Αποστολέας Θέμα: Les Paul  (Αναγνώστηκε 79546 φορές)

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.116
Απ: Les Paul
« Απάντηση #30 στις: Δεκέμβριος 20, 2013, 08:49:45 μμ »
ΑΣ ΜΕ ΚΑΤΑΤΟΠΙΣΕΙ ΤΩΡΑ ΚΑΠΟΙΟΣ.......................
ΠΟΣΟ ΒΑΘΟΣ ΤΟ ΛΟΥΚΙ? ΚΑΙ ΠΟΣΟ ΒΑΘΟΣ ΤΟ ΠΟΝΤΕΣΙΟΜΕΤΡΟ?
ΑΑ ΚΑΙ ΔΙΑΜΕΤΡΟ ΤΡΥΠΑΣ ΘΕΛΩ
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

Θάνος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 587
  • Αγαπημένο ξύλο: Σφενδαμος
Απ: Les Paul
« Απάντηση #31 στις: Δεκέμβριος 20, 2013, 09:04:56 μμ »
Γειά σου ρε Κώστα, προχώρα ακάθεκτος το εχεις.
Σήμερα κόλλησα το καπάκι,ετοιμο το σάντουιτς (κελεμπέκι 16 mm ).Μέχρι την τελευταία σταγόνα  Titebont.

Θάνος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 587
  • Αγαπημένο ξύλο: Σφενδαμος
Απ: Les Paul
« Απάντηση #32 στις: Δεκέμβριος 20, 2013, 09:16:30 μμ »
Tο βάθος στο λούκι ειναι 1/2 ιντστα (12,7mm) κάποιοι το κάνουν 3/4 ιντσα (20mm).
Τα ποντεσιόμετρα και ο διακόπτης ειναι διαμπερες στο σκάφος,αφου θα μπει το καπάκι.

kedros27(Χρήστος.Μ)

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.501
  • Αγαπημένο ξύλο: κέδρος
  • Αριθμός κατασκευών: 14
Απ: Les Paul
« Απάντηση #33 στις: Δεκέμβριος 20, 2013, 10:03:17 μμ »
θάνο βλέπω πας τρένο ε; θα την έχεις φτιάξει πριν τον κενούριο χρόνο λες; μ αρέσει πολύ το χρώμα απ το σώμα έχει και φοβερά νερά, καλή συνέχεια στην κατασκευή σου.

Θάνος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 587
  • Αγαπημένο ξύλο: Σφενδαμος
Απ: Les Paul
« Απάντηση #34 στις: Δεκέμβριος 20, 2013, 10:20:43 μμ »
Ευχαριστώ Χρήστο,δεν νομίζω τοσο γρηγορα , μου λείπουν πολλά πράγματα ακόμα που πρέπει να αγοράσω (ταστιέρα, μαγνήτες ,.......)
οπότε θα πάει μακριά.
ΥΓ. Θρυλε ολε (εκδηλώθηκα  χα χα χα) ;)

Πλιακώνης Κωνσταντίνος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.003
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδια
  • Αριθμός κατασκευών: κανενα
Απ: Les Paul
« Απάντηση #35 στις: Δεκέμβριος 21, 2013, 09:07:40 πμ »
Θάνο τελικά είμαι πολύ τεμπέλης την κατασκευή την πας με χίλια σίφουνας είσαι  ;D ;D ;D ;D
...............Τώρα δεν πουλάω τρέλα άλλαξα γνώμη.....

Πλιακώνης Κωνσταντίνος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.003
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδια
  • Αριθμός κατασκευών: κανενα
Απ: Les Paul
« Απάντηση #36 στις: Δεκέμβριος 21, 2013, 09:27:09 πμ »
ΓΙΑ ΝΑ ΠΡΟΛΑΒΩ ΜΕΡΙΚΟΥΣ ΜΕΡΙΚΟΥΣ ΠΟΥ ΘΑ ΡΩΤΗΣΟΥΝ ΓΙΑ ΤΟ ΧΤΕΝΙ.
ΤΟ ΧΤΕΝΙ ΕΙΝΑΙ ΕΡΓΑΛΕΙΟ ΜΕ ΣΤΡΟΓΓΥΛΗ ΤΡΥΠΑ ΠΟΥ ΠΡΟΣΑΡΜΟΖΕΙΣ ΣΤΗΝ ΣΒΟΥΡΑ. ΜΟΝΟ ΤΟ ΧΤΕΝΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΟΣΤΙΖΕΙ ΚΑΝΑ 600-700 ΕΥΡΩΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΤΙ ΑΝΤΟΙΣΤΙΧΟ ΓΙΑ ΡΟΥΤΕΡ.
ΟΠΟΙΟΣ ΦΙΛΟΣ ΟΜΩΣ ΘΕΛΕΙ , ΚΙ ΑΝ ΤΟΝ ΦΕΡΕΙ Ο ΔΡΟΜΟΣ ΑΠΟ ΕΔΩ ΘΑ ΤΗΝ ΒΡΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΚΡΗ ΝΑ ΤΡΑΒΗΞΟΥΜΕ ΤΑ ΔΙΚΑ ΤΟΥ ΞΥΛΑ
Δάσκαλε υπάρχει και σε router http://www.cmtutensili.com/show_items.asp?pars=RB~8/900.606~2 Τώρα θα ήθελα να πώ και κάτι και να μου απαντήσει παρακαλώ πολύ ο Θάνος αλλά και Γιάννης (admin), Πριν κάνα ενάμιση περίπου μήνα βρέθηκα με έναν πολύ καλό μου φίλο αλλά και πελάτη μου ο οποίος αγόρασε μια lp με χρονολογία κατασκευής του 60' ψάχνοντας λοιπόν την κιθάρα είδα ότι το πίσω σώμα, το οποίο ήταν μαόνι ήταν σε δύο κομμάτια κατά το πάχος, συν ένα το καπάκι άρα τρία στο πάχος της κατασκευής, μου φάνηκε απολύτως λογικό αυτό, γιατι στης πρεσαριστές κατασκευές πάντα πρέπει να έχουμε μονό αριθμό στελεχών για να μην στραβώνει η όλη κατασκευή εσείς γιατί το κάνετε με δύο, και το λέω αυτό μόνο και μόνο για να ψαχτούμε στην κατασκευή της les paul, χωρίς να θέλω να υποτιμήσω κανέναν σας διότι η ταχύτητα σας αλλά και η δουλειά σας, μας έχει δείξει ποιοι είστε.
Ευχαριστώ πολύ θα χαρώ να ακούσω απαντήσεις
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 21, 2013, 12:17:49 μμ από yiannis »
...............Τώρα δεν πουλάω τρέλα άλλαξα γνώμη.....

yiannis

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.261
    • Greek luthiers community
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδιά...
  • Αριθμός κατασκευών: 15 και αυξάνονται!!!
  • Περιοχή: Πειραιάς
Απ: Les Paul
« Απάντηση #37 στις: Δεκέμβριος 21, 2013, 12:29:28 μμ »
Κώστα αυτό που αναφέρεις δεν το έχω ακούσει.Και στις φωτογραφίες που υπάρχουν στο ιντερνετ δεν φαίνεται κάτι τέτοιο στα αυθεντικά κομματια les paul.


 [ Invalid Attachment ]



Ψάχνοντας στην Gibson βρήκα αυτό το κείμενο για το σώμα της les paul.

BodySpecies
Each Les Paul Traditional is made from a figured two-piece Grade-AA maple top attached with ultra-strong Franklin Titebond 50 glue to a solid, one- or two-piece Grade-A mahogany body.

Τα δύο κομμάτια που αναφέρει όμως είναι αριστερά δεξιά bookmatced και όχι σάντουιτς.

http://www2.gibson.com/Products/Electric-Guitars/Les-Paul/Gibson-Custom/1959-Les-Paul-Standard-Reissue/Specs.aspx

Πάντως σε ενα φορουμ συζητάνε το ίδιο πράγμα και ένα μέλος γράφει πως η LP του του 74 ειναι ετσι κατασκευασμενη
Παράθεση
My '74 Les Paul is laminated in thickness. Sounds great too!
 

http://www.tdpri.com/forum/tele-home-depot/354268-why-bodies-not-laminated-thickness.html

Το σίγουρο είναι πως δεν είναι η συνήθης πρακτική αυτη

Αν μπορέσεις τράβα καμμία φώτο το όργανο να το δούμε.

Θάνος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 587
  • Αγαπημένο ξύλο: Σφενδαμος
Απ: Les Paul
« Απάντηση #38 στις: Δεκέμβριος 21, 2013, 01:11:45 μμ »
Κώστα ενα μαδέρι μαόνι πχ.συνήθως εχει πλάτος 18-20 cm, υπάρχουν και πιο φαρδία (αν το βρείς το παίρνεις με τη μια) διότι κατα τη γνώμη μου είναι καλύτερο για μονοκόμματο σώμα.Το φάρδος ειναι 5 cm οπότε δεν υπάρχει λόγος για σάντουιτς.Αν εχεις κομμάτια ξύλου που δεν σου βγαίνει το πάχος ,ειναι μια καλη λυση αυτο που λες. Οπως ειπε και ο Γιάννης δεν εχω δει κατι παρόμοιο σε Les Paul.

Πλιακώνης Κωνσταντίνος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.003
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδια
  • Αριθμός κατασκευών: κανενα
Απ: Les Paul
« Απάντηση #39 στις: Δεκέμβριος 21, 2013, 01:33:41 μμ »
Κάποια στιγμή θα περάσω και θα τραβήξω φωτο οπότε τα ξαναλέμε, παντός Θάνο η γνώμη μου είναι ένα κομμάτι σκισμένο στην μέση και ξανά κολλημένο και με τα νερά αντίθετα, με αυτό τον τρόπο ''σπάς'' την δύναμη του ξύλου. Στην πιο κάτω φωτο ανάμεσα στις γραμμές που τράβηξα φαίνεται η σκιά της ένωσης και η κιθάρα αυτή ειναι goldtop όπως και του φίλου μου. Επίσεις αυτό που έκανε ο Ζαρκάδας με το χτένι κατά την ταπεινή μου γνώμη είναι ότι καλύτερο στην ένωση κατά φάρδος δηλαδή όταν κολλάμε δυο η και περισσότερα ξύλα το ένα διπλά από το άλλο,τέλος το εργαλείο που πρωτινά ποιο πάνω να προσέξουν οι φίλοι συμφορουμήτες διοτι ειναι για κατασκευές πάχους μέχρι 36 χιλιοστά   
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 21, 2013, 01:58:37 μμ από Πλιακώνης Κωνσταντίνος »
...............Τώρα δεν πουλάω τρέλα άλλαξα γνώμη.....

insect

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 489
  • Αριθμός κατασκευών: 2.617
Απ: Les Paul
« Απάντηση #40 στις: Δεκέμβριος 21, 2013, 04:07:55 μμ »
 Πλιακώνη Κωνσταντίνε προσωπικά πραγματικά δεν έχω ακούσει ποτέ για σώμα τέτοιου είδους του εμπορίου να σκεβρώνει  αλλά και να σκεβρώσει και λίγο δεν νομίζω να επηρεάσει σχεδόν τίποτα καθότι είναι ένα σχεδόν ασήμαντο κομμάτι της κιθάρας .

θεωρώ ότι εταιρίες σαν την gibson έχουν ξύλα ξεραμένα αρκετών χρόνων  οπότε δεν ψάχνουν για λύσεις
σε ένα απίθανο πρόβλημα.
Εδώ δεν  πολυνοιάζονται για τους λαιμούς που είναι και πιο ευαίσθητοι ....

 Τα καπάκια στις ηλεκτρικές πχ μπαίνουν για ομορφιά αν και πολλοί ισχυρίζονται ότι διαμορφώνουν και  τον ήχο.  Εκτός αυτών όσο πιο λίγα τα κομμάτια ,μονοκόμματο πχ ,συνήθως προσθέτουν στην αξία της κιθάρας είτε επηρεάζουν κάτι είτε όχι.

Στην 12χορδη που μας έδειξες μάλλον θα έγινε έτσι για λόγους οικονομίας ξύλου αν όντως είναι σάντουιτς .τα συνηθίζει αυτά η gibson.  Ψάξε για baked maple...
δεν διαφωνώ μαζί σου ότι η κόλληση αυτή θα είναι πιο σταθερή σε ξύλα με τάση για στρέβλωση  (μπορεί εκείνη την χρονιά που την βγάλανε την κιθάρα να είχαν θέμα)


Υ.Γ. ξέχασα και τις "πατέντες" που κάνουν οι εταιρίες στον σχεδιασμό για να παίρνουν φράγκα εκεί στο αμέρικα είναι μανούλες οι εταιρίες σε αυτό...  κατοχυρώνουν την κάθε σχεδιαστική αλλαγή όσο και ασήμαντη και αν είναι. Μπορεί να έγινε και γι'αυτό. 
Πχ το back stop που είναι για κιθάρες με φλούντ το είχε πατεντάρει η gibson (που βγάζει ελάχιστα μοντέλα με floyd και δεν νομίζω ότι το παράγει καν ) το είχε απαγορεύσει στην ibanez να  πουλάει ένα όμοιο σύστημα που είχε και γενικά είχαν απαγορευτεί τα παρόμοια συστήματα στην Αμερική γενικά...
ευτυχώς ο vai είχε αρκετά...




« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 21, 2013, 04:23:31 μμ από insect »

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.180
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Les Paul
« Απάντηση #41 στις: Δεκέμβριος 21, 2013, 04:35:14 μμ »
ΥΓ. Θρυλε ολε (εκδηλώθηκα  χα χα χα) ;)
Θανο τελεια γινεται...
Α ξεσπαθωσες ετσι;
επειδη  σας αφηνουμε κ εισαστε επι 10 χρονια πρωτοι ε;
καλα...
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Νάσος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.938
  • Αγαπημένο ξύλο: Παλίσανδρος / Bumbiga
  • Αριθμός κατασκευών: 9
Απ: Les Paul
« Απάντηση #42 στις: Δεκέμβριος 21, 2013, 10:52:41 μμ »

 Τα καπάκια στις ηλεκτρικές πχ μπαίνουν για ομορφιά αν και πολλοί ισχυρίζονται ότι διαμορφώνουν και  τον ήχο.  Εκτός αυτών όσο πιο λίγα τα κομμάτια ,μονοκόμματο πχ ,συνήθως προσθέτουν στην αξία της κιθάρας είτε επηρεάζουν κάτι είτε όχι.

Δεν μπαίνουν μόνο για ομορφιά, έχουν μεγάλη συνεισφορά στον τελικό ήχο, αν αφήσεις το μαόνι σκέτο ο ήχος δεν έχει τη λαμπρότητα που δίνει το κελεμπέκι ;D

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.116
Απ: Les Paul
« Απάντηση #43 στις: Δεκέμβριος 21, 2013, 10:59:31 μμ »
Νικολα οταν αποφασισεις ευχαριστως να βοηθησω,οχι σαν ειδημων βεβαια (θελω πολυ δουλεια ακομα να φτασω καποιους απο εσας εδω μεσα).
Οσο για το βαρος της κιθαρας,σκεφτηκα να την κανω λιγο πιο ελαφρια.

ΕΓΩ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑΣΩ ΟΠΩΣ ΣΕ ΜΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ 3 ΦΩΤΟ ΠΟΥ ΔΕΙΧΝΟΥΝ ΤΡΟΠΟΥΣ ΑΔΕΙΑΣΜΑΤΟΣ? ΕΣΥ ΝΑΣΟ ΠΟΙΟΝ ΘΑ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΣ?
ΘΑ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟΝ ΗΧΟ ΤΟ ΠΟΣΟ ΘΑ ΑΔΕΙΑΣΩ ΤΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ?
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

Θάνος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 587
  • Αγαπημένο ξύλο: Σφενδαμος
Απ: Les Paul
« Απάντηση #44 στις: Δεκέμβριος 21, 2013, 11:10:59 μμ »

 Τα καπάκια στις ηλεκτρικές πχ μπαίνουν για ομορφιά αν και πολλοί ισχυρίζονται ότι διαμορφώνουν και  τον ήχο.  Εκτός αυτών όσο πιο λίγα τα κομμάτια ,μονοκόμματο πχ ,συνήθως προσθέτουν στην αξία της κιθάρας είτε επηρεάζουν κάτι είτε όχι.

Δεν μπαίνουν μόνο για ομορφιά, έχουν μεγάλη συνεισφορά στον τελικό ήχο, αν αφήσεις το μαόνι σκέτο ο ήχος δεν έχει τη λαμπρότητα που δίνει το κελεμπέκι ;D
Νασο συμφωνω μαζι σου.