Αποστολέας Θέμα: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Νοέμβριος 2020  (Αναγνώστηκε 11298 φορές)

Παπαβλαχόπουλος Γιάννης

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 371
  • Αγαπημένο ξύλο: το κοπάνημα
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Νοέμβριος 2020
« Απάντηση #90 στις: Νοέμβριος 18, 2020, 07:12:34 μμ »
Γιαννη πανεμορφο. Και απο μενα να φαινεται το ξυλο.
Ερωτηση
Τα πολυ λεπτα κλωναρια στη φιγουρα ειναι λεπτο κομματι ασετοπαστας καθετα τοποθετημενο  ή στοκαρισμενο στο κενο που εκανε το λειζερ; Αψεγαδιαστο.
Ρωταω για να μαθαινω τις τεχνικες του λειζερ

Ευχαριστώ για τα όμορφα σχόλια, Γιώργο φιλετάκια άσπρα είναι σαν αυτά που βάζουμε στην ροζέτα. Δηλαδή στο σχέδιο κάνεις δύο γραμμές παράλληλες με απόσταση μια γραμμή να κόψει το λέιζερ και μπαίνει ακριβώς. Λίγο παραπάνω δουλειά στο σχέδιο αλλά το αποτέλεσμα αξίζει τον κόπο. 

georgalasg

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.738
    • παρουσίαση κατασκευών
  • Αγαπημένο ξύλο: απελέκητο...
  • Περιοχή: Άλιμος - Κυπαρίσσι Λακωνίας
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Νοέμβριος 2020
« Απάντηση #91 στις: Νοέμβριος 18, 2020, 07:14:29 μμ »
Ευχαριστω Γιαννη. Εχεις γινει επιστημονας στο λειζερ
Εγω και ο Ζοζέφ.
https://georgalasg.wordpress.com/

Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Νοέμβριος 2020
« Απάντηση #92 στις: Νοέμβριος 18, 2020, 11:49:02 μμ »
Αυτό το σχέδιο και τα χρώματα στο καπάκι , μπορεί να τα έχω δει πολλές φορές

αλλά ποτέ δεν τα βαριέμαι , πάντα μου αρέσουν ! Πολύ μάλιστα !  Συγχαρητήρια Γιάννη ! 

Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

Παπαβλαχόπουλος Γιάννης

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 371
  • Αγαπημένο ξύλο: το κοπάνημα
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Νοέμβριος 2020
« Απάντηση #93 στις: Νοέμβριος 19, 2020, 02:30:01 πμ »
Νά σαι καλά Ιωσήφ, σε ευχαριστώ. Η φιγούρα είναι παραλλαγή του Τσιτσάνη, χωρίς την πεταλούδα, δικό μου σχέδιο.

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.121
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Νοέμβριος 2020
« Απάντηση #94 στις: Νοέμβριος 19, 2020, 05:46:02 πμ »
γιαννη καλως επεστρεψες στη μαχη των... σκαρπελων!
παρα πολυ ωραια δουλεια! και εμενα θα μου αρεσε με τα χρματα του ξυλου, οχι μαυρο.
ισως επειδη το εχω συνδεσει στη μνημη μου με τα μπρατσα τα μπορντο των φτηνων κιθαρων, δεν ξερω...

κωστα ο κιθαρομπαγλαμας τα σπαει! ομορφος!

σονκλες και εμενα μου αρεσει η ασπρη, ισως επειδη ειναι το παιδι που... ξεχωριζει και το βλεπεις πιο σπανια

(δημητρη στη κουβεντα που ειχαμε, μου ηλθε στο μυαλο... ειναι του μπερναμπε, αυτος ειναι που ειχε αδυναμια στις κελεμπεκενιες....)
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

songless_bird

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 990
  • Αγαπημένο ξύλο: Ειναι τρέλα η Cedrela
  • Αριθμός κατασκευών: Μια καλή και μια κουτσή κιθάρα
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Νοέμβριος 2020
« Απάντηση #95 στις: Νοέμβριος 20, 2020, 04:29:33 μμ »
Πως διορθώνουμε μπράτσο που έχει αρπαξει προς τα πίσω; Βασικα ίσως από την αρχή όπως κόλλησα την ταστιέρα ίσως πίεσα παραπάνω με τους σφυκτηρες και έκανε τοξο το μπράτσο. Με 3 mm κόκκαλο στη γέφυρα,συνολικο ύψος απο το καπάκι 13μμ , τασταρει στα πρώτα 4 ταστα . Βάζοντας την ριγα πανω στη ταστιέρα ειναι επίπεδη μεχρι το 8 ταστο και μετα αρχίζει να χάνει προς τα πίσω. Έτσι πως το βλέπω στην φωτογραφία που είναι το 1 ταστο πρέπει να φεύγει 1μμ. Το ταστο ειναι 1.1μμ.
Αν μειώσω το πάχος του μπράτσου θα αποκτήσει μια ελαστικοτητα ώστε να το φέρουν οι χορδές μπροστά; ειναι στα 22μμ στο 1 ταστο .

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.121
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Νοέμβριος 2020
« Απάντηση #96 στις: Νοέμβριος 20, 2020, 06:02:53 μμ »
αν τασταρει λιγουλακι, μπορεις να βαλεις ενα μικρο καπλαμαδακι στο καβαλαρη.
αν συνεχιζει, βγαλε το καπλαμαδακ κ μπορεις να κατεβασεις το μανικι στα 21 , εως 23 κατω στο τακουνι.
αλλη λυση (τελευταια-αλλα κ καλυτερη) ειναι βγαλσιμο ταστα-πλανισμα ταστιερας.απο τα π.χ. 6 χιλ στο 1, στα 5 χιλ στο 19, αφου δεις πρωτα τα περιθωρια (ποσο δηλαδη θα ηθελες να ειναι οι χορδες)
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

songless_bird

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 990
  • Αγαπημένο ξύλο: Ειναι τρέλα η Cedrela
  • Αριθμός κατασκευών: Μια καλή και μια κουτσή κιθάρα
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Νοέμβριος 2020
« Απάντηση #97 στις: Νοέμβριος 20, 2020, 06:41:21 μμ »
Το ξερω οτι ειναι η καλυτερη λυση το πλανισμα. Και με παιρνει και στο κοκκαλο να κατεβω . Πχ αν κατεβω και 1 μμ στο 12ο που λεει ο λογος εχω κοκκαλο στην γεφυρα και με παιρνει να φαω και ξυλο και να εχω και αλλο. Αλλα 100% θα γινει ζημια οταν βγαλω τα ταστα. Και δεν εχω και αλλα να βαλω. Θα πρεπει να περιμενω να μπορω να παω να παρω. Επισης θα θελει παλι χαραγμα στα ταστα και εκει θα γινει ακομη μεγαλυτερη ζημια γιατι θα πρεπει να χαραξω χωρις οδηγο και το πριονι μου ειναι πλεον για πεταμα μετα απο 4 ταστιερες...

Αν το παω στα 21 το μπρατσο και με καποιο βαρίδιο το αφησω μερες να πιεζει την ταστιερα εκει μεταξυ 5-9 θα γινει τιποτα ή θα ειναι προσωρινο;

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.115
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Νοέμβριος 2020
« Απάντηση #98 στις: Νοέμβριος 20, 2020, 06:51:32 μμ »
Κώστα ένα ένα μας τα βγάζεις μου φαίνεται.
Ο κιθαρομπαγλαμάς τι λέει από ήχο;

ο συγκεκριμενος  δεν μπορω να γνωριζω γιατι δεν εχω βαλει χορδες και κλειδια.Εχω φτιαξει  ομως ακομα τρεις και ειναι ο ενας ποιο καλος απο τον αλλον.Κι εδω θα ηθελα να πω κατι.Εφτιαξα τον πρωτο κιθαρομπαγλαμα κατοπιν παραγγελιας φιλου που παιζει σε γνωστο ρεμπετικο γκρουπακι.Το ηθελε για τα live που θα γινονταν στο εξωτερικο μαζι με γκρουπ απο την Αργεντινη, και η κιθαρα ειναι σα σχημα πιο οικειο στους ξενους.Το παρεδωσα λοιπον βιαστηκα χωρις να το περιμενω ουτε μηνα.Μιλαμε ηταν καμπανα απο ηχο.Πανω στο 3μηνο αρχισαν κατι τριξιματακια στο πρωτο δευτερο ταστο και λογω αποστασης μεταξυ μας ο φιλος το πηγε σε γνωστο μαστορα να το σεταρει.Ε λοιπον το οργανο απογειωθηκε.Το επαιξα και αν μου εκλειναν τα ματια δεν θα πιστευα οτι τοχω φτιαξει εγω.Το αναφερω για να πουμε για μια ακομη φορα οτι............το σεταρισμα ειναι μη σου πω περισσοτερο απο το 30 τοις εκατο του οργανου.Οτι κι αν φτιαξεις ,οτι υλικα κι ανα αγορασεις ενα κακο σεταρισμα θα σε χαντακωσει
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.115
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Νοέμβριος 2020
« Απάντηση #99 στις: Νοέμβριος 20, 2020, 06:53:25 μμ »
Επιτέλους, βρήκαμε χρόνο με την καραντίνα. Ζαρκάδα κοντρούλα στις φιγούρες... Στα τελευταια τριψίματα, τρύπες για κλειδιά και σημάδια μείνανε. Προτάσεις για το μανίκι θέλω, να το βάψω μαύρο ή να το αφήσω στο φυσικό? Βερνίκι ματ ή γυαλιστερό?

σιγα μη σε βαλω κοντρα εσενα. {celebrate011} {celebrate011} {celebrate011}
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.548
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Νοέμβριος 2020
« Απάντηση #100 στις: Νοέμβριος 20, 2020, 09:19:53 μμ »
Για ριχτε καμια ιδεα.
Το συγκεκριμενο κομματι ειναι απο δαμασκηνια. Ωραιο ξυλο που κοκκινιζει. Πριν στεγνωσει ηταν σχεδον βυσινι με το στεγνωμα ομως ξανοιξε. Ειναι το σημειο που ο κορμος σπαει σε κλαδια. Ο κορμος ειναι κρατημενος χωρια.Το συγκεκριμενο κομματι, μπορει να βγαλει μονοκομματο σκαφτο μπαγλαμα με βαθυ ηχειο στα 10-11 εκατοστα το υπολογιζω.
Επιλογες.
1. Μπαγλαμας σκαφτος μονοκομματος με κανονικο βαθος ηχειου.
2. Μπαγλαμας γονατο (με βαθυ ηχειο) μονοκομματος.
3. Τζουρας γονατο. Κοβω ολο το υπολοιπο και κραταω μονο το  βαθυ μερος -περναω ξεχωριστο μανικο.
4. Ξεχναω τα οργανα και το κοβω ολο σε λωριδες φυλλα κατα πλατος, να τα κανω bookmatched για πεναριες διακοσμητικα. Πιστευω πως μιας και εχει διακλαδωσεις πολλες θα βγαλει και ωραια νερα και σχεδια.

Για ριχτε λοιπον καμια ιδεα.
Να προχωρησω σε κατασκευη ή αλλιως μιας και χειμωνας ερχεται να το ριξω στο τζακι, να πιω και δυο τσιπουρα;
Ε;


Στάλθηκε από το SM-A715F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

George45

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 806
  • Αγαπημένο ξύλο: ολα!!
  • Αριθμός κατασκευών: MIA
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Νοέμβριος 2020
« Απάντηση #101 στις: Νοέμβριος 20, 2020, 10:12:14 μμ »
Το νουμερο 2  δαγκωτο!!!!!!

Γιάννης Καραβασίλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 999
  • Αγαπημένο ξύλο: Μουριά
  • Αριθμός κατασκευών: 6
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Νοέμβριος 2020
« Απάντηση #102 στις: Νοέμβριος 20, 2020, 10:14:32 μμ »
2 ή 3.... {celebrate012}

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.121
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Νοέμβριος 2020
« Απάντηση #103 στις: Νοέμβριος 21, 2020, 06:23:36 πμ »
το τελευταιο, αλλα με μπυρες οχι τσιπουρα, κ να φωναξεις τον φιλο σου τον στελιο  ;D

τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.460
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Νοέμβριος 2020
« Απάντηση #104 στις: Νοέμβριος 21, 2020, 01:34:02 μμ »
2 ἤ 3 .
Γιά τό 3 , ἔχεις τή δυνατότητα καί τῆς κατά πλάτος κοπῆς , ἄν καί πιστεύω πώς δέν θά ἔχη τόσο ὡραῖο σόκορο . Γι' αὐτή τή δουλειά , βρές καμμιά ἐλιά , ὅταν κλαδεύουν .
Ὅσο γιά τό τελευταῖο , νά πῆς στό φίλο σου νά τ' ἀφήση αὐτά πού ξέρει !!! Ἄκου νά καῖμε τά πολύτιμα ξῦλα γιά μπῦρες καί τέτοια !!!

Tags: