Αποστολέας Θέμα: Επιλογή πριονοκορδέλας  (Αναγνώστηκε 74981 φορές)

Χάρης

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 56
Επιλογή πριονοκορδέλας
« στις: Ιούνιος 20, 2011, 10:55:26 πμ »
Είμαι μεταξύ αυτών των 2.
Η Einhell είναι στα 250watt με ύψος κοπής 80mm και τιμή γύρω στα 130€.
Η Fox είναι στα 200 watt με ύψος κοπής 85mm και τιμή γύρω στα 150€.
Τι να επιλέξω περισσότερα watt ή μεγαλύτερο ύψος κοπής ; Αν έχετε να προτείνετε και καμία άλλη, δεκτό. Αλλά μην ξεφύγουμε πολύ σε τιμή.

chris

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 500
Απ: Επιλογή πριονοκορδέλας
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 20, 2011, 11:06:35 πμ »
θά προτιμήσης τά βατ  άν καί είναι πολύ λιγα πάλι καί θά τήν έχεις μόνο γιά ψιλοδουλειές μετά τί 8ομμ τί 85μμ κολάντσα δέν μπορείς νά κόψης . γιά ψιλοδουλειές είναι καλή τήν έχω εγώ γιά νά ξεψαχνίζω τίς ντούγιες νά κόβω τό καπάκι καί καμιά ψιλοδουλιά. Δέν θέλη ζόριζμα γιατί σπάει πολύ εύκολα τήν ταινία

Χάρης

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 56
Απ: Επιλογή πριονοκορδέλας
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 20, 2011, 11:13:44 πμ »
Μόνο για ψιλοδουλειές ; Δηλαδή ένα κομμάτι μαόνι , για παράδειγμα, πάχους 4-5 εκατοστών,δεν το κόβει ;

chris

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 500
Απ: Επιλογή πριονοκορδέλας
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 20, 2011, 11:28:57 πμ »
 Νά σού δώσω όμως καί μιά συμβουλή. ¨Αν θέλης νά ασχολιθής ενεργά καί νά μήν υποχρεώνεσε σέ κανέναν καί νά σέ βγάζη ασπροπρόσωπο στό ότι καί αν θέλης νά κόψης καί άν έχεις πρώτα ευκαίρια χρημάτων να πάρης μία σωστήγιατί ότι άλλο καί άν πάρης θά είναι προσωρινό αν ρωτάς τώρα γιά μιά καλή οινομική επειδή τήν καί εγώ καί τήν δουλεύω 1,5 χρόνο χωρίς κανένα πρόβλημα είναι η μετάμπο ή 317 σωστή κορδέλα θά κόβης δέ τά πάντα τό μέχρι 16,5 πόντους ύψος  τό μοτέρ είναι σκυλί καί δέν σέ προδίδη ποτέ. τιμάται δέ περίπου 500 ευρό καί επι πλέον νά πάρης καί μιά ανταλακτική ταινία αλλά όχι σάν καί αυτή πού έχει επάνω .Πάλι από τήν μετάμπο θά τήν πάρης αλλάθά έχει φάρδος 15μμ καί είσαι από κορδέλα γιά πάντα όκ

Γιώργος Κατσίγιαννης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 930
  • Αριθμός κατασκευών: 30 και συνεχιζουμε....
Απ: Επιλογή πριονοκορδέλας
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 20, 2011, 11:32:18 πμ »
Εγω θα σου προτεινω να παρεις κατι καλο απο την αρχη γιατι παλι θα χρειαστεις να κοψεις κατι μεγαλο ή σκληρο,και αντε ξανα τρεχα σε αλλη κορδελα.....!!!!
Αν αντεχεις οικονομικα,παρε μια καλη που να σε βολευει και στο χωρο  σου.
Υπαρχει και η metabo bass 260 swift, περιπου 250 ευρω και κοβει 10cm αν θες μικρη που ειναι σκαλες ανωτερη στην κατηγορια της.
Αυτη ειναι η γνωμη μου....!!!

chris

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 500
Απ: Επιλογή πριονοκορδέλας
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 20, 2011, 11:44:19 πμ »
μαόνι 4 μέ 5 πόντους πάχος στήν αρχή θά στό κόψη δύσκολα μέν αλλά θαστό κόψη .Κοίταξε νά δείς  επειδή τά ράουλα πού έχη επάνω είναι τής πλάκας άν τό κομάτι αυτό έχει μάκρος από 30 πόντους καί πάνω  θά στό κόβη ζίκ ζάκ σέ καμιά όμως περίπτωση στά ιδια μέτρα κελεμπέκι ή παλίσανδρο θά μπορέσης νά τό κόψης

locrian

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 73
Απ: Επιλογή πριονοκορδέλας
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 20, 2011, 03:02:28 μμ »
Καμία από τις 2, είναι πεταμένα λεφτά.
Τα πριόνια που τις συνοδεύουν είναι για τα σκουπίδια. Εάν δοκιμάσει κανείς να φτιάξει πιο ποιοτικό πριόνι σε τροχείο θα αντιμετωπίσει το εξής πρόβλημα:

Οι εν λόγο κορδέλες λογο της μικρής ρόδας που έχουν χρειάζονται λάμα πάχους το πολύ 0,35 mm.
Η λάμα που έχουν τα περισσότερα τροχεία είναι πάχους από 0,6 mm και ανω.
Έτσι εάν βάλεις πριόνι 0,6 το πιθανότερο είναι ότι θα σπάει.

 
Εάν και εφόσον έχεις σκοπό να ασχολιθείς, πάρε μία που να μπορεί να κόβει τουλάχιστων 16-17cm υψος.
Έτσι θα μπορείς να κόψεις κολλάντζες και αν χρειαστεί καπάκια.
Αυτό βέβαια σημαίνει ότι πρέπει να ξοδέψεις από 500 ευρώ και ανω.

Elias

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 406
    • κατασκευη ηλεκτρικης κιθαρας
  • Αριθμός κατασκευών: 3456
Απ: Επιλογή πριονοκορδέλας
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 20, 2011, 03:35:06 μμ »
Εγω θα σου πω για την einhell επειδη την εχω. μην περιμενεις πολλα πραγματα, ειναι φθηνη κορδελα. παρολαυτα εχω κοψει αρκετα σωματα, μαονι, κελεμπεκι κτλ παχους 4-5 ποντων χωρις προβλημα. η λαμα της κοπηκε στον χρονο και μολις εβαλα ανταλλακτικη η κορδελα κοβει ευθεια, ενω πριν οτι ρυθμιση και να εκανα πηγαινε ζικ ζακ. τωρα δεν εχω παραπονο, για τα λεφτα της ειναι πολυ καλη, δεν εχεις να χασεις κατι. αλλιως δωσε αρκετα να παρεις μια καλη απο την αρχη. αν μπορεις να τα δωσεις δεν το συζητω καν, στην οργανοποιια μια καλη κορδελα ειναι απαραιτητη.

immortalx

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.449
    • Facebook profile
  • Αγαπημένο ξύλο: οτιδηποτε εκτος απο αυτο που βγηκε απ'τον παραδεισο XD
  • Αριθμός κατασκευών: 6
Απ: Επιλογή πριονοκορδέλας
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 20, 2011, 03:43:51 μμ »
Χαρη, απ'οτι καταλαβα για σωματα ηλεκτρικης την θελεις. Επειδη και εγω ψαχνομαι τελευταια, ρωτησα σημερα εναν μαστορα επιπλοποιο και μου ειπε να ειναι τουλαχιστον 60αρα (απ' οτι καταλαβα για διαμετρο τροχαλιας μιλουσε) και απο 1,5hp και πανω. Ο ιδιος μου ειπε, οπως ανεφερε και ο Ηλιας, οτι η δουλεια γινεται και με μικροτερη αλλα ειναι στα ορια του μηχανηματος αν θελεις ακριβη κοπη, καθετη, μολις ελαχιστα χιλιοστα απο τη μολυβια για να δουλεψει το ρουτερ μετα ελαχιστα.

Προσωπικα, κατεληξα στην αναζητηση μεταχειρισμενης, πιθανοτατα απο καποιον μαστορα που βγαινει στη συνταξη, οι περισσοτερες απο αυτες ομως ειναι δυστυχως τριφασικες.

Μουζίκος

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 22
Απ: Επιλογή πριονοκορδέλας
« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 20, 2011, 04:05:17 μμ »
 γεια σας σύντροφοι!!!
έχω προβληματιστεί και εγώ με το θέμα της κορδέλας... και ακόμα το ψάχνω επειδή όντως μια κορδέλα με αξιοπρεπή κοπή...από 600 ευρώ και πάνω. το χειμώνα ίσως, θα προχωρήσω στην αγορά αυτής: http://www.toolstop.co.uk/makita-lb1200f-band-saw-305mm-240v-p14467
ακούω γνώμες!

και το τελευταίο μου απόκτημα με 300 ευρώ: http://www.power-tools-pro.co.uk/ryobi-etms1825-250mm-flip-over-table-mitre-saw-1800w-motor-230v-pi-6348.html?zenid=c5af36ba6a636eac9d64bd7f5a6097e1    

Χάρης

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 56
Απ: Επιλογή πριονοκορδέλας
« Απάντηση #10 στις: Ιούνιος 20, 2011, 06:13:13 μμ »
Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες απαντήσεις σας. Άκυρες οι επιλογές μου. Θα το ξαναψάξω. Ευχαριστώ πολύ.

chris

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 500
Απ: Επιλογή πριονοκορδέλας
« Απάντηση #11 στις: Ιούνιος 20, 2011, 08:44:57 μμ »
σωστή κορδέλα καί γιά τήν ποιότητά της συμφέρουσα τιμή προχώρα

Μουζίκος

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 22
Απ: Επιλογή πριονοκορδέλας
« Απάντηση #12 στις: Ιούνιος 20, 2011, 10:27:05 μμ »
σωστή κορδέλα καί γιά τήν ποιότητά της συμφέρουσα τιμή προχώρα

σύντροφε elias, στην κορδέλα που έδειξα αναφέρεσαι?

Ανδρέου Δημ.

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.380
    • Κατασκευες
Απ: Επιλογή πριονοκορδέλας
« Απάντηση #13 στις: Ιούνιος 20, 2011, 10:52:17 μμ »
Εγω αγορασα πριν λιγες μερες το καινουριο μοντελο της Βοston wbs 340N
Εχει υψος κοπης 20cm    2 ταχυτητες  900 watt
πλατος κορδελας μεχρι 19mm  μηκος κορδελας 2480
Εχει πολυ συμπαγη και εργονομικο παγκο και κοβει πολυ καλα
Εχει τιμη αντιπροσωπειας 660 ευρω αλλα μπορει αν ψαξετε στο ιντερνετ να τη βρειτε στα 580 Υποψιν δεν την εχουν τα site γιατι διαθετουν την wbs 350 που δεν βγαινει πλεον
Toυς ελεγα το μοντελο και μου ελεγαν δεν υπαρχει. Ενας που ασχοληθηκε και ρωτησε την εταιρια μου ειπε οτι εχεις δικιο υπαρχει και μου ειπε την τιμη που ειπα πιο πανω!
Πιστευω για ερασιτεχνικο εργαστηριο ειναι αψογη και καλυπτει τα παντα!

Δεν αλλαζα μαρκα με τιποτα γιατι ειχα το μοντελο 250 και ημουν απολυτα ευχαριστημενος







« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 20, 2011, 10:54:42 μμ από Ανδρέου Δημ. »

Χάρης

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 56
Απ: Επιλογή πριονοκορδέλας
« Απάντηση #14 στις: Ιούνιος 24, 2011, 09:57:51 μμ »
WBS 310 της BOSTON με 800watt και 18εκ ύψος κοπής. Τιμή 460€. Με αυτήν πιστεύω να κάνουμε δουλειά.

Σωστά ;

Tags: