Αποστολέας Θέμα: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Φεβρουάριος 2019  (Αναγνώστηκε 21621 φορές)

Γιώργος Χ.

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Ανεκπαίδευτος
  • Αγαπημένο ξύλο: μουριά, σφεντάμι
  • Αριθμός κατασκευών: θα δείξει...
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Φεβρουάριος 2019
« Απάντηση #45 στις: Φεβρουάριος 12, 2019, 12:08:20 πμ »
Γεια σου Μάνο με τα ωραία σου!! {celebrate007}


Η  PRS φοβερή ! Μπράβο Θάνο!

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.180
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Φεβρουάριος 2019
« Απάντηση #46 στις: Φεβρουάριος 12, 2019, 06:19:45 πμ »
Τωρα το κανουμε με τις κατασκευες σου ....

αυτο κι αν λεγεται "εξελιξη" φιλε τασο... ;D
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.180
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Φεβρουάριος 2019
« Απάντηση #47 στις: Φεβρουάριος 12, 2019, 06:30:28 πμ »
καλα ρε θανο ειναι φανταστικη!
μανο μας πεταξες τα ματια οξω!  ;D
μα πως εφτιαξες ολα αυτα τα ματζαφλαρια στις πλατες... και ειναι ολα πολυ καλοσχεδιασμενα αρμονικα...
 
(οχι το καμαρωμα αλλα το καπακι στη κιθαρα ειναι καινουριο;)
τα πλαϊνα στηριγματα εγω τα κανω λιγο πιο μικρα σε πλατος, αν ειναι μεγαλα δεν πατανε καλα, ειδικα στη πανω καμπυλη, αφηνουν κενο στη μεση.

επισης δεν ξερω αν της εχει βγαλει ονομα: μηπως πρεπει να την πεις "η κιθαρα του μπουζουκση" λογω της ενωσης στο κεφαλι;
(παραφραση απο διπλα νημα  ;D)
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Φεβρουάριος 2019
« Απάντηση #48 στις: Φεβρουάριος 12, 2019, 08:49:07 πμ »
Και μια κατασκευη PRS που εχω ετοιμη απο τον Οκτωβρη(καβαντζα για την εκθεση). ;D
Σωμα μπρατσο μαονι σαπελ,τοπ καρυδια και ταστιερα εβενος.

Θάνο συγχαρητήρια, εξαιρετική είναι!
έχω κι ερωτήσεις: PRS από το Paul Reed Smith ? (αυτό μου βγάζει το Google απλώς θέλω να το επιβεβαιώσω)

ο τρόπος τοποθέτησης του μπράτσου (κολλητό η βιδωτό) γενικά υπαγορεύεται από το σχέδιο που ακολουθεί κανείς ? έχεις διαπιστώσει κάποια πλεονεκτήματα / μειονεκτήματα ? 

ευχαριστώ

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Φεβρουάριος 2019
« Απάντηση #49 στις: Φεβρουάριος 12, 2019, 09:07:56 πμ »
μανο μας πεταξες τα ματια οξω!  ;D
μα πως εφτιαξες ολα αυτα τα ματζαφλαρια στις πλατες... και ειναι ολα πολυ καλοσχεδιασμενα αρμονικα...

το λύγισμα είναι πιο εύκολο απ' ό,τι δείχνει Στέλιο, θέλει προσοχή στις κόλλες / γιαλόχαρτα και το κυρίως σπάσιμο είναι μετά στα περιμετρικά φιλέτα που είναι πολλά... το σχέδιο το έκανα με μολύβι πάνω στο σκάφος - σε "διαδρομή" που (τυχαία περισσότερο) εκτίμησα ότι θα λυγίσει η λωρίδα, χρειάστηκε να είναι και λίγο φαρδειά (δες τα νερά) - μετά το ξεσήκωσα με ριζόχαρτο, έκοψα την λωρίδα με οδηγό το χαρτί και την λύγισα "κανονικά" στο σωλήνα όπως τις ντούγες.

(οχι το καμαρωμα αλλα το καπακι στη κιθαρα ειναι καινουριο;)

εδώ σε έχασα.. τι εννοείς? καινούργιο είναι, δεν το 'βγαλα από καμμιά παλιά, απλώς είναι λερωμένο


τα πλαϊνα στηριγματα εγω τα κανω λιγο πιο μικρα σε πλατος, αν ειναι μεγαλα δεν πατανε καλα, ειδικα στη πανω καμπυλη, αφηνουν κενο στη μεση.

επισης δεν ξερω αν της εχει βγαλει ονομα: μηπως πρεπει να την πεις "η κιθαρα του μπουζουκση" λογω της ενωσης στο κεφαλι;
(παραφραση απο διπλα νημα  ;D)

καλά τα λες για τα στηρίγματα, για την ένωση πάλι σε έχασα... δεν χρησιμοποιείται στις κιθάρες αυτή η ένωση ? αν λες για την διαμόρφωση πίσω, δεν έχει τελειώσει ακόμα, θα βάλω φωτο όταν τελειώσει αλλά θα γίνει καπως έτσι



 [ Invalid Attachment ]

Γιώργος Χ.

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Ανεκπαίδευτος
  • Αγαπημένο ξύλο: μουριά, σφεντάμι
  • Αριθμός κατασκευών: θα δείξει...
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Φεβρουάριος 2019
« Απάντηση #50 στις: Φεβρουάριος 12, 2019, 09:28:05 πμ »
Και μια κατασκευη PRS που εχω ετοιμη απο τον Οκτωβρη(καβαντζα για την εκθεση). ;D
Σωμα μπρατσο μαονι σαπελ,τοπ καρυδια και ταστιερα εβενος.

  PRS από το Paul Reed Smith ?



Ακριβώς!!..... μια τέτοια κιθάρα , ήταν το όνειρο ενός φίλου!!
......κι έγινε πραγματικότητα δίνοντας 3500 ευρώ!!

Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Φεβρουάριος 2019
« Απάντηση #51 στις: Φεβρουάριος 12, 2019, 09:36:03 πμ »
Και μια κατασκευη PRS που εχω ετοιμη απο τον Οκτωβρη(καβαντζα για την εκθεση). ;D
Σωμα μπρατσο μαονι σαπελ,τοπ καρυδια και ταστιερα εβενος.

Συγχαρητήρια Θάνο ! 

Αριστοκρατική, αρχοντική, υπέροχη  (και)  αυτή η κιθάρα σου !!!
Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

Γιώργος Χ.

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Ανεκπαίδευτος
  • Αγαπημένο ξύλο: μουριά, σφεντάμι
  • Αριθμός κατασκευών: θα δείξει...
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Φεβρουάριος 2019
« Απάντηση #52 στις: Φεβρουάριος 12, 2019, 09:56:17 πμ »
Θα ήθελα να κάνω κι εγώ μια ερώτηση του Θάνου!

Αυτή η κιθάρα του φίλου που ανέφερα στην προηγούμενη απάντηση.....μου είχε πει ότι μόνο οι μαγνήτες της στοίχιζαν 1000 ευρώ, κάτι τέτοιο δεν θυμάμαι καλά.

Επειδή θα μου άρεσε και μένα να ασχοληθώ κάποια στιγμή με μια τέτοια κατασκευή!
Ερώτηση: με πιο φθηνούς μαγνήτες, μπορείς να έχεις "κάπως" καλό αποτέλεσμα στον ήχο?

Ευχαριστώ!

songless_bird

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 998
  • Αγαπημένο ξύλο: Ειναι τρέλα η Cedrela
  • Αριθμός κατασκευών: Μια καλή και μια κουτσή κιθάρα
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Φεβρουάριος 2019
« Απάντηση #53 στις: Φεβρουάριος 12, 2019, 11:25:37 πμ »
μανο μας πεταξες τα ματια οξω!  ;D
μα πως εφτιαξες ολα αυτα τα ματζαφλαρια στις πλατες... και ειναι ολα πολυ καλοσχεδιασμενα αρμονικα...

το λύγισμα είναι πιο εύκολο απ' ό,τι δείχνει Στέλιο, θέλει προσοχή στις κόλλες / γιαλόχαρτα και το κυρίως σπάσιμο είναι μετά στα περιμετρικά φιλέτα που είναι πολλά... το σχέδιο το έκανα με μολύβι πάνω στο σκάφος - σε "διαδρομή" που (τυχαία περισσότερο) εκτίμησα ότι θα λυγίσει η λωρίδα, χρειάστηκε να είναι και λίγο φαρδειά (δες τα νερά) - μετά το ξεσήκωσα με ριζόχαρτο, έκοψα την λωρίδα με οδηγό το χαρτί και την λύγισα "κανονικά" στο σωλήνα όπως τις ντούγες.

(οχι το καμαρωμα αλλα το καπακι στη κιθαρα ειναι καινουριο;)

εδώ σε έχασα.. τι εννοείς? καινούργιο είναι, δεν το 'βγαλα από καμμιά παλιά, απλώς είναι λερωμένο


τα πλαϊνα στηριγματα εγω τα κανω λιγο πιο μικρα σε πλατος, αν ειναι μεγαλα δεν πατανε καλα, ειδικα στη πανω καμπυλη, αφηνουν κενο στη μεση.

επισης δεν ξερω αν της εχει βγαλει ονομα: μηπως πρεπει να την πεις "η κιθαρα του μπουζουκση" λογω της ενωσης στο κεφαλι;
(παραφραση απο διπλα νημα  ;D)

καλά τα λες για τα στηρίγματα, για την ένωση πάλι σε έχασα... δεν χρησιμοποιείται στις κιθάρες αυτή η ένωση ? αν λες για την διαμόρφωση πίσω, δεν έχει τελειώσει ακόμα, θα βάλω φωτο όταν τελειώσει αλλά θα γίνει καπως έτσι

 [ Invalid Attachment ]

 [ Invalid Attachment ]
Για αισθητικους λογους Μανο δεν βαζουμε το κομματι απο πανω, αλλα απο κατω. Ετσι η ενωση κρυβεται στα πλαγια απο τα κλειδια , ενω το οριο της ενωσης των δυο κομματιων συνηθως πεφτει απο κατω στο σημειο που γινεται η κλιση του καραουλου και δεν φαινεται. Ετσι μοιαζει με εναν ενιαιο κομματι ξυλου.
Εσυ κανεις το 1 ενω συνηθιζεται το 2


Stergios_lutherie

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.176
  • Αγαπημένο ξύλο: Αυτο που εχω διαθεσιμο
  • Αριθμός κατασκευών: 14
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Φεβρουάριος 2019
« Απάντηση #54 στις: Φεβρουάριος 12, 2019, 11:50:45 πμ »
songless_bird, η αισθητική αρτιότητα υπηρετείται σαφώς καλύτερα με την ένωση 2 όπως λες.
Αλλά προσωπικά αισθάνομαι πιό ασφαλής με την ένωση 1. Πιστεύω οτι προσφέρει περισσότερη σταθερότητα καθώς τη σφήνα του καράολου τη "δαγκώνουν" η ταστιέρα και το μάνικο.

...και να μη ξεχάσω : θερμά συγχαρητήρια σε όλους τους δραστήριους του Φλεβάρη και ιδιαίτερα στον Ιωσήφ που φαίνεται οτι άλλαξε κατηγορία!

songless_bird

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 998
  • Αγαπημένο ξύλο: Ειναι τρέλα η Cedrela
  • Αριθμός κατασκευών: Μια καλή και μια κουτσή κιθάρα
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Φεβρουάριος 2019
« Απάντηση #55 στις: Φεβρουάριος 12, 2019, 11:56:18 πμ »
songless_bird, η αισθητική αρτιότητα υπηρετείται σαφώς καλύτερα με την ένωση 2 όπως λες.
Αλλά προσωπικά αισθάνομαι πιό ασφαλής με την ένωση 1. Πιστεύω οτι προσφέρει περισσότερη σταθερότητα καθώς τη σφήνα του καράολου τη "δαγκώνουν" η ταστιέρα και το μάνικο.
Και στην ενωση δυο την πακτωνουν καπλαμαδες εως και 4mm απο πανω. Δεν εχει θεμα καμια ενωση. Η δυο χρησιμοποιειται αιωνες χωρις προβλημα. Και η καθετη δυναμη στον καβαλαρη στο 2 ασκειται σε μασιφ ξυλο εκτος ενωσης.

Προσωπικα δεν εχω δει ιστορικη κιθαρα με την ενωση 1.

Και μην ξεχναμε και το V joint

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Φεβρουάριος 2019
« Απάντηση #56 στις: Φεβρουάριος 12, 2019, 12:19:54 μμ »
αυτό μάλιστα, είχα βρει ένα τρομερό βιντεάκι για την κατασκευή του αλλά δεν το αποθήκευσα και τώρα δεν το ξαναβρίσκω



κατά τα άλλα, "περί ορέξεως", εμένα αισθητικά δεν μ΄ενοχλεί καθόλου είτε έτσι είτε αλλιώς (και όχι επειδή έχω συνηθίσει το ένα από τα μπουζούκια: πάρα πολλές ακουστικές είναι έτσι, τουλάχιστον σε φωτογραφίες / βίντεο κατασκευής, δεν έχει νόημα να βάλω link)

... αλλά αυτό το V joint.. μαγεία
η πρώτη κιθαρίτσα που αγόρασα είναι έτσι, όχι τόσο μαστόρικο βέβαια αλλά είναι V



 [ Invalid Attachment ]

Stergios_lutherie

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.176
  • Αγαπημένο ξύλο: Αυτο που εχω διαθεσιμο
  • Αριθμός κατασκευών: 14
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Φεβρουάριος 2019
« Απάντηση #57 στις: Φεβρουάριος 12, 2019, 12:33:18 μμ »
Songless_bird και Μάνο, απ' ότι φαίνεται έχετε συντριπτικά δίκιο! Απλώς το μουλάρι μου έχει χαράξει το δικό του μονοπάτι κι άντε να τ' αλλάξεις... ;D

Γρηγόρης Μαυρακης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.456
  • Αγαπημένο ξύλο: Ινδικος παλισανδρος
  • Αριθμός κατασκευών: Καμμια
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Φεβρουάριος 2019
« Απάντηση #58 στις: Φεβρουάριος 12, 2019, 12:59:55 μμ »
Όλα μια χαρά αντέχουν.. μπορούμε να βάλουμε κορυφαία όργανα που έχουν φτιαχτεί το καθένα με διαφορετικό τρόπο.. Για μένα καθαρά αισθητικό είναι το θέμα.. Τι αρέσει στον καθένα και με τι ο καθένας εμπιστεύεται.. όλη η ουσία είναι η κάθε ένωση να γίνει σωστά.. ότι αποτυχία έχει δει ο καθένας μάλλον φταίει ο κατασκευαστής πάρα ο τρόπος Ένωσης..

Γιώργος Χ.

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Ανεκπαίδευτος
  • Αγαπημένο ξύλο: μουριά, σφεντάμι
  • Αριθμός κατασκευών: θα δείξει...
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Φεβρουάριος 2019
« Απάντηση #59 στις: Φεβρουάριος 12, 2019, 01:53:15 μμ »
....άσχετο βέβαια με τα παραπάνω!
Αλλά μιας και η συζήτηση είναι περί καραολων.
....ένα απλό "σχεδιακι" μπαγλαμά για κάποιον που θα τον ενδιέφερε να το αντιγράψει ;D



 [ Invalid Attachment ]


Tags: