Αποστολέας Θέμα: Ποιός δίσκος για τάστα;  (Αναγνώστηκε 357 φορές)

songless_bird

• Hero Member
  • Αγαπημένο ξύλο: Ειναι τρέλα η Cedrela
  • Αριθμός κατασκευών: Μια καλή και μια κουτσή κιθάρα
Ποιός δίσκος για τάστα;
« στις: Οκτώβριος 01, 2020, 02:10:23 μμ »
Καλησπερα. Ποιον απο τους δυο δισκους πρεπει να παρω για το S2 ταστο; Το ταστο ειναι 0,5 αλλα με το δοντι παει 0,8. https://dimizparts.gr/index.php?route=product/product&path=81_135&product_id=369

Οι δισκοι

https://shop.rall-online.net/epages/61511639.mobile/de_DE/?ObjectPath=/Shops/61511639/Products/04080015 0,5 για δοντι 0,4 λεει

https://shop.rall-online.net/epages/61511639.mobile/en_GB/?ObjectPath=/Shops/61511639/Products/04080016 0,6 για δοντι 0,5.

Το λογικο ειναι ο δευτερος. Αλλα δεν ειμαστε για λαθη με 80€ δισκο.

Γιώργος Κατσίγιαννης

• Hero Member
  • Αριθμός κατασκευών: 30 και συνεχιζουμε....
Απ: Ποιός δίσκος για τάστα;
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 02, 2020, 02:23:06 μμ »
Γεια σου φιλε μου....

Αν βαλεις 5αρι ταστο,θα χαραξεις με 4αρι πριονι...αντε με 4,3.

Τωρα για τους δισκους.....εγω εχω παρει δισκο που κοβει 0,43, και βαζω 5αρι με δοντι ή 5,5 χωρις δοντι.

Ο δισκος ειναι αυτος :https://www.madinter.com/es/herramientas-por-tipo/disco-corte-ranurado-de-traste-sintomsr-0-43mm.html

songless_bird

• Hero Member
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 02, 2020, 02:50:17 μμ »
Ευχαριστω για την απαντηση. Ο δισκος που προτεινεις ειναι οριακος για το παγκοπριονο μου και μαζι με φορους και μεταφορικα δεν βγαινει φτηνοτερος. Το θεμα ειναι οτι εχω χαραξει με πριονι 0.4 για το συγκεκριμενο ταστο και δεν ηταν και το πιο ευκολο για να μπει και εκανε και ζημια οταν χρειαστηκε να βγαλω μερικα και ας ειχα λιμαρει απο πανω. Με 0.55 μπηκαν μια χαρα . Οποτε μαλλον θα παρω τον δισκο με το 0.5 κοψιμο .

Μάνος Τουρπάλης

• Hero Member
  • Αριθμός κατασκευών: -
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 02, 2020, 02:57:22 μμ »
χωρίς να έχω ιδέα από δίσκους, αλλά σκεπτόμενος ότι το φαρδύ κανάλι δεν γίνεται στενό, ενώ το στενό φαρδαίνει με ένα-δυό περάσματα με το πριόνι (ακόμα κι αν έχει ψιλοστομώσει ή ακόμα και με το μαχαίρι της κουζίνας  ;D ) θα έπαιρνα το στενό. Ποτέ δεν ξέρεις άλλωστε, μπορεί να βάλεις κάποτε και τάστα χωρίς δόντι.

..... αλήθεια γιατί να μπαίνει τάστο "με δόντι" σε κλασσική χωρίς βέργα ? από περιέργεια ρωτάω, δεδομένου ότι το κανάλι δεν πρόκειται ποτέ να ανοίξει αντίθετα στις τάσεις - όπως πιθανόν να γίνει με την βέργα. Δεν το ξέρω το θέμα, απλώς ρωτάω να μαθαίνω.

songless_bird

• Hero Member
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 02, 2020, 03:04:01 μμ »
χωρίς να έχω ιδέα από δίσκους, αλλά σκεπτόμενος ότι το φαρδύ κανάλι δεν γίνεται στενό, ενώ το στενό φαρδαίνει με ένα-δυό περάσματα με το πριόνι (ακόμα κι αν έχει ψιλοστομώσει ή ακόμα και με το μαχαίρι της κουζίνας  ;D ) θα έπαιρνα το στενό. Ποτέ δεν ξέρεις άλλωστε, μπορεί να βάλεις κάποτε και τάστα χωρίς δόντι (αλήθεια γιατί βάζεις "με δόντι" σε κλασσική χωρίς βέργα ? από περιέργεια ρωτάω, δεδομένου ότι το κανάλι δεν πρόκειται ποτέ να ανοίξει όπως μπορεί να γίνει με την βέργα)
Δεν εχω βρει ταστο με τις ιδιες διαστασεις χωρις δοντι. Επισης εχω δει σε φτηνες κιθαρες να εχουν σηκωθει τα ταστα απο τις ακρες  μετα απο καιρο. Δεν νομιζω με δοντι να γινεται κατι τετοιο. Αλλα και με δυο περασματα με την λιμα φευγει το δοντι (το κανω για το zero fret) . Δεν ηξερα οτι ειναι για κιθαρες με βεργα.

Μάνος Τουρπάλης

• Hero Member
  • Αριθμός κατασκευών: -
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 02, 2020, 03:14:19 μμ »
Δεν ηξερα οτι ειναι για κιθαρες με βεργα.

αυτό δεν το ξέρω ούτε εγώ (αν προορίζεται για κιθάρες με βέργα δηλαδή), απλά έχοντας την εμπειρία από "απλό" τάστο σε όοοοοολα τα μπουζουκοειδή και στις δυο τρεις κιθάρες στην αρχή που έχω κάνει (χωρίς), όταν πια άρχισα να βάζω βέργες (διπλής ενέργειας, μπρος και πίσω) μου φάνηκε λογικό να βάλω τάστα με δόντι για τον λόγο που έγραψα - μήπως δηλαδή σε ρύθμιση "προς τα πίσω" ή ακόμα περισσότερο "πίσω μπρος" μέχρι να βρεις το relief, χαλαρώσει κανένα τάστο ελλείψει "δοντιού". Μέχρι τώρα δεν μου έχει συμβεί ποτέ να χαλαρώσει τάστο σε όργανο χωρίς βέργα, που μου φαίνεται επίσης λογικό αφού οι χορδές τραβάνε διαρκώς προς μία μόνο κατεύθυνση.
Είπαμε, ρωτάω να μαθαίνω.

Tags: