Αποστολέας Θέμα: Φωτογραφίες καὶ Βίντεο ἀπό Ἐργαστήρια: Ὀκτώβριος 2014  (Αναγνώστηκε 32667 φορές)

Metallikas

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.210
Απ: Απ: Φωτογραφίες καὶ Βίντεο ἀπό Ἐργαστήρια: Ὀκτώβριος 2014
« Απάντηση #30 στις: Οκτώβριος 13, 2014, 03:34:40 μμ »
πολυ τσιγάρο τραβάει η λύρα βλέπω...άντε με το καλό...

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.116
Απ: Απ: Φωτογραφίες καὶ Βίντεο ἀπό Ἐργαστήρια: Ὀκτώβριος 2014
« Απάντηση #31 στις: Οκτώβριος 13, 2014, 10:21:07 μμ »
ΒΑΡΕΘΗΚΑ ΝΑ ΚΑΘΟΜΑΙ.
ΕΤΣΙ ΓΥΡΝΟΝΤΑΣ ΑΠ ΤΟ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟ ΜΕ ΓΥΝΑΙΚΑ , ΠΑΙΔΙ , ΔΩΡΑ, ΚΑΡΟΤΣΙΑ ΚΛΠ ΕΙΧΑ ΜΑΖΙ ΚΑΙ ΤΟ ΟΥΤΙ ΤΗΣ ΦΙΛΗΣ ΜΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΕΠΙΣΚΕΥΑΣΩ.
ΣΤΗΝ ΦΩΤΟ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΚΙ Ο ΠΑΛΙΟΣ (ΣΑΝ ΦΛΟΥΔΑ)ΞΕΚΟΛΗΜΕΝΟΣ ΚΑΙ ΣΠΑΣΜΕΝΟΣ ΚΑΒΑΛΑΡΗΣ.
ΞΕΧΑΣΑ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΜΙΑ ΦΩΤΟ ΟΠΩΣ ΤΟ ΠΑΡΕΛΑΒΑ. ΣΤΗΝ ΘΕΣΗ ΤΗΣ ΟΒΑΛ ΠΕΝΑΡΙΑΣ ΑΠΟ ΚΑΠΛΑΜΑ ΜΑΟΝΙ ΠΟΥ ΕΒΑΛΑ, ΥΠΗΡΧΕ ΜΙΑ ΙΔΙΑ ΜΑΥΡΗ ΠΕΝΑΡΙΑ ΑΠΟ ΕΝΑΝ ΑΠΡΟΣΔΙΟΡΙΣΤΟΥ ΞΥΛΟΥ ΚΑΠΛΑΜΑ, Ο ΟΠΟΙΟΣ ΜΕ ΛΙΓΗ ΖΕΣΤΗ ΚΑΙ ΣΚΑΡΠΕΛΟ, ΕΦΕΥΓΕ ΣΕ ΚΟΜΑΤΑΚΙΑ.
ΤΟ ΟΥΤΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΦΤΗΝΗ ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ. ΕΧΕΙ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΟ ΣΚΑΦΟΣ ΟΜΩΣ , ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΜΕ ΟΔΗΓΕΙ ΣΤΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΟΤΙ Ο ΜΑΣΤΟΡΑΣ ΑΓΟΡΑΖΕ ΕΤΟΙΜΑ ΤΑ ΣΚΑΦΗ , ΚΑΙ ΕΦΤΙΑΧΝΕ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ.

ΤΟ ΕΥΤΥΧΙΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΡΟΖΕΤΑ ΕΝΘΕΤΗ ΣΤΗΝ ΤΡΥΠΑ , ΚΙ ΕΤΣΙ ΜΠΟΡΕΣΑ ΝΑ ΧΩΣΩ ΜΕΣΑ ΤΙΣ ΑΥΤΟΣΧΕΔΙΕΣ ΣΦΙΧΤΗΡΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΚΟΛΗΣΩ.
ΤΑ ΚΑΠΑΚΙΑ ΔΕΝ ΤΑ ΒΑΦΟΥΜΕ , ΑΛΛΑ ΤΟ ΒΡΗΚΑ ΒΑΜΕΝΟ, ΚΙ ΑΦΟΥ ΤΕΛΕΙΩΣΑ, ΤΟ ΠΕΡΑΣΑ ΕΝΑ ΧΕΡΙ ΓΟΜΜΑΛΑΚΑ ΔΙΑΦΑΝΗ ΙΣΑ ΙΣΑ ΝΑ ΜΗΝ ΛΕΡΩΝΕΤΑΙ..............
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

Πλιακώνης Κωνσταντίνος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.003
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδια
  • Αριθμός κατασκευών: κανενα
Απ: Απ: Φωτογραφίες καὶ Βίντεο ἀπό Ἐργαστήρια: Ὀκτώβριος 2014
« Απάντηση #32 στις: Οκτώβριος 13, 2014, 10:35:43 μμ »
Ο "περπατημένος" μάστορας φένετε στης επισκευές, στα δύσκολα, γιατί το να κανείς επισκευή δεν είναι και εύκολη υπόθεση έχεις ένα όργανο που παίζει και δεν ξέρεις τι μπορεί να συμβεί, μπράβο Κώστα έχεις master στο είδος αυτό
...............Τώρα δεν πουλάω τρέλα άλλαξα γνώμη.....

Μήτσος

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 375
Απ: Απ: Φωτογραφίες καὶ Βίντεο ἀπό Ἐργαστήρια: Ὀκτώβριος 2014
« Απάντηση #33 στις: Οκτώβριος 13, 2014, 10:38:59 μμ »
ωραία δουλειά στο ούτι  Κώστα!!!!...........άντε να δούμε πότε θα μαστορέψεις και το δικό μου..........

Κοῦρος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.035
  • Αγαπημένο ξύλο: Οξυά
  • Αριθμός κατασκευών: Καμιά 50ριά επισκευές για την ώρα
Απ: Απ: Φωτογραφίες καὶ Βίντεο ἀπό Ἐργαστήρια: Ὀκτώβριος 2014
« Απάντηση #34 στις: Οκτώβριος 13, 2014, 10:42:35 μμ »
Κώστα,
δὲν ξέρω ἀλλὰ ἥ ὁ καβαλάρης δὲν εἶναι καλῶς κεντραρισμένος ἤ οἱ μικρὲς ροζέτες μὲ τὴν πεναριὰ ξεφεύγουν λίγο.

Πιθανῶς νὰ μὲ ξεγελᾶ κι ἡ φωτογραφία ἀλλὰ .......

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.116
Απ: Απ: Φωτογραφίες καὶ Βίντεο ἀπό Ἐργαστήρια: Ὀκτώβριος 2014
« Απάντηση #35 στις: Οκτώβριος 13, 2014, 10:43:31 μμ »
ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΑ..........................
ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΑΠΟ ΟΥΤΙΑ ΚΑΙ ΗΤΑΝ Η ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΕΦΤΙΑΧΝΑ ( ΑΝΤΙΓΡΑΦΩΝΤΑΣ ) ΤΟΝ ΚΑΒΑΛΑΡΗ ΤΟΥ, ΑΛΛΑ ΒΑΖΟΝΤΑΣ ΤΟ ΧΕΡΙ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΡΥΠΑ , ΚΑΙ ΚΟΙΤΟΝΤΑΣ ΜΕ ΚΑΘΡΕΠΤΑΚΙ ΕΙΔΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΜΕΤΡΙΚΟ ΦΙΛΕΤΟ ΕΓΩΤΕΡΙΚΑ. ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΔΕΙΓΜΑ.
ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙ ΕΠ ΑΥΤΟΥ?  ΜΗΠΩΣ ΔΕΝ ΒΑΖΟΥΝ ΣΤΑ ΟΥΤΙΑ ΤΕΤΟΙΟ ΦΙΛΕΤΟ?
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.116
Απ: Απ: Φωτογραφίες καὶ Βίντεο ἀπό Ἐργαστήρια: Ὀκτώβριος 2014
« Απάντηση #36 στις: Οκτώβριος 13, 2014, 10:45:44 μμ »
Κώστα,
δὲν ξέρω ἀλλὰ ἥ ὁ καβαλάρης δὲν εἶναι καλῶς κεντραρισμένος ἤ οἱ μικρὲς ροζέτες μὲ τὴν πεναριὰ ξεφεύγουν λίγο.

Πιθανῶς νὰ μὲ ξεγελᾶ κι ἡ φωτογραφία ἀλλὰ .......

ΔΕΝ ΣΕ ΞΕΓΕΛΑΕΙ.   ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΑΧΩ ΚΟΛΗΜΕΝΑ ΟΜΩΣ, ΑΛΛΑ ΟΝΤΩΣ ΕΙΝΑΙ ΑΚΕΝΤΡΑΡΙΣΤΑ. ΕΓΩ ΠΑΤΗΣΑ ΑΚΡΙΒΩΣ ΠΑΝΩ ΣΤΑ ΣΗΜΑΔΙΑ ΤΟΥ ΜΑΣΤΟΡΑ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΗΤΑΝ ΛΙΓΟ ......ΟΡΤΣΑ
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

Πλιακώνης Κωνσταντίνος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.003
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδια
  • Αριθμός κατασκευών: κανενα
Απ: Απ: Φωτογραφίες καὶ Βίντεο ἀπό Ἐργαστήρια: Ὀκτώβριος 2014
« Απάντηση #37 στις: Οκτώβριος 14, 2014, 06:18:36 πμ »
ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΑ..........................
ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΑΠΟ ΟΥΤΙΑ ΚΑΙ ΗΤΑΝ Η ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΕΦΤΙΑΧΝΑ ( ΑΝΤΙΓΡΑΦΩΝΤΑΣ ) ΤΟΝ ΚΑΒΑΛΑΡΗ ΤΟΥ, ΑΛΛΑ ΒΑΖΟΝΤΑΣ ΤΟ ΧΕΡΙ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΡΥΠΑ , ΚΑΙ ΚΟΙΤΟΝΤΑΣ ΜΕ ΚΑΘΡΕΠΤΑΚΙ ΕΙΔΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΜΕΤΡΙΚΟ ΦΙΛΕΤΟ ΕΓΩΤΕΡΙΚΑ. ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΔΕΙΓΜΑ.
ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙ ΕΠ ΑΥΤΟΥ?  ΜΗΠΩΣ ΔΕΝ ΒΑΖΟΥΝ ΣΤΑ ΟΥΤΙΑ ΤΕΤΟΙΟ ΦΙΛΕΤΟ?
Κώστα κάτι τέτοιο παρατήρησα και εγώ σε ένα τροχοφόρων που μου έφεραν για σεταρισμα, και ρωτοντας μου είπαν ότι το κάνουν πολύ κατασκευαστές, παντός μου έκανε και μένα εντύπωση
...............Τώρα δεν πουλάω τρέλα άλλαξα γνώμη.....

snowthanos

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 289
  • Αγαπημένο ξύλο: καρύδια
Απ: Απ: Φωτογραφίες καὶ Βίντεο ἀπό Ἐργαστήρια: Ὀκτώβριος 2014
« Απάντηση #38 στις: Οκτώβριος 14, 2014, 12:28:37 μμ »
Να κάνω μια ερώτηση στους έμπειρους.  Βλέπω ότι τα πάχη της λυρας στα σχέδια είναι πολύ μικρά,  αυτό είναι κανόνας η εξαρτάται και από την ηχηροτιτα του ξύλου?
Είμαι κουλός αλλά δεν το βάζω κάτω.

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.116
Απ: Απ: Φωτογραφίες καὶ Βίντεο ἀπό Ἐργαστήρια: Ὀκτώβριος 2014
« Απάντηση #39 στις: Οκτώβριος 14, 2014, 08:38:43 μμ »
ΑΥΡΙΟ ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΧΟΡΔΕΣ ΣΤΟ ΟΥΤΙ, ΚΑΙ ΜΕΧΡΙ ΕΚΕΙ. 
ΔΕ ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ ΝΑ ΘΕΛΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΗΧΗΤΙΚΟ ΔΕΙΓΜΑ..........................??
ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΩΤΟ ΑΠΟ ΠΙΣΩ, ΚΑΙ ΚΑΝΑ ΔΥΟ ΣΥΓΚΡΙΤΙΚΕΣ ΜΕ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΦΤΗΝΟ ΤΟΥΡΚΙΚΟ, ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑ ΕΝΑ ΠΟΝΤΟ ΦΑΡΔΥΤΕΡΟ.
ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΙΚΑ ΠΙΟ ΑΡΤΙΟ. ΑΝ ΥΠΟΘΕΣΟΥΜΕ ΟΤΙ ΤΟ ΠΛΗΡΩΣΑ 120 ΕΥΡΩ ΤΟ 2010 ΚΙ Η ΦΙΛΕΝΑΔΑ ΠΗΡΕ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΟ ΤΟ ΔΙΚΟ ΤΗΣ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 300, ΤΑ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ ΔΙΚΑ ΣΑΣ
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

kedros27(Χρήστος.Μ)

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.501
  • Αγαπημένο ξύλο: κέδρος
  • Αριθμός κατασκευών: 14
Απ: Απ: Φωτογραφίες καὶ Βίντεο ἀπό Ἐργαστήρια: Ὀκτώβριος 2014
« Απάντηση #40 στις: Οκτώβριος 15, 2014, 12:55:49 πμ »
χιονοθάνο βλέπω βάζεις χέρι σε όλα τα ειδη, αντε με το καλο να το τελιώσεις το λυράκι σου.
Κωστα δεν λεω κάτι, εγω βαρεθεί να σου λεω μπράβο μάστορα, ο γιος τι κάνει ρε;

μου δωσανε μια ταστιέρα απο αμυγδαλιά, μιλάμε γαμω τα κομμάτια, ο φιλος που μου την εδωσε μου ειπε οτι την εκλεψε απο εναν καπου εκει στο αιγαλεω, νομίζω πιτσαρια έχει, τωρα το ψηνουμε να του κανουμε ντου γιατι εχει πολλά καλα κομμάτια, λογικά θα πάρουμε και πιτσες, ειναι κανένας για το κόλπο;

vasvasilis

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 152
Απ: Απ: Φωτογραφίες καὶ Βίντεο ἀπό Ἐργαστήρια: Ὀκτώβριος 2014
« Απάντηση #41 στις: Οκτώβριος 15, 2014, 01:55:00 πμ »
Φίλε Κώστα πράγματι στο Ούτι δεν μπαίνει εσωτερικό φιλέτο,  ή μπαίνει ένα πολύ λεπτό και ελαφρύ.  Και  αυτό έχει να κάνει με την επίδραση που αυτό έχει στον ήχο  του οργάνου. Το φιλέτο το βάζουμε στα όργανα για να αυξήσουμε την ακαμψία και το βάρος της περιφέρειας όπου στηρίζεται η μεμβράνη του καπακιού (και όχι για να μεγαλώσουμε την επιφάνεια κόλλησης). Όταν η επιφάνεια αυτή είναι άκαμπτη και βαριά τότε ευνοεί την ανάπτυξη στάσιμων κυμάτων πάνω στο καπάκι. Δηλ. ένα ηχητικό κύμα που ξεκινά από την γέφυρα φτάνει στα (θεωρητικά ακλόνητα)  άκρα του καπακιού, ανακλάται και με το μεγαλύτερο μέρος της ενέργειάς του επιστρέφει πίσω χωρίς να διαχέεται στις πλευρές του οργάνου, φτάνει στη γέφυρα (αρχικό σημείο διέγερσης)  και από εκεί πάει πάλι προς τα άκρα. αυτό το φαινόμενο επαναλαμβάνεται μέχρι που να εξασθενήσει εντελώς. Αυτό στον ήχο  μεταφράζεται ως διάρκεια. Δηλ. σε ένα τέτοιο όργανο όταν χτυπήσουμε μια νότα αυτή ξεχνάει, όπως λέμε, να σταματήσει. Στο Ούτι όμως δεν θέλουμε να έχει διάρκεια ο ήχος. Οι νότες πρέπει να είναι σκαστές χωρίς ουρά. Έτσι φροντίζουμε να μην έχουμε στάσιμα κύματα μεγάλης διάρκειας και αυτό το πετυχαίνουμε αφήνοντας χαλαρή την περιφέρεια στήριξης του καπακιού. Την ίδια τακτική εφαρμόζουμε και στην φλαμέγκο κιθάρα.

john 2004

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.748
Απ: Απ: Φωτογραφίες καὶ Βίντεο ἀπό Ἐργαστήρια: Ὀκτώβριος 2014
« Απάντηση #42 στις: Οκτώβριος 15, 2014, 02:00:54 πμ »
χιονοθάνο βλέπω βάζεις χέρι σε όλα τα ειδη, αντε με το καλο να το τελιώσεις το λυράκι σου.
Κωστα δεν λεω κάτι, εγω βαρεθεί να σου λεω μπράβο μάστορα, ο γιος τι κάνει ρε;

μου δωσανε μια ταστιέρα απο αμυγδαλιά, μιλάμε γαμω τα κομμάτια, ο φιλος που μου την εδωσε μου ειπε οτι την εκλεψε απο εναν καπου εκει στο αιγαλεω, νομίζω πιτσαρια έχει, τωρα το ψηνουμε να του κανουμε ντου γιατι εχει πολλά καλα κομμάτια, λογικά θα πάρουμε και πιτσες, ειναι κανένας για το κόλπο;



ε βαλε καμια φωτο να παρουμε και εμεις λιγο ματι ;D ;D

βρε ψηλε οποτε θες ελα και διαλεξε, αφου το ξερεις οποιος περασε από εδώ ολο και κατι πηρε..... εκτος από εσενα που σου τα διναμε και δεν τα περνες! και τελικα διάλεξες το κουτσαλογο το κουφιο το καρυδι!

Υ.Γ. δωστο παλι πισω να το πλανισει ο junior μπας και τελειωσω ο μαντολινο

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.148
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Απ: Φωτογραφίες καὶ Βίντεο ἀπό Ἐργαστήρια: Ὀκτώβριος 2014
« Απάντηση #43 στις: Οκτώβριος 15, 2014, 07:05:17 πμ »
μου δωσανε μια ταστιέρα απο αμυγδαλιά, μιλάμε γαμω τα κομμάτια, ο φιλος που μου την εδωσε μου ειπε οτι την εκλεψε απο εναν καπου εκει στο αιγαλεω, νομίζω πιτσαρια έχει, τωρα το ψηνουμε να του κανουμε ντου γιατι εχει πολλά καλα κομμάτια, λογικά θα πάρουμε και πιτσες, ειναι κανένας για το κόλπο;


Παιδια εγω μεσα ειμαι, αλλα μονον για πιτσα... ή μαλλον, για πολλη-πολλη πιτσα... (αμυγδαλια δεν κανει για την κιθαρα...)

Κωστη πολυ ωραια και ομορφα και τα δυο, εγω θα προτιμουσα (οπτικα) το μπροστα δικο σου με το πισω το αλλο, επειδη κανουν ομορφη αντιθεση τα ξυλα...
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Metallikas

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.210
Απ: Απ: Φωτογραφίες καὶ Βίντεο ἀπό Ἐργαστήρια: Ὀκτώβριος 2014
« Απάντηση #44 στις: Οκτώβριος 15, 2014, 08:04:47 πμ »
χιονοθάνο βλέπω βάζεις χέρι σε όλα τα ειδη, αντε με το καλο να το τελιώσεις το λυράκι σου.
Κωστα δεν λεω κάτι, εγω βαρεθεί να σου λεω μπράβο μάστορα, ο γιος τι κάνει ρε;

μου δωσανε μια ταστιέρα απο αμυγδαλιά, μιλάμε γαμω τα κομμάτια, ο φιλος που μου την εδωσε μου ειπε οτι την εκλεψε απο εναν καπου εκει στο αιγαλεω, νομίζω πιτσαρια έχει, τωρα το ψηνουμε να του κανουμε ντου γιατι εχει πολλά καλα κομμάτια, λογικά θα πάρουμε και πιτσες, ειναι κανένας για το κόλπο;



ε βαλε καμια φωτο να παρουμε και εμεις λιγο ματι ;D ;D

βρε ψηλε οποτε θες ελα και διαλεξε, αφου το ξερεις οποιος περασε από εδώ ολο και κατι πηρε..... εκτος από εσενα που σου τα διναμε και δεν τα περνες! και τελικα διάλεξες το κουτσαλογο το κουφιο το καρυδι!

Υ.Γ. δωστο παλι πισω να το πλανισει ο junior μπας και τελειωσω ο μαντολινο

Ρε συ Γιάννη θα του το έδινα? είπαμε να κάνουμε πλάκα...αλλά ατυχήσαμε...την μουριά όμως ήρθε και την πήρε...  ;)

Tags: