Αποστολέας Θέμα: Καπάκι  (Αναγνώστηκε 6237 φορές)

αποστολης τ

• Hero Member
Απ: Καπάκι
« Απάντηση #30 στις: Οκτώβριος 07, 2016, 10:03:37 πμ »
γιωργο εχεις δικιο στο οτι σπουρδαλακιζει το οργανο γιατι εχω οργανο του σπουρδαλακη και αντεγραψα το σκαφος και εφτιαξα καλουπι ιδιο.....στο οτι παιζω την πενα στον καβαλαρη ξαναεχεις δικιο μ αρεσει να σκαβω με την πενα....στο οτι σου θυμισα τον μπαρμπαγιαννη μωραιτη ομως....δεν ειμαι ουτε μια τριχα απ τ αρχ...α του

Άχορδος

• Jr. Member
  • **
  • Αγαπημένο ξύλο: Παλίσανδρος
  • Αριθμός κατασκευών: Μία
« Απάντηση #31 στις: Φεβρουάριος 15, 2018, 12:55:35 πμ »
Καλησπέρα σε όλους, διαβάζοντας το θέμα από την αρχή μέχρι το τέλος δυστυχώς έχω ακόμα κάποιες απορίες. Παρόλο που παίζω αρκετά χρόνια μπουζούκι όσον αφορά την οργανοποιια τώρα αρχίζω τα πρώτα μου βήματα οπότε συγχωρείστε μου κάποιες ερωτήσεις που θα κάνω οι οποίες για τους περισσότερους από σας μάλλον έχουν απαντηθεί... Ας ξεκινήσω λοιπόν με την πρώτη ερώτηση που μου προέκυψε... Λέγοντας κλίση στο μανικο τι ακριβώς εννοούμε; αν είναι εύκολο θα με βοηθαγε να το καταλαβω καλύτερα κάποιο σχημα. Ευχαριστώ!!!

Γιωργος π

• Sr. Member
  • Αγαπημένο ξύλο: Όλα αρκεί να παράγουν ήχο κ ομορφιά......
  • Αριθμός κατασκευών: 5
« Απάντηση #32 στις: Φεβρουάριος 15, 2018, 08:50:31 πμ »
Η κλίση του Μανικα την κάνεις από ότι ξέρω με δύο τρόπους.
α) η ροκανίζεισ το μανικη μετα την τοποθέτηση του για να πάρει κλίση σε σχέση με το σκάφος.
β) η όταν κάνεις το μορσο στο τάκο τότε τρως  λίγο παραπάνω τον τάκο σε βάθος από την μεριά του σκάφους που τελειώνουν οι δουγιες.
Και μια φωτό εντελώς μπακαλιστικη (υπάρχουν καλύτερες εξηγήσεις αν ψάξεις λίγο σαν (κλίση Μανίκα )
 [ Invalid Attachment ]

Άχορδος

• Jr. Member
  • **
« Απάντηση #33 στις: Φεβρουάριος 15, 2018, 11:03:11 πμ »
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, το σχέδιο με βοήθησε αρκετά στο να κατανοήσω για τι πράγμα μιλάμε. Άρα αυτό που επιδιώκουμε απ ότι κατάλαβα είναι μια ελαφρώς αρνητική κλίση την οποία για να πετύχουμε προσαρμοζουμαι ανάλογα και το ύψος του καβαλαρη, σωστά;

Μάνος Τουρπάλης

• Hero Member
  • Αριθμός κατασκευών: -
« Απάντηση #34 στις: Φεβρουάριος 15, 2018, 11:48:58 πμ »
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, το σχέδιο με βοήθησε αρκετά στο να κατανοήσω για τι πράγμα μιλάμε. Άρα αυτό που επιδιώκουμε απ ότι κατάλαβα είναι μια ελαφρώς αρνητική κλίση την οποία για να πετύχουμε προσαρμοζουμαι ανάλογα και το ύψος του καβαλαρη, σωστά;

ανάποδα πάμε... για να πετύχουμε το επιθυμητό ύψος καβαλάρη προσαρμόζουμε την κλίση

Άχορδος

• Jr. Member
  • **
« Απάντηση #35 στις: Φεβρουάριος 15, 2018, 12:10:47 μμ »
Λογικά την κλίση στο μανίκι την δίνουμε αφού κάνουμε την ένωση στον τακο και πριν την τοποθέτηση της ταστιερας... Αυτό επομένως δεν καθιστά αρκετά δύσκολο το να υπολογίσεις με ακρίβεια την κλίση που θα δώσεις στο μανίκι απ την στιγμή που ο καβαλάρης δεν έχει τοποθετηθεί και οι τάσεις των χορδών δεν έχουν ασκηθεί ούτε στο μανίκι ώστε να του αλλάξει την ισορροπία αλλά ούτε και στο καπάκι που πιθανόν να του δημιουργήσει κάποιο βαθουλωμα με αποτέλεσμα να μειωθεί το ύψος των χορδών απ τα ταστα;

Μάνος Τουρπάλης

• Hero Member
  • Αριθμός κατασκευών: -
« Απάντηση #36 στις: Φεβρουάριος 15, 2018, 12:22:47 μμ »
Λογικά την κλίση στο μανίκι την δίνουμε αφού κάνουμε την ένωση στον τακο και πριν την τοποθέτηση της ταστιερας... Αυτό επομένως δεν καθιστά αρκετά δύσκολο το να υπολογίσεις με ακρίβεια την κλίση που θα δώσεις στο μανίκι απ την στιγμή που ο καβαλάρης δεν έχει τοποθετηθεί και οι τάσεις των χορδών δεν έχουν ασκηθεί ούτε στο μανίκι ώστε να του αλλάξει την ισορροπία αλλά ούτε και στο καπάκι που πιθανόν να του δημιουργήσει κάποιο βαθουλωμα με αποτέλεσμα να μειωθεί το ύψος των χορδών απ τα ταστα;

...εμ γι αυτό λέμε "μάστορα" τον μάστορα...

την κλίση την δίνεις αμέσως αφού κολλήσεις την ένωση, διαμορφώνονταις και τα χείλη του σκάφους για να πάρουν όχι μόνο την κλίση για την οποία μιλάμε, αλλά και την εγκάρσια καμπυλότητα του καπακιού. Σ' αυτή τη φάση μπορείς αντί να ροκανίσεις το μανίκι που λέει ο Γιώργος π. παραπάνω να διαμορφώσεις το σκάφος κατάλληλα (πλαϊνά και πίσω, δες την εικόνα παρακάτω). Μετά κολλάς το καπάκι και μετά την ταστιέρα. Η ταστιέρα (το πάχος της ) παίζει φυσικά ρόλο στον υπολογισμό ύψους του καβαλάρη, αλλά δεν έχει σχέση με την διαμόρφωση της κλίσης σαν φυσικό αντικείμενο, αφού ακόμα δεν είναι κολλημένη (ούτε και το καπάκι, όπως λέω παραπάνω).

[ Invalid Attachment ]

Άχορδος

• Jr. Member
  • **
« Απάντηση #37 στις: Φεβρουάριος 15, 2018, 12:51:20 μμ »
Τελικά όσο περνάει ο καιρός τόσο πληθαίνουν τα ερωτήματα καθώς βλέπεις ότι και το παραμικρό μπορεί να παίξει καταλυτικό ρόλο στο αποτέλεσμα... Να σας ευχαριστήσω όλους για τις απαντήσεις και τον χρόνο σας και να ευχηθώ σε όλους σιγά σιγά να λύσουν τα ερωτήματα τους... Τώρα όσον αφορά το καπάκι πήρα μια ιδέα αλλά σίγουρα έχω να δω πολλά ακόμα καθώς η θεωρία από την πράξη απέχει πολύ... Όταν φτάσω στο καπάκι θα τα ξαναπούμε, καλές κατασκευές!!!

ksiros

• Full Member
« Απάντηση #38 στις: Φεβρουάριος 15, 2018, 05:00:26 μμ »
Φιλε αχορδε καλη αρχη!!ολες οι γνωμες που σου προτηνουν τα παιδια ειναι σωστες και πιστευω πως ο καθε τροπος εχει να κανει με το πως το εχεις μαθει και πως σε εχει βολεψει.ενα τεραστιο βοηθημα ειναι και το μπλοκ του vagges 2010.πραγματικο σχολειο!!σε 2 οργανα που εφτιαξα ακολουθησα την τεχνικη του δηλαδη:φτιαχνω  το καπακι και μετα τοποθετω το ετοιμο καπακι προχειρα πανω στο σκαφος και κανοντας καποιες μετρησεις βλεπεις ποσο κλιση πρεπει να δωσεις στο μορσο για να πετυχεις την κλιση στο μανικα.
Ολες αυτες οι πληροφοριες ειναι αναλυτικα γραμμενες στο μπλοκ και αμα τις διαβασεις θα σου λυθουν πολλες αποριες.

Άχορδος

• Jr. Member
  • **
« Απάντηση #39 στις: Φεβρουάριος 15, 2018, 10:37:30 μμ »
Να είσαι καλά φίλε, σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες, εννοείται θα το κοιτάξω γιατί αλλιώς δε μαθαίνουμε  ;D ! Δηλαδή αν κατάλαβα καλά η σειρά κατασκευών που ακολουθείς ειναι: σκάφος, καπάκι, μορσος, μανίκι κτλ

ksiros

• Full Member
« Απάντηση #40 στις: Φεβρουάριος 15, 2018, 11:17:59 μμ »
Ναι φιλε μου.στο μπλοκ του vagges ειναι με τη σειρα ολα τα βηματα.σε συνδιασμο και απο εδω στο φορουμ θα βρεις τα παντα!!

Άχορδος

• Jr. Member
  • **
« Απάντηση #41 στις: Φεβρουάριος 16, 2018, 12:22:28 πμ »
Έχω αρχίσει ήδη και διαβάζω το blog... Πραγματικά λέει πολύ ενδιαφέροντα πράγματα που σίγουρα θα βοηθήσουν κάποιον αρχάριο να φτιάξει το δικό του όργανο και στην συνέχεια να πειραματιστει πάνω σε κάποια πράγματα προς αναζήτηση καλύτερου αποτελέσματος... Σε ευχαριστώ για την βοήθεια!