Αποστολέας Θέμα: Φτιαχνοντας τετραχορδο Τζουρα, παιδια μη βαρατε ολοι μαζι  (Αναγνώστηκε 3240 φορές)

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.180
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Φτιαχνοντας τετραχορδο Τζουρα, παιδια μη βαρατε ολοι μαζι
« Απάντηση #15 στις: Αύγουστος 26, 2023, 09:55:22 μμ »
φτιαχνοντας τη σολερα να υποδεχθει το μικρο κιθαροτζουραδακι...
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.180
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Φτιαχνοντας τετραχορδο Τζουρα, παιδια μη βαρατε ολοι μαζι
« Απάντηση #16 στις: Σεπτέμβριος 18, 2023, 06:47:37 μμ »
συνεχεια στο μανικι,
κοπηκε κολληθηκε κλπ
ειναι ετοιμο να σκαψω να βαλω εβενινη βεργα
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.180
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Φτιαχνοντας τετραχορδο Τζουρα, παιδια μη βαρατε ολοι μαζι
« Απάντηση #17 στις: Σεπτέμβριος 22, 2023, 06:49:10 μμ »
εσκαψα για τη βεργα (εβενινη, απο πλαϊ περισεμα ταστιερας σε κλασικη κιθαρα)
ο ψυχολογος μου ειπε οτι ειμαι ψυχαναγκαστικος, και να προσπαθω να αποφευγω ζυγα χερτζ στο ταπ τιουνινγκ και ιδια εργαλεια  ;D
ετσι εβαλα τη βεργα με οσα πιο ανομοια σφικτηρακια ειχα στην αποθηκη  ;D ;D
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.180
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Φτιαχνοντας τετραχορδο Τζουρα, παιδια μη βαρατε ολοι μαζι
« Απάντηση #18 στις: Σεπτέμβριος 23, 2023, 10:18:06 πμ »
κυλισα παλι στα γνωστα...  {celebrate015}

τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Stergios_lutherie

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.176
  • Αγαπημένο ξύλο: Αυτο που εχω διαθεσιμο
  • Αριθμός κατασκευών: 14
Απ: Φτιαχνοντας τετραχορδο Τζουρα, παιδια μη βαρατε ολοι μαζι
« Απάντηση #19 στις: Σεπτέμβριος 23, 2023, 02:14:35 μμ »
ο ψυχολογος μου ειπε οτι ειμαι ψυχαναγκαστικος
γουελκαμ του δε κλαμπ!

με γεια το νέο look του φόρουμ {celebrate016}

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.180
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Φτιαχνοντας τετραχορδο Τζουρα, παιδια μη βαρατε ολοι μαζι
« Απάντηση #20 στις: Οκτώβριος 22, 2023, 09:15:42 πμ »
παει το λουκ, το πηραν τα κυμματα....  (καπετανιος ακουει;)

συνεχεια:
-λυγισμα πλαϊνων
-αγορασμα χορδων 10αρες ασημι λαϊτ
-σχεδιασμος ταστιερας (λαμπρουκο ειναι πινχολ σε συζητηση που ειχαμε διπλα, κυανοακρυλικη με λιγο τριψημο κ εισαι τζετ)
-σχεδιασμος για κατω απο την τρυπα, σχεδιακι που εχει το τριχορδο που ειχα φτιαξει παλαιοτερα. εψαχνα που στο σατανα εχω βαλει τιο σχεδιο αλλα μετα απο μια ωρα, εκανα καινουριο, πιο λιγη ωρα μου πηρε, αλλα να, ειναι το ψυχαναγκαστικο πιου λεγαμε νωριτερα, "μα που να τοχω βαλει..."
-βαλσιμο στο μπρατσο αρκετες ταινιες , να ανεβει ψιλοτερα δηλαδη στο σολερα, και με αποτελεσμα οταν βγει να εχει αρνητικη κλιση, περιπου μισο χιλιοστο, τελειως διαισθητικα... η γραμμη ειναι για να δω που ειναι η μεση γιατι δε βλεπω τη τυφλα μου (και οχι απο τις μπυρες...)  ;D
-το αυτο και πισω στη καταληξη για τη μεση του καπακιου, ενω εβαλα και ναϋλον κατω απο το καπακι, φαινεται στο βαθος, οταν ξεσολεριασω να μη κολλησουν ολα πανω μπρατσο-καπακι απο φελλους.
-κολλημα μπρατσου
-κολλημα πλαϊνων
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.180
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Φτιαχνοντας τετραχορδο Τζουρα, παιδια μη βαρατε ολοι μαζι
« Απάντηση #21 στις: Οκτώβριος 22, 2023, 09:30:17 πμ »
στη συνεχεια
- βαλσιμο κατω καρφινγκ
-βαλσιμο πανω , και εβαλα και δυο καθετα ενισχυτικα , επισης διαισθητικα εκρινα οτι δε χρειαζονται παραπανω ενισχυσεις στα πλαϊνα και επειδη ειναι καλο το ξυλο, αλλα και λογο μικρων αποστασεων

εδω σε αυτο το σημειο να ευχαριστισω δημοσια το νικολα για τη ξυλεια πλατης-πλαϊνων , καρυδια ογδοντατεσσερα Α  {celebrate012}

-εκοψα το μπακτζοιντ για να τεριαζει στο τακο πισω
-ψαχουλεψα λιγακι τις ακρες απο τα καμαρια και εσιαξα τις εγκοπες στα πλαϊνα για να ταιριαξουν

-επεσαν και τα ονοματα στο τραπεζι, τελικα εβαπτισθηκε " ο Αναρχικος μυστακας"  {celebrate018} ,
και κολληθηκε η ταμπελα, μετα επειδη ειναι μικρη η τρυπα δε ξερω μου φαινεται δυσκολο να τη βαλω στο τελος...
-κατοπι μπηκε κολλα στο πανω μερος των κερφινγκ, με το ειδικο εργαλειο, για να κουμπωσει το καπακι
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.180
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Φτιαχνοντας τετραχορδο Τζουρα, παιδια μη βαρατε ολοι μαζι
« Απάντηση #22 στις: Οκτώβριος 22, 2023, 09:36:09 πμ »
...βαλσιμο καπακι, τελος για σημερις....
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.180
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Φτιαχνοντας τετραχορδο Τζουρα, παιδια μη βαρατε ολοι μαζι
« Απάντηση #23 στις: Οκτώβριος 22, 2023, 02:58:40 μμ »
και σαυτο το σημειο, θα χρειαστω την βοηθεια των εκλεκτων συνταξιδευτων του μαγικου ταξιδιου της ερασιτεχνικης οργανοποιιας...

θα ηθελα να μου προτεινεται κλειδια , ταβανι 40 -αντε 45- γιουρο-μπικικινια-μαρουλι-γροσια
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Nikos

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.473
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδιά Πρώτα καιιιιιι οοοοοοολαα τα άλλα καρποφόρα και ρετσινόδεντρα.
  • Αριθμός κατασκευών: 1-0=1+2=3 και ο κούκος.
  • Περιοχή: Αθήνα.
Απ: Φτιαχνοντας τετραχορδο Τζουρα, παιδια μη βαρατε ολοι μαζι
« Απάντηση #24 στις: Οκτώβριος 22, 2023, 03:20:26 μμ »
Αρχηγέ Στέλιο για σου και χαρά σου!! μου αρέσει το εργαλείο επάλειψης κόλλας, άσε που δεν το χάνουμε σχεδόν ποτές, Με τόσα λάχανα 40-50 ευρό μπορείς να πάρεις πολύ καλά κλειδιά, τα groover πάντως που βάζουν και άλλα παιδιά είναι μούρλια, τυχαία έπεσα εδώ για ιδές βρε Στέλιο μου εδωνά, έχει για μπουζούκι  καλά και οικονομικά κλειδιά!https://www.musicland.gr/search?q=%CE%BA%CE%BB%CE%B5%CE%B9%CE%B4%CE%B9%CE%B1+%CE%BC%CF%80%CE%BF%CF%85%CE%B6%CE%BF%CF%85%CE%BA%CE%B9%CE%BF%CF%85
Είμαι Βασιλιάς στα βράχια,
Στις δροσές και στα φεγγάρια.

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.479
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Φτιαχνοντας τετραχορδο Τζουρα, παιδια μη βαρατε ολοι μαζι
« Απάντηση #25 στις: Οκτώβριος 22, 2023, 09:21:17 μμ »
Φίλε Στέλιο καλησπέρα ,
Ὡραῖα πηγαίνει ὁ " Ἀναρχικός Μύστακας " μπράβο !!!!
Τώρα γιά κλειδιά : Προσφάτως ἄλλαξα τά κλειδιά τοῦ ( μοναδικοῦ ) μπουζουκιοῦ πού κατασκεύασα , καί ἔβαλα Grover . Πολύ καλά κλειδιά ἀπ' τόν Κωνσταντέλλο πού τά εἶχε 60 ευρώ καί μοῦ τ' ἄφησε 55 γιατί πῆρα 2 σέτ . Ὅταν τά εἶδε ὅμως ὁ Γιῶργος ὁ Παγάνης , πού ἔχουμε συνεργασία , μοῦ εἶπε ὅτι ὁ Μάνθος , αὐτός πού ἔχει διαδεχθεῖ τόν Στεφανίδη στήν Ζωοδόχου Πηγῆς 25 , ἔχει κλειδιά "τύπου " grover μέ 20 εὐρώ τό σέτ , πολύ καλά , εἶπε , ἐγώ δέν τά ἔχω δοκιμάσει .
Αὐτό τό μαγαζί πού σοῦ προτείνει ὁ Νίκος , ἔχει πολύ καλύτερες τιμές . Αὐτό πού πῆρα ἐγώ τό ἔχει 49,80 ( τό 2ο στή σειρά ) .
Ἐπίσης νά προσέξης ἄν πάρης grover , αὐτά πού πῆρα ἐγώ ἔχουν πίσω ἀπό τήν πλάκα στήν ἀρχή κάθε ἄξονα καί ἐνσωματωμένο σ' αὐτόν , ἕνα κύλινδρο πού πρέπει νά ἐμφυτευτῆ στήν πίσω μεριά τοῦ ξύλου τοῦ καραβόλου ( ἄν τό καράβολο εἶναι τύπου " παντόφλας " ) . Αὐτός ὁ κύλινδρος ἔχει διάμετρο 10 χιλ. Δηλαδή : πρῶτα πρέπει νά γίνη μιά τρύπα 6 χιλ. γιά τόν κυρίως ἄξονα , μιά κοντή τρύπα διαμέτρου 8 χιλ. γιά τήν ροδέλα πού " καρφώνεται " γύρω ἀπ' τόν ἄξονα στό ἐμπρός μέρος τοῦ καραβόλου , καί μιά κοντή ἐπίσης τρύπα 10 χιλ. γιά τό κοντό κυλιδράκι τῆς ἀρχῆς τοῦ ἄξονα . Ἀρκετά μπελαλίδικη δουλειά , ίδίως γιά τήν κοντή τρύπα τῶν 10 χιλ.

Θέλω νά πῶ δηλαδή , ἄν πάρης τέτοια κλειδιά , νά προσέξης νά μήν ὑπάρχη τό κυλινδράκι τῶν 10 χιλ. , ἀλλά ὁ ἄξονας νά ἔχη διάμετρο διατομῆς 6 χιλ. ἀπ' τήν ἀρχή ὡς τό τέλος . Ἀλλά στό τέλος νά ἔχη καί αὐτό τό λεπτότερο τμῆμα γιά νά μήν ξετυλιχτῆ κατά λάθος ἡ χορδή .

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.586
Απ: Φτιαχνοντας τετραχορδο Τζουρα, παιδια μη βαρατε ολοι μαζι
« Απάντηση #26 στις: Οκτώβριος 22, 2023, 10:06:23 μμ »
Και στα μπουζούκια βάζω κλειδιά μπαγλαμά που λόγω μεγέθους μου αρέσουν καλύτερα.
Τα grover ε'ιναι πολύ καλά και τώρα πια τα βάζω σε όλα τα μπουζοθκοειδή.
Ταέχω αγοράσει σε παραπλήσιες τιμές και από Κωνσταντέλο και από Musicland, και από echowood.
Προσοχή στην τιμή τα πιο φθηνά δεν είναι τα ίδια.


Με μία απλή αναζήτηση σε σκρουτζ θα δεις ότι ο Κωνσυταντέλος είναι πιο ακριβός.
https://www.skroutz.gr/c/4588/kleidia-egchordon/m/52532/Grover.html


Το musicland είναι ο μοναδικός που έχει δυο τύπους grover:
 https://www.musicland.gr/kleidia-mpaglama/grover-ma100-ss-33-chrome-black-buttons?skr_prm=WyI0YzdhMTJhMi0wNzc2LTQ1OWItODcyMS1hOWEzMWMzYTY0MzEiLDE2OTgwMDEyNjgxODcseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiIifV0
https://www.musicland.gr/kleidia-mpaglama/grover-ma200-ss-33-chrome-white-pearl-buttons

Το καλοκαίρι αγόρασα τα πιο φθηνά grover από musicland να τα δοκιμάσω αλλά ακόμα δεν τα έχω χρησιμοποιήσει. Ουσιαστική διαφορά που βλέπω είναι πως τα μπουτόν στα φθηνά δεν είναι αποσπώμενα.
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Φτιαχνοντας τετραχορδο Τζουρα, παιδια μη βαρατε ολοι μαζι
« Απάντηση #27 στις: Οκτώβριος 23, 2023, 07:58:07 πμ »
κι εγώ ρε παιδιά μπήκα προχτές να ψάξω κλειδιά κι έπαθα πλάκα με τις αυξήσεις...
δυστυχώς μάλλον έκλεισε κι ο dimizparts που είχε τα MHG (οικονομικά και αξιόπιστα) τα οποία δεν τα βρίσκω ούτε στο διαδίκτυο (Metallor είναι η εταιρεία, αδύνατον να βρω retailer, μόνο χονδρική).
Επίσης έχει ο Μάτσικας κάτι καλά+οικονομικά Dixon αλλά από το ηλεκτρονικό μαγαζί απαιτεί min παραγγελία > 50€ (το ένα σετ κάνει 7,40). Αυτά τα έχω βάλει σε τζουράδες, είναι πολύ καλά (όπως και τα MHG) καμία σχέση με τα υπόλοιπα σ' αυτές τις τιμές.

κατά τα άλλα, ακριβώς όπως τα λέει ο Δημήτρης. Μόνο γι αυτό:

Το καλοκαίρι αγόρασα τα πιο φθηνά grover από musicland να τα δοκιμάσω αλλά ακόμα δεν τα έχω χρησιμοποιήσει. Ουσιαστική διαφορά που βλέπω είναι πως τα μπουτόν στα φθηνά δεν είναι αποσπώμενα.[/size]

είναι αξιοπρεπή αλλά όχι τόσο καλά όσο τα ακριβότερα (με  τα αποσπώμενα μπουτόν). Τέτοια έβαλα στην 9χορδη κιθάρα και στις (έξτρα) μπάσες τα ψιλοπαίξανε. Για μπαγλαμά και μπουζούκι όμως είναι οκ.

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.180
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Φτιαχνοντας τετραχορδο Τζουρα, παιδια μη βαρατε ολοι μαζι
« Απάντηση #28 στις: Οκτώβριος 28, 2023, 08:01:05 πμ »
παιδια σας ευχαριστω ολους για τις κλειδαροπληροφορειες!

λαμπρο εχςεις δικιο, ναι θελω με αυτη την αυλακωση στο τελειωμα του αξονα να ειναι τα κλειδια, διοτι δεν ειναι απο το πλαϊ αλλα κουμπωτα απο πισω, και ο αξονας ειναι πανω απο τιο κεφαλι...

ισως επρεπε να κανω στο σχημα της κιθαρας στο κεφαλι, με σχισμες δηλαδη, διοτι τωρα θα δυσκολευτω στην επιλογη των κλειδιων


σε αλλα νεα:
μια καποια μικρη προοδο, ξυριστηκε το γυρω-γυρω απο το σωμα και ειναι ετοιμο για φιλετα κλπ.
εβαλα και φωτογραφια κοντινη, διοτι "το χαντρωνω το καμαρι" *



*
γκρικλουθιριανο αλλα... & πολιτικο επικαιρο
  ;D
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 28, 2023, 08:14:31 πμ από steliosguitar »
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Φτιαχνοντας τετραχορδο Τζουρα, παιδια μη βαρατε ολοι μαζι
« Απάντηση #29 στις: Οκτώβριος 30, 2023, 07:58:07 πμ »
παιδια σας ευχαριστω ολους για τις κλειδαροπληροφορειες!

λαμπρο εχςεις δικιο, ναι θελω με αυτη την αυλακωση στο τελειωμα του αξονα να ειναι τα κλειδια, διοτι δεν ειναι απο το πλαϊ αλλα κουμπωτα απο πισω, και ο αξονας ειναι πανω απο τιο κεφαλι...

ισως επρεπε να κανω στο σχημα της κιθαρας στο κεφαλι, με σχισμες δηλαδη, διοτι τωρα θα δυσκολευτω στην επιλογη των κλειδιων

πάρε αυτά που λέει ο Δημήτρης (τα grover τα φτηνότερα), έχουν και με αυλάκωση στον άξονα
https://www.musicland.gr/kleidia-laoutou/grover-ma100-ss-44-chrome-white-buttons

και επίσης αυτά τα dixon είναι καλά και οικονομικά, τα έχω βάλει σε επισκευή μαντολίνου:
https://www.musicland.gr/kleidia-mantolinou/dixon-skm-482-bul

σε αλλα νεα:
μια καποια μικρη προοδο, ξυριστηκε το γυρω-γυρω απο το σωμα και ειναι ετοιμο για φιλετα κλπ.
εβαλα και φωτογραφια κοντινη, διοτι "το χαντρωνω το καμαρι" *

στις κιθάρες (άρα και στον τζουρά σου) δεν πειράζει να ξετρυπάει το καμάρι, επειδή μετά μπαίνει το πλαϊνό κορδόνι που είναι φαρδύ και τα καλύπτει όλα. Στα μπουζούκια το κορδόνι είναι όσο το πάχος του καπακιού (λογικό επειδή τα πλαϊνά του μπουζουκιού είναι υπό κλίση) και δεν μπορείς να το καλύψεις.

και μιας που γυρίσαμε στα "χαντρώματα", μια γαργαλιστική λεπτομέρεια

τα κλειδια, διοτι δεν ειναι απο το πλαϊ αλλα κουμπωτα απο πισω

αυτά "καρφωτά" τα λένε, όχι "κουμπωτά", γιατί  άραγε :dance:



Tags: