Αποστολέας Θέμα: Κιθάρα με ένωση Stauffer (βίδα στην ένωση)  (Αναγνώστηκε 5960 φορές)

Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Απ: Κιθάρα με ένωση Stauffer (βίδα στην ένωση)
« Απάντηση #45 στις: Απρίλιος 09, 2021, 10:30:52 μμ »
Τι να πρωτοθαυμάσω , τι να γράψω , κι εγώ ο φαρμακόγατος  ...   {celebrate013}

Κατάφερες και συνδύασες , για άλλη μια φορά , τόσο επιτυχημένα
τις τεχνικές ιδιαιτερότητες με την προσωπική σου καλλιτεχνική έκφραση ! 

                                       Respect !



Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.548
Απ: Κιθάρα με ένωση Stauffer (βίδα στην ένωση)
« Απάντηση #46 στις: Απρίλιος 10, 2021, 01:38:23 πμ »
Μανο η ελια ειναι οντως υπεροχη.
Κι ολη η υπολοιπη δουλεια εννοειται αλλα αυτην την ελια την ζηλευω.
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.121
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Κιθάρα με ένωση Stauffer (βίδα στην ένωση)
« Απάντηση #47 στις: Απρίλιος 10, 2021, 05:41:50 πμ »
την ελια την ζηλευω.
ρε συ με το τρικυκλο πρεπει να ταξιδευουμε βδομαδα κ βαλε μεχρι να φτασουμε, για το τσουρνεμα...
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.285
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Κιθάρα με ένωση Stauffer (βίδα στην ένωση)
« Απάντηση #48 στις: Απρίλιος 10, 2021, 09:53:28 πμ »
 μπυρα

(πρωϊ πρωϊ - τυχαία το πάτησα, αλλά ας μείνει, τι καφές - τι μπύρα)

Η ελιά είναι όντως εντυπωσιακή αλλά όσο τη δουλεύω τόσο λιγότερο μου αρέσει. Ίσως είναι τα συγκεκριμένα κομμάτια. Η ταστιέρα είχε πιο"διακριτικά" νερά όπως βλέπετε αλλά πήρα κι άλλο ένα με έντονα νερά για τον καβαλάρη. 
@ criscook δεν έχω ιδέα πόσο καιρό ήταν κομμένο, από τον Σοφιανό τα πήρα όλα.
@ songless - έσπασε  ακριβώς στα νερά, χώρισε σαν πράσο. Δεν έχει νόημα να πάρω άλλο κομμάτι, τον έκανα εν τω μεταξύ τον καβαλάρη, χτες έβαλα και το κόκκαλο και είναι τελειωμένος. Αλλά δεν μου άρεσε γενικά, εκτός του ότι μου φαίνεται πολύ μαλακό το ξύλο (στομώνει το γυαλόχαρτο αμέσως), έχει κι άλλα θέματα, π.χ. κολλώντας χτες το κόκκαλο είχα θέμα με την κόλλα. ΔΕΝ κολλούσε ούτε με κυανακρυλική ούτε με PVA. Βρήκα μια κυανακρυλική ξεχασμένη σ' ένα συρτάρι σε συσκευασία δοχείου (όχι σωληνάριο) που δεν κλείνει καλά το καπάκι κι έχει γίνει κάπως σαν τζελ, μ' αυτήν κόλλησε τελικά αλλά μάλλον τυχαίο ήταν. Ούτε αυτό το περίμενα.

Τέλος πάντων με τα πολλά έγινε και ο δεύτερος καβαλάρης, από ήχο έχω την αίσθηση ότι είναι μεν πολύ κοντά στον εβένινο, αλλά υπολείπεται - έστω ελάχιστα. Τώρα δεν παίζω άλλο με τους καβαλάρηδες, φτάνει, θα την διαλύσω να βάλω κορδόνια κτλ. και θα διαλέξω καβαλάρη μετά τα βερνίκια - ούτως ή άλλως αφού δεν είναι κολλητός όποιον θέλεις βάζεις.


steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.121
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Κιθάρα με ένωση Stauffer (βίδα στην ένωση)
« Απάντηση #49 στις: Απρίλιος 10, 2021, 02:55:35 μμ »
χώρισε σαν πράσο

αυτο ειναι παραδειμα ξυλου που κοπηκε σοκορο
δηλ οπως ειναι ολος ο κορμος, να παρεις να κοψεις μια "στρογγυλη φετα"
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

songless_bird

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 990
  • Αγαπημένο ξύλο: Ειναι τρέλα η Cedrela
  • Αριθμός κατασκευών: Μια καλή και μια κουτσή κιθάρα
Απ: Κιθάρα με ένωση Stauffer (βίδα στην ένωση)
« Απάντηση #50 στις: Απρίλιος 10, 2021, 03:26:10 μμ »
Βρε πες διαστάσεις να σου δώσω 5- 6 κομμάτια να έχεις. Σωστά κομμένα κατά μήκος του κορμου και οχι από φέτα.
Και θα στα δώσω όταν έρθουν και οι βίδες.

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.285
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Κιθάρα με ένωση Stauffer (βίδα στην ένωση)
« Απάντηση #51 στις: Απρίλιος 12, 2021, 04:03:39 μμ »
Βρε πες διαστάσεις να σου δώσω 5- 6 κομμάτια να έχεις. Σωστά κομμένα κατά μήκος του κορμου και οχι από φέτα.
Και θα στα δώσω όταν έρθουν και οι βίδες.

α) 15-16 εκ. μήκος, 8 χιλ. φάρδος, 15 χιλ. ύψος

β) καλλιστεία καβαλάρηδων και οι φιναλίστ: η ελιά κι ο πρώτος αριστερά έβενος

 


γ) βγάζοντας τις χορδές για τα περαιτέρω (φιλέτα κτλ.) - μου πήρε λίγο χρόνο να καταλάβω πώς συνέβη αυτό

 

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.285
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Κιθάρα με ένωση Stauffer (βίδα στην ένωση)
« Απάντηση #52 στις: Απρίλιος 16, 2021, 02:09:50 μμ »
λοιπόν, τέλος.
Πριν τις υπόλοιπες φωτογραφίες, για τον Στέργιο που το συζητούσαμε: τελικά έβαλα το έγχρωμο dot στο 5ο διάστημα.
Παρόλο που δεν έτριψα, αλλά το έξυσα με ξυράφι, και πάλι θάμπωσε. Έχει προφανώς κάποια επεξεργασία στην επίστρωση που γυαλίζει και είναι ωραίο, αλλά δεν μπορείς να την αφήσεις, επειδή τα πλαϊνά του είναι λίγο καμπυλωτά στο πάνω μέρος. Επομένως αν κάνεις την τρύπα στην ίδια ή λίγο στενότερη διάμετρο (είναι πλαστικό και μπαίνει με ματσόλα) και στο ίδιο ακριβώς βάθος με το dot και το χώσεις όλο μέσα (πώς αλλιώς ? ) θα αφήσει κενό στο περίγραμμα, στην ένωση του ξύλου με το (καμπυλωτό στη στέψη) πλαϊνό. Αν αφήσεις κενό (λίγο μεγαλύτερη η τρύπα να χωθεί και η καμπύλη) θα πρέπει να στοκάρεις, αλλά αν στοκάρεις θα πρέπει να τρίψεις οπότε μηδέν εις το πηλίκον. Άρα αποδεχόμαστε ότι μετά την εφαρμογή δεν θα γυαλίζει ή δεν το βάζουμε.

 


φωτογραφίες από την τελειωμένη κιθάρα, κλειδιά grover, χορδές silver plated 11άρες:


 


 


 


 


πλαϊνά κορδόνια και πίσω σφήνα στην ένωση από καρυδιά

 


 


 

« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 16, 2021, 02:26:06 μμ από Μάνος Τουρπάλης »

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.285
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Κιθάρα με ένωση Stauffer (βίδα στην ένωση)
« Απάντηση #53 στις: Απρίλιος 16, 2021, 02:15:05 μμ »
... συνέχεια

 


 


και κάλυμμα της βέργας από ελιά επίσης, ίσα που φαίνεται. Έκανα ένα κόλπο με προεξοχή από μέσα και δεν χρειάζεται βίδες, αλλά αν θες να το βγάλεις δεν χωράει να περάσει από τις χορδές, πρέπει να ξεκουρδίσεις μια από τις κεντρικές (την Ρε ή την Σολ) και να την τραβήξεις στην άκρη για να το βγάλεις για να έχεις πρόσβαση στη βέργα. Δεν με χαλάει, δεν πειράζουμε τη βέργα και κάθε μέρα.

 


 


τα ξύλα του σκάφους είπα ότι είναι δώρο του Στέλιου ? αν δεν το είπα, συμπαθάτε με (Στέλιο), είναι υπέροχα - και κυρίως μου άρεσε πως με το βερνίκι (άχρωμο) όλα "έδεσαν γλυκά"

 


 


και "ολίγη από επιτονισμό" όσο μας παίρνει στο φάρδος του καβαλάρη. Αν θες ακρίβεια πρέπει όλος ο καβαλάρης να τοποθετηθεί λίιιιιγο λοξά αλλά εμένα προσωπικά ούτε αυτό με χαλάει αισθητικά, καθόλου, ούτε που το βλέπω

 

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.285
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Κιθάρα με ένωση Stauffer (βίδα στην ένωση)
« Απάντηση #54 στις: Απρίλιος 16, 2021, 02:47:04 μμ »
ξέχασα να πω - αν και το βλέπετε - ότι "νικητής" στους καβαλάρηδες ήταν πλέον καθαρά ο έβενος, η απόδοση εκείνου από ελιά μετά τα βερνίκια (αυτό άλλαξε) έπεσε αισθητά παρόλο που σαν λογική / σχεδιασμό, γεωμετρία, κόκκαλα, βάρος κτλ. ήταν σχεδόν ίδια

Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Απ: Κιθάρα με ένωση Stauffer (βίδα στην ένωση)
« Απάντηση #55 στις: Απρίλιος 16, 2021, 10:35:32 μμ »
                 Καταπληκτική κιθάρα , σε όλα της !

Τώρα το βράδυ την είδα και μου έφτιαξες τέλεια τη διάθεση !   :)


                           Μπράβο Μάνο !
Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

Stergios_lutherie

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.159
  • Αγαπημένο ξύλο: Αυτο που εχω διαθεσιμο
  • Αριθμός κατασκευών: 14
Απ: Κιθάρα με ένωση Stauffer (βίδα στην ένωση)
« Απάντηση #56 στις: Απρίλιος 17, 2021, 11:00:47 πμ »
...για τον Στέργιο που το συζητούσαμε: τελικά έβαλα το έγχρωμο dot στο 5ο διάστημα.
Παρόλο που δεν έτριψα, αλλά το έξυσα με ξυράφι, και πάλι θάμπωσε.
Ερωτεύσιμη! :-*
Κάνω μια σκέψη: Τρίψιμο όλο το 5ο διάστημα με όλη τη σειρά γυαλόχαρτα (Ρ600, Ρ1000, ... μέχρι τα πιό ψιλά νούμερα + αλοιφή).
Αποτέλεσμα; Ένα γυαλιστερό 5ο διάστημα (μαζί με το dot  :victory:)

Blekos Kerkyra

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 982
  • Ουτε καν ερασιτεχνης...
    • Youtube
  • Αγαπημένο ξύλο: Τιμιο ξυλο
  • Αριθμός κατασκευών: Κατασκευές...επισκευές...!
  • Περιοχή: Κέρκυρα
Απ: Κιθάρα με ένωση Stauffer (βίδα στην ένωση)
« Απάντηση #57 στις: Απρίλιος 17, 2021, 12:32:45 μμ »
Φοβερή, λεπτομερής, όμορφη και καθαρή δουλειά....
Μπράβο...
Κάτι τέτοια βλέπω και πεισμωνω  ;D
Ωσάν το έρημο δεντρί που'ναι στ'αόρι απάνω
Μ'αρέσει να'μαι αμοναχός με τσι πολλούς δεν κάνω...

https://www.youtube.com/c/blekoskerkyra

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.548
Απ: Κιθάρα με ένωση Stauffer (βίδα στην ένωση)
« Απάντηση #58 στις: Απρίλιος 17, 2021, 05:16:24 μμ »
...για τον Στέργιο που το συζητούσαμε: τελικά έβαλα το έγχρωμο dot στο 5ο διάστημα.Παρόλο που δεν έτριψα, αλλά το έξυσα με ξυράφι, και πάλι θάμπωσε.
Ερωτεύσιμη! :-* Κάνω μια σκέψη: Τρίψιμο όλο το 5ο διάστημα με όλη τη σειρά γυαλόχαρτα (Ρ600, Ρ1000, ... μέχρι τα πιό ψιλά νούμερα + αλοιφή).Αποτέλεσμα; Ένα γυαλιστερό 5ο διάστημα (μαζί με το dot  :victory: )



Μάνο συμφωνώ με τον Στέργιο.
Και γω αυτό θα δοκίμαζα.
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.285
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Κιθάρα με ένωση Stauffer (βίδα στην ένωση)
« Απάντηση #59 στις: Απρίλιος 19, 2021, 09:12:13 πμ »
αυτό αν ήταν η ταστιέρα ελεύθερη, το dot το έβαλα με τα τάστα πάνω, δεν θα μπορούσα να τρίψω-γυαλίσω μόνο ένα διάστημα.

αλλά έχω επίσης να πω τα εξής:

1) βαριέμαι φρικτά να τρίβω. Αυτές οι ακολουθίες είναι επιστημονική φαντασία για μένα, μέχρι 600άρι φτάνω κι αυτό σπάνια, αυτά τα νούμερα που γράφετε  τα χρησιμοποιώ μόνο όταν ακονίζω σκαρπέλα. Την ταστιέρα την "γυαλίζω" με λίμα (δυο - τρεις λίμες για την ακρίβεια, αλλά μέχρι εκεί πάω).

2) παλιά όταν ξεκινούσα, ο Αλεξανδρής μου συνέστησε τη χρήση τζαμιού για φινίρισμα. Πράγματι, ένα κομματάκι τζάμι 2 χιλ (δυσεύρετο πλέον, μόνο στις κορνίζες χρησιμοποιούν τόσο λεπτό, τρόμαξα να βρω) κατά τη γνώμη μου κάνει πολύ καλή δουλειά στα σκληρά ξύλα (στα μαλακά κάνει ζημιές). Αντί τζαμιού χρησιμοποιώ συχνά ξυράφι - αυτού του τύπου της φωτογραφίας - είναι λίγο υποδεέστερο από το τζάμι αλλά με συγκρίσιμο αποτέλεσμα (και με λίγη προσοχή δεν κάνει ζημιά στα μαλακά ξύλα επειδή η κόψη του είναι πολύ στενότερη από τα 2 χιλ. του τζαμιού). Αν κάνετε κάτι τέτοιο, με ποιό τελικό νούμερο γυαλόχαρτου θα συγκρίνατε - αξιολογούσατε παρόμοιο το αποτέλεσμα με το τζάμι ή το ξυράφι ? άσχετα με το dot, απλά να σχηματίσω εικόνα για τα ξύλα.

Tags: stauffer romantic