Αποστολέας Θέμα: Κατασκευή Λαούτου  (Αναγνώστηκε 56250 φορές)

moytro

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 193
  • Αγαπημένο ξύλο: rosewood
  • Αριθμός κατασκευών: 7
Απ: Κατασκευή Λαούτου
« Απάντηση #165 στις: Οκτώβριος 03, 2015, 10:35:40 πμ »
steliosguitar
Εδω μιλάει Jose Romanilos https://www.youtube.com/watch?v=2o9IM919x58
πολύ ενδιαφέρουσα σειρά video, k είναι πολύ καλός!


Τώρα τελευταία έψαξα λίγο το θέμα για να φιάξω μια κιθάρα τύπου J45 της Gibson,και διαπίστωσα οτι απο το 1940 που τις φιάχνουν έως σήμερα έχουν δοκιμάσει πολλούς διαφορετικούς  τρόπους κατασκευής των καμαριών,στo ίδιο μοντέλο κιθάρας!
  Θέλω να πώ οτι πειραματίστηκαν,αλλάξαν δοκιμάσαν διάφορα σε ένα επιτυχημένο μοντέλο, ο,τι δεν έπαιζε το κατάργησαν, και πάει λέγοντας. Αλλιώς δέν θα υπάρξει βελτίωση.
 
Γενικά, κι εγώ δέν βλέπω κάποιο πρόβλημα στο να πάρει κάποιος ένα παραδοσιακό όργανο και να εφαρμόσει νέες τεχνικές για να το βελτιώσει,αυτό γινόταν πάντα!

***κάτι που μου είχε κάνει επίσης μεγάλη εντύπωση ( δεν είμαι κυνηγός )
ήταν οτι ανακάλυψα πως υπάρχουν καραμπίνες κυνηγιού, οι οποίες έχουν πάνω τους ηλεκτρονικά για να καταγράφουν τις βολές,τις πιέσεις που δημιουργούνται απο κάθε τουφεκιά,κ άλλες πληροφορίες..
άσχετο με το θέμα, αλλά το νόημα το ίδιο


 

john 2004

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.748
Απ: Κατασκευή Λαούτου
« Απάντηση #166 στις: Οκτώβριος 03, 2015, 11:51:42 πμ »

Δεν αλλάζεις όμως τα πάντα γιατί θα  πρέπει να βρεις και ένα όνομα για να βαφτίσεις το όργανο



Πολυ σωστος.


Και αφου δεν γινεται να αλλαξουν ολα, κοιτας το σημαντικοτερο.  κατι πρεπει να βρεθει για τον καβαλαρη διαφορετικο, μιας και δημιουργουνται τα παραπανω προβληματα.


Οσο για το σχημα νομιζω οτι οι παικτες το πηγαν προς τα εκει γιατι τους ηταν αβολο το παλιο.  Πραγματι πλεον μοιαζουν (και ακουγονται) περισσοτερο με μεγαλα πλακε μπουζουκια.
Οταν εφτιαξα το δικο μου και το πηγα σε φιλο λυραρη της παλιας σχολης, πριν προλαβω να μπω στην αυλη του σπιτιου του μου φωναζε, φουσκωσε το και κοψε το απο πισω {celebrate004}
Στο επομενο....

Βουλγαρίδης Γιώργος (Giovou)

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 185
Απ: Κατασκευή Λαούτου
« Απάντηση #167 στις: Οκτώβριος 03, 2015, 12:04:33 μμ »
Χαίρομαι που το θέμα μου άνοιξε ενδιαφέρουσες συζητήσεις. Όπως έγραψα στο ξεκίνημα της προσπάθειας , έπητα από πολύ έρευνα και μην μπορώντας να βρώ σχέδια καλουπιού για κανονικό λαούτο, έκατσα και σχεδίασα μόνος μου ένα όργανο. Πειραματιζόμενος με την δική μου αισθητική και αντίληψη εσκεμμένα έκανα κάποιες παρεκκλίσεις από τα παραδοσιακά όργανα, ελπίζοντας πάντα για ένα αποτέλεσμα που θα με ευχαριστεί.
 Μιάς και είναι η πρώτη μου απόπειρα κατασκευής μουσικού οργάνου σίγουρα έχω χρησιμοποιήσει αρκετούς ανορθόδοξους τρόπους κατασκευής ,μέτρησης και έρευνας που μέχρι στιγμής, μπορεί και από τύχη, απέδωσαν καρπούς .(..βγήκαμε στεγνοί Κώστα!    {celebrate012} )
Τη χρήση κόκαλου στον καβαλάρη τη θεώρησα φυσιολογική μιάς και πολλοί και καταξιωμένοι οργανοποιοί ( Ρομπογιαννάκης, Θεοδοράκης, Χρηστονάκης, Καραογλάνης,κα..) το έχουν ήδη συμπεριλάβει σε όργανα τους ,αλλα και ο καθένας τους έχει διαφορετική άποψη για το σχήμα του οργάνου. Φαίνετε αλώστε με το μάτι στις κατασκευές και τους πειραματισμούς που κάνουν διαρκώς. Εκεί είναι και ένα μεγάλο μέρος της ομορφιάς της οργανοποιίας. Πειραματισμός ,ανακάλυψη, αποτυχία, επιτυχία.
Δεν υπάρχει θέμα παρεξηγήσεως, αντιθέτως ζητάω τα σχόλια και τις παρατηρήσεις μιάς και αυτά μου επέτρεψαν να κάνω όση πρόοδο έκανα μέχρι τώρα.Από αγάπη για το λαούτο ξεκίνησα αυτή την κατασκευή και σε καμία περίπτωση δεν θα ήθελα η προσπάθεια μου να θίξει ένα τόσο μαγικό όργανο. Θα πώ το δικό μου Λαουτούκι αν είναι... ;)

kostaslaouto

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 39
Απ: Κατασκευή Λαούτου
« Απάντηση #168 στις: Οκτώβριος 03, 2015, 09:46:08 μμ »
Πρώτα από όλα σέβομαι απόλυτα το κόπο σας την αγωνία σας  και από ότι βλέπω μπορώ να πω με τα βεβαιότητας ότι κατασκευαστικά δεν έχετε [λέω για όλους όσους συγγράφουν στο φόρουμ και από τις φωτογραφίες που βλέπω στο συγκεκριμένο θέμα]να ζηλέψετε τίποτα μα τίποτα από όλα τα τρανταχτά ονόματα ,την τέχνη στο συγκεκριμένο λαούτο την κατέχετε, είδα πως κάλυψες με μιναρέ την αστοχία ,ο όποιος παρεμπιπτόντως χρησιμοποιείται και μάλιστα πολλοί τον θεωρούσαν και τον θεωρούν απαραίτητο.
Θα σας πω ένα μεγάλο μυστικό σε όλα τα όργανα πρέπει να παρατηρούμαι τις κλήσεις
Ποιες κλήσεις ? Πρώτα από όλα του καπακιού και έπειτα όλες τις άλλες οι οποίες δεν είναι ασήμαντες  Αυτές καθορίζουν το ηχόχρωμα και μιας και μιλάμε για λαούτο το χρωματάκι του είναι αυτό που το καθορίζει και αυτό που το διατηρεί μέχρι τώρα στην ορχήστρα παρόλα τα προβλήματα του   Σκεφτείτε ένα βιολί  επίπεδο 
Ε! λοιπόν αυτές οι κλήσεις τείνουν να καταργηθούν
ΙΣΑ- επίπεδα όλα, εύκολη συναρμολόγηση το κοκαλάκι αποτελεί μέρος αυτής της συμπεριφοράς δυνατός ήχος λογου του επίπεδου καπακιού  και ήχος καρακάξας και όχι λαούτου ,εκεί είναι η δυσκολία του λαούτου να λοιπόν γιατί υπάρχουν και στους παλιούς κατασκευαστές αστοχίες είναι δύσκολο όργανο
Εμείς τι πρέπει να κάνουμε
Να φερθούμε λογικά με σεβασμό στον κόπο παλαιών κατασκευαστών να αλλάξουμε πράγματα που χρήζουν αλλαγής για διαφόρους λόγους αλλά να μην κακοποιούμε τα όργανα και να κάνουμε δήθεν καλλιτεχνική οργανοποια είδα λαούτο του Φρονιμοπουλου με δεκα μπερντεδες Ελεος συντηρητης του μουσειου λαϊκών οργάνων  αυτό είναι  ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΗ ΟΡΓΑΝΟΠΙΟΙΑ
Είδατε λοιπόν γιατί δεν θέλω να γράφω

john 2004

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.748
Απ: Κατασκευή Λαούτου
« Απάντηση #169 στις: Οκτώβριος 03, 2015, 10:22:56 μμ »

nikolios

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 108
Απ: Κατασκευή Λαούτου
« Απάντηση #170 στις: Οκτώβριος 18, 2015, 02:07:02 μμ »
Φοβερή δουλειά Γιώργο!! Και τα δυο (μπεμπακι και λαουτο) το λαουτο το τελειωσες;

Βουλγαρίδης Γιώργος (Giovou)

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 185
Απ: Κατασκευή Λαούτου
« Απάντηση #171 στις: Οκτώβριος 18, 2015, 07:38:08 μμ »
Να ευχαριστήσω για τις αναφορές και για τα καλά λόγια. Έχουμε επιτέλους βάλει χορδές!!!  (Σαμπάνιες ανοίγουν, κόσμος φωνάζει...) Μετά από αρκετό παίδεμα, έφτασα να έχω κορυφές στις εξής συχνότητες: 58,82,145,185,275,379,443... Αποφάσισα λοιπόν να κλείσω το καπάκι. Η τελική διαμόρφωση των καμαριών.Ετικέτα με αριθμό κατασκευής (Α.Κ.) 1  {celebrate014} . Περιμετρικά φιλετάκια , γυάλισμα ταστιέρας μέχρι 1000ρι και ατσαλόσυρμα και μια εικόνα πολύ κοντά στο πως θα δείξει το όργανο στο τέλος. Ο ήχος με ικανοποίησε αρκετά ( θα ανεβάσω δείγμα μόλις μπορέσω) και μένει η ροζέτα και τα λούστρα. Μελετάω την γομαλάκα τώρα και εχω λίγο κολλήσει για το αν θα βάλω παραφινέλαιο στην αρχή ή όχι...έκανα μερικά πειράματα και δεν μου άρεσε πώς κρατάει στο ξύλο το λάδι... σκέφτομαι να αρχίσω κατ' ευθείαν με γομαλάκα και ελαφρόπετρα.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 18, 2015, 07:54:02 μμ από Giovou (Γιώργος) »

Νάσος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.937
  • Αγαπημένο ξύλο: Παλίσανδρος / Bumbiga
  • Αριθμός κατασκευών: 9
Απ: Κατασκευή Λαούτου
« Απάντηση #172 στις: Οκτώβριος 19, 2015, 12:09:07 πμ »
Μπράβο Γιώργο εξαιρετικό !

KOSTAS7

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 990
Απ: Κατασκευή Λαούτου
« Απάντηση #173 στις: Οκτώβριος 19, 2015, 11:29:08 πμ »
Γιωργο μπραβο εξαιρετικο

Hellfire

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 64
  • Αγαπημένο ξύλο: Quilt Maple
  • Αριθμός κατασκευών: ?
Απ: Κατασκευή Λαούτου
« Απάντηση #174 στις: Οκτώβριος 19, 2015, 01:14:13 μμ »
Κουκλί!!!

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Κατασκευή Λαούτου
« Απάντηση #175 στις: Οκτώβριος 19, 2015, 02:32:28 μμ »
Μπράβο Γιώργο εξαιρετικό !

Γιωργο μπραβο εξαιρετικο



εξαιρετικό Γιώργο, μπράβο!!

(ο επόμενος .... )


πέραν της πλάκας, είναι κόσμημα

Πασχάλης

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 325
  • Αγαπημένο ξύλο: Σημύδα, Δρυς
Απ: Κατασκευή Λαούτου
« Απάντηση #176 στις: Οκτώβριος 19, 2015, 05:03:06 μμ »
Γιώργο,

Εάν αυτή η κατασκευή ήταν η ΑΚ1, δεν μπορώ να φανταστώ τι θα είναι οι επόμενες. Τα συγχαριτήριά μου και από μένα. Να ακούσουμε και σόλο παρακαλώ, για να πενέσουμε και τον ήχο, όχι μόνο το αισθητικό μέρος. Καλή συνέχεια
Ο έξυπνος, μαθαίνει από τα λάθη του
Ο σοφός, από τα λάθη των άλλων
Ο βλάκας, ποτέ...

Θάνος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 587
  • Αγαπημένο ξύλο: Σφενδαμος
Απ: Κατασκευή Λαούτου
« Απάντηση #177 στις: Οκτώβριος 19, 2015, 10:21:33 μμ »
Μπράβο Γιώργο εξαιρετικό !

Γιωργο μπραβο εξαιρετικο



εξαιρετικό Γιώργο, μπράβο!!

(ο επόμενος .... )


πέραν της πλάκας, είναι κόσμημα
Εξαιρετικο,μπραβο Γιωργο!!!!!!!
Τωρα το ειδα.Καταπληκτικη δουλεια,και η ταστιερα μουρλια.

Δημήτρης Αγγελακοπουλος

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 498
Απ: Κατασκευή Λαούτου
« Απάντηση #178 στις: Οκτώβριος 20, 2015, 07:57:43 μμ »
Υπέροχο... Συγχαρητήρια!
Όπως τον έβρω τον καιρό, έτσι τον αρμενίζω

Βουλγαρίδης Γιώργος (Giovou)

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 185
Απ: Κατασκευή Λαούτου
« Απάντηση #179 στις: Οκτώβριος 21, 2015, 07:25:37 μμ »
Και ο ήχος... Χωρίς λούστρα και ροζέτα ακόμη, και με κάποια τριξίματα στις χαμηλές. Κούρδισμα σε Λα-Μι-Ντο-Σολ από κάτω προς τα επάνω.
https://www.youtube.com/watch?v=8dUh8hPIzng&feature=youtu.be

Tags: λαουτο