Αποστολέας Θέμα: Επιλογή πριονοκορδέλας  (Αναγνώστηκε 74921 φορές)

Δημήτρης Λαμία

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 114
  • ...που θα πάει θα μάθω!
Απ: Επιλογή πριονοκορδέλας
« Απάντηση #90 στις: Ιούλιος 17, 2013, 12:33:30 μμ »
Όντως είναι αλουμινίου οι τροχαλίες και το τραπέζι,
για τα 750 watt πιστεύεις ότι είναι αρκετά για την δουλειά που την θέλω;
Αν έχει κανείς άποψη θα την ήθελα γιατί δεν έχω δει κάτι παρόμοιο να δουλεύει, πάω σε φίλο μαραγκό για κοψίματα άλλα με βαρέθηκε και πρέπει κάτι να κάνω.....
Πιστεύω οτι θα σου φτάνει να κόψεις 6 εκατοστα ύψος,παντα παίζει ρολο τι ξύλα θα κόψεις, τι κορδέλα θα αγορασεις και ποσο καλα θα ρυθμίσεις την κορδέλα, γενικά δεν ειναι κάτι δύσκολο αλλα θέλει λίγο "διάβασμα"!

Μακρής Δημήτρης

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 333
  • Αγαπημένο ξύλο: Μαύρη μουριά, παλίσσανδρος
Απ: Επιλογή πριονοκορδέλας
« Απάντηση #91 στις: Οκτώβριος 02, 2013, 12:58:15 πμ »
Καλησπέρα σε όλους τους συμφορουμίτες!
Μήπως γνωρίζει κανείς την εταιρεία HOLZSTAR για κορδέλες και συγκεκριμένα την HOLZSTAR HBS 351-2  ?? Σκέφτομαι την αγορά μιας κορδέλας σε αυτά περίπου τα χρήματα με ύψος κοπής γύρω στα 20 εκ.
Ευχαριστώ!

Ramon

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 196
  • Αγαπημένο ξύλο: Ελια
  • Αριθμός κατασκευών: 11
Απ: Επιλογή πριονοκορδέλας
« Απάντηση #92 στις: Οκτώβριος 13, 2013, 10:06:52 μμ »
Εδω και πολυ καρο εχω ψαξει το θεμα αγορας κορδελας απο ευρωπη οσο δεν γινεται...
Επειδη κυριως κοιταζω σε Αγγλικα μαγαζια και site. Την Holzstar δεν την ξερω κι ουτε εχω διαβασει κριτικες γι' αυτην αλλα απο τις φωτο και τα χαρακτηριστικα της φαινεται οτι ειναι απο τις καλες κορδελες ποιοτικα στην κατηγορια
Keep on drumming.

toton

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 41
  • Αριθμός κατασκευών: 100+
Απ: Επιλογή πριονοκορδέλας
« Απάντηση #93 στις: Οκτώβριος 16, 2013, 01:43:57 πμ »
Ramon, δεν μας λες κάτι παραπάνω από αυτά που έχεις δει, προς τα που κλείνεις δηλαδή. Εχω δώσει και ΄γω πολύ χρόνο να ψάχνω από Αγγλία που οι τιμές είναι πολύ καλύτερες (για εμάς βέβαια).  Προσωπικά βλέπω την dewalt 738 και 739, χωρίς να έχω αποφασίσει για να προχωρήσω σε αγορά. Στο ebay,στο amazon και σε άλλα σάϊτ. Βλέπεις βέβαια διάφορα κουφά, όπως στο ebay ας πούμε τιμές από 328 λίρες έως 2436 λίρες για την ίδια κορδέλα! Ίσως να μην καταλαβαίνω κάτι σωστά....

]http://www.ebay.co.uk/sch/i.html?_trksid=p2047675.m570.l1313.TR0.TRC0&_nkw=DeWalt+DW738-GB+DW738+Bandsaw&_sacat=0&_from=R40]
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 16, 2013, 08:32:10 πμ από yiannis »

georgesiam

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 10
Απ: Επιλογή πριονοκορδέλας
« Απάντηση #94 στις: Νοέμβριος 10, 2013, 09:14:24 μμ »
Καλησπέρα σε όλους! Παρακολουθώ το forum πολύ καιρό τώρα και μου αρέσει πολύ που υπάρχει μία κοινότητα με τόσο "μεράκι". Προσωπικά δεν κατασκευάζω μουσικά όργανα, αλλά κοσμήματα από εξωτικά κυρίως ξύλα, μέταλλο και κόκκαλο, παιδικά παιχνίδια και άλλες μικροκατασκευές..
Θα ήθελα την γνώμη σας σχετικά με μία πριονοκορδέλα πάγκου. Η χρήση της θα είναι και για το κόψιμο σκληρών ξύλων, όπως ελια, pink ivory, cocobolo κα. Το ύψος κοπής για τα σκληρά ξύλα δεν θα ξεπερνά τα 4 εκατοστά και το μήκος κοπής από 4 εκατοστά έως 10 το πολύ. Πολύ μικρές επιφάνειες δηλαδή. Σύμφωνα με τις οικονομικές μου δυνατότητες αυτή τη στιγμή, μπορώ να διαθέσω έως 200€.
Έχω δει αυτή:
http://www.toolstore.gr/varo-powx180-%CF%80%CF%81%CE%B9%CE%BF%CE%BD%CE%BF%CE%BA%CE%BF%CF%81%CE%B4%CE%B5%CE%BB%CE%B1-350w-%CE%BA%CE%B9%CF%84%CF%81%CE%B9%CE%BD%CE%B7-p-9168.html
Δέχεται κορδέλα έως 9,5mm πλάτος απ'ότι έχω καταλάβει και είναι 350watt. Πιστεύετε ότι είναι καλή επιλογή για την χρήση που θέλω; Σαν εταιρεία γνωρίζετε αν είναι αξιόπιστη;
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Ramon

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 196
  • Αγαπημένο ξύλο: Ελια
  • Αριθμός κατασκευών: 11
Απ: Επιλογή πριονοκορδέλας
« Απάντηση #95 στις: Νοέμβριος 11, 2013, 10:25:40 μμ »
Τοτον και Γιωργο και οι δυο ενδιαφερεστε για ιδιου μεγεθους κορδελες.
Αυτη που κοιταζει ο Γιωργος ειναι καλυτερη σαφως απο την dewalt που λες εσυ Τοτον
Γιωργο μια ιδιας κατασκευης αλλα διαφορετικης μαρκας (ολα φτιαχνονται στην Κινα μ,ονο η μαρκα αλλαζει) την εχω δοκιμασει και για το μεγεθος της ειναι πολυ ωραια κορδελιτσα για μικρα ξυλακια βεβαια.
Το κακο παιδες ομως ειναι.... Οτι σιγουρα θα θελατε μια μεγαλυτερη για να κανετε τις δουλειες σας....
Τοτον οι τιμες που βλεπεις στο ebay μαλλον ειναι σε πλειστηριασμο τα εργαλεια αλλα μπορεις να πετυχεις καλες ευκαιριες...
Keep on drumming.

georgesiam

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 10
Απ: Επιλογή πριονοκορδέλας
« Απάντηση #96 στις: Νοέμβριος 11, 2013, 11:27:17 μμ »
Ramon σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Τα ξύλα θα είναι μικρά, ναι.. Το μόνο μου κόλλημα είναι μήπως δεν κόβει σωστά τα ξύλα που ανέφερα, διότι γι'αυτό κυρίως την θέλω. Μέχρι στιγμής τα κόβω με πριόνι χειρός και μου έχει βγει η πίστη.. Δεν έχω δοκιμάσει ποτέ μου πριονοκορδέλα πάγκου..

Ramon

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 196
  • Αγαπημένο ξύλο: Ελια
  • Αριθμός κατασκευών: 11
Απ: Επιλογή πριονοκορδέλας
« Απάντηση #97 στις: Νοέμβριος 11, 2013, 11:52:43 μμ »
Γιωργο το θεμα κοπης  παιζει μεγαλο ρολο και η κορδελα που θα της βαζεις πανω.
Και δεν ξερω αν μπορεις να βρεις καλης ποιοτητας για τετοια πριονοκορδελιτσα...
Εγω για μια παρομοια που εχω μονο της Einhell βρισκω οι οποιες αν κοβεις και σκληρα ξυλα θα τις αλλαζεις σαν τα πουκαμισα...
Keep on drumming.

toton

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 41
  • Αριθμός κατασκευών: 100+
Απ: Επιλογή πριονοκορδέλας
« Απάντηση #98 στις: Νοέμβριος 13, 2013, 12:20:20 πμ »
Ramon με μπέρδεψες περισσότερο!
Θεωρείς καλύτερη την Varo με τα 350 watt από την Dewalt με τα 750 watt.

Ramon

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 196
  • Αγαπημένο ξύλο: Ελια
  • Αριθμός κατασκευών: 11
Απ: Επιλογή πριονοκορδέλας
« Απάντηση #99 στις: Νοέμβριος 13, 2013, 12:40:48 πμ »
Συγνωμη Τοτον εχεις δικιο. Μπερδευτηκα απο την εικονα καθως ειναι ακριβως ιδια με την μικρη της Dewalt. Αλλα και καποιο αλλο μπερδεμα υπαρχει με την συγκεκριμενη κορδελα, στην τιμη και στα κιλα. Δεν μπορει να ζυγιζει μονο 23 κιλα!!!! Μαλλον εχουν μπερδεψει φωτογραφιες.

Σε αυτα τα λεφτα παντως υπαρχουν σαφως καλυτερες κορδελες αν ειναι να αγορασεις απο εξωτερικο.
Ριξε μια ματια στις Record power. Aυτη για παραδειγμα ειναι πολυ καλυτερη... http://www.ebay.co.uk/itm/Record-Power-BS350S-14-Bandsaw-Inc-Stand-And-Basi-/171021550979?pt=UK_BOI_Building_Materials_Supplies_Carpentry_Woodwork_ET&hash=item27d1adc583
 Και οι Axminster και Sealey ειναι κααλς μαρκες..... Μη πας σε Dewalt για ξυλουργικα εργαλεια
Keep on drumming.

toton

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 41
  • Αριθμός κατασκευών: 100+
Απ: Επιλογή πριονοκορδέλας
« Απάντηση #100 στις: Νοέμβριος 30, 2013, 12:39:28 πμ »
Μήπως έχει κανείς άποψη για αυτή την πριονοκορδέλα;
http://www.ebw.gr/el/product/128564/Gode-UG-band-saw-GBS-315

black_sheep

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Αγαπημένο ξύλο: έβενος
  • Αριθμός κατασκευών: 2
Απ: Επιλογή πριονοκορδέλας
« Απάντηση #101 στις: Ιούλιος 29, 2016, 06:57:29 μμ »
Χαιρετε και απο εμένα, πριν απο καμιά δεκαριά χρόνια ειχα κολλήσει το μικρόβιο της οργανοποιίας , τότε όμως δεν υπήρχαν τόσες πολλές πληροφορίες ουτε τα απαιτούμενα εργαλεία , με χαρά λοιπόν διαμορφωνω αυτον τον καιρό το καινουργιο μου εργαστήριο είμαι σε αναζήτηση λοιπόν μιας καλής κορδέλας ποιοτικά!
Tο μπάτζετ μου ειναι γύρω στα 1000 ευρώ , μοτέρ μονοφασικό , Δυνατο μοτέρ και ράουλα και να μπορώ να κόψω κολλάντζα και δουγιες και επίσεις να εχει οδηγό ακριβίας  , αρχικά ημουν ανάμεσα σε dewalt και την metabo 317 άλλα βλέπω να καταλήγω στην μακίτα LB1200F για τους λόγους οτι η dewalt μου φαίνετε και εμένα καταρχήν πολυ ελαφρυά με μόνο 23 κιλά όπως ειπώθηκε πολύ σωστά  ενω οι αλλες περίπου στα 80 επίσης το υψος ειναι 15,5 πόντους, όσο για την Metabo  317,  φαινετε πολυ ωραία αλλα καποιος συναδελφος αναφερθηκε οτι τα ραουλα είναι αρκετά μακρυά απο την κορδέλα οσο και να τα ρυθμισεις ειναι αρκετά μακρυά απο την κορδέλα οπότε με βλέπω να καταλήγω στην μετάμπο μιας και θελω μια πραγματικά καλή κορδέλα , εσάς ποιά είναι η γνώμη σας αναμεσα στις 3 και αν εχει δουλεψει κανενας την Makita.

yiannis

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.261
    • Greek luthiers community
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδιά...
  • Αριθμός κατασκευών: 15 και αυξάνονται!!!
  • Περιοχή: Πειραιάς
Απ: Επιλογή πριονοκορδέλας
« Απάντηση #102 στις: Ιούλιος 29, 2016, 09:32:56 μμ »
στα 1000€ μπορείς να δεις και την  μεγαλύτερη dewalt 876
http://toolcenter.gr/dewalt-prionokordela-200mm-dw876-qs.html  με ύψος κοπής 200mm
Εγώ έχω την metabo και πράγματι οι οδηγοί της δεν με έχουν αφήσει ικανοποιημένο

Πλιακώνης Κωνσταντίνος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.003
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδια
  • Αριθμός κατασκευών: κανενα
Απ: Επιλογή πριονοκορδέλας
« Απάντηση #103 στις: Ιούλιος 31, 2016, 08:04:58 μμ »
Πιστεύω πως τα 1000,00€ ειναι πολλά, θα προτιμούσα μια μεταχηρισμενη (υπάρχουν πολλοί επιπλοπιοι που δυςτηχός που κλείνουν) Ελληνική του "Λειβαδαρα" ή του "Μαντά" 60αρα με τα μισά χρήματα και αν ειναι τριφασικη να της βάλεις ή να μετατρέψεις τον μοτέρ σε μονοφασικο όπως επισεις μια καλη λύση ειναι αυτή εδω https://www.maschinensucher.de/Bandsaege-ELEKTRA-BECKUM-BAS-315-inkl-Saegeblaetter/i-2630955 αλλα πρεπει να την φέρεις απ' έξω
...............Τώρα δεν πουλάω τρέλα άλλαξα γνώμη.....

tseros

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 279
  • Αγαπημένο ξύλο: Μουριά
  • Αριθμός κατασκευών: 4
Απ: Επιλογή πριονοκορδέλας
« Απάντηση #104 στις: Αύγουστος 01, 2016, 09:14:29 πμ »
φίλε
αν έχεις χώρο συμφωνώ απόλυτα με Πλιακώνη. Με 1000 ευρώ παίρνεις μια μεταχειρισμένη εργαλειάρα #η μεταχειρισμένη σιγουρα κοστίζει  λιγότερα# οπως αυτή εδώ   http://www.luthier.gr/index.php?topic=1043.0 . Αρκεί να έχεις χώρο και να ψάξεις

Tags: