Αποστολέας Θέμα: Φωτογραφίες και Βίντεο ἀπὸ Ἐργαστήρια : Μάιος 2015  (Αναγνώστηκε 31740 φορές)

atlas

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 160
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο ἀπὸ Ἐργαστήρια : Μάιος 2015
« Απάντηση #75 στις: Μάιος 20, 2015, 04:08:43 μμ »
Μάνο σε υπερευχαριστώ για την απάντηση αν και θα χρειαστουν αρκετες repetitions για ν αποκωδικοποιησω οσα μου εγραψες(ειδικα για τις ντουγιες).
1.ο μπροστινος συμφωνα με το σχεδιο εβγαινε γυρω στα 6,5εκ μηκος,τωρα δεν ξερω,καθως οταν εβαλα να κολλησω ταα κοντρα πλακε(1.8εκ) μεταξυ τους τα αφησα πανω απο βδομαδα και τα σφιξα με κατι νταβιδια βαρεων βαρων δανεικα απο τον ανεμελο.αποτελεσμα?εκτος σχεδιου σμικρυνση κατα 1εκ περιπου(χονδροτατο λαθος).δυστυχως το κοντρα πλακε στον τακο το βαλα για να καλυψω τη μεγαλη διασταση, το διαστημα καλουπι-τακος,σαν να μου λειπει μια φετα κοντρα πλακε απο το καλουπι ενα πραμα και το φλαμουρι ηταν ευγενικη προσφορα του ανεμελου επισης.
2.δεν καταλαβα πως το σημειο συγκλισης ειναι διαφορετικο απο την μια κι απο την αλλη πλευρα...δεν χαλαει η συμμετρια?οχι του σκαφους,του σχεδιου
3.με τα πλαιναρια δεν εχω ασχοληθει ουτε καν φιλολογικα ακομα,ειμαι παντελως ασχετος με το θεμα μπουζουκι,ευχαριστω για τη φωτο ομως,καταλαβα τι εννοεις
με το κλασικο μπουζουκι τι εννοεις μονο? οι διαστασεις παραπεμπουν σε τι στυλ.ομολογω δεν ηταν αυτες που υπολογιζα,στο επομενο καλουπι ισως βγαλω κατι καλυτερο,οψομεθα...
4.εψαχνα να βρω τροπο να χαραξω πανω στο καλουπι,μινι αυλακια να καθονται ελαφρως τα φιλετα μεσα(δεν ξερω αν ειναι σωστο,ετσι μου ρθε φανταζομενος οτι θα με βοηθησει καλυτερα στο να φτιαξω το σκαφος, οποτε και ελασμα και κλωστη θα χρειαστω υποθετω

βαθυτατα υποχρεωμενος απο τις απαντησεις
Δημητρης
"Τα πάντα ρει"

john 2004

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.748
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο ἀπὸ Ἐργαστήρια : Μάιος 2015
« Απάντηση #76 στις: Μάιος 20, 2015, 05:25:07 μμ »
για μενα αφου οπως γραφεις εχεις σκοπο και για επομενο καλουπι, πηγαινε κατευθειαν στο επομενο, βλεποντας τι δεν σου καθεται καλα σε αυτο. Προσωπικα δεν μου αρεσει το σχημα του. Ο Μανος βεβαια εχει κανει πραγματι σκαφος με τετοιο σχημα που επισεις δεν μου αρεσε. Αυτα βεβαια ειναι προσωπικη αποψη αλλα θα σου εξηγησω. Νομιζω πως πρεπει απο το μεγιστο βαθος να πεφτει πιο αποτομα προς την κολατζα με μια πολυ μικροτερης ακτινας κυκλου τεταρτο, και απο εκει και κατω καρφι, ευθεια. Δινει αλλη χαρη στο σκαφος και διευκολυνει την τοποθετηση της κολατζας. Αναιρω ολα τα παραπανω, και σου λεω οτι απλα δεν υπαρχει πρεπει στα οργανα, Αν σου κανει ετσι, ετσι θα γινει. 

Αυτο ομως που θελει πραγματικα προσοχη, ειναι αυτο που σου γραφει ο Μανος για τα πλαιναρια.
Οι δουγιες οτι καλουπι και να κανεις, θα κατσουν, με τον εναν η τον αλλο τροπο. Τα πλαιναρια ομως αν δεν ειναι σωστο εκεινο το κομματι που θα πατησουν, δεν προκειτε να κατσουν με τιποτα! Φροντησε σε καθε νομεα σου, η οπως εχεις κανει το καλουπι σε καθε φετα κοντρα πλακε απο εκει που θα τελειωνει η τελευταια δουγα μεχρι το τελος του πλαιναριου να ειναι ευθεια. Αλλιως δεν! (ας ειναι και με αλλη γωνια)  Τα κεντρα συγκλησης μπορουν να ειναι οσα χρειαζεται για να κλεισει το σκαφος.

Αν χαραξεις πανω στο σκαφος και βαλεις τα φιλετα να στεκονται, θα πρεπει να φτιαχνεις την καθε δουγα τοσο τελεια στο σχημα που θα οριζουν τα δυο φιλετα μεταξυ τους, οποτε χανεις το δικαιωμα διορθωσης απο δουγα σε δουγα.

16 κοντρα πλακε των 1,8 εκ για να τα συμπιεσεις 1 εκ ουτε με πρεσα του τονου δεν θα το καταφερεις.

16 χ 1,8 =28,8 + 6,5 ο τακος =35,3  και με 15 μοιρες κληση προς τα πανω που εχεις δωσει στην κατασκευη με τις φετες, βγαζει οτι το 35,3 σε ενα ορθογωνιο τριγωνο γινεται 34,09.  Οποτε σου λειπει μια φετα!  (δεν εκανες μπρατσα τελικα)

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.283
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο ἀπὸ Ἐργαστήρια : Μάιος 2015
« Απάντηση #77 στις: Μάιος 20, 2015, 06:30:45 μμ »
Δεν υπάρχει "κλασικό" μπουζούκι. Πέρα από κάποιες πολύ γενικές διαστάσεις, κάθε μάστορας έχει το καλούπι (καλούπια) του κι είναι ένα από τα πράγματα που μ' αρέσουν στην κατασκευή του μπουζουκιού.
Για την περίπτωσή σου, αυτό σημαίνει (μεταξύ άλλων) ότι 5 εκ. μπροστινός τάκος είναι υπεραρκετός και ότι μπορείς, αν δεν θες να αφήσεις στην άκρη αυτό το καλούπι, να το διαμορφώσεις όπως θες, τηρώντας απλώς γενικά τις διαστάσεις που ήδη έχεις: 38 μήκος (δεν χάθηκε ο κόσμος αν γίνει 37), 27 πλάτος (που δεν χάθηκε ο κόσμος αν γίνει 25) κτλ. κτλ.
Αυτό που λέει ο Γιάννης για την πιο "απότομη" κατεβασιά της κολλάντζας προς το σκάφος φαίνεται εδώ:

https://fronik.files.wordpress.com/2013/09/dscn0791.jpg

https://fronik.files.wordpress.com/2013/09/dscn0793.jpg


είναι τομές σκάφους από τo blog του Φρονιμόπουλου και στο συγκεκριμένο θέμα (Ανακατασκευή μπουζουκιού Γκέλλη) θα δεις πολλά ενδιαφέροντα.

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.283
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο ἀπὸ Ἐργαστήρια : Μάιος 2015
« Απάντηση #78 στις: Μάιος 20, 2015, 06:32:09 μμ »
Για να φυτέψεις φιλετάκια, ούτε που μου πέρασε από το μυαλό.

atlas

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 160
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο ἀπὸ Ἐργαστήρια : Μάιος 2015
« Απάντηση #79 στις: Μάιος 20, 2015, 08:31:36 μμ »

16 χ 1,8 =28,8 + 6,5 ο τακος =35,3  και με 15 μοιρες κληση προς τα πανω που εχεις δωσει στην κατασκευη με τις φετες, βγαζει οτι το 35,3 σε ενα ορθογωνιο τριγωνο γινεται 34,09.  Οποτε σου λειπει μια φετα!  (δεν εκανες μπρατσα τελικα)

Ευχαριστώ Γιάννη και Μάνο(once again) για τις απαντησεις.

Γιάννη μήπως στους υπολογισμους σου να βαλουμε και το κομματι 17(δεν φαινεται στο προφιλ καλα γιατι το φαγα αρκετα) στο σχεδιο ηταν 1,5εκ και πανω κατω τοσο πρεπει να ναι και τωρα, αλλα και παλι εχω την αισθηση οτι κατι πηγε στραβα. Αυτο που βλεπω τωρα πλεον ειναι οτι η μεγιστη καμπυλη του καλουπιου και κατα συνεπεια και του σκαφους πιθανως ειναι εκτος οριων του 2/3 στους υπολογισμους που παρεθεσε ο κος Βασιλειαδης σε προηγουμενα ποστ.Θα το δουλεψω το καλουπι κι οτι βγει ,στη χειροτερη θα φτιαξω ενα μπουζουκακι μετριοτατο να το χαρισω,θα κοιταξω αυτο που λετε και οι δυο σας για τα πλαιναρια,ισως ισιωσω παραπανω τα πλαινα με τον τροχο κατα 6εκ οπως καταλαβα.

Μανο, φιλετα δεν εννοουσα κατ αναγκη ετοιμα εμπορικα φιλετα,απλα ο.6χλσ ή sandwitch 0.6εκχ2 ή 0.6εκχ3 αναμεσα  στις ντουγιες απο πολυ λεπτο καπλαμαμιας και δεν ξερω ακομα τι βαζουν.δεν ξερω αν ειναι λαθος ή σωστο, απλα ετσι μου ρθε να το κανω
"Τα πάντα ρει"

john 2004

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.748
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο ἀπὸ Ἐργαστήρια : Μάιος 2015
« Απάντηση #80 στις: Μάιος 20, 2015, 08:43:53 μμ »

δεν ξερω αν ειναι λαθος ή σωστο, απλα ετσι μου ρθε να το κανω

Δεν θα σε βολεψει αυτος ο τροπος, αν καταφερεις και ταιριαξεις τις δουγιες καλα μεταξυ τους, μετα τα φιλετα θα ειναι πολυ ευκολη υποθεση.


Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.283
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο ἀπὸ Ἐργαστήρια : Μάιος 2015
« Απάντηση #81 στις: Μάιος 21, 2015, 09:27:10 πμ »

16 χ 1,8 =28,8 + 6,5 ο τακος =35,3  και με 15 μοιρες κληση προς τα πανω που εχεις δωσει στην κατασκευη με τις φετες, βγαζει οτι το 35,3 σε ενα ορθογωνιο τριγωνο γινεται 34,09.  Οποτε σου λειπει μια φετα!  (δεν εκανες μπρατσα τελικα)

Ευχαριστώ Γιάννη και Μάνο(once again) για τις απαντησεις.

Γιάννη μήπως στους υπολογισμους σου να βαλουμε και το κομματι 17(δεν φαινεται στο προφιλ καλα γιατι το φαγα αρκετα) στο σχεδιο ηταν 1,5εκ και πανω κατω τοσο πρεπει να ναι και τωρα, αλλα και παλι εχω την αισθηση οτι κατι πηγε στραβα.

μ' έχετε καταμπερδέψει...


Παράθεση από: atlas
Αυτο που βλεπω τωρα πλεον ειναι οτι η μεγιστη καμπυλη του καλουπιου και κατα συνεπεια και του σκαφους πιθανως ειναι εκτος οριων του 2/3 στους υπολογισμους που παρεθεσε ο κος Βασιλειαδης σε προηγουμενα ποστ.Θα το δουλεψω το καλουπι κι οτι βγει ,στη χειροτερη θα φτιαξω ενα μπουζουκακι μετριοτατο να το χαρισω,θα κοιταξω αυτο που λετε και οι δυο σας για τα πλαιναρια,ισως ισιωσω παραπανω τα πλαινα με τον τροχο κατα 6εκ οπως καταλαβα.

νομίζω (πάντα τη γνώμη μου λέω) ότι δεν χρειάζεται να είσαι τόσο αγχωμένος με το σχέδιο. Πρόσφατα έπαιξα ένα μπουζούκι του Λαζαρίδη (δεκαετίας '50) που το μέγιστο ύψος (βάθος σκάφους) ήταν αρκετά πιο πίσω από τον καβαλάρη (κανόνας 2/3 κτλ.). Μην προκαταβάλεις το αποτέλεσμα, μπορεί να βγει μετριότατο αλλά μπορεί να βγει και ωραιότατο μπουζούκι.

Παράθεση από: atlas
Μανο, φιλετα δεν εννοουσα κατ αναγκη ετοιμα εμπορικα φιλετα,απλα ο.6χλσ ή sandwitch 0.6εκχ2 ή 0.6εκχ3 αναμεσα  στις ντουγιες απο πολυ λεπτο καπλαμαμιας και δεν ξερω ακομα τι βαζουν.δεν ξερω αν ειναι λαθος ή σωστο, απλα ετσι μου ρθε να το κανω

ό,τι και να βάλεις, νομίζω ότι πρέπει να μπεί ταυτόχρονα με τις ντούγες. Πως θα τα στερέωνες ? με κόλλα ? θα κολλούσε και το σκάφος στο καλούπι με την κόλληση των ντουγών.

Δες και μερικές φωτογραφίες από αυτό που σκέφτεσαι για την χάραξη:

από το πρώτο καλούπι (ήμουν ακριβώς στην ίδια φάση με τις ίδιες περίπου απορίες)
οι ντούγες με κλωστή



και με χαρτονάκια.



πρόσεξε το σημείο σύγκλισης (η κόκκινη καρφίτσα). Μπορείς να το ανεβάσεις ή να το κατεβάσεις όπως νομίζεις, επίσης να κάνεις περισσότερα σημεία σύγκλισης όπως λέει ο Γιάννης. Παίξε λίγο με τις κλωστές και θα καταλάβεις.

και φωτο από τον έλεγχο της "επιπεδότητας" στην κολλάντζα και τα πλαϊνά. Η γωνία πράγματι δεν είναι ίδια, αλλά όσο πιο μεγάλη διαφορά έχει (π.χ. κλειστή οξεία στην κολλάντζα και σχεδόν κάθετη όσο πλησιάζεις στον μπροστινό τάκο) τόσο πιο "στρυφνή" γίνεται η καμπύλη του πλαϊναριού (κι αυτή η λέξη κλίνεται ?)



 [ Invalid Attachment ]




Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.283
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο ἀπὸ Ἐργαστήρια : Μάιος 2015
« Απάντηση #82 στις: Μάιος 21, 2015, 09:32:50 πμ »
κι εκεί που έβγαζα τις φωτογραφίες με την γωνιά, έρχεται ο μικρός και μου λέει:
-  "μπαμπά θέλω να μου φτιάξεις μια μπουζούκα.."
- "γειά σου κανακάρη μου !!!" λέω "μπράβο αγόρι μου !!!" και τέτοια, "αλλά καλύτερα δεν είναι να φτιάξουμε κάτι πιο μικρό, να σαν κι αυτό που έχω εδώ ?"
- "οοοοοφ!!!!... όλο τα μπουζούκια σκέφτεσαι, δεν είπα "μια ΜΠΟΥζούκα", "μια ΜΠΑζούκα" θέλω να κυνηγάω δεινόσαυρους"....
......................

 [ Invalid Attachment ]

πρέπει να βρω άλλον κύλινδρο, εκεί μέσα έβαζα τα φιλετάκια και τα κορδόνια...

atlas

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 160
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο ἀπὸ Ἐργαστήρια : Μάιος 2015
« Απάντηση #83 στις: Μάιος 21, 2015, 01:38:13 μμ »
να σαι καλα Μάνο,μια εικονα χιλιες λεξεις,αλλα εσυ και φωτογραφιες δειχνεις κι εχεις τη διαθεση να γραψεις κειμενο.ευγε! Τουλαχιστον  εσένα ζηταει κατι που γινεται,εμενα που θελει να φτιαξουμε διαστημοπλοιο να παμε σε αλλους πλανητες? χαχααχαχααχα(η πρωτη λεξη που ειπε δεν ηταν μαμα,μπαμπα, τρυπανι ειπε χαχαχαχαχα)
Αυτο με τις κλωστες που εκανες στο γυμνο καλουπι μαλλον θα κανω, απλα εχω συμπαγες.Ισως το φαω απο πισω να δωσω μεγαλυτερη κλιση(αν και θαναι τραγικο λαθος),οπως κι αν εχει η μεταβολη στον ογκο του αερα που θα παλλεται μετριαζεται με το εμβαδο της τρυπας αργοτερα φανταζομαι οποτε απο πολλα λαθη ισως προκυψει ενα καλο αποτελεσμα απο τυχη(διολου επιστημονικος τροπος,παραδειγμα προς αποφυγη αλλα οκ για πρωτη κατασκευη)
Οποτε μπορεσεις(οχι συντομα καθως δεν εχω πολυ χρονο) ισως εχεις ορεξη για συζητηση της εφαρμογης του φ στην κατασκευη μπουζουκιου(αν και μαλλον προκυπτει αλλο οργανο παρα μπουζουκι ή κατι αλλο γνωστο στο τελος.
"Τα πάντα ρει"

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.283
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο ἀπὸ Ἐργαστήρια : Μάιος 2015
« Απάντηση #84 στις: Μάιος 21, 2015, 02:07:32 μμ »
....  συζητηση της εφαρμογης του φ στην κατασκευη

... τι είναι πάλι το φ ?? (και η εφαρμογή του?) οέο

το διαστημόπλοιο μήπως...  ;)

atlas

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 160
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο ἀπὸ Ἐργαστήρια : Μάιος 2015
« Απάντηση #85 στις: Μάιος 21, 2015, 02:12:36 μμ »
ειναι πιο ευκολο απο το να φτιαξει κανεις διαστημοπλοιο σιγουρα χαχαχαχααχα
http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A7%CF%81%CF%85%CF%83%CE%AE_%CF%84%CE%BF%CE%BC%CE%AE
"Τα πάντα ρει"

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.283
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο ἀπὸ Ἐργαστήρια : Μάιος 2015
« Απάντηση #86 στις: Μάιος 21, 2015, 02:29:41 μμ »
δεν θα βγάλουμε άκρη μου φαίνεται... να δω τι σκάφος θα φτιάξεις ...  ;D ;)
http://en.wikipedia.org/wiki/Rule_of_thirds

atlas

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 160
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο ἀπὸ Ἐργαστήρια : Μάιος 2015
« Απάντηση #87 στις: Μάιος 21, 2015, 03:04:38 μμ »
κι εγω ειμαι περιεργος τι θα βγει μετα απο τοσα λαθη χαχαχαχα
"Τα πάντα ρει"

Nikos

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.466
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδιά Πρώτα καιιιιιι οοοοοοολαα τα άλλα καρποφόρα και ρετσινόδεντρα.
  • Αριθμός κατασκευών: 1-0=1+2=3 και ο κούκος.
  • Περιοχή: Αθήνα.
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο ἀπὸ Ἐργαστήρια : Μάιος 2015
« Απάντηση #88 στις: Μάιος 22, 2015, 10:45:54 πμ »
Πρωχωράω και εγώ 3 μπαγλαμάδες,2 από καστανιά μαδέρι 5 άρι για τα ανιψάκια μου,και έναν από μαδέρι καρυδιά 8άρι για την έκθεση ο καρυδένιος μπαγλαμάς θα έχει μήκος χορδής τουλάχιστον 47 εκατοστά και άνω,για 50 το πήγαινα άλλα δεν τήρησα τον χρυσό κανόνα της ξυλουργικής που είναι,10 φορές μέτρα 1 κόψε.
Είμαι Βασιλιάς στα βράχια,
Στις δροσές και στα φεγγάρια.

KOSTAS7

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 988
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο ἀπὸ Ἐργαστήρια : Μάιος 2015
« Απάντηση #89 στις: Μάιος 22, 2015, 11:58:59 πμ »
γεια σου Νικο με τα τριδυμα καλη δυναμη

Tags: