Αποστολέας Θέμα: Υλικά ατομικής προστασίας  (Αναγνώστηκε 23173 φορές)

grmap

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Αγαπημένο ξύλο: Σφένδαμος
  • Αριθμός κατασκευών: οο
Απ: Υλικά ατομικής προστασίας
« Απάντηση #15 στις: Φεβρουάριος 25, 2017, 05:07:43 μμ »

.....


Πριν ξεκινήστε ένα εργαλείο, διαβάστε ΟΛΕΣ τις οδηγίες χρήσης και ΕΦΑΡΜΟΣΤΕ ΤΙΣ. Πιστέψτε με θα εκπλαγείτε με τις οδηγίες που υπάρχουν και δεν τις φανταζόσασταν καν.

......


Πραγματικά, το αγαπημένο μότο μου είναι "Read the fkin manual" (και δεν αφορά μόνο τα εργαλεία).  Είναι απίστευτο το ποσοστό των ανθρώπων που αγοράζουν κάτι και μόλις ανοίξουν το κουτί είναι να βρουν τις οδηγίες χρήσης και να τις πετάξουν, μην τυχόν και τις δουν.


Μαρία Γ.

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 263
  • ξύλο ελιάς το πιό όμορφο.ξύλο αμυγδαλιάς πανέμορφο
  • Αγαπημένο ξύλο: ΕΛΙΑΣ
  • Αριθμός κατασκευών: -0,12
Απ: Υλικά ατομικής προστασίας
« Απάντηση #16 στις: Μάρτιος 16, 2017, 11:42:52 πμ »
βλεποντας μερικα βιντεο με ευρωπαιους και διαφορους αλλους βαζει ενα τρυπανι να τρυπησει και φοραει
ωτοασπιδες γαντια γυαλια κρανος. και δεν ξερω τι αλλο αν βγεις στο δρομο και περναει ενα διχρονο εκει δεν φορας ωτοασπιδες που ειναι περισσοτερες ωρες, και μεγαλυτερος ηχος σε ενταση,,οχι σε περιττα επειδη ταχα οι εταιριες θελουν ετσι για να πουλανε...ακομη οταν  κοβουμε με δισκοπριονο η πριονοκορδελα η πλανη,φορανε γαντια με ινες μεταλλικες εγω το θεωρω βλακεια...1 ον αν συβμβει κατι δεν σε προστατευει θα ειναι σαν να μην φορας τιποτα. 2ον σου χαλαει την αισθηση της αφης αλλου νομιζεις πως ειναι το δακτυλο σου και αλλου ειναι,αν δεν φοραμε γαντια ενστικτωδως θα το τραβηξουμε πισω το χερι,το γαντι δηλ χασομεραει την αντιδραση γιατι θα το αντιληφθει αργοτερα..
δικη μου αποψη δεν βαζω στα χερια τιποτα...
ξύλο ελιάς το πιό όμορφο.
ξύλο αμυγδαλιάς πανέμορφο.!!

Μαρία Γ.

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 263
  • ξύλο ελιάς το πιό όμορφο.ξύλο αμυγδαλιάς πανέμορφο
  • Αγαπημένο ξύλο: ΕΛΙΑΣ
  • Αριθμός κατασκευών: -0,12
Απ: Υλικά ατομικής προστασίας
« Απάντηση #17 στις: Μάρτιος 16, 2017, 11:51:41 πμ »
2ον σου χαλαει την αισθηση της αφης αλλου νομιζεις πως ειναι το δακτυλο σου και αλλου ειναι,αν δεν φοραμε γαντια ενστικτωδως θα το τραβηξουμε πισω το χερι,το γαντι δηλ χασομεραει την αντιδραση γιατι θα το αντιληφθει αργοτερα..
δικη μου αποψη δεν βαζω στα χερια τιποτα...
η αισθηση στο που ειναι το δακτυλο  μας μιλαμε για χιλιοστα οχι μετρα δεν ειμαστε μεθυσμενοι..χιχιχιχι.
ξύλο ελιάς το πιό όμορφο.
ξύλο αμυγδαλιάς πανέμορφο.!!

Μαρία Γ.

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 263
  • ξύλο ελιάς το πιό όμορφο.ξύλο αμυγδαλιάς πανέμορφο
  • Αγαπημένο ξύλο: ΕΛΙΑΣ
  • Αριθμός κατασκευών: -0,12
Απ: Υλικά ατομικής προστασίας
« Απάντηση #18 στις: Μάρτιος 16, 2017, 11:58:53 πμ »
να θυμησω και κατι αλλο τα υπηρεσια αυτοκινητα δεν εχουν μεσα ραδιοφωνα και τετοια.για τον λογο να εχεις την προσοχη σου και στον ηχο της μηχανης και σε πολλους ηχους σχετικους με την οδηγηση,να μην εισαι εκτος τοπου και χρονου ακουγοντας μουσικη δεν πανε μαζι αυτα ,,ομοιως  και στα ξυλουργεια δεν εχει κανενα θορυβο τοσο πολυ δυνατο, δηλ στην ντισκο εχει επι 50 πιο ισχυρο ηχο....θελω να ακουω την φωνη της εκαστοτε μηχανης να καταλαβαινω απο τον ηχο αν ολα βαινουν καλως,,δεν φοραω κανενα προστατευκο ειδος ηχου.κατα εμενα δεν επιτρεπεται δεν ειναι η ακοη σου στην εργασια σου...αποψη μου..
ξύλο ελιάς το πιό όμορφο.
ξύλο αμυγδαλιάς πανέμορφο.!!

Μαρία Γ.

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 263
  • ξύλο ελιάς το πιό όμορφο.ξύλο αμυγδαλιάς πανέμορφο
  • Αγαπημένο ξύλο: ΕΛΙΑΣ
  • Αριθμός κατασκευών: -0,12
Απ: Υλικά ατομικής προστασίας
« Απάντηση #19 στις: Μάρτιος 16, 2017, 12:10:49 μμ »
τι χρησιμοποιω ?
την μασκα μονο την ωρα των λουστρων...προστατευτικα γυαλια μονο σε τροχο...και τα προστατευτικα γυαλια
σου χαλανε την τελοιοτητα της ορασης...μονο σε μερικες ειδικες περιπτωσεις μην παει κανενα κομματι μεταλλου στο ματι..
ξύλο ελιάς το πιό όμορφο.
ξύλο αμυγδαλιάς πανέμορφο.!!

Μαρία Γ.

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 263
  • ξύλο ελιάς το πιό όμορφο.ξύλο αμυγδαλιάς πανέμορφο
  • Αγαπημένο ξύλο: ΕΛΙΑΣ
  • Αριθμός κατασκευών: -0,12
Απ: Υλικά ατομικής προστασίας
« Απάντηση #20 στις: Μάρτιος 16, 2017, 02:10:59 μμ »
ακομη χρησιμοποιουμαι ολα τα εξαρτηματα ραβδοι ώθησης με διαφορα μεγεθη και σχηματα ωστε τα χερια μας να ειναι μακρυα απο δισκο την πριονοταινια και την πλανη.
στο ραντιαλ  ειναι ετσι η κατασκευη του τελειως ασφαλεστατο, το δισκοπριονο βασης και χειρος εντελως το αντιθετο..το ραντιαλ ειναι πολυ ακριβο ομως, και αναγκαστικά δισκοπριονο βασης..
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 16, 2017, 02:34:54 μμ από Μαρία Γ. »
ξύλο ελιάς το πιό όμορφο.
ξύλο αμυγδαλιάς πανέμορφο.!!

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.115
Απ: Υλικά ατομικής προστασίας
« Απάντηση #21 στις: Μάρτιος 16, 2017, 02:19:14 μμ »
Οπααααααα.........................γνωριζουμε δηλαδη και τη διαφορα μεταξυ διχρονου και τετραχρονου? Γιααααααα πεσ μας κι αλλα τετοια . Ειχαμε RD350 η κατι τετοιο?
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

Μαρία Γ.

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 263
  • ξύλο ελιάς το πιό όμορφο.ξύλο αμυγδαλιάς πανέμορφο
  • Αγαπημένο ξύλο: ΕΛΙΑΣ
  • Αριθμός κατασκευών: -0,12
Απ: Υλικά ατομικής προστασίας
« Απάντηση #22 στις: Μάρτιος 16, 2017, 02:23:01 μμ »
το τετραχρονο εχει ηχο υποφερτο ακομη και αν ο αναβατης ειναι νευρικος... το διχρονο θελει ωτοασπιδες δεν παλευεται..χαχαχα,ακομη και το 50 το πιο μικρο ειναι ενοχλητικο φαντασου πολλα κυβικα ειναι να μετακομιζεις σε διπλα πολη...
οταν τα οδηγεις δεν σε ενοχλει ισως γιατι ο ηχος μενει πισω,,,οταν περναει απο διπλα σου ειναι το μπερδεμα..
ξύλο ελιάς το πιό όμορφο.
ξύλο αμυγδαλιάς πανέμορφο.!!

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.115
Απ: Υλικά ατομικής προστασίας
« Απάντηση #23 στις: Μάρτιος 16, 2017, 02:27:56 μμ »
το τετραχρονο εχει ηχο υποφερτο ακομη και αν ο αναβατης ειναι νευρικος... το διχρονο θελει ωτοασπιδες δεν παλευεται..χαχαχα,ακομη και το 50 το πιο μικρο ειναι ενοχλητικο φαντασου πολλα κυβικα ειναι να μετακομιζεις σε διπλα πολη...
οταν τα οδηγεις δεν σε ενοχλει ισως γιατι ο ηχος μενει πισω,,,οταν περναει απο διπλα σου ειναι το μπερδεμα..

αν κρινω απο το πως ταχεις μες το μυαλο σου .......δεν το κατεχεις το μηχανοκινητο !!!!! Ενταξει δεν πειραζει ....ελεγα μηπως
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

Μαρία Γ.

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 263
  • ξύλο ελιάς το πιό όμορφο.ξύλο αμυγδαλιάς πανέμορφο
  • Αγαπημένο ξύλο: ΕΛΙΑΣ
  • Αριθμός κατασκευών: -0,12
Απ: Υλικά ατομικής προστασίας
« Απάντηση #24 στις: Μάρτιος 16, 2017, 02:30:26 μμ »
δεν οδηγαω μηχανη  μονο για τον ηχο ξερω..
ξύλο ελιάς το πιό όμορφο.
ξύλο αμυγδαλιάς πανέμορφο.!!

Georgetech

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Υπηρεσίες SEO
Απ: Υλικά ατομικής προστασίας
« Απάντηση #25 στις: Σεπτέμβριος 13, 2019, 02:35:11 μμ »
Καλησπέρα παιδιά, έψαχνα θέμα για γυαλιά προστασίας. Έχω ξεκινήσει ερασιτεχνικά εργασίες στο 2ο όροφο ενός  σπιτιού που ετοιμάζω για την κόρη μου και κοιτάω για γυαλιά. Από ότι καταλαβαίνω ποιότητα με ποιότητα διαφέρει. Με ενδιαφέρει να μην θαμπώνουν με ένα search βρήκα αυτά εδώ : https://www.doktoris.gr/endisi-upodisi-aksesouar/eidh-prostasias/gualia-prostasias-gkri-antithampotika-pyramex-furix-91059.html αλλά δεν ξέρω αν είναι κατάλληλα για ξυλουργικές εργασίας κοπές κτλ. Επίσης μου φαίνονται αρκετά φτηνά και δεν ξέρω πως θα είναι η ποιότητα του αν και δεν γνωρίζω τι πρόβλημα μπορεί να βγάλει.

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.121
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Υλικά ατομικής προστασίας
« Απάντηση #26 στις: Σεπτέμβριος 13, 2019, 02:42:08 μμ »
εξαρτατε και απο το τι θελεις να κανεις, σε αυτα μπαινει σκονη απο παντου.
μπορεις να βρεις και πιο κλειστα, (αυτα δεν ειναι καθολου) , και με τρυπουλες εξαερισμου στο πλαϊ
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.121
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Υλικά ατομικής προστασίας
« Απάντηση #27 στις: Σεπτέμβριος 13, 2019, 02:43:38 μμ »
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Georgetech

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Υπηρεσίες SEO
Απ: Υλικά ατομικής προστασίας
« Απάντηση #28 στις: Σεπτέμβριος 13, 2019, 02:56:49 μμ »
Όντως κάτι σε πιο κλειστό θα με καλύψει. Θα το ψάξω τώρα.

Tags: