Αποστολέας Θέμα: Καινούριος Τζουρας  (Αναγνώστηκε 2520 φορές)

ΒΑΣΙΛΗΣ woodworker

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Αγαπημένο ξύλο: ΟΛΑ
  • Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Καινούριος Τζουρας
« στις: Αύγουστος 23, 2020, 02:26:09 πμ »
Καλησπερα ξεκιναω την αποπειρα για να φτιαξω τον πρωτο μου τζουρα εχω φτιαξει το καλουπι

και οσο το επιτρεπει η δουλεια θα τον προχωραω και θα ενημερωνω το θεμα γιατι ειδη εχω ερωτησεις αλλα ολα στον καιρο τους.

Καποιες λεπτομερειες ο Τζουρας σχεδιαστηκε σε κλιμακα 62 οι δουγιες θα ειναι καρυδια και σφενδαμος

το μπρατσο φλαμουρι με κοντρες καρυδια υπαρχει και σκεψη για μαονι θα δω στην πορεια  καπακι κυπαρισι και ταστιερα εβενος.

Ανεβαζω καποιες φωτο απο το καλουπι και την κατασκευη του και πως μετα απο πολυ ρασπα και γιαλοχαρτα πηρε μορφη ο τακος ειναι απο φλαμουρι

το καλουπι σχειαστηκε στο sketch up μιας και το δουλευω καποια χρονια για τη δουλεια μου και οχι μονο.

Το καλουπι το εφτιαξα απο πλακαζ 18 χιλ. αν και στο επομενο θα βαλω κοντρα πλακε ( θα ακολουθησει και τριχορδο αντιγραφη απο παλιο οργανο του θειου μου)

και επειδη τα πολλα λογια ειναι φτωχεια αφηνω τις φωτο να μιλησουν οποιαδηποτε κριτικη και παρατηρηση ειναι ευπρόσδεκτη και απαραιτητη.

 
 
 
 
 
 
 
Η εμπειρία δεν διδάσκεται αποκτιέται.!!

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.143
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Καινούριος Τζουρας
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 23, 2020, 07:18:07 πμ »
καπακι κυπαρισι
γιατι, βαλε ενα ελατινο...
αντε κεδρινο...
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Απ: Καινούριος Τζουρας
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 23, 2020, 09:17:37 πμ »
Βασίλη ωραίο , περιποιημένο καλούπι έφτιαξες !

Μπράβο σου !  Κάθε ευκολία να έχεις για τη συνέχεια .
Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

ΒΑΣΙΛΗΣ woodworker

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Αγαπημένο ξύλο: ΟΛΑ
  • Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Απ: Καινούριος Τζουρας
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 23, 2020, 11:25:06 πμ »
καπακι κυπαρισι
γιατι, βαλε ενα ελατινο...
αντε κεδρινο...

Στελιο καλημερα γραψε λαθος ο δαιμον του υπνογραφειου  ;D ελατο θα χρησιμοποιησω .


Βασίλη ωραίο , περιποιημένο καλούπι έφτιαξες !

Μπράβο σου !  Κάθε ευκολία να έχεις για τη συνέχεια .

Ιωσηφ σε ευχαριστω καλη Κυριακη να εχεις
Η εμπειρία δεν διδάσκεται αποκτιέται.!!

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.143
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Καινούριος Τζουρας
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 23, 2020, 12:14:10 μμ »
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Γιάννης Καραβασίλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 999
  • Αγαπημένο ξύλο: Μουριά
  • Αριθμός κατασκευών: 6
Απ: Καινούριος Τζουρας
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 23, 2020, 04:46:55 μμ »
Βασίλη καλώς ήρθες. Συγχαρητήρια για την προσπάθειά σου. Ωραίο το καλούπι σου. Από τις φωτογραφίες νομίζω ότι έχεις αφήσει ελάχιστο χώρο για τα μεγάλα πλαινάρια που ακολουθούν μετά από τις δούγες στο σημείο του τάκου. ίσως χρειάζεται να ξανασχεδιάσεις και να υπολογίσεις τα σημεία που θα καταλήγουν οι δούγες σου πάνω στο καλούπι αφήνοντας χώρο στον τάκο για τα πλαινάρια. Επίσης γράψε μας διαστάσεις του καλουπιού σου αν τις θυμάσαι. Καλή συνέχεια σου εύχομαι.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 23, 2020, 05:20:33 μμ από Γιάννης Καραβασίλης »

ΒΑΣΙΛΗΣ woodworker

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Αγαπημένο ξύλο: ΟΛΑ
  • Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Απ: Καινούριος Τζουρας
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 23, 2020, 05:49:51 μμ »
Βασίλη καλώς ήρθες. Συγχαρητήρια για την προσπάθειά σου. Ωραίο το καλούπι σου. Από τις φωτογραφίες νομίζω ότι έχεις αφήσει ελάχιστο χώρο για τα μεγάλα πλαινάρια που ακολουθούν μετά από τις δούγες στο σημείο του τάκου. ίσως χρειάζεται να ξανασχεδιάσεις και να υπολογίσεις τα σημεία που θα καταλήγουν οι δούγες σου πάνω στο καλούπι αφήνοντας χώρο στον τάκο για τα πλαινάρια. Επίσης γράψε μας διαστάσεις του καλουπιού σου αν τις θυμάσαι. Καλή συνέχεια σου εύχομαι.

Γιάννη καλώς σας βρήκα καταλαβαίνω τη εννοείς και το είδα και εγώ θα προσπαθήσω να λεπτύνω της δουγες στη κατάληξη του τάκου ώστε να μου δώσουν χώρο για μεγαλυτερο ύψος στο πλαιναρι στο τελείωμα του σε ευχαριστώ που μου το επισήμανες.

Με την ευκαιρια μια ερωτηση ο πισω τακος καλο ειναι να μπει από την αρχή στο καλούπι η μπορεί να κολληθεί και μετά με σχετική ευκολία γενικά τι είναι προτιμότερο.

Όσο για το καλούπι οι διαστάσεις του είναι μήκος 26 εκ. πλάτος 18 εκ ύψος 11,3 το είχα σχεδιάσει για πάχος δουγας 3 χιλ αλλά κάτι έτοιμες που πήρα χωρίς να τις εχω τρίψει για να φύγουν τα σημάδια της κορδέλας ειναι 2,7 χιλ. περίπου και δεν ξέρω πόσο θα φτάσουν με το τρίψιμο βεβαία μικρή η διαφορά αλλά δεν θέλω να είναι πολύ λεπτές πιστεύω παίζει ρόλο για την όλη τη στιβαρότητα του σκάφους αν κάνω λάθος διορθώστε με.
Η εμπειρία δεν διδάσκεται αποκτιέται.!!

Γιάννης Καραβασίλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 999
  • Αγαπημένο ξύλο: Μουριά
  • Αριθμός κατασκευών: 6
Απ: Καινούριος Τζουρας
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 23, 2020, 06:24:12 μμ »
Οι περισσότεροι νομίζω.... όπως κι εγώ τον βάζουν μετά τον πίσω τάκο. Δεν είναι τίποτα δύσκολο να μπει. Για το πάχος των δουγών νομίζω είσαι εντάξει. Αν καταφέρεις να τις τοποθετήσεις και να τις προσαρμόσεις σωστά στο καλούπι σου χωρίς να σου κάνουν "σκαλοπατάκια" όταν θα αρχίσουν να παίρνουν την γωνία του καλουπιού σου, θα είναι μια χαρά με αυτό το πάχος πιστεύω.

konsaw

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 320
  • Αριθμός κατασκευών: 3
  • Περιοχή: Bietigheim-Bissingen / Stuttgart / Germany
Απ: Καινούριος Τζουρας
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 23, 2020, 09:53:25 μμ »
Για σου Βασίλη,

Καλή αρχή να έχεις.
Περιμένω να δω το αποτελέσμα
χαιρετίσματα

Σάββας

ΒΑΣΙΛΗΣ woodworker

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Αγαπημένο ξύλο: ΟΛΑ
  • Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Απ: Καινούριος Τζουρας
« Απάντηση #9 στις: Αύγουστος 24, 2020, 12:39:25 πμ »
Καλησπέρα και πάλι μετά από προτροπή και του Γιάννη ξαναχαραξα τα τελειώματα στις δουγιες για να βγουν σωστά τα πλαιναρια

νομίζω ότι τώρα είναι σε καλό δρόμο ανεβάζω φώτο.

Επίσης πλάνισα λίγο και τη ταστιερα για να δοκιμάσω μια χειροπλανη που είχα πάρει και για να δω λίγο τα νερά της μιας και είναι

έβενος Β και όχι Α δεν ξέρω αν θα τη βάλω θα δείξει αν και μ αρέσει που δεν είναι τελείως σκούρα.

Για σου Βασίλη,

Καλή αρχή να έχεις.
Περιμένω να δω το αποτελέσμα

Ευχαριστώ πολύ είδα και το δικό σου θέμα πολύ ωραίο θα σου σχολιάσω εκεί

 
 




« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 24, 2020, 12:53:34 πμ από ΒΑΣΙΛΗΣ woodworker »
Η εμπειρία δεν διδάσκεται αποκτιέται.!!

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Καινούριος Τζουρας
« Απάντηση #10 στις: Αύγουστος 24, 2020, 07:47:53 πμ »
πολύ ωραίο το καλούπι - καλή συνέχεια στη δουλειά σου
και ένα σχόλιο:
το μπρατσο φλαμουρι με κοντρες καρυδια υπαρχει και σκεψη για μαονι

απ' ό,τι ξέρω η καρυδιά γενικώς αποφεύγεται στα μπράτσα, κατά τη γνώμη μου καλύτερα να βάλεις μαόνι - και ακόμα καλύτερα βένγκε.

ΒΑΣΙΛΗΣ woodworker

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Αγαπημένο ξύλο: ΟΛΑ
  • Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Απ: Καινούριος Τζουρας
« Απάντηση #11 στις: Αύγουστος 26, 2020, 01:14:26 πμ »
πολύ ωραίο το καλούπι - καλή συνέχεια στη δουλειά σου
και ένα σχόλιο:
το μπρατσο φλαμουρι με κοντρες καρυδια υπαρχει και σκεψη για μαονι

απ' ό,τι ξέρω η καρυδιά γενικώς αποφεύγεται στα μπράτσα, κατά τη γνώμη μου καλύτερα να βάλεις μαόνι - και ακόμα καλύτερα βένγκε.

Μανο σε ευχαριστω αλλα για ποιο λογο να μην βαλω καρυδια το λεω απλα γιατι εχω ενα μεγαλο κοματι και ελεγα να το εκμεταλευτω.
Η εμπειρία δεν διδάσκεται αποκτιέται.!!

konsaw

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 320
  • Αριθμός κατασκευών: 3
  • Περιοχή: Bietigheim-Bissingen / Stuttgart / Germany
Απ: Καινούριος Τζουρας
« Απάντηση #12 στις: Αύγουστος 26, 2020, 07:47:54 πμ »
πολύ ωραίο το καλούπι - καλή συνέχεια στη δουλειά σου
και ένα σχόλιο:
το μπρατσο φλαμουρι με κοντρες καρυδια υπαρχει και σκεψη για μαονι

απ' ό,τι ξέρω η καρυδιά γενικώς αποφεύγεται στα μπράτσα, κατά τη γνώμη μου καλύτερα να βάλεις μαόνι - και ακόμα καλύτερα βένγκε.

Μανο σε ευχαριστω αλλα για ποιο λογο να μην βαλω καρυδια το λεω απλα γιατι εχω ενα μεγαλο κοματι και ελεγα να το εκμεταλευτω.

Και εμένα με ενδιαφέρει αυτό! έχω πόσες κόντρες έτυμες για μανίκια.
Αν δεν γίνετε για σκέτο μανίκι, γίνετε με βέργα;
Βλέπω σε κιθάρες συχνά να έχουν καρύδι στο μανίκι.
χαιρετίσματα

Σάββας

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Καινούριος Τζουρας
« Απάντηση #13 στις: Αύγουστος 26, 2020, 08:00:42 πμ »
Μανο σε ευχαριστω αλλα για ποιο λογο να μην βαλω καρυδια το λεω απλα γιατι εχω ενα μεγαλο κοματι και ελεγα να το εκμεταλευτω.


όταν άρχιζα είχα κι εγώ ένα κομμάτι που από διαστάσεις ήταν ό,τι έπρεπε για κόντρες, αλλά το συζήτησα με τον Αλεξανδρή, ο οποίος μου είπε ότι η καρυδιά είναι επιρρεπής σε σκέβρωμα. Το ίδιο και κανα δυο φίλοι εδώ που το ανέφερα, κι έτσι αποφάσισα καλού κακού να μην την βάλω.

Από τότε ούτε έχω χρησιμοποιήσει καρυδιά για κόντρα, αλλά ούτε κι έχω δει ποτέ καρυδιά σε μπράτσο μπουζουκιού ή τζουρά, έστω σε φωτογραφίες, εδώ ή αλλού, εκτός από μία κατασκευή του sakkalis (κιθάρα ηλεκτρική αλλά με βέργα στο μπράτσο) εδώ: http://www.luthier.gr/index.php?topic=3666.0

Δεν κόβω και το κεφάλι μου δηλαδή, αλλά αφού υπάρχει το βένγκε όλα τα άλλα μου φαίνονται "λίγα".

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.564
Απ: Καινούριος Τζουρας
« Απάντηση #14 στις: Αύγουστος 26, 2020, 09:12:41 πμ »
Καλημέρα.
Πέρα από την ηλεκτρική που έφτιαξα (μασίφ μονοκόμματη καρυδιά με βέργα) έχω βάλει και σε μπουζούκι χωρίς πρόβλημα.
Η κιθάρα βέβαια είναι κάτι τελείως διαφορετικό. Στο μπουζούκι βέβαια έχει κόντρα κελεμπέκι και παλίσανδρο κεντρικά ενώ η καρυδιά μπήκε μόνο στα εξωτερικά.
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

Tags: τζουρας