Αποστολέας Θέμα: Κιθάρα ΟΟ (double O guitar)  (Αναγνώστηκε 21803 φορές)

Stergios_lutherie

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.176
  • Αγαπημένο ξύλο: Αυτο που εχω διαθεσιμο
  • Αριθμός κατασκευών: 14
Κιθάρα ΟΟ (double O guitar)
« στις: Μάρτιος 08, 2021, 09:41:23 μμ »
Θυμάμαι στα νιάτα μου ένα φυλλάδιο της Gibson με κάτι θεόρατες jumbo κιθάρες. Το ξεφύλλιζα και μού τρέχανε τα σάλια. Από τότε -μιλάμε για δεκαετία του ’70- τρέξανε πολλά νερά στα ποτάμια και οι προτιμήσεις μου περάσανε σε μικρότερα μεγέθη.
Η τωρινή μου κιθάρα είναι ΟΜ και η πρώτη κιθάρα που θα φτιάξω είναι ακόμη μικρότερη:
Είναι ένα μοντέλο ΟΟ ή αλλιώς double O.

Η επόμενη παράγραφος έχει ήδη δημοσιευτεί αλλά είναι χρήσιμη η επανάληψή της:
…………………………………..

Όταν λάνσαρε το μοντέλο ΟΟ η  Μάρτιν τη δεκαετία του 1870 ήτανε το πιο μεγάλο στη γκάμα της! Το μέγεθός της πλησιάζει αυτό της κλασσικής κιθάρας -μόνο που έχει στενότερους ώμους και μέση, είναι δηλαδή λίγο κωλαρού 😊. Δοκιμασμένη και …σεβάσμια σχεδίαση αφού μετράει σχεδόν 150 χρόνια ζωής.

Διαστάσεις (θεωρητικές): μεγάλη καμπάνα 357,5 mm μικρή καμπάνα 251,2 mm και μέση 211,8 mm. Μήκος σκάφους 500 mm.

Η ένωση μάνικου-σκάφους προβλέπεται στο 12ο τάστο -με ό,τι αυτό συνεπάγεται για τον ήχο διότι η θέση του καβαλάρη μετατοπίζεται προς το κέντρο του καπακιού. Ανοίγει παρένθεση: Μέχρι πριν εκατό-τόσα χρόνια η ένωση στις κιθάρες γινότανε σχεδόν αποκλειστικά στο 12ο τάστο. Αργότερα συνέβη εξέλιξη, βγήκαν και ανάγκες στην αγορά μάλλον για παίξιμο πιο virtuoso και η ένωση μετακινήθηκε στο 14ο τάστο παρασέρνοντας βέβαια και τον καβαλάρη εγγύτερα στην τρύπα και μακρύτερα από το «κέντρο» του καπακιού. Επίσης, οι κιθάρες με ένωση στο 12ο δεν έχουν εύκολη πρόσβαση στα τελευταία τάστα αλλά λένε ότι γενικά είναι πιο ευκολόπαιχτες. Ίδωμεν…Κλείνει η παρένθεση.

Το καπάκι θα γίνει χωρίς καμπύλωση. Μια καθαρόαιμη flap-top.
……………………………………………

Το πλαϊνά και η πλάτη είναι από καρυδιά από το Ιράν (!) όπως με πληροφόρησε ο Γιώργος Γαβριηλίδης (http://www.xylofan.com/).
Όλα ξεκινάνε από το καλούπι. Στην αρχή το έκανα διαιρούμενο αλλά αργότερα το κόλλησα γιατί δεν βόλεψε.

Τα πλαϊνά λυγίστηκαν στο χέρι. Πολύ θάθελα να φτιάξω ένα θερμαινόμενο καλούπι  :) αλλά είναι ογκώδες και δεν έχω το διαθέσιμο χώρο.

Stergios_lutherie

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.176
  • Αγαπημένο ξύλο: Αυτο που εχω διαθεσιμο
  • Αριθμός κατασκευών: 14
Απ: Κιθάρα ΟΟ (double O guitar)
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 08, 2021, 09:42:54 μμ »
Η πλάτη ξαπλώνει σε καινούργιο radius dish με πολύ κλειστή καμπυλότητα, ακτίνας 3,6 μέτρων (12 ft). Υπηρεσίες go-bar πρόσφερε ένα κομμάτι χαμηλής οροφής του εργαστηρίου. Οι πρώτες βέργες που χρησιμοποίησα για τη συγκόληση ήταν από φάιμπεργκλας. Το κρεμασμένο μπουζούκι παρακολουθεί με ενδιαφέρον!

Πιο κάτω φαίνεται και ο τρόπος κατασκευής της ένωσης του x-brace (μια εικόνα, χίλιες λέξεις)

Stergios_lutherie

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.176
  • Αγαπημένο ξύλο: Αυτο που εχω διαθεσιμο
  • Αριθμός κατασκευών: 14
Απ: Κιθάρα ΟΟ (double O guitar)
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 08, 2021, 09:45:33 μμ »
Στο μεταξύ ήρθανε από τη μακρινή Ασία κάτι κομψές τηλεσκοπικές κουρτινόβεργες μεταβλητού μήκους (με ελατήριο) https://www.aliexpress.com/item/1005001773743633.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.27424c4daEh7Ev. Με λίγη δουλίτσα μετατράπηκαν σε βέργες για τα κολλήματα στο go-bar.

Πολύ βολικές! Βγάζω το καπέλο σ’ αυτόν που είχε την ιδέα και το πρότεινε στον Pablo Requena, που κι αυτός με τη σειρά του το προτείνει στο βίντεο εδώ https://www.youtube.com/watch?v=iBj35PH0WjQ&t=7s&ab_channel=PabloRequena (στο 9:58).

Το x-brace έμεινε πολύ ευχαριστημένο…

Συνεχίζεται…

ΚαΠα

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.686
Απ: Κιθάρα ΟΟ (double O guitar)
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 08, 2021, 09:52:35 μμ »
Πολύ ωραία Στέργιε! Αναμένω με μεγάλο ενδιαφέρον τη συνέχεια.

Εγώ ήθελα να φτιάξω μια 0-45 (κιθάρα της J. Baez). Λόγω κορωνοϊού δεν μπορώ να αγοράσω υλικά για το καλούπι. Και σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω το ίδιο καλούπι της ρεμπετοκιθάρας που τελειώνω (μεσαίο μοντέλο Απαρτιάν) και να την κάνω με Χ-bracing με ένωση στο 12ο τάστο.  ::)

 
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 08, 2021, 10:40:26 μμ από ΚαΠα »
Blog "ΕΛΛΗΝΕΣ ΟΡΓΑΝΟΠΟΙΟΙ" http://greekluthiers.wordpress.com/
Blog "ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ ΟΡΓΑΝΟΠΟΙΟΣ" http://organopoios.wordpress.com/

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.582
Απ: Κιθάρα ΟΟ (double O guitar)
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 08, 2021, 10:01:43 μμ »
Στεργιο αγωνιουμε για τη συνεχεια.
Να τη δουμε βασικα θελουμε μεσα απο την ομορφη παρουσιαση σου, γιατι για το αποτελεσμα ειμαστε σιγουροι οτι θα ειναι εκπληκτικο.
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Απ: Κιθάρα ΟΟ (double O guitar)
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 08, 2021, 10:59:11 μμ »
Αντλώ χαρά και γνώση από τις κατασκευές σου καλέ μου φίλε !  Πολύ σ΄ευχαριστώ !

Ολα καλά θα (τα κάνεις να) πάνε !  :)

Το καπάκι "ξάπλωνει" στο ίδιο radius dish που ξάπλωσε και η πλάτη ;
Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.175
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Κιθάρα ΟΟ (double O guitar)
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 09, 2021, 05:18:10 πμ »
...μπηκε το νερο στ' αυλακι....  :13:

για το θερμενομενο καλουπι (βεβαια εξαρταται κ τι θελεις να κανεις...) αντε να εχει διαστασεις 55Χ40Χ15 και χωραει παντου αφου το χρησιμοποιησεις, κατω απο ενα παγκο, μεσα στη ντουλαπα, κλπ..

στα δικα σου παλια γκοουμπαρ, τι εβαλες για αποληξη (φαινεται κατι μαυρο σε μια φωτο...);
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Απ: Κιθάρα ΟΟ (double O guitar)
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 09, 2021, 07:12:20 πμ »
Ανόητη η ερώτησή μου . Μόλις τώρα είδα ότι εγραψες για επίπεδο καπάκι flat top
Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

Stergios_lutherie

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.176
  • Αγαπημένο ξύλο: Αυτο που εχω διαθεσιμο
  • Αριθμός κατασκευών: 14
Απ: Κιθάρα ΟΟ (double O guitar)
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 09, 2021, 10:52:15 πμ »
Παιδιά σας ευχαριστώ όλους θερμά για τα καλά σας λόγια!

Εγώ ήθελα να φτιάξω μια 0-45 (κιθάρα της J. Baez). Λόγω κορωνοϊού δεν μπορώ να αγοράσω υλικά για το καλούπι. Και σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω το ίδιο καλούπι της ρεμπετοκιθάρας που τελειώνω (μεσαίο μοντέλο Απαρτιάν) και να την κάνω με Χ-bracing με ένωση στο 12ο τάστο.  ::)

Παναγιώτη, περιμένω με έξαψη μια τέτοια κατασκευή!

για το θερμενομενο καλουπι (βεβαια εξαρταται κ τι θελεις να κανεις...) αντε να εχει διαστασεις 55Χ40Χ15 και χωραει παντου αφου το χρησιμοποιησεις, κατω απο ενα παγκο, μεσα στη ντουλαπα, κλπ..

στα δικα σου παλια γκοουμπαρ, τι εβαλες για αποληξη (φαινεται κατι μαυρο σε μια φωτο...);

Στέλιο το εργαστήριο είναι φίσκα. Είμαι αδιόρθωτος παλιατζής και μαζεύω ετερόκλητα υλικά που λίγο-λίγο χρησιμοποιώ αλλά το πράμα έχει παραγίνει! Θα προσπαθήσω να διώξω λίγη σαβούρα μπας και κερδίσω λίγο χώρο.
Παλιά γκοουμπαρ δεν υπάρχουν. Είναι το πρώτο μου.


Γρηγόρης Μαυρακης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.455
  • Αγαπημένο ξύλο: Ινδικος παλισανδρος
  • Αριθμός κατασκευών: Καμμια
Απ: Κιθάρα ΟΟ (double O guitar)
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 09, 2021, 02:05:52 μμ »
Άλλη μια φανταστική παρουσίαση και κατασκευή.. ωστόσο κι εγώ ενδιαφέρομαι για την απόληξη και προσθήκη στις βέργες του go bar..

Stergios_lutherie

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.176
  • Αγαπημένο ξύλο: Αυτο που εχω διαθεσιμο
  • Αριθμός κατασκευών: 14
Απ: Κιθάρα ΟΟ (double O guitar)
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 09, 2021, 03:21:16 μμ »
Ευχαριστώ Γρηγόρη!
Η τροποποίηση των κουρτινόβεργων για χρήση στο γκόουμπαρ γίνεται στη μεριά που ο σωλήνας είναι πιο στενός. Έχει εσωτερική διάμετρο 9 χιλιοστά.
Εγώ είχα κάτι ξεχασμένες λαβές κουρτινών από το ΙΚΕΑ. Τις τεμάχισα, διαμόρφωσα μύτη και ταίριαξαν μια χαρά. Αλλά νομίζω τις έχουν αποσύρει γιατί δεν τις βλέπω πια στο σάιτ τους. Όμως πιστεύω οτι δεν είναι δύσκολο να βρεθεί μιά λύση, ας πούμε ξύλινη καβίλια 10 χιλιοστών που τη μειώνεις λίγο για να χωρέσει στο σωλήνα, ή οτιδήποτε σε κύλινδρο με διάμετρο 9 χιλιοστά. Στην απόληξη της μύτης κολλάς φελλό (ή λάστιχο ή υλικό από σόλα παπουτσιών ή ό,τι άλλο υλικό που να μη χαράζει τα καμάρια με την πίεση που ασκείται).
Ό,τι κι αν χρησιμοποιήσεις, αν το κολλήσεις με κόλλα θέλει προσοχή να μη προωθήσεις κόλλα μέσα στο σωλήνα και κολλήσει η άκρη ενός ελατηρίου που υπάρχει μέσα και δε φαίνεται. Αν κολλήσει το ελατήριο η λειτουργία της βέργας αχρηστεύεται.

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.175
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Κιθάρα ΟΟ (double O guitar)
« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 09, 2021, 03:51:53 μμ »
στεργιο μου τον εφαγες το δημητρη με το τρικυκλο...  ;D

αυτα με το φαϊμπεργκλας λεω που ειχες, τι εχεις βαλει στην ακρη...
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Stergios_lutherie

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.176
  • Αγαπημένο ξύλο: Αυτο που εχω διαθεσιμο
  • Αριθμός κατασκευών: 14
Απ: Κιθάρα ΟΟ (double O guitar)
« Απάντηση #12 στις: Μάρτιος 09, 2021, 03:57:41 μμ »
αυτα με το φαϊμπεργκλας λεω που ειχες, τι εχεις βαλει στην ακρη...
- ένα στρογγυλάκι από σαμπρέλλα κομμένο με σγρόμπια  {celebrate016}

edit: τώρα μόλις ξαναείδα τη φωτογραφία και κατάλαβα τί εννοείς. Αυτά τα μακρόστενα μαύρα που φαίνονται είναι λωρίδες από χοντρή σόλα παπουτσιών! Και σχετικά άκαμπτο και κάπως ελαστικό. Έχω ένα φύλο αγορασμένο από υλικά τσαγκαρικής και χρησιμεύει σε ένα σωρό εφαρμογές...
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 09, 2021, 04:18:39 μμ από Stergios_craftopia »

Πασχάλης

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 325
  • Αγαπημένο ξύλο: Σημύδα, Δρυς
Απ: Κιθάρα ΟΟ (double O guitar)
« Απάντηση #13 στις: Μάρτιος 10, 2021, 11:38:06 πμ »
Ευχαριστιέμαι με τις περισσότερες αναρτήσεις στο φόρουμ αφού εκφράζουν με το δικό τους τρόπο το κοινό μεράκι που μας συνδέει αλλά κάποιων εδωμέσα τις απολαμβάνω πραγματικά.
Καινούριο θέμα του Στέργιου, ταξίδι εγγυημένο...

Αν και την έχω σίγουρη, εύχομαι "Λαμπρή επιτυχία" Στέργιο, μόνο από έξη.
Ο έξυπνος, μαθαίνει από τα λάθη του
Ο σοφός, από τα λάθη των άλλων
Ο βλάκας, ποτέ...

Stergios_lutherie

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.176
  • Αγαπημένο ξύλο: Αυτο που εχω διαθεσιμο
  • Αριθμός κατασκευών: 14
Απ: Κιθάρα ΟΟ (double O guitar)
« Απάντηση #14 στις: Μάρτιος 10, 2021, 08:26:36 μμ »
Να ‘σαι καλά Πασχάλη, με κουρδίζεις…
…………………………………….

Ο τάκος που θα κολληθεί στο μάνικο προετοιμάστηκε για τη μεγάλη στιγμή της συγκόλλησης όσο καλύτερα μπορούσε. Αποτελείται από 7 κομμάτια, (3+3+μαύρος καπλαμάς), με ιδιαίτερη μέριμνα στην κατεύθυνση των νερών, που αν και όχι απόλυτα ακτινικά κομμένα, ταιριάστηκαν αντικρυστά όσο καλύτερα μπορούσαν.

Στο μεταξύ, οι δουλειές των εσωτερικών τάκων και του μάνικου προχώρησαν πυρετωδώς!