφεντάμι
  • Αριθμός κατασκευών: θα δείξει...
Απ: Καπάκι
« Απάντηση #24 στις: Σεπτέμβριος 26, 2016, 10:44:20 πμ »
Μάνο είσαι ευγενέστατος  :)
Απάντησα ......με την διάθεση που είχα την στιγμή εκείνη...αδίκως και παντελώς λάθος.
Οι "λεπτομέρειες" όμως είναι αυτές που μας κρίνουν...
Ελπίζω να μην διεκδικώ την πρωτιά στην black list του φόρουμ

Nikos

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.466
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδιά Πρώτα καιιιιιι οοοοοοολαα τα άλλα καρποφόρα και ρετσινόδεντρα.
  • Αριθμός κατασκευών: 1-0=1+2=3 και ο κούκος.
  • Περιοχή: Αθήνα.
Απ: Καπάκι
« Απάντηση #25 στις: Σεπτέμβριος 26, 2016, 08:10:17 μμ »
Παράθεση
Γιώργο καλησπέρα το θέμα της κλησης του μάνικου με απασχολούσε και εμένα πολύ, και σε ερωτήσεις που έκανα σε οργανοποιούς απ' όλους εισέπραξα την ίδια απάντηση:"αν το μάνικο δεν εχει κλήση τότε έχεις στα χέρια σου ένα σκευρωμένο όργανο" και μου φαίνεται λογικό όπως επίσης έχω στην κατοχή μου ένα τετράχορδο το οποίο ειναι κατασκευασμένο με αυτή την τεχνική και ειναι σκληρό στο παίξιμο του, γενικά πιστευω πώς πρέπει το όργανο να εχει κλίση διότι πρεπει να έχουμε και καβαλάρη στα 13-15 χιλιοστά για να μπορούμε να παίξουμε αλλιώς θα χτυπά η πένα επάνω στο καπάκι.
 
Κώστα άν έχουμαι ένα μπουζούκι με τσάκιση τότε ο καβαλάρης πόσο ύψος πρέπει να έχει;
Είμαι Βασιλιάς στα βράχια,
Στις δροσές και στα φεγγάρια.

Πλιακώνης Κωνσταντίνος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.003
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδια
  • Αριθμός κατασκευών: κανενα
Απ: Καπάκι
« Απάντηση #26 στις: Σεπτέμβριος 28, 2016, 03:09:39 μμ »
Κώστα άν έχουμαι ένα μπουζούκι με τσάκιση τότε ο καβαλάρης πόσο ύψος πρέπει να έχει;
Νικολή ειλικρινά δεν ξέρω αλλα αν δεις στα παλιά όργανα που έχουν πολύ μεγάλη τσάκιση, ο καβαλάρης ειναι πριν την τσάκιση αρα λοιπον ουσιαστικά το ίδιο ύψος με τα σημερινά δεδομένα υποθέτω
...............Τώρα δεν πουλάω τρέλα άλλαξα γνώμη.....

Πλιακώνης Κωνσταντίνος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.003
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδια
  • Αριθμός κατασκευών: κανενα
Απ: Καπάκι
« Απάντηση #27 στις: Σεπτέμβριος 28, 2016, 03:20:08 μμ »
Ελπίζω να μην διεκδικώ την πρωτιά στην black list του φόρουμ
Δεν είμαστε dachau forum απλά μόρτηδες είμαστε που κάνουμε το κέφι μας με τα παλίοξυλα μην τρελενεσαι συναδελαφάκι μου καλό δεν παρεξηγιόμαστε εύκολα     
...............Τώρα δεν πουλάω τρέλα άλλαξα γνώμη.....

Nikos

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.466
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδιά Πρώτα καιιιιιι οοοοοοολαα τα άλλα καρποφόρα και ρετσινόδεντρα.
  • Αριθμός κατασκευών: 1-0=1+2=3 και ο κούκος.
  • Περιοχή: Αθήνα.
Απ: Καπάκι
« Απάντηση #28 στις: Σεπτέμβριος 29, 2016, 11:42:34 πμ »
Ευχαριστώ Κώστα.
Είμαι Βασιλιάς στα βράχια,
Στις δροσές και στα φεγγάρια.

Γιώργος Χ.

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Ανεκπαίδευτος
  • Αγαπημένο ξύλο: μουριά, σφεντάμι
  • Αριθμός κατασκευών: θα δείξει...
Απ: Καπάκι
« Απάντηση #29 στις: Οκτώβριος 05, 2016, 04:25:12 μμ »
......αφού δεν απαντάει κανένας άλλος......κι επειδή ο "εκπληκτικός" ήχος είναι κάτι υποκειμενικό  στο τι του αρέσει του καθενός.
Κι έτσι για να "παίξουμε"............θα προσπαθήσω να μεταφέρω τον "εκπληκτικό"αυτόν  ήχο στα μπουζούκια που προανέφερα...σύμφωνα με τα δικές σας κατασκευές!!....τα δικά σας "καπάκια"!!!!
Εμένα  δεν μ' αρέσουν ούτε τα πολύ μπάσα ,αλλά ούτε τα πολύ πρίμα(μ άρέσουν προς το μπάσο καλύτερα)

Κατ'αρχήν συγχαρητήρια σε όλους και για τις κατασκευές αλλά και για το παίξιμο!!!!!!
Ξεκινάω με αλφαβητική σειρά!!!(μικρά ονόματα):

Αποστόλη στο τρίχορδο κελεμπέκι που άκουσα ....παίζεις πολύ πίσω την πένα και το παίξιμό σου μου θυμίζει τον εκπληκτικό  "Γιάννη Μωραίτη" Μπράβο!!!!
Έχω την εντύπωση , ότι το όργανο Σπουρδαλακίζει που λέει και ο Ζαρκάδας!!!!αλλά νομίζω ότι το στυλ αυτό σου αρέσει σύμφωνα με το παιξιμό σου. Άξιος!!!!!!!!!!!

Κωνσταντίνε !! έχεις γράψει ότι έφτιαξες ένα και μοναδικό όργανο .......ε  δεν χρειάζεται να φτιάξεις άλλο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Φίλε έγραψες ιστορία!!!!!!!!!!Απ' τα κορυφαία όργανα....είναι εφάμιλλο  μ' αυτά που άκουσα!!!!!!!!!!!άντε φτιάξε κι αυτό με τις σκαφτές..."τελευταίο"!!!!

Μάνο!!!αν σου πω ότι 5 λεπτά πριν γράψω την "απάντηση" μου είχα μιλήσει με την πεθερά μου στο τηλέφωνο θα με πιστέψεις!!!!!!!!!
Στο τρίχορδο Αφρικανική καρυδιά .....ο ήχος  μοιάζει με του Αποστόλη.....το παίξιμο "παλιό" και  ρεμπέτικο!! Συγχαρητήρια!!!

Νικόλα!!!!!γνωρίζεις την γνώμη μου για σένα.." ΔΑΣΚΑΛΟΣ "...δεν θυμάμαι πιο απ' όλα τα μπουζούκια που έχεις φτιάξει ...είναι αυτό που δεν μ' άρεσε !!!!!!

Νίκο!!!στον τζουρά Αιγαλιώτικο ...μ' άρεσε και ο ήχος και το παίξιμο....και 'συ "ρεμπέτης" . Συγχαρητήρια!!!!

Όσον αφορά το "βύθισμα" στο καπάκι....... ας φτιάξει ο καθένας ότι γουστάρει {celebrate018} {celebrate018} {celebrate018}

Tags: