Αποστολέας Θέμα: Drum Sander - πρώτη προσέγγιση  (Αναγνώστηκε 7672 φορές)

Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Drum Sander - πρώτη προσέγγιση
« στις: Μάιος 14, 2020, 11:13:42 μμ »
Νομίζω ότι εχει ενδιαφέρον αυτή η ιδιοκατασκευή κυλινδρικού τριβείου . 

https://www.youtube.com/watch?v=ykh_o2ANYY4

Τα ξύλινα κυλινδρικά κομμάτια για το τύμπανο έχουν μια τρύπα διαμέτρου 13 mm
και μετά τα βιδώνει σφιχτά σε μια ντίζα (αν τη λέω σωστά) διαμέτρου 14 mm ( M 14 ) Αξονας τυμπάνου

Η εσωτερική διάμετρος του ρουλεμαν μάλλον πρέπει να είναι 15 mm
γιατί πριν να το κολλήσει στον άξονα το τυλίγει με λεπτό σύρμα

Μας δίνει και σχέδια κατασκευής

 


 


Μου αρέσει , εχω μισοέτοιμο κι ένα τύμπανο διαμέτρου 6,5 cm με μήκος 26 cm ...και έχω βέβαια πολλές , πολλές ερωτήσεις ...

Περιορίζομαι αρχικά σε μια. Θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί για μοτερ αυτός ο διδυμος τροχός ;

https://www.kentrovidas.gr/showprod.php?id=10183&fbclid=IwAR3hQzBaNB4KWpiM_88-A6tJ-Qi1jHLVpoBLQIg7npdVMl6wcPqXIkfze2w#texnika 

 

Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Απ: Drum Sander - πρώτη προσέγγιση
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 15, 2020, 07:14:07 πμ »
Εναλλακτικά , για να μη μπλέξω με τροχαλίες , ιμάντα κλπ ...

πώς κρίνετε και τούτη την επιλογή ?

https://www.youtube.com/watch?v=cZSQRYVEw0s&fbclid=IwAR13Qvc-L1iHJiju2YFfLyK3bmLRoBXP4ldO_ncmXx31_HsM4v_hvYlAEYI

με αυτό το δράπανο που έχω ( που είναι δυνατό και ρυθμίζεται και η ταχύτητα περιστροφής )

https://www.praktiker.gr/p/kroustiko-drapano-einhell-ti-id1000e-63171

Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

xray

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Αγαπημένο ξύλο: μελιο
  • Αριθμός κατασκευών: 1
Απ: Drum Sander - πρώτη προσέγγιση
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 15, 2020, 07:44:54 πμ »
Κάτι παραπλήσιο με  δράπανο έχω φτιάξει.Μέ μικρότερο δράπανο και πλάτος 20 cm. Το δράπανο μου είναι 500 watt.Λίγο αργό αλλά κάνεις την δουλειά σου για μικρές επιφάνειες (δούγιες κολάντζα)  Μόνο το MDF που χρησιμοποίησα εκεί που στερεώνει το γυαλόχαρτο με βίδες μετά από κάνα δυο αλλαγές ανοίγει.

mikerory

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 112
  • Αγαπημένο ξύλο: maple
  • Αριθμός κατασκευών: 7
  • Περιοχή: Εξάρχεια
Απ: Drum Sander - πρώτη προσέγγιση
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 15, 2020, 08:39:43 πμ »
Στα σχέδια που παραθέτεις,στη μια γωνία αχνοφαίνεται ότι ο τύπος το έχει κάνει με δίδυμο σαν αυτό που λες. Δεν είναι καμια τεράστια κατασκευή, δε χρειάζεται και πολλή περισσότερη δύναμη. Λογικά θα είναι οκ. Βλέπω πάντως ότι είναι πολλές οι στροφές του χωρίς φορτίο. Ίσως θα πρέπει να πειραματιστείς με διαμέτρους τροχαλιών για να το φέρεις περίπου στις 1000 στροφές. Αν κάνεις πατέντα για ρυθμιζόμενες στροφές, θέλει ψάξιμο, δεν είναι ένας απλός ροοστάτης, θα πέσει η ροπή πολύ.
Γενικά ο στόχος σου είναι να βρεις αργό μοτέρ με καλή ροπή και όσο το δυνατόν αθόρυβο. Το δράπανο προσωπικά θα φοβόμουν μη το κάψω με τη συνεχή λειτουργία σε ζόρι.

Επίσης αν μου επιτρέπεις, λόγω εμπειρίας μου, θα απέφευγα τη ντίζα τη 14αρα. Θα πήγαινα σε άξονα (χωρίς πάσα) τουλάχιστον 20άρη καλιμπρέ και στις τρύπες θα έβαζα κουζινέτα. Εναλλακτικά χωνευτά ρουλεμάν που θέλουν λίγη προσοχή στην καθετότητα και την ακρίβεια της θέσης.
Ακόμα, το (όποιο) μοτέρ θα το έβαζα κάτω από την κατασκευή αφού θα μεταδίδει με ιμάντα, για να μη μου τρώει ωφέλιμο χώρο στον πάγκο.
Καλή επιτυχία, που είναι δεδομένη αν κρίνω από το επίπεδο σχολαστικότητάς σου  :)
Μέτρα μία και κόψε δέκα

Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Απ: Drum Sander - πρώτη προσέγγιση
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 15, 2020, 10:22:55 πμ »
Ευχαριστώ παιδιά !  Θέλει ψάξιμο και δοκιμές ...
Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.479
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Drum Sander - πρώτη προσέγγιση
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 15, 2020, 10:49:13 πμ »
Φίλε Ἰωσήφ καλημέρα ,
Θά συμφωνήσω μέ τόν φίλο mikerory , καί ὡς πρός τό ὅτι τό δράπανο δέν εἶναι καλή ἐπιλογή γιατί ὑπάρχει φόβος νά τό κάψης , καί γιά τόν ἄξονα νά εἶναι καλιμπρέ - ἐγώ ἔχω βάλει 25 χιλ. , εἶναι πολύ φθηνός , νομίζω 10 ευρώ τό μέτρο . Τά κουζινέτα ( ρουλεμάν σέ βάση Ω ) ἔχουν 8 ευρώ τό ἕνα , τά κινέζικα , πολύ ἀξιόπιστα , θέλεις 2 .
Ἐπίσης , τό μοτέρ εἶναι καλό νά μπῆ κάτω ἀπ' τόν πάγκο .
Τό μῆκος τοῦ τυμπάνου θά ἔλεγα νά τό κάνης μεγαλύτερο , τοὐλαχιστον νά χωρῆ ἀπό κάτω του τό φάρδος ἑνός καπακιοῦ κιθάρας καί λίγο μεγαλύτερο . Ἐγώ τό ἔχω κάνει 58 ἑκ.
Ὅσον ἀφορὰ τή ροπή , πολύ καλά τά λέει ὁ mikerory , ἀλλά παρατήρησα στό δικό μου ὅτι ,ἐνῶ εἶναι 1/4 τοῦ ἵππου , ἐνῶ ἔκανα λάθος στήν διάταξη τῶν τροχαλιῶν , δηλαδή τίς ἔβαλα ἀνάποδα ( τήν μικρή στή θέση τῆς μεγάλης καί ἀντιθέτως ) καί ἔχει πολύ μικρή ροπή , ἐν τούτοις δουλεύει χωρίς νά κολώνει . Καί αὐτό ἐπειδή ἀνεβάζουμε τό τραπέζι κατά δέκατα τοῦ χιλιοστοῦ , τρῶμε δηλαδή τό ξῦλο πολύ ἀργά .
Πάντως , ἕνα μοτέρ 1/2 ἵππου μεταχειρισμένο , περίπου 1400 μέ 1500 στροφές , θά ἦταν ὅτι πρέπει . Ἄν βάλεις καί τροχαλίες μέ σχέση ἀκτίνας 2/3 ( π.χ. ἡ μία τροχαλία τοῦ μοτέρ νά ἔχη ἀκτίνα 5 ἑκ. καί ἡ ἄλλη τοῦ τυμπάνου 7,5 ἑκ. ) , θά ἔχης γύρω στίς 1000 στροφές καί ροπή ( νομίζω , ἄς ποῦν καί οἱ πιό γνῶστες ) 3/4 τοῦ ἵππου . Δέν θά κολώνει μέ τίποτα .
Αὐτά βέβαια θά τά χρειαστῆς ἀργότερα .
Καλή ἐπιτυχία , σ' ὅτι ἀποφασίσης .

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.479
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Drum Sander - πρώτη προσέγγιση
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 15, 2020, 11:06:53 πμ »
Ευχαριστώ παιδιά !  Θέλει ψάξιμο και δοκιμές ...

Θά σοῦ πρότεινα νά διαβάσης τίς κατασκευές ἐπιτραπεζίου ταινιολειαντῆρα ἄλλων μελῶν . Ἄν ἀρχίσεις τίς δοκιμές , θά χαθεῖς καί θά ξοδευτῆς ἄδικα . Δηλαδή , ἄς ποῦμε , θ' ἀγοράσης κάποιες τροχαλίες καί θά κάνης συνδυασμούς γιά νά βρῆς τίς πιό κατάλληλες ; 

mikerory

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 112
  • Αγαπημένο ξύλο: maple
  • Αριθμός κατασκευών: 7
  • Περιοχή: Εξάρχεια
Απ: Drum Sander - πρώτη προσέγγιση
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 15, 2020, 01:19:50 μμ »
Μπορεί να πειραματιστεί και με diy τροχαλίες=δισκοι κοντραπλακέ (με κάποιο τρόπο) τορναρισμένοι ώστε να κεντράρουν και να έχουν εσοχή για τον ιμάντα. Μετά, αν θελήσει και το θεωρήσει απαραίτητο, παίρνει και αγοραστές.
Επίσης Ιωσήφ, φαντάζομαι γνωρίζεις την ύπαρξη του mattias στο woodgears.ca (έχει κάψιμο...)
Μέτρα μία και κόψε δέκα

Γιωργος π

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 750
  • Αγαπημένο ξύλο: Όλα αρκεί να παράγουν ήχο κ ομορφιά......
  • Αριθμός κατασκευών: 5
Απ: Drum Sander - πρώτη προσέγγιση
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 15, 2020, 11:54:12 μμ »
Σε κάλιμπρε, άξονα πως σταθεροποιουμε ρε παιδιά την τροχαλία αφού δεν έχει πασα;;;

Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Απ: Drum Sander - πρώτη προσέγγιση
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 16, 2020, 09:13:55 πμ »
Είναι εύστοχες και διαφωτιστικές οι παρατηρήσεις σας και σας ευχαριστώ πολύ !

Αν μπορώ να κρίνω , οι περισσότεροι φίλοι έχουν φτιάξει ένα στιβαρό "τραπέζι"
επάνω βάζουν το τύμπανο , κάτω τον κινητήρα και κάνουν τη δουλειά τους μια χαρά .
Ολα τούτα βέβαια έγιναν και λειτουργούν σε έναν μικρό ή μεγάλο , κλειστό , προστατευόμενο χώρο.

Επειδή δε γνωρίζω για πόσο καιρό ακόμη θα έχω τη χαρά να χρησιμοποιώ το πατάρι του φαρμακείου ...
και πότε θα αναγκαστώ να "δουλεύω" στο μπαλκόνι του σπιτιού ... καταλαβαίνετε ότι
αν φτιάξω κάτι , αυτό μπορεί να είναι μόνο , μικρό , κάπως ελαφρύ , και φορητό για να αποθηκεύεται εύκολα  ...

Ο φίλος μας ο Στέργιος , παρόλο που εργάζεται σε κλειστό χώρο ,
έλαβε υπόψη του και αυτή τη προδιαγραφή και τα κατάφερε άψογα !
 


 
Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.479
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Drum Sander - πρώτη προσέγγιση
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 16, 2020, 07:47:19 μμ »
Σε κάλιμπρε, άξονα πως σταθεροποιουμε ρε παιδιά την τροχαλία αφού δεν έχει πασα;;;

Ἡ τροχαλία , σιδερένια ἤ ἀλουμινένια , δέν ἔχει ἐσωτερικό σπείρωμα ὥστε νά βιδώνη σ' αὐτό ἄξονας μέ σπείρωμα , αὐτό πού λέμε ντίζα . Σταθεροποιεῖται στόν καλιμπρέ ἄξονα ὡς ἑξῆς : Ἡ τροχαλία , ἐκτός ἀπ' τόν κυρίως πλακέ κύλινδρο μέ τήν αὐλάκιά γιά τόν ἱμάντα , ἔχει " κολλημένο " δίπλα της καί ἕναν ἄλλο κύλινδρο , τόν ἀφαλό , πολύ μικρότερης διαμέτρου . Ἡ τρύπα ἀπ' τήν ὁποία περνάει ὁ ἄξονας , εἶναι κοινή  γιά τήν κυρίως τροχαλία καί τόν ἀφαλό . Ὁ ἀφαλός , στήν κυλινδική του ἐπιφάνεια ἔχει μιά τρύπα διαμπερῆ ἕως τό ἐσωτερικό τῆς τρύπας τοῦ ἄξονα , ὅπου εἶναι βιδωμένη μιά σκουληκόβιδα ( βίδα χωρίς κεφάλι ) allen . Ὅταν διαπεράσουμε τόν ἄξονα στήν τελική θέση τῆς τροχαλίας , τότε σφίγγουμε τήν σκουληκόβιδα ἡ ὁποία στό κάτω μέρος της , ἐκεῖ πού θά πατήση στόν ἄξονά μας , κατά κάποιον τρόπο " βεντουζάρει " , σάν νά δημιοιυργεῖ μιά τρύπα στόν ἄξονά μας , καί πλέον γυρίζουν καί τά δύο , ἄξονας καί τροχαλία , μαζί . Γι' αὐτό δέν πρέπει νά σφίγγουμε - ξεσφίγγουμε πολλές φορές τήν σκουληκόβιδα σέ δοκιμές , διότι αὐτή χάνει σιγά σιγά αὐτήν τήν δυνατότητα .
Ἄν παρ' ἐλπίδα γίνει αὐτό , μποροῦμε , μέ ὁδηγό τήν τρύπα τοῦ ἀφαλοῦ , νά τρυπήσουμε μέ τρυπάνι κοβαλτίου τόν ἄξονά μας , νά τοῦ δημιουργήσουμε ἐσωτερικό σπείρωμα καί νά βιδώσουμε μιά λαμαρινόβιδα.

Γιωργος π

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 750
  • Αγαπημένο ξύλο: Όλα αρκεί να παράγουν ήχο κ ομορφιά......
  • Αριθμός κατασκευών: 5
Απ: Drum Sander - πρώτη προσέγγιση
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 17, 2020, 12:15:12 πμ »
Ευχαριστώ  πολύ λαμπρό... κατάλαβα

Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Απ: Drum Sander - πρώτη προσέγγιση
« Απάντηση #12 στις: Μάιος 18, 2020, 07:11:14 πμ »
Μια άλλη προσέγγιση , βαρειά και επαγγελματική εφαρμόζει αυτός ο Ισπανός κιθαροκατασκευαστής .

Μετατρέπει έναν ξυλότορνο σε κυκλικό τριβείο !  Απ ευθείας μετάδοση της κίνησης στον άξονα , επιλογή ταχύτητας , στροφών !

Είναι και συνωνόματος !   ;)

https://www.youtube.com/watch?v=G12cMLibG90

Για κάποιον που έχει τον κατάλληλο χώρο και δε φοβάται τη σκόνη , ε ... δεν είναι και άπιαστο όνειρο ...   :)

Είναι πιστεύω οικονομικά προσιτός ένας ξυλότορνος μεταχειρισμένος ... ή καινούργιος 

https://ergalia.gr/psiloyrgika-mixanimata/15747-bwl3500-4-.html

Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Απ: Drum Sander - πρώτη προσέγγιση
« Απάντηση #13 στις: Μάιος 31, 2020, 11:54:28 πμ »
Ισως να ταιριάζει σε ορισμένους φίλους τούτη η βαρειά κατασκευή ...

https://www.youtube.com/watch?v=6oko17_7JY8 
Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

billis hrakleio

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 57
  • Αγαπημένο ξύλο: Μουριά
  • Αριθμός κατασκευών: 15
  • Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Απ: Drum Sander - πρώτη προσέγγιση
« Απάντηση #14 στις: Ιούνιος 08, 2020, 05:25:46 μμ »
Εγω εχω φτιαξει ενα τριβειο  drum sander  το μονο που θα σου προτεινα θα ειναι μια γερη κατασκευη με κονττρες καλα στερεωμενο γιατι αλλιως τα πραγματα δυσκολευουν στην ακριβεια καλυτερα μεταλικο σκελετο και επίσης προσπαθησε με καποιο τροπο να κοψεις τα δισκακια μια και καλη ετσι ωστε να μην χρειαστει να τα τριψεις καθολου οπως εκανα εγω και τωρα θα χρειαστω καινουργιο αξονα καθως αλλου τριβει λιγο αλλου πολυ μοτερ εχω βαλει 2hp και το τυμπανο ειναι 60cm δεν κολωνει πουθενα τριβει ανενοχλητα πολυ δυναμη αξονας 3.5 cm 1400 στροφες στο μοτερ και εχω μειωσει στις 750 αλλα ειναι λίγες καλυτερα λιγο παραπανω

Tags: