Αποστολέας Θέμα: κιθάρα με "f holes", flat top  (Αναγνώστηκε 7819 φορές)

Νάσος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.938
  • Αγαπημένο ξύλο: Παλίσανδρος / Bumbiga
  • Αριθμός κατασκευών: 9
Απ: κιθάρα με "f holes", flat top
« Απάντηση #15 στις: Ιανουάριος 10, 2020, 09:50:08 μμ »
Μπράβο Μάνο
Τα καμάρια μου φαίνονται χοντρά θα τα αφήσεις έτσι?

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: κιθάρα με "f holes", flat top
« Απάντηση #16 στις: Ιανουάριος 10, 2020, 10:07:55 μμ »
 {celebrate016}
Δεν μοιάζει να ειταν σήμερα το πρωί 😂

όχι βέβαια, είπαμε το σκάφος άρχισε .. το 2018  ;D

μας πετσοκοψες κι εσυ ............................... {celebrate004}


γιατί βρε σας πετσόκοψα?

Άμα ανέβω Θεσσαλονίκη
παρε κ εμενα μαζι.
και στο πορτμπαγκαζ ταξιδευω......

σας περιμένω με ανοιχτές αγκάλες (και μεζέδες στις κουτάλες, χα! έκανα και ρίμα)

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: κιθάρα με "f holes", flat top
« Απάντηση #17 στις: Ιανουάριος 10, 2020, 10:12:58 μμ »
ftp://
Τα καμάρια μου φαίνονται χοντρά θα τα αφήσεις έτσι?

κι εμένα βαρειά μου φαίνονται (και είναι), με παρέσυρε αφενός ο benedetto (8 χιλ.) και αφού συμφωνούσε κι ο Παβέζας (8χ20) έγιναν ...χοντρόψηλα.
Παλεύω να το ελαφρύνω, τα έχω ήδη κοντύνει αλλά δεν μπορώ να τα λεπτύνω και πολύ (μόνο ψηλά). Αλλά το πάω σιγά σιγά γιατί δεν ξέρω τι μου γίνεται. Ό,τι ακούω κι ό,τι νοιώθω στο χέρι. 

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: κιθάρα με "f holes", flat top
« Απάντηση #18 στις: Ιανουάριος 16, 2020, 09:22:09 πμ »
μια μικρή (αλλά χορταστική) πρόοδος με τη διαμόρφωση της φωλιάς του μπράτσου στον τάκο.
Σκεφτόμουν να το κάνω με το ρούτερ, αλλά η παραδοσιακή μέθοδος είναι ...αγχολυτική

 


 


μπαίνει πολύ ωραία, όσο σφιχτά χρειάζεται και κεντραρισμένο

 


στον τάκο φαίνονται και οι υποδοχές των καμαριών (διαμήκη). Αυτός είναι ο λόγος που το σχέδιο των καμαριών έγινε "Η" και όχι "Α", ήθελα τα καμάρια να πατάνε και στον τάκο του μανικιού. Όμως πρέπει επίσης να περνάνε κάτω από τα ποδαράκια του καβαλάρη οπότε δεν γίνεται να "ανοίξει" και πολύ η γωνία προς τον πίσω τάκο.

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: κιθάρα με "f holes", flat top
« Απάντηση #19 στις: Ιανουάριος 16, 2020, 09:49:53 πμ »
Εδώ θέλω τη γνώμη όσων ηλεκτρικών παρακολουθούν.
Το σχέδιο εξαρχής περιλαμβάνει την τοποθέτηση ενός μαγνήτη στο κάτω μέρος της ταστιέρας, βιδωμένου πάνω της με δυο λαμάκια, τέτοιου τύπου

 


το καλώδιο του μαγνήτη μπορεί εύκολα να περάσει μέσα από το θηλυκό μόρσο του τάκου, και το jack για το βύσμα επίσης μπορεί εύκολα να βγεί όπου θέλουμε πίσω στο σκάφος και εκ των υστέρων.

Για τα controls, στην αρχή σκεφτόμουν να τα βάλω πάνω στο pick guard όπως εδώ

 


οπότε δεν τρυπάμε καπάκι, ούτε το επιβαρύνουμε με το όποιο βάρος των controls - buttons κτλ. Δεν με πειράζει τόσο να το τρυπήσω, πιο πολύ σκέφτομαι ότι το καπάκι έχει ήδη "βαρειά" καμάρια κι αν βάλω κι άλλο πράμα επάνω δεν θα μείνει καπάκι να πάλλεται.

Ο φίλος που με βοηθάει με τα ηλεκτρικά όμως (μπασίστας που επισκευάζει και διάφορα ηλεκτρικά όργανα) έχει τη γνώμη ότι ακριβώς επειδή είναι βαρύ το καμάρωμα δεν θα επηρεαστεί από την τοποθέτηση των controls ειδικά κοντά στην περίμετρο, και συνιστά αυτό

 


οι βάσεις είναι περίπου έτσι, με δυνατότητα επιλογής "κανονικού" μεγέθους (Φ24) ή "mini" (Φ16,5) - τα κόκκινα κυκλάκια παραπάνω είναι Φ24

 


.... γνώμες ?

... εκτός από τις όποιες εκτιμήσεις για τον ήχο, με ενδιαφέρει και η γνώμη των "ηλεκτρικών" για το ποιά εκτιμούν ως πιο καλή θέση (εργονομικά)

Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Απ: κιθάρα με "f holes", flat top
« Απάντηση #20 στις: Ιανουάριος 16, 2020, 11:34:05 πμ »

Πολύ μου αρέσει αυτός ο τάκος που θα σφίξει στην αγκαλιά του το μανίκι και τα καμάρια !!!   {celebrate012}   {celebrate011}   :13:

Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

songless_bird

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 998
  • Αγαπημένο ξύλο: Ειναι τρέλα η Cedrela
  • Αριθμός κατασκευών: Μια καλή και μια κουτσή κιθάρα
Απ: κιθάρα με "f holes", flat top
« Απάντηση #21 στις: Ιανουάριος 16, 2020, 12:37:05 μμ »
Εδώ θέλω τη γνώμη όσων ηλεκτρικών παρακολουθούν.
Το σχέδιο εξαρχής περιλαμβάνει την τοποθέτηση ενός μαγνήτη στο κάτω μέρος της ταστιέρας, βιδωμένου πάνω της με δυο λαμάκια, τέτοιου τύπου

 


το καλώδιο του μαγνήτη μπορεί εύκολα να περάσει μέσα από το θηλυκό μόρσο του τάκου, και το jack για το βύσμα επίσης μπορεί εύκολα να βγεί όπου θέλουμε πίσω στο σκάφος και εκ των υστέρων.

Για τα controls, στην αρχή σκεφτόμουν να τα βάλω πάνω στο pick guard όπως εδώ

 


οπότε δεν τρυπάμε καπάκι, ούτε το επιβαρύνουμε με το όποιο βάρος των controls - buttons κτλ. Δεν με πειράζει τόσο να το τρυπήσω, πιο πολύ σκέφτομαι ότι το καπάκι έχει ήδη "βαρειά" καμάρια κι αν βάλω κι άλλο πράμα επάνω δεν θα μείνει καπάκι να πάλλεται.

Ο φίλος που με βοηθάει με τα ηλεκτρικά όμως (μπασίστας που επισκευάζει και διάφορα ηλεκτρικά όργανα) έχει τη γνώμη ότι ακριβώς επειδή είναι βαρύ το καμάρωμα δεν θα επηρεαστεί από την τοποθέτηση των controls ειδικά κοντά στην περίμετρο, και συνιστά αυτό

 


οι βάσεις είναι περίπου έτσι, με δυνατότητα επιλογής "κανονικού" μεγέθους (Φ24) ή "mini" (Φ16,5) - τα κόκκινα κυκλάκια παραπάνω είναι Φ24

 


.... γνώμες ?

... εκτός από τις όποιες εκτιμήσεις για τον ήχο, με ενδιαφέρει και η γνώμη των "ηλεκτρικών" για το ποιά εκτιμούν ως πιο καλή θέση (εργονομικά)
Μάνο η αγαπημένη μου εταιρεία prs τα βάζει πίσω σε όλες τις κιθάρες της . Αλλά εκεί.μιλαμε για καθαρά ηλεκτρικές .
Εγώ επειδή δεν συμπαθώ τα pickguard θα τα έβαζα όπως η prs έτσι κι αλλιώς . Αλλά αν είναι να βάλεις pickguard τότε θα σου έλεγα επάνω του για δύο λόγους . Γλυτωνεις τρυπήματα στο καπακι και οποιαδήποτε αλλαγή επιρρεαζει ένα νέο pickguard. . .

Νάσος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.938
  • Αγαπημένο ξύλο: Παλίσανδρος / Bumbiga
  • Αριθμός κατασκευών: 9
Απ: κιθάρα με "f holes", flat top
« Απάντηση #22 στις: Ιανουάριος 16, 2020, 09:03:28 μμ »
Θα σου πω τι έκανα εγώ στη χοντρή hollow body
Το βύσμα για το καλώδιο ήταν κοινό με το πιν που βάζεις για να κρεμάσεις την ζώνη της κιθάρας οπότε έγινε μόνο μία τρύπα στα πλαϊνά στο σημείο του πίσω τάκου  και καμμία άλλη
Τα ποτς μπορείς να τα βάλεις πάνω στο pickguard αλλά από αυτά που ειναι δισκοειδή και μπαίνουν κρυμμένα πίσω από το pickguard  και εξέχουν στην κάτω πλευρά για να ρυθμίζουν, δεν ξέρω αν καταλαβαίνεις ποιά εννοώ θα ανεβάσω φωτο

Θάνος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 587
  • Αγαπημένο ξύλο: Σφενδαμος
Απ: κιθάρα με "f holes", flat top
« Απάντηση #23 στις: Ιανουάριος 17, 2020, 12:15:41 πμ »
Το να εχεις δυο κουμπια πανω στο pickguard δεν ειναι και τοσο εργονομικο(υπαρχουν κιθαριστες που τους ενοχλει ο πενταθεσιος διακοπτης της Stratocaster)
Γνωμη μου ειναι να βαλεις τα pots που λεει ο Νασος,η στο καπακι σαν την PRS.Η θεση αναμεσα στα καμαρια για τα pots δεν νομιζω να επηρεαζει τον ηχο.
 THUMBWHEEL POTS ειναι αυτα που ανεφερε ο Νασος.Καλη συνεχεια,αν και ειμαι σιγουρος για το αποτελεσμα. :)

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: κιθάρα με "f holes", flat top
« Απάντηση #24 στις: Ιανουάριος 17, 2020, 01:34:54 πμ »
ευχαριστώ ολους για το feedback!
Νάσο, Θάνο κατάλαβα ποιά εννοείτε, τα έχω δει αλλά δεν ήξερα όνομα για να τα ψάξω, εκτός από ebay που πιστεύω ότι θα βρω, υπάρχει και κάποιο μαγαζί εδώ ?

Νάσος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.938
  • Αγαπημένο ξύλο: Παλίσανδρος / Bumbiga
  • Αριθμός κατασκευών: 9
Απ: κιθάρα με "f holes", flat top
« Απάντηση #25 στις: Ιανουάριος 17, 2020, 07:36:25 πμ »
ευχαριστώ ολους για το feedback!
Νάσο, Θάνο κατάλαβα ποιά εννοείτε, τα έχω δει αλλά δεν ήξερα όνομα για να τα ψάξω, εκτός από ebay που πιστεύω ότι θα βρω, υπάρχει και κάποιο μαγαζί εδώ ?
Δεν νομίζω να τα βρείς εδώ ειναι λίγο σπάνια και δυσεύρετα

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.584
Απ: κιθάρα με "f holes", flat top
« Απάντηση #26 στις: Ιανουάριος 17, 2020, 09:16:24 πμ »
Μάνο καλημέρα.
Ο μαγνήτης σε ενδιαφέρει για να βγάλεις καθαρά ηλεκτρικό ήχο σαν ηλεκτρική ή για να μπορείς απλά να μεταφέρεις τον ήχο σε κονσόλα. Αν θες πιο πιστό ακουστικό ηχο γιατί δεν βάζεις μικρόφωνο ή πιεζοηλεκτρικό όπως οι ακουστικές κιθάρες;
https://www.ebay.com/itm/Acoustic-Guitar-Pickups-4-Band-EQ-LCD-Tuner-W-MIC-Equalizer-Preamp-Piezo-Pickup/323389465567?hash=item4b4b83a3df:g:cGoAAOSwEqhbvDkw

Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

Νάσος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.938
  • Αγαπημένο ξύλο: Παλίσανδρος / Bumbiga
  • Αριθμός κατασκευών: 9
Απ: κιθάρα με "f holes", flat top
« Απάντηση #27 στις: Ιανουάριος 17, 2020, 07:52:29 μμ »

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.116
Απ: κιθάρα με "f holes", flat top
« Απάντηση #28 στις: Ιανουάριος 19, 2020, 12:31:04 μμ »
θα μου πει καποιος πως το ζηταω αυτο? εχω μια ψευτικη less paul  και δυο απο αυτα εσπασαν στο στελεχος που πιανει το κουμπακι.Τα δικα μου γραφουν      Α500Κ
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

jtheo

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 31
Απ: κιθάρα με "f holes", flat top
« Απάντηση #29 στις: Ιανουάριος 19, 2020, 03:13:15 μμ »
Το περιστρεφόμενο μέρος του ποτενσιομετρου έσπασε; Το A500 σημαίνει ότι είναι λογαριθμικο 500ΚΩ. Το Β500 είναι αντίστοιχα γραμμικής αύξησης της αντίστασης. Από εδώ θα πάρεις ή από ebay; Να προσέξεις μόνο να αντιστοιχεί το πάνω μέρος με τις εγκοπές στο αντίστοιχο που έχουν τα δικά σου.