Αποστολέας Θέμα: “Μπαγλαμάς …bonsai”…κατασκευή κι επισκευή...  (Αναγνώστηκε 44486 φορές)

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
“Μπαγλαμάς …bonsai”…κατασκευή κι επισκευή...
« στις: Σεπτέμβριος 27, 2013, 01:17:06 μμ »
“Μπαγλαμάς …bonsai”… είπε ένας φίλος μόλις τον είδε, και μου άρεσε…
Επιτέλους τελείωσε η δεύτερη κατασκευή (και επισκευή), που ξεκίνησε με αφορμή αυτόν τον κούκλο στην φωτογραφία:



κι έφτιαξα αυτό:



Κλίμακα 36, ολικό μήκος 51, σκάφος 6,5*11 εκ. Σώμα καστανιά, καπάκι κέδρος, ταστιέρα έβενος, διακόσμηση έβενος και κόκκαλο. Το φινίρισμα έγινε με γομαλάκα και με ικανοποίησε πολύ, αλλά τελικά - μετά από περιπέτειες που  αναφέρω παρακάτω – το πέρασα με CLOU 500 γιατί δεν μπορούσα να περιμένω τρίτη φορά την γομαλάκα να τραβήξει.
Το αρχικό σχέδιο ήταν λίγο διαφορετικό. Στην πορεία και αφού είχα σχεδόν ολοκληρώσει το εξωτερικό του σκάφους, αποφάσισα να μεγαλώσω τον όγκο του και να ανοίξω δεύτερη τρύπα στο καπάκι.

[ Invalid Attachment ]

Αυτό έφερε αλλαγή στη γεωμετρία γενικά, εξηγώντας εν μέρει το λίγο φαρδύ μανίκι στην βάση που πρόσεξε ο Δημήτρης Ανδρέου. Επίσης άλλαξαν τα δεδομένα της «διακόσμησης» - λογικό αφού και μόνο η δεύτερη τρύπα αρκεί.  Αφού ήδη ο κέδρος με την καστανιά έχουν αντίστροφη σχέση απ’ ό,τι συνηθίζεται (σκούρο σκάφος – ανοιχτό καπάκι), μου φάνηκε λογική η συνέχεια των αντιθέσεων - σε χρώματα ή σχήματα ή και τα δύο –κι έτσι προέκυψαν οι ροζέτες «Ήλιος / Φεγγάρι», έβενος / κόκκαλο κτλ.  Ακολουθούν φωτογραφίες από διάφορα στάδια της κατασκευής:


Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: “Μπαγλαμάς …bonsai”…κατασκευή κι επισκευή...
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 27, 2013, 01:19:28 μμ »
[ Invalid Attachment ] φωτογραφίες

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: “Μπαγλαμάς …bonsai”…κατασκευή κι επισκευή...
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 27, 2013, 01:29:54 μμ »
Το καράολο και το περιμετρικό σειρήτι με παίδεψαν αρκετά, ήταν πολύ χρονοβόρο το ταίριασμα (τα κομματάκια μπήκαν ένα – ένα, αλλά έτσι δεν χρειάστηκε καθόλου στόκος).




Επίσης ήθελα να αναφερθώ λίγο στα κλειδιά (για ukulele): είναι πολύ ελαφριά, κομψά, πάμφθηνα (1,60 το σετ και αποστολή δωρεάν), αλλά έχουν και σοβαρά μειονεκτήματα. Το πιο σπαστικό είναι το κούρδισμα, αυτά που βλέπετε  δεν έχουν μειωτήρα (γρανάζι), η παραμικρή στροφή του καρπού μεταδίδεται απευθείας στη χορδή (1:1) και το κούρδισμα γίνεται νευροχειρουργική επέμβαση. Απορώ τι χορδές έχουν τα ukulele. Επίσης δεν δουλεύουν χωρίς τις μεταλλικές ροδέλες (που ήλπιζα να αποφύγω). Τα συγκεκριμένα μάλιστα δεν είναι και καλής ποιότητας και στην αρχή μου έκοβαν συνέχεια τις χορδές, μέχρι που έκανα ένα ελαφρύ «φρεζάρισμα» στην τρύπα και σταμάτησαν. Αυτά για τα κλειδιά.

 [ Invalid Attachment ]

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Οι … περιπέτειες:
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 27, 2013, 01:36:43 μμ »
Εδώ είναι ένα βίντεο από εκείνη την φάση, μόλις έχω βάλει χορδές (είναι και λίγο ξεκούρδιστο, αλλά είπαμε το κούρδισμα ήταν λίγο μαρτύριο).

http://youtu.be/YQaZmDPJU1o

Φάνηκε ότι έπρεπε να γίνουν μικροδιορθώσεις (καβαλλάρηδες και τάστα). Παίζοντας δε, είχα προλάβει να κάνω σημάδια στο καπάκι (γομαλάκα είπαμε), οπότε αποφάσισα να τον ξαναπεράσω γομαλάκα. Η παρακάτω φωτό είναι από εκείνη τη φάση.



Αφού περίμενα να «τραβήξει» καλά το δεύτερο φινίρισμα για να μην ξανακάνω σημάδια (τρομάρα μου), αρματώνω. Βγάζοντας την τελευταία χορδή από τη (είχα βάλει τις πέντε), αφήνω τον μπαγλαμά στον πάγκο ανάσκελα, παίρνει μια στροφή (άλλο μειονέκτημα των κλειδιών: είναι κάθετα στο καράολο και δεν το στηρίζουν όπως τα «κλασσικά») και .. καταλήγει - με όλο το βάρος πάνω στον καβαλάρη - στο τσιμεντένιο δάπεδο. Αποτέλεσμα: ρωγμή στο καπάκι και ξεκολλημένο το (μοναδικό) καμάρι. Τα άφησα όλα όπως ήταν κι έφυγα (τουλάχιστον πήγα για ύπνο νωρίς).



Την άλλη μέρα και αφού συνήλθα, έκανα «λαπαροσκόπηση» με την τεχνική που περιγράφει ο Κούρος εδώ (με την ευκαιρία, μπράβο!):
http://www.luthier.gr/index.php?topic=701.0

Δεν έχω φωτογραφίες από την «επέμβαση», δεν το σκέφτηκα καθόλου, παρ’ όλο που όπως βλέπετε κρατάω αρχείο. Στην παρακάτω φωτογραφία φαίνονται τα σημάδια της «λαπαροσκόπησης»: οι δυο τελείες στην περιοχή του καβαλάρη από την μεριά της μουργκάνας. Με προσεκτική παρατήρηση φαίνεται και η ρωγμή – είναι στο ίδιο επίπεδο αλλά φαίνεται σαν πιο σκούρα ίνα στα νερά. Θα μπορούσα να είχα στοκάρει και καλύτερα, αλλά … τέτοιες ώρες τέτοια λόγια.

 [ Invalid Attachment ]

Τέλος καλό – όλα καλά. Η εγχείρηση πέτυχε – κι ο ασθενής  …δεν απέθανε.
Το καπάκι και το καμάρι κόλλησαν, ο μπαγλαμάς παίζει και πάλι και απέκτησα την εμπειρία μιας επισκευής. Αργότερα θα φτιάξω και χορδοκράτη από κόκκαλο, όπως ήταν και το αρχικό σχέδιο και μου πρότεινε ο κ. Γιώργος από τον Σοφιανό (επι τη ευκαιρία όλα τα υλικά είναι από εκεί εκτός από την καστανιά που είναι πάλι από την ... πέργκολα).

Το παρακάτω βίντεο είναι τραβηγμένο πρόσφατα, μετά την επισκευή, συγχωρήστε τις «πράσινες», αγχώνομαι λιγάκι στην ηχογράφηση.
http://youtu.be/V2XY3EVITlQ

Blekos Kerkyra

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 982
  • Ουτε καν ερασιτεχνης...
    • Youtube
  • Αγαπημένο ξύλο: Τιμιο ξυλο
  • Αριθμός κατασκευών: Κατασκευές...επισκευές...!
  • Περιοχή: Κέρκυρα
Απ: “Μπαγλαμάς …bonsai”…κατασκευή κι επισκευή...
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 27, 2013, 01:42:46 μμ »
Πολυ μερακλιδικος και πουλ ωραια παρουσιαση.....και εξισου ωραιο παιξιμο!!!
Μπραβο!
Μπαγλαμας σε υφος Μπατη!!!
Ωσάν το έρημο δεντρί που'ναι στ'αόρι απάνω
Μ'αρέσει να'μαι αμοναχός με τσι πολλούς δεν κάνω...

https://www.youtube.com/c/blekoskerkyra

john 2004

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.748
Απ: “Μπαγλαμάς …bonsai”…κατασκευή κι επισκευή...
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 27, 2013, 01:44:22 μμ »
και μονο το ιδιαιτερο του στυλ το κανει να ξεχωριζει! Ειναι ομως πολυ καλογουστες οι αντιθεσεις που αναφερεις πιο πανω, που το κανουν και πολυ ομορφο!  Μπραβο, παμε για το επομενο!

konstantinos77

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 161
  • Αγαπημένο ξύλο: Kελεμπεκι
  • Αριθμός κατασκευών: 1, αντε το πολυ πολυ 2
Απ: “Μπαγλαμάς …bonsai”…κατασκευή κι επισκευή...
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 27, 2013, 01:46:48 μμ »
Φιλε Mato, φοβερο το οργανο!!!
πολυ ωραιος ηχος!! Ευγε

Κώστας Τρικάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 544
Απ: “Μπαγλαμάς …bonsai”…κατασκευή κι επισκευή...
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 27, 2013, 02:06:42 μμ »
όμορφο, εργονομικό και εύηχο! Τι άλλο θέλει κανείς?

KOSTAS7

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 990
Απ: “Μπαγλαμάς …bonsai”…κατασκευή κι επισκευή...
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 27, 2013, 02:51:50 μμ »
πολύ στιλάτος ο μικρος

ΡΕΜΠΕΤΗΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 643
Απ: “Μπαγλαμάς …bonsai”…κατασκευή κι επισκευή...
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 27, 2013, 02:59:30 μμ »
Συγχαρητήρια!! Πανέμορφος και με υπέροχη φωνή.

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.154
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Οι … περιπέτειες:
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 27, 2013, 03:46:11 μμ »
συγχωρήστε τις «πράσινες»

Γιατι;;; αφου ειναι καλλιτερες απο τις αμστελ...
αληθεια, γιατι δεν πηρες κλειδια μπαγλαμα (3 μαζι); γιατι δεν ηθελες να ειναι ευθεια, λογω σχεδιου (πανεμορφου) στο κεφαλι;
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Ανδρέου Δημ.

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.380
    • Κατασκευες
Απ: “Μπαγλαμάς …bonsai”…κατασκευή κι επισκευή...
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 27, 2013, 04:39:34 μμ »
Αστερι ο μπαγλαμας συγχαρητηρια!!!!!!!

Και εσυ παιζεις παρα πολυ καλα!!!!!  Μπραβο!!!!!!!

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.116
Απ: “Μπαγλαμάς …bonsai”…κατασκευή κι επισκευή...
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 27, 2013, 05:26:42 μμ »
ΕΓΩ ΕΧΩ ΠΑΘΕΙ ΠΛΑΚΑ ΧΟΝΤΡΗ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΠΑΓΛΑΜΑ. ΠΑΝΤΑ ΗΘΕΛΑ ΕΝΑ ΤΕΤΟΙΟ ΜΙΚΡΟ ΟΡΓΑΝΑΚΙ ΠΟΥ ΧΩΡΑΕΙ ΠΑΝΤΟΥ. ΚΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΧΡΩΜΑ ΤΟΥ ΡΕ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ...................ΣΑΝ ΝΑ ΒΓΗΚΕ ΑΠ ΤΟ ΜΟΥΣΕΙΟ ΤΟΥ ΑΝΩΓΙΑΝΑΚΗ.
Η ΜΟΝΗ ΜΟΥ ΕΝΣΤΑΣΗ .....ΤΟ ΦΟΥΤΟΥΡΙΣΤΙΚΟ ΚΑΡΑΟΛΟ
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

mixalhs1987

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 346
  • Αγαπημένο ξύλο: μουρια
  • Αριθμός κατασκευών: καμια
Απ: “Μπαγλαμάς …bonsai”…κατασκευή κι επισκευή...
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 27, 2013, 05:47:05 μμ »
παρα πολυ ωραιο οργανακι!
μου αρεσει παρα πολυ! εχεις δειγμα ηχου μετα τις αλλαγες που αναφερεις?

παυλος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 692
    • http://trixordo.webnode.gr/
  • Αγαπημένο ξύλο: απελέκητο...
  • Αριθμός κατασκευών: 0,1
Απ: “Μπαγλαμάς …bonsai”…κατασκευή κι επισκευή...
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 27, 2013, 07:20:31 μμ »
κωστα απο κοντα θα παθεις μεγαλυτερη πλακα με τον μπαγλαμα.
ειδικα αν δεις τον βοηθο του μανωλη.
Εγω και ο Ζοζέφ.

Tags: