Αποστολέας Θέμα: Επιλογή πριονοκορδέλας  (Αναγνώστηκε 74972 φορές)

stelios2000

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Αγαπημένο ξύλο: μαύρη καρυδιά
Απ: Επιλογή πριονοκορδέλας
« Απάντηση #60 στις: Μάρτιος 15, 2013, 09:20:31 μμ »
φιλε RAMON δεν παιζουν τα λινκ που εβαλες ....
εδω μια ωραια κατασκευη http://woodgears.ca/reclaim_lumber/bandsaw_log.html

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.116
Απ: Επιλογή πριονοκορδέλας
« Απάντηση #61 στις: Μάρτιος 15, 2013, 09:25:21 μμ »
ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΣΧΙΖΕΙ Ο ΤΥΠΑΚΟΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΕΛΙΑ. ΑΥΤΟ ΚΑΘ ΟΤΙ ΒΛΕΠΩ ΕΙΝΑΙ ΑΦΡΟΞΥΛΟ
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

Κοῦρος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.035
  • Αγαπημένο ξύλο: Οξυά
  • Αριθμός κατασκευών: Καμιά 50ριά επισκευές για την ώρα
Απ: Επιλογή πριονοκορδέλας
« Απάντηση #62 στις: Μάρτιος 15, 2013, 10:11:17 μμ »
ΓΙΑ ΝΑ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ ΤΑ ΜΑΧΑΙΡΙΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΟ ΕΙΔΙΚΟ ΕΡΓΑΛΕΙΟ ΑΛΛΑ ΘΕΛΕΙ ΚΑΙ ΠΕΙΡΑ, ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΜΑΤΙΑ....Η ΓΥΑΛΙΑ

Ρε Κώστα τι ειδικό εργαλείο; Για τζάμπα λεφτά είμαστε τώρα !!!! Ένα απλό ίσιο ταβλάκι θέλει!!!

Ramon

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 196
  • Αγαπημένο ξύλο: Ελια
  • Αριθμός κατασκευών: 11
Απ: Επιλογή πριονοκορδέλας
« Απάντηση #63 στις: Μάρτιος 15, 2013, 10:23:27 μμ »
Δεν ξερω γιατι δεν παιζουν τα λινκ αλλα ξαναδοκιμαζω.
Bandsaw drift KERV ドリフトフリー・バンドソー DF-14


Το εργαλειο που εχω.http://www.kentrovidas.gr/showprod.php?id=4579
Keep on drumming.

immortalx

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.449
    • Facebook profile
  • Αγαπημένο ξύλο: οτιδηποτε εκτος απο αυτο που βγηκε απ'τον παραδεισο XD
  • Αριθμός κατασκευών: 6
Απ: Επιλογή πριονοκορδέλας
« Απάντηση #64 στις: Μάρτιος 15, 2013, 10:25:32 μμ »
Κωστα (Ramon) τα links σου δουλευουν αν βγαλεις τις τελειες απο το τελος. Μονο το video του youtube δεν δουλευει

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.116
Απ: Επιλογή πριονοκορδέλας
« Απάντηση #65 στις: Μάρτιος 16, 2013, 06:39:19 μμ »
ΓΙΑ ΝΑ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ ΤΑ ΜΑΧΑΙΡΙΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΟ ΕΙΔΙΚΟ ΕΡΓΑΛΕΙΟ ΑΛΛΑ ΘΕΛΕΙ ΚΑΙ ΠΕΙΡΑ, ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΜΑΤΙΑ....Η ΓΥΑΛΙΑ

Ρε Κώστα τι ειδικό εργαλείο; Για τζάμπα λεφτά είμαστε τώρα !!!! Ένα απλό ίσιο ταβλάκι θέλει!!!

ΘΑ ΣΤΟ ΑΝΕΒΑΣΩ ΑΥΡΙΟ ΝΑ ΔΕΙΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΚΛΗΡΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΚΙ ΟΧΙ ΤΑΒΛΑΚΙ
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

myt.jim

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 5
Απ: Επιλογή πριονοκορδέλας
« Απάντηση #66 στις: Μάρτιος 17, 2013, 06:26:28 μμ »
γεια σας και απο μενα !Εγω δεν ασχολουμε με κατασκευες μουσικων οργανων απλα διαφορες κατασκευες. Θα ηθελα την γνωμη σας τι να παρω πριονοκορδελα ή δισκοπριονο παγκου? Εγω κοβω μελαμινες πιο πολυ ,κοντραπλακε θαλασσης, σανιδια και επειδη θα με ενδιεφερε να κοβω και αλλα ξυλα οπως ξυλα απο κλαδια σε ροδελλες ελεγα για πριονοκορδελα. Βεβαια θελω μεχρι 200 ευρω η 250το πολυ!Ευχαριστω πολυ

Κοῦρος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.035
  • Αγαπημένο ξύλο: Οξυά
  • Αριθμός κατασκευών: Καμιά 50ριά επισκευές για την ώρα
Απ: Επιλογή πριονοκορδέλας
« Απάντηση #67 στις: Μάρτιος 17, 2013, 10:45:15 μμ »
Φίλε μου,
το σταθερό φαλτσοπρίονο (πάγκου όπως το λες) κόβει εντελώς ίσια χωρίς να αφήνει γρέζια στην κάτω πλευρά της κοπής και είναι ιδανικό για κοπές πλακών. Έχει ύψος κοπής το πολύ 8 εκ. (δίσκος 250 χιλ) πράγμα που σημαίνει ότι δεν εξυπηρετεί για κοπές ξύλων και κλαδιών που πρέπει να πάρεις πριονοκορδέλα αλλά και πάλι πρέπει να είναι επαγγελματική για να κόψεις ξύλα πάχους πάνω από 20 εκ.

Όπως και να γίνει όμως, σ' αυτήν την τιμή δε νομίζω ότι θα βρεις κάτι καλό είτε απ' το ένα είτε απ' το άλλο.

myt.jim

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 5
Απ: Επιλογή πριονοκορδέλας
« Απάντηση #68 στις: Μάρτιος 17, 2013, 11:06:59 μμ »
ευχαριστω για την απαντηση. εχω δουλεψει δισκοπριονο παγκου ενος φιλου που το ειχε παρει απο το lidl  120ευρ και ημουν ευχαριστημενος για κατι μελαμινες που εκοψα.Δεν με απασχολουν οι κοψιες ακριβειας απλα να ειναι ισιες γιατι με την σεγα η το δισκοπριονο χειρος δεν γινετε δουλεια!!Απλα ελεγα για πριονοκορδελα οτι μπορεις να κανεις πιο πολλα πραγματα.Δεν θελω να σκισω ξυλα με την πριονοκορδελα !Εχω δει μερικες πριονοκορδελες

http://www.toolstore.gr/varo-powx180-%CF%80%CF%81%CE%B9%CE%BF%CE%BD%CE%BF%CE%BA%CE%BF%CF%81%CE%B4%CE%B5%CE%BB%CE%B1-350w-%CE%BA%CE%B9%CF%84%CF%81%CE%B9%CE%BD%CE%B7-p-9168.html

http://www.ergaleioagora.gr/index.php?main_page=product_info&cPath=32_159&products_id=2976



απο δισκοπριονο παγκου κατι τετοιο

http://www.e-toolsmarket.com/diskopriono-pagkoy-einhell-rt-ts-1725-u-4340647.html

%3D71^^%25C1%25ED%25F9%2520%25EA%25E1%25E9%2520%25EA%25DC%25F4%25F9%2520%25EA%25EF%25F0%25DE%25F2%26actv%3D71]http://www.e-toolsmarket.com/index.php?target=products&product_id=42229&fromSearch=1&retUrl=http%3A%2F%2Fwww.e-toolsmarket.com%2Findex.php%3Ftarget%3Dfilter_features%26category_id%3D2479%26feat[]%3D71^^%25C1%25ED%25F9%2520%25EA%25E1%25E9%2520%25EA%25DC%25F4%25F9%2520%25EA%25EF%25F0%25DE%25F2%26actv%3D71


Ramon

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 196
  • Αγαπημένο ξύλο: Ελια
  • Αριθμός κατασκευών: 11
Απ: Επιλογή πριονοκορδέλας
« Απάντηση #69 στις: Μάρτιος 17, 2013, 11:46:09 μμ »
Εχω την Fox και σε συγκριση με την αλλη (Varo) και επειδη εχω δει απο κοντα μια παρομοια θα σου ελεγα με τα χιλια την Varo. Γιατι ειναι καλυτερη απο ολες τις αποψεις και πιο δυνατη. Αν θελεις να κοβεις μαλακά ξυλα 3-4cm και οχι πολυ μακρυα καλη ειναι.
Αλλα απο οτι ξερω οι μελαμινες ειναι σκληρες και αυτα τα λαμακια που φορανε αυτες δεν ειναι και για πολλα πολλα,
Keep on drumming.

myt.jim

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 5
Απ: Επιλογή πριονοκορδέλας
« Απάντηση #70 στις: Μάρτιος 18, 2013, 09:02:54 πμ »
Αναλλαξω την λαμα μιας και στην varo εχω βρει πουλανε μια πιο φαρδια θα εχω προβλημα? θελω να κοβω μελαμινες και και γενικα απλα ξυλα τωρα το μεγαλα σε μηκος δεν νομιζω δεν μου εχει χρειαστη μεχρι τωρα!Αν ειναι κατι μεγαλο παω στον ξυλουργο και μου το κοβει

Ramon

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 196
  • Αγαπημένο ξύλο: Ελια
  • Αριθμός κατασκευών: 11
Απ: Επιλογή πριονοκορδέλας
« Απάντηση #71 στις: Μάρτιος 18, 2013, 09:57:00 πμ »
Λαμες υπαεχουν και βρισκεις ευκολα, εγω παιρνω της Einhell που κανει 6 ευρω η μια αν δεν κανω λαθος. Κι εγω με το ιδιο σκεπτικκο ξεκινησα και ειμαι μονιμως στον μαραγκο απεναντι.
Keep on drumming.

ΚαΠα

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.685
Απ: Επιλογή πριονοκορδέλας
« Απάντηση #72 στις: Μάρτιος 18, 2013, 10:22:08 πμ »
Αναλλαξω την λαμα μιας και στην varo εχω βρει πουλανε μια πιο φαρδια θα εχω προβλημα? θελω να κοβω μελαμινες και και γενικα απλα ξυλα τωρα το μεγαλα σε μηκος δεν νομιζω δεν μου εχει χρειαστη μεχρι τωρα!Αν ειναι κατι μεγαλο παω στον ξυλουργο και μου το κοβει

Θα πρέπει να δεις μέχρι τι φάρδος λάμας προτείνει ο κατασκευαστής. Δεν μπορούν όλες οι πριονοκορδέλες να πάρουν πολύ φαρδιές λάμες.

Επίσης υπάρχουν λάμες και "λάμες" με σημαντικές διαφορές στην τιμή. Υπάρχουν και τα τροχεία που σου φτιάχνουν ότι λάμα θέλεις στα μέτρα της κάθε πριονοκορδέλας, σε ότι φάρδος λάμας θέλεις.

Όσον αφορά την κοπή σημαντικό ρόλο παίζει και το τσαπράζι, πόσο έντονο είναι. Πάντως για μελαμίνες και απλά ξύλα με μικρό ύψος, γενικά δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα.
Blog "ΕΛΛΗΝΕΣ ΟΡΓΑΝΟΠΟΙΟΙ" http://greekluthiers.wordpress.com/
Blog "ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ ΟΡΓΑΝΟΠΟΙΟΣ" http://organopoios.wordpress.com/

myt.jim

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 5
Απ: Επιλογή πριονοκορδέλας
« Απάντηση #73 στις: Μάρτιος 18, 2013, 11:16:08 πμ »
Λαμες υπαεχουν και βρισκεις ευκολα, εγω παιρνω της Einhell που κανει 6 ευρω η μια αν δεν κανω λαθος. Κι εγω με το ιδιο σκεπτικκο ξεκινησα και ειμαι μονιμως στον μαραγκο απεναντι.

λες να τρεχω στον ξυλουργο παλι για το παρα μικρο??? Εγω ψαχνομαι τωρα γιατι πηγα και πηρα κοντρα πλακε ξυλο 0,9χιλ να φτιαξω κατι φωλιες για παπαγαλακια που εκτρεφω και πληρωσα 53 ευρω!!!και τρελαθηκα μου χρεωσε 25 ευρω κοπτηκα απο μαγαζι που του κανω καθε χρονο τζηρο πανω απο 3000ευρω σε ξυλα!!Οποτε για αυτο ψαχνομαι για κατι να κοβω τα ξυλα μονος μου. Να παιρνω μια πλακα να την κοβω με το δισκοπριονο χιρος που εχω σε πιο μικρα κομματια και μετα με την πριονοκορδελα η το δισκοπριονο παγκου να κοβω τα κομματια που θελω .

Ramon

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 196
  • Αγαπημένο ξύλο: Ελια
  • Αριθμός κατασκευών: 11
Απ: Επιλογή πριονοκορδέλας
« Απάντηση #74 στις: Μάρτιος 19, 2013, 05:52:42 μμ »

[/quote]

λες να τρεχω στον ξυλουργο παλι για το παρα μικρο??? Εγω ψαχνομαι τωρα γιατι πηγα και πηρα κοντρα πλακε ξυλο 0,9χιλ να φτιαξω κατι φωλιες για παπαγαλακια που εκτρεφω και πληρωσα 53 ευρω!!!και τρελαθηκα μου χρεωσε 25 ευρω κοπτηκα απο μαγαζι που του κανω καθε χρονο τζηρο πανω απο 3000ευρω σε ξυλα!!Οποτε για αυτο ψαχνομαι για κατι να κοβω τα ξυλα μονος μου. Να παιρνω μια πλακα να την κοβω με το δισκοπριονο χιρος που εχω σε πιο μικρα κομματια και μετα με την πριονοκορδελα η το δισκοπριονο παγκου να κοβω τα κομματια που θελω .
[/quote]
 Μετα απο συμβουλη του ξυλουργου απεναντι και πολυ ψαξιμο βρηκα φοβερες κορδελες απο Αγγλια και μαλλον προς τα εκει θα παω.
 Το θεμα ειναι να παρεις ενα εργαλειο που να κανει τη δουλεια σου και να μην προσπαθεις με μεσοβεζικα και ας ζοριστεις λιγο να το πληρωσεις... Αλλα θα αξιζει, και επειδη εγω δεν την ξαναπαταω εχω σκοπο να παρω μια σωστη κορδελα την οποια οταν καταληξω θα σας την παρουσιασω και σε πολυ καλη τιμη
Keep on drumming.

Tags: