Αποστολέας Θέμα: μπουζούκι με μεμβράνη - επιτυχία ή επιτοίχιο ?  (Αναγνώστηκε 3457 φορές)

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.180
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: μπουζούκι με μεμβράνη - επιτυχία ή επιτοίχιο ?
« Απάντηση #30 στις: Νοέμβριος 12, 2023, 05:59:56 πμ »
Εγκυκλοπαιδικά, Στελη Πάτση ένα πράγμα...
Αλλά να πω την αλήθεια, το έχω στο πίσω μέρος του μυαλού μου
Αλλά για τη σύνταξη όμως, όχι τώρα.
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: μπουζούκι με μεμβράνη - επιτυχία ή επιτοίχιο ?
« Απάντηση #31 στις: Νοέμβριος 16, 2023, 08:32:59 πμ »
δε ξερω μηπως κανουν αυτα για πειθαναγκασμο, να βαλεις κατω στο καπακι να μη κουνιεται


kinky σε βρίσκω   :dance:

https://www.guitarfail.com/kozm-guitar-feminine-body-shape/

μια ερώτησης, το Ατμοηλεκτροκινιτον κατασκεύασμα πως το χρησιμοποιείς εις την εργασίαν σου; αν θέλεις γράψε δυο λόγια όοοοοποτε μπορέσεις.                                                                                                           


Νίκο εκτός από τα παραπάνω
http://www.luthier.gr/index.php?topic=4504.msg85881#msg85881

γράφω και δυο λόγια εδώ
http://www.luthier.gr/index.php?topic=4489.msg85723#msg85723

και παρακάτω
http://www.luthier.gr/index.php?topic=4489.msg85729#msg85729

γενικά από τότε που το πήρα το έχω παραμάσχαλα, βοηθάει πολύ σε κολλήσεις - αποκολλήσεις, είτε για να μαλακώσεις κόλλες (για να ξεκολλήσεις) είτε για να δώσεις σχήμα. Αυτό σε ανοιχτή καμπύλη, δεν μπορεί να αντικαταστήσει τον σωλήνα για να γυρίσεις πλήρως ντούγες, αλλά για να δώσω ένα παράδειγμα, την ενίσχυση της γέφυρας (που μπαίνει ακριβώς κάτω από τον καβαλάρη) στην τελευταία κιθάρα με τον ατμοκαθαριστή τη γύρισα. Το κομμάτι είναι μικρό και η καμπύλη ανοιχτή, οπότε δεν αξίζει καν να "στήσω" τον σωλήνα, έκανα μερικά περάσματα με τον ατμό, το γύρισα με το χέρι, το σταθεροποίησα κάπως (με βάρη) μέχρι να στεγνώσει και τέλος.   

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: μπουζούκι με μεμβράνη - επιτυχία ή επιτοίχιο ?
« Απάντηση #32 στις: Νοέμβριος 16, 2023, 08:49:03 πμ »
συνέχεια με το μπουζούκι:

λόγω νέου οργάνου (άγνοια κινδύνου) δουλεύω ταυτόχρονα σε διαφορετικά μέρη, καθώς δεν ξέρω ποιά είναι η "σωστή σειρά" - αν υπάρχει τέτοιο πράγμα δηλαδή.
Οπότε, ακολουθεί μια μερίδα καπάκι και ολίγη από μπράτσο:

αυτό είναι το παλαβό "καμάρωμα" που προέκυψε από την διάταξη των βιδών από τις οποίες θα αναρτηθεί το ντέφι (δεν έχουν γίνει τρύπες ακόμα)

 


μου πήρε αρκετή ώρα να τα ταιριάξω όλα, αλλά τελικά κάθησε καλά. Το καπάκι με αυτήν την τρύπα που μοιάζει με στόμα και τις σχισμές επάνω που μοιάζουν με μάτια μισόκλειστα, μου φαίνεται σαν να μου βγάζει γλώσσα, θρασύτατα:

 



αυτό το εργαλείο (jig) το έχω παινέψει πολλές φορές, εντελώς αυτοσχέδιο, με βολεύει πάρα πολύ σε δουλειές με βέργες όταν δεν ακολουθείται κάποια "πεπατημένη" (π.χ. επισκευές)

 


και ένα ενσταντανέ με την βοηθό μου την γριούλα που την διέκοψα από το φαγητό της αλλά δεν μου κρατάει κακία

 

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: μπουζούκι με μεμβράνη - επιτυχία ή επιτοίχιο ?
« Απάντηση #33 στις: Νοέμβριος 16, 2023, 09:02:48 πμ »
άνοιξε το κανάλι, μπήκε η βέργα και προβάρεται η ταστιέρα.

 


Το μπράτσο δεν θα κολληθεί, οπότε όλες οι δουλειές γίνονται στη μόρσα, πολύ πιο εύκολα και άνετα.

Παρακάτω δοκιμές για την πρόσβαση του άλλεν. Την διαμόρφωση αυτή την είδα σ' ένα βίντεο που ανέβασε ο Δημήτρης (sakkalis) για το arm rest στην κιθάρα που φτιάχνει ο Λάμπρος και μου άρεσε (21:30)
https://www.youtube.com/watch?v=-cKtXfD50A0

εγώ βέβαια δεν την έκανα με ρούτερ, αλλά με τρυπάνι κτλ.

 


 


 


έκανα και σκόρπιες δουλίτσες στην ένωση, αλλά θα βάλω τις φωτό όλες μαζί σε άλλη φάση, όταν θα βγάζει νόημα

Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Απ: μπουζούκι με μεμβράνη - επιτυχία ή επιτοίχιο ?
« Απάντηση #34 στις: Νοέμβριος 16, 2023, 09:43:16 μμ »
Απο νωρίς το πρωί είδα αυτή τη τολμηρή πορεία που συνδυάζει την τεχνική σύνεση με τη χιουμοριστική διάθεση !

Τώρα μόλις ( 9:40) ξέμπλεξα από τα δύσκολα της μέρας .  Ολα καλά όλα ανθηρά ! Περιμένω με αγωνία τη συνέχεια !    {celebrate012}
Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

Stergios_lutherie

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.176
  • Αγαπημένο ξύλο: Αυτο που εχω διαθεσιμο
  • Αριθμός κατασκευών: 14
Απ: μπουζούκι με μεμβράνη - επιτυχία ή επιτοίχιο ?
« Απάντηση #35 στις: Νοέμβριος 20, 2023, 11:15:03 πμ »
...με τα "παιχνίδια" δεν υπάρχει όριο...
...κινκι...
...το παλαβό "καμάρωμα"... 
...θα αναρτηθεί το ντέφι...
...με αυτήν την τρύπα που μοιάζει με στόμα και τις σχισμές επάνω που μοιάζουν με μάτια μισόκλειστα...
Χερ Προφέσορ, μας ανοίγεις δρόμους ολισθηρούς προς τέρα ινκόγκνιτα

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: μπουζούκι με μεμβράνη - επιτυχία ή επιτοίχιο ?
« Απάντηση #36 στις: Νοέμβριος 22, 2023, 08:11:30 πμ »
...με τα "παιχνίδια" δεν υπάρχει όριο...
...κινκι...
...το παλαβό "καμάρωμα"... 
...θα αναρτηθεί το ντέφι...
...με αυτήν την τρύπα που μοιάζει με στόμα και τις σχισμές επάνω που μοιάζουν με μάτια μισόκλειστα...
Χερ Προφέσορ, μας ανοίγεις δρόμους ολισθηρούς προς τέρα ινκόγκνιτα

της ηλικίας είναι, γεροντοκαψούρα, θα περάσει....  :021:

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: μπουζούκι με μεμβράνη - επιτυχία ή επιτοίχιο ?
« Απάντηση #37 στις: Νοέμβριος 22, 2023, 08:45:30 πμ »
παρακάτω η πρόοδος των εργασιώνε:

μετά από μίνι συμβούλιο τηλεφωνικό με τον Πασχάλη, ξήλωσα τα καρφιά του ντεφιού που με ενοχλούσαν, αφού πρώτα στερέωσα την μεμβράνη ενδιάμεσα με καρφωτικό. Τέλος κόλλησα μια ταινία υφασμάτινη και συνέχισα με το καρφωτικό από πάνω. Μια χαρά έγινε.

 


 

 
αυτά τα καρφωτικά που μπήκαν κάθετα, είναι σημάδια για την τοποθέτηση. Ή κάπου κάτι μου έφυγε στην κοπή του δίσκου ή το ντέφι δεν είναι 100% στρογγυλό και το κενό μεταξύ καπακιού και ντεφιού δεν είναι παντού ίδιο. Δεν θα χάσω και τον ύπνο μου, "σιτ χάπενς" που λένε κι οι Αμερικάνοι. Γυρίζοντας γύρω γύρω το ντέφι μέσα στην τρύπα, βρήκα δυο σημεία όπου το "χάσιμο" μειώνεται κάπως. Αυτά τα σημεία σημάδεψα με τα κάθετα καρφωτικά για να ξέρω πώς θα βάλω το ντέφι στο τέλος.

Κατόπιν ασχολήθηκα λίγο ξανά με το σκάφος: συνέχεια στη διαμόρφωση του τάκου και ενίσχυση εσωτερικά με γάζα (την έβαψα μαύρη με χρώμα εμποτισμού) και πασάλλειμα με ρητίνη. Εντάξει ησύχασα νομίζω από το σκάφος, αν και βάρυνε αισθητά (λόγω ρητίνης).

 


 




Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: μπουζούκι με μεμβράνη - επιτυχία ή επιτοίχιο ?
« Απάντηση #38 στις: Νοέμβριος 22, 2023, 12:31:19 μμ »
Μετά ασχολήθηκα με το σύστημα ρύθμισης (τάνυσης) της μεμβράνης. Αν θυμάστε, η επιλογή εξαρχής ήταν αντί να ρυθμίζεται η μεμβράνη σε σχέση με το στεφάνι (όπως στο μπάντζο και στα τύμπανα) να ανεβοκατεβαίνει όλο το στεφάνι - μαζί με την μεμβράνη δηλαδή - μέσα στο κενό της οπής. Ένα μικρούλι ασανσέρ, με τη διαφορά ότι πρέπει να εξασφαλίζεται μόνο «άνοδος», αφού οι χορδές πιέζουν μόνιμα προς τα κάτω κι έτσι δεν υπάρχει λόγος να εξασφαλίζεται και «κάθοδος».

Στο σχεδιάκι παρακάτω φαίνεται ο τρόπος λειτουργίας:

 το στεφάνι πατάει σε μια βάση με μούφες, στις οποίες καταλήγουν οι βίδες (φρεζάτες άλεν) που διατρυπούν το καπάκι. Βιδώνοντας (δεξιά) η μούφα τραβάει την βάση προς τα πάνω. Με τέσσερεις βίδες εξασφαλίζεται νομίζω σε αρκετά μεγάλο βαθμό διασπορά ώστε να «παίζει» κανείς με μικροδιαφορές. 

 



Σχετικά με το σχήμα της βάσης, αρχικά σκεφτόμουν ένα δίσκο με τρύπα στη μέση έτσι ώστε το στεφάνι να πατάει σε όλα του τα σημεία. Αλλά αυτό δεν θα χωρούσε από την τρύπα του καπακιού, θα έπρεπε να μπει πριν κολληθεί το καπάκι και δεν θα μπορούσε να βγει αν κάποτε χρειαζόταν για οποιοδήποτε λόγο.

Οπότε έκανα μια βάση με χιαστί πηχάκια, ελπίζοντας ότι κάπως θα χωράει από την τρύπα – και όντως χωράει. Με βοήθησε και η τύχη: τα σκέλη του Χ δεν είναι ίσα: μετακίνησα τις πάνω βίδες προς την περίμετρο, επειδή πλησίαζαν πολύ τα διακοσμητικά στις τρύπες τύπου "f" . Έτσι η γωνία διασταύρωσης δεν είναι 90° και τα δύο κάτω σκέλη (προς τον χορδοκράτη) είναι κοντύτερα. Βάζοντας πρώτα αυτά στην τρύπα προς την πλευρά του τάκου, μετά μπαίνουν και τα δυο επάνω. Πρέπει να περιστραφεί το Χ καθώς το βάζεις, αλλά είναι εύκολο, με δυο περάσματα "του παίρνεις τον αέρα".

Όλες οι δοκιμές εν τω μεταξύ γίνονται χωρίς να έχει κολληθεί το καπάκι ώστε να είναι δυνατές τυχόν αλλαγές.


 


τα πηχάκια, με παξιμάδι τελικά αντί για μούφες. Είχα πάρει πέντε έξι, αλλά οι δύο είχαν πρόβλημα και καθώς η κατασκευή γινόταν (όπως πάντα) βράδυ και δεν μπορούσα να τις αντικαταστήσω, έβαλα παξιμάδια που είχα μπόλικα.

 


και το τελικό σχήμα του χιαστί συνδέσμου. Με ενισχύσεις στις άκρες, κυρίως για να μη μου φύγουν τα παξιμάδια, αλλά βοηθάνε και στην ακαμψία.

 


Η σύνδεση των χιαστών στο κέντρο έγινε σκάβοντας μισό ύψος από κάθε πηχάκι ώστε να έρθουν συνεπίπεδα τα πρόσωπα (πάνω - κάτω) και να μπουν και τα δισκάκια στη διαστάυρωση. Αυτή η κεντρική κόλληση έγινε με το χιαστί μέσα στο σκάφος (με το καπάκι στη θέση του αλλά όχι κολλημένο), με περασμένες τις βίδες ώστε να κολληθεί μια και καλή στην τελική γωνία χωρίς λάθη.

 


 


τοποθέτησα το ντέφι για δοκιμή και τελικά το στεφάνι προς το παρόν δεν χρειάζεται κόψιμο (να χαμηλώσει σε ύψος). Τα άκρα του χιαστί ΔΕΝ βρίσκουν στο σκάφος. Απέχουν - ελάχιστα μεν, αλλά πάντως απέχουν.

 


 

« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 22, 2023, 01:20:42 μμ από Μάνος Τουρπάλης »

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: μπουζούκι με μεμβράνη - επιτυχία ή επιτοίχιο ?
« Απάντηση #39 στις: Νοέμβριος 22, 2023, 01:03:13 μμ »
εδώ πρόβες με το ντέφι στη θέση του και συνεπίπεδο με το καπάκι.

 


όσο περίμενα το χιαστί να κολλήσει, προχώρησα λίγο και το μπράτσο, όσο να μπορώ να το τοποθετήσω για έλεγχο πριν την κόλληση του καπακιού

 


εδώ η διαμόρφωση του μόρσου με το σύστημα της άρθρωσης, στο οποίο θα αναφερθώ σε άλλο ποστ διεξοδικά

 


και η αντίστοιχη διαμόρφωση στο καπάκι για την "εισαγωγή" του μπράτσου

 


 


μετά απ' όλα αυτά, κόλλησα (επιτέλους) το καπάκι

 
 

στη συνέχεια θα ακολουθήσει η διαμόρφωση του μπράτσου (πίσω, κλειδιά, τάστα κτλ.).

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.180
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: μπουζούκι με μεμβράνη - επιτυχία ή επιτοίχιο ?
« Απάντηση #40 στις: Νοέμβριος 22, 2023, 04:57:17 μμ »
σωραιος!
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Απ: μπουζούκι με μεμβράνη - επιτυχία ή επιτοίχιο ?
« Απάντηση #41 στις: Νοέμβριος 22, 2023, 10:31:18 μμ »
Νοιώθω μεγάλη χαρά και θαυμασμό !   {celebrate004}  Διαισθάνομαι επιτυχία !    {celebrate013}
Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

Nikos

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.473
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδιά Πρώτα καιιιιιι οοοοοοολαα τα άλλα καρποφόρα και ρετσινόδεντρα.
  • Αριθμός κατασκευών: 1-0=1+2=3 και ο κούκος.
  • Περιοχή: Αθήνα.
Απ: μπουζούκι με μεμβράνη - επιτυχία ή επιτοίχιο ?
« Απάντηση #42 στις: Νοέμβριος 25, 2023, 11:58:14 μμ »
Αυτό πάει να πει επιστήμη!! μπράβο Μάνο!!!σε ευχαριστώ επίσης περί ατμοκαθαριστή!!
Είμαι Βασιλιάς στα βράχια,
Στις δροσές και στα φεγγάρια.

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: μπουζούκι με μεμβράνη - επιτυχία ή επιτοίχιο ?
« Απάντηση #43 στις: Νοέμβριος 29, 2023, 11:01:14 πμ »
καλημέρα συναγωνιστές του μόχθου και της καρπαζιάς (εεε.... παντόφλας).

Μετά την κόλληση του καπακιού έπρεπε να γίνουν διάφορες μικροδουλίτσες στο σκάφος προκειμένου να μπουν τα περιμετρικά φιλέτα, όπως το κλείσιμο του καμαριού που ξετρυπούσε τα πλαϊνά

 
 


τα περιμετρικά είναι ένα ξύλινο κορδόνι (κούκλα) εσωτερικά και ένα μαύρο πλαστικό εξωτερικό, το οποίο είναι ...πετονιά από μεσινέζα. Είχαμε μια συζήτηση με τον sakkalis παλιότερα για την χρήση του σε φιλέτα, βρήκα ένα κομμάτι μαύρο τετράγωνο 2,4 χιλ. και είπα να το δοκιμάσω. Δεν μου πολυάρεσε στην επεξεργασία και αμφιβάλλω αν θα το ξαναχρησιμοποιήσω, θα επανέλθω παρακάτω. Τα υλικά πριν και μετά, με λίγο νέφτι για να φανούν τα χρώματα

 
 


εκτός από τα περιμετρικά του καπακιού, συνήθως βάζω και στην κολλάντζα. Η λογική επιλογή είναι μαύρο (οργανοποιίας). Αλλά η κολλάντζα είχε δυο βασικά προβλήματα: το πρώτο είναι ότι τα πλαϊνά της "εξαφανίζονταν" προς τον τάκο (ήδη από την αρχική κατασκευή), οπότε έπρεπε να δημιουργηθεί ένα "σκαλοπατάκι" για να κολλήσει το κορδόνι. Τελικά έγινε, κάπως αξιοπρεπώς

 


 
 

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: μπουζούκι με μεμβράνη - επιτυχία ή επιτοίχιο ?
« Απάντηση #44 στις: Νοέμβριος 29, 2023, 11:25:33 πμ »
το άλλο πρόβλημα ήταν ότι το μεγάλο κομμάτι πίσω και ψηλά είχε αποκολληθεί και έχασκε, με την εξωτερική επιφάνειά του να απέχει ~ 5 χιλ. από τις ντούγες. Νομίζω άλλωστε ότι αυτός ήταν ο λόγος που είχαν ανοίξει κάποιες ντούγες (στην προσπάθειά του να το κλείσει ο μάστορας, έσφιξε πολύ κια άνοιξαν οι ντούγες στις ενώσεις τους).
Έπρεπε όμως κάπως να κλείσει κι αυτό.

Για τόσο φαρδύ φιλέτο, χρησιμοποίησα πάλι μαύρο ABS οργανοποιίας για πλαϊνά κιθάρας (που είχα από τα cigar boxes). Πριν την κόλληση το διαμόρφωσα στο περίπου (φάρδος 5 χιλ. στο κέντρο και 2 χιλ. στις άκρες) για να τα ξύσω όλα μαζί. Βέβαια το κορδόνι αυτό έχει και μεγαλύτερο πάχος και φαίνεται, αλλά τέλος πάντων τα βούλωσε όλα και τουλάχιστον δεν χάσκει εμφανώς η κολλάντζα. Οι φωτό μετά τα πρώτα τριψίματα (ακολουθεί ξύρισμα για φινίρισμα)

 
 
 


Στην φωτό παρακάτω ο λόγος που δεν μου άρεσε η πετονιά της μεσινέζας: εδώ έχω αρχίσει να ξυρίζω τα φιλέτα με ξυράφι, όπως κάνω πάντα στα πλαστικά (και στα ξύλινα καμιά φορά). Δεξιά στη φωτό το κορδόνι οργανοποιίας το οποίο ανταποκρίνεται όμορφα στο ξυράφι. Θέλει ακόμα μερικά περάσματα και θα γίνει επίπεδο και γυαλιστερό.
Αντίθετα, αριστερά φαίνεται η αντίδραση της πετονιάς: μάλλον έχει κάποιου είδους "οπλισμό" στη σύστασή της για να αντέχει την χρήση, και το ξυράφι αναπηδά δημιουργώντας αυτά τα "σαμαράκια", όπως και αν το σύρω (90° ή υπό διάφορες γωνίες).
Με το γυαλόχαρτο δε, ασπρίζει και δεν καθαρίζει ούτε με διαδοχικά grid (έως ατσαλοσύρματος 000 που δοκίμασα), πόσω μάλλον να γυαλίσει κιόλας. Άσε και τα τα τρίμματα-ξέφτια που μαζεύονται στις ακμές και δεν φεύγουν με τίποτα, σαν να τα κολλάς ένα πράμα.

Με πολλλλλλλλή προσοχή κάπως διορθώνεται - με το ξυράφι πάλι - αλλά πρέπει να το κάνεις πολύ μαλακά, παίρνει άπειρο χρόνο και δεν γυαλίζει εντελώς όπως το "οργανοποιίας". Θα φαίνεται αδρό και μετά το βερνίκι προφανώς, αλλά "μπάστα", φτάνει τόσο.

 





Tags: