Αποστολέας Θέμα: Λύρα θράκης  (Αναγνώστηκε 14610 φορές)

alexandros

• Full Member
  • Αριθμός κατασκευών: 1
Λύρα θράκης
« στις: Φεβρουάριος 05, 2012, 05:09:44 μμ »
 [ Invalid Attachment ] Πρώτη μου κατασκευή λύρα θράκης.
ο λόγος που καταπιάστηκα είναι ότι ποτέ δεν είμαι ικανοποιημένος με αυτό που έχω και όλο θέλω διαφορετικά πράγματα αλλά το να αγοράζω συνέχεια καινούρια όργανα δεν γίνετε οπότε θα φτιάξω είπα.
η χαρά μου δεν περιγράφετε και το αποτέλεσμα δεν περίμενα να είναι αυτό.
Ηχητικά τουλάχιστον το ήθελα κάπως έτσι όπως βγήκε

Σκάφος: καρυδιά
Καπάκι: πεύκο
ταστιέρα: Έβενος
κλειδιά καβαλάρης: σφένδαμος
ψυχή: έλατο
χορδοκράτης: κόκκαλο

alexandros

• Full Member
Απ: Λύρα θράκης
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 05, 2012, 05:10:41 μμ »
.

alexandros

• Full Member
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 05, 2012, 05:11:18 μμ »
.

alexandros

• Full Member
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 05, 2012, 05:12:18 μμ »
.

alexandros

• Full Member
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 05, 2012, 05:13:20 μμ »
έγινε μόνο με εργαλεία χειρός εκτός από τις τρύπες για τα κλειδιά και τον χορδοκράτη.

kedros27(Χρήστος.Μ)

• Hero Member
  • Αγαπημένο ξύλο: κέδρος
  • Αριθμός κατασκευών: 14
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 05, 2012, 05:21:18 μμ »
Μπράβο Αλέξανδρε πολύ ωραίο όργανο, αν σου πω ότι δεν γνώριζα για την θρακιώτικη λύρα, αν μπορείς ανέβασε ένα βίντεο να ακούσουμε πως παίζει το όργανο.
Φαίνετε μικρότερη απ την κρητικιά λύρα αν έχεις χρόνο ανέβασε διαστάσεις στο διαστασιολόγιο, μπορεί να θέλει να φτιάξει κάποιος από εδώ μέσα και να μην ξέρει, καμιά φορά θα πιαστώ κ εγώ να κάνω λύρα, μπράβο και πάλι.   

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

• Hero Member
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 05, 2012, 05:37:50 μμ »
μπραβο κι απο μενα, και καλη αρχη φιλε .Τωρα που κολησες το μικροβιο...τωρα θα δεις τι θα παθεις.Εθισμος κανονικος.   Θελω κι εγω βιντεο
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

Μακρής Δημήτρης

• Sr. Member
  • Αγαπημένο ξύλο: Μαύρη μουριά, παλίσσανδρος
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 05, 2012, 06:14:24 μμ »
Πάρα πολύ ωραία κατασκευή!! Αντε να αυξανόμαστε σιγά σιγά οι εραστές της λύρας!! Αυτό που θαυμάζω στην θρακιώτικη λύρα είναι η εντυπωσιακή απλότητά της!! Αν θέλεις δώσε μας και τις διαστάσεις της (μήκος χορδής, ύψος, πλάτος, βάθος)!! Συγχαρητήρια που ασχολείσαι με ένα τέτοιο όργανο!!

Χρήστος Φυλλαρίδης

• Sr. Member
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 05, 2012, 11:11:34 μμ »
Μπραβο Αλεξανδρε,συγχαρητηρια,αντε να βλεπουμε κι αλλα οργανα του τοπου μας γιατι πολλοι μπουζουκοποιοι μαζευτηκαμε.Εξαιρετικη η απλοτητα της.Εχει σχεση με την Πολιτικη λυρα?γιατι καπως ετσι μικρη ειναι και αυτη

alexandros

• Full Member
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 05, 2012, 11:26:14 μμ »
βασικά δεν υπάρχει κάτι συγκεκριμένο στη θρακιώτικη λύρα επειδή δεν είναι διαδεδομένη.φτιάχνουν λύρες οι ίδιοι οι οργανοπάικτες οπότε καταλαβαίνεται διαφέρουν αρκετά.

Το ιδιαίτερο γνώρισμά της είναι ότι έχει φαρδύ ηχείο κάτι που δεν ήθελα εγώ να το κάνω στην λύρα γιατί αυτή η λύρα που έχω αγορασμένη είναι αρκετά φαρδύ και βγάζει πολύ δυνατό και άγριο ήχο.

οι χορδές είναι εντέρινες  το κούρδισμα είναι ΛΑ(δεξιά όπως την βλέπουμε) ΡΕ(μεσαία) ΣΟΛ αλλά η ΣΟΛ είναι ένα τόνο χαμηλότερη της ΛΑ και παίζεται πάντα με με ίσο της ΡΕ.έχει μικρό εύρος λόγο του ότι η ΣΟΛ είναι ένα τόνο χαμηλότερη της ΛΑ.όταν θα έχω χρόνο θα ανεβάσω βίντεο.
Δημήτρη σε τι αναφέρεσαι στην απλότητα;

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τα καλά σας λόγια.

Κοῦρος

• Hero Member
  • Αγαπημένο ξύλο: Οξυά
  • Αριθμός κατασκευών: Καμιά 50ριά επισκευές για την ώρα
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 05, 2012, 11:38:24 μμ »
Φίλε Αλέξανδρε,
σου είμαι διπλά ευγνώμων καθώς πέραν του ότι βλέπω ένα πολύ όμορφο παραδοσιακό οργανάκι, είναι και η πρώτη φορά που βλέπω θρακιώτικη λύρα.
Θα συμφωνήσω με το Δημήτρη Μακρή ότι είναι ένα πάρα πολύ λιτό και απλό όργανο. Αυτά πιστεύω ότι είναι η μαγεία σ' αυτού του είδους τα όργανα.

Περιμένουμε ν' ακούσουμε και τη λαλιά της.

Μπράβο και πάλι φίλε μου.

Μακρής Δημήτρης

• Sr. Member
  • Αγαπημένο ξύλο: Μαύρη μουριά, παλίσσανδρος
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 06, 2012, 04:02:07 πμ »

Γενικά η θρακιώτικη λύρα είναι πιο απλή στο σχήμα, στην διακόσμηση, στην αυστηρότητα των γραμμών και των καμπύλων σε σύγκριση με μία κρητική, ή μία πολίτικη ή μία καρπαθιώτικη κ.ο.κ. Μένει ακόμη στην "πρωτόγονη" μορφή της, αισθάνεται κανείς ότι δεν έχει περάσει από πάνω της ο χρόνος και δεν έχει δεχτεί παρεμβάσεις! Αυτό την κάνει μοναδική κατά την γνώμη μου και όσο κι αν φαίνεται περίεργο είναι δύσκολο να ακολουθήσεις την απλότητα της κατασκευής της χωρίς να επηρεαστείς από άλλους παράγοντες στον αισθητικό τομέα.

immortalx

• Hero Member
    • Facebook profile
  • Αγαπημένο ξύλο: οτιδηποτε εκτος απο αυτο που βγηκε απ'τον παραδεισο XD
  • Αριθμός κατασκευών: 6
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουάριος 06, 2012, 05:04:32 πμ »
Μπραβο σου φιλε μου, σου ευχομαι πολλες κατασκευες!

alexandros

• Full Member
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουάριος 06, 2012, 04:49:33 μμ »

Γενικά η θρακιώτικη λύρα είναι πιο απλή στο σχήμα, στην διακόσμηση, στην αυστηρότητα των γραμμών και των καμπύλων σε σύγκριση με μία κρητική, ή μία πολίτικη ή μία καρπαθιώτικη κ.ο.κ. Μένει ακόμη στην "πρωτόγονη" μορφή της, αισθάνεται κανείς ότι δεν έχει περάσει από πάνω της ο χρόνος και δεν έχει δεχτεί παρεμβάσεις! Αυτό την κάνει μοναδική κατά την γνώμη μου και όσο κι αν φαίνεται περίεργο είναι δύσκολο να ακολουθήσεις την απλότητα της κατασκευής της χωρίς να επηρεαστείς από άλλους παράγοντες στον αισθητικό τομέα.
πολύ σωστή η τοποθέτηση σου.
γι' αυτό και μένα μου βγήκε διαφορετική.
αυτό που λές που παραμένει αρχέγονη είναι και η γοητεία.αυτό ίσως είναι και  καλό γιατί μπορούμε να πειραματιστούμε πάνω της χωρίς όμως να ξεφύγουμε από αρχική της δομή.

Blekos Kerkyra

• Hero Member
  • Ουτε καν ερασιτεχνης...
    • Youtube
  • Αγαπημένο ξύλο: Τιμιο ξυλο
  • Αριθμός κατασκευών: Κατασκευές...επισκευές...!
  • Περιοχή: Κέρκυρα
« Απάντηση #14 στις: Φεβρουάριος 06, 2012, 06:09:06 μμ »
Αντε να πληθαινετε οι λυραρηδες του φορουμ....πηξαμε στους μπουζουκοκιθαριστες ;D

Ωραια η θρακιωτικη λυρα....δειχνει πρωτογονη,βασικα ειναι επιβλητικη γιατι φαινεται πολυ απλη,εμπνεει σεβασμο!
Μπραβο στον Αλεξανδρο!
Και μια ερωτηση....
Η θρακιωτικη λυρα ειναι που μερικοι την φτιαχνουν με προσθετες χορδες συμπαθητικες κλπ;
Ωσάν το έρημο δεντρί που'ναι στ'αόρι απάνω
Μ'αρέσει να'μαι αμοναχός με τσι πολλούς δεν κάνω...

https://www.youtube.com/c/blekoskerkyra

Tags: