Αποστολέας Θέμα: Τό πρῶτο μου τρίχορδο μπουζούκι  (Αναγνώστηκε 15451 φορές)

Γιώργος Χ.

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Ανεκπαίδευτος
  • Αγαπημένο ξύλο: μουριά, σφεντάμι
  • Αριθμός κατασκευών: θα δείξει...
Απ: Τό πρῶτο μου τρίχορδο μπουζούκι
« Απάντηση #180 στις: Μάιος 26, 2020, 07:39:57 πμ »
Όπως είπε κι ο Στέλιος παραπάνω ,πρέπει πρώτα τα τάστα να έρθουν στο ίδιο επίπεδο και μετά έλεγχος ανα  τρία !
"Δυστυχώς " στην όλη διαδικασία απαιτούνται κάποια εργαλεία για σωστά και γρήγορα αποτελέσματα , αλλα μια φορά τα αγοράζουμε !
Αυτο ειναι απ´ τα πιο βασικά . ΠΡΟΣΟΧΗ "για ακόνισμα, λούστρου" https://www.tool-sales.gr/ergaleia-sintirisis/limes/lima-plake-tornou/12.html

......υπάρχουν με λαβή από πάνω ,που ειναι καθεαυτού για την συγκεκριμένη δουλειά , αλλα στοιχίζουν !!
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 26, 2020, 07:52:59 πμ από Γιώργος Χ. »

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.474
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Τό πρῶτο μου τρίχορδο μπουζούκι
« Απάντηση #181 στις: Μάιος 26, 2020, 08:16:18 πμ »
Φίλοι Γιῶργο , Μάνο καί Στέλιο , καλημέρα ,
Εὐχαριστῶ πολύ γιά τίς ἀπαντήσεις , ἦταν πολύ κατατοπιστικές καί ἀναλυτικές , καί κατάλαβα ἀκριβῶς πῶς θά φέρω τά τάστα σ' ἕνα ἐπίπεδο . Μάλιστα , δοκίμασα καί τήν μέθοδο τῆς κάρτας - τραμπάλας , καί βρῆκα ποιά ἀκριβῶς τάστα θά τρίψω .
Αὐτό θά γίνη ἐν εὐθέτω χρόνω , γιατί ἡ "ἐπέμβαση" χρειάζεται πολλή ἠρεμία καί καθόλου βιασύνη .
Εὐχαριστῶ καί πάλι !!!

Nikos

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.470
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδιά Πρώτα καιιιιιι οοοοοοολαα τα άλλα καρποφόρα και ρετσινόδεντρα.
  • Αριθμός κατασκευών: 1-0=1+2=3 και ο κούκος.
  • Περιοχή: Αθήνα.
Απ: Τό πρῶτο μου τρίχορδο μπουζούκι
« Απάντηση #182 στις: Μάιος 27, 2020, 05:13:04 μμ »
Καλησπέρα, ΓιώργοΧ τι λίμα είναι αυτή;ακόνισμα Λούστρου;πρώτη φορά την ακούω,μπορείς αν θέλεις να πεις δυο λόγια για το εργαλείο αυτό και γιατί μας είναι χρήσιμο στο λιμάρισμα τάστων.
Είμαι Βασιλιάς στα βράχια,
Στις δροσές και στα φεγγάρια.

Γιώργος Χ.

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Ανεκπαίδευτος
  • Αγαπημένο ξύλο: μουριά, σφεντάμι
  • Αριθμός κατασκευών: θα δείξει...
Απ: Τό πρῶτο μου τρίχορδο μπουζούκι
« Απάντηση #183 στις: Μάιος 27, 2020, 09:46:50 μμ »

 τι λίμα είναι αυτή;ακόνισμα Λούστρου;πρώτη φορά την ακούω,


......κι εγώ λούστρου, πρώτη φορά τ ακούω ;D το συγκεκριμένο κατάστημα την ονομάζει έτσι, προφανώς λέγεται κι έτσι....με το πιο ψιλό δόντι τελοσπαντων.


μπορείς αν θέλεις να πεις δυο λόγια για το εργαλείο αυτό και γιατί μας είναι χρήσιμο στο λιμάρισμα τάστων.


αντί για τάκο με γυαλοχαρτο, χρησιμοποιείς την λίμα για να φέρεις τα τάστα στο ίδιο επίπεδο.
Πρέπει να έχει ένα σχετικό πλάτος (σαν κι αυτή)έτσι ώστε όπως την κρατάς λοξά για να λιμαρεις, να πιάνει τρία τάστα αλλιώς θα γίνει ζημιά, αν πιάνει δύο πχ
Η λίμα κάνει σωστή δουλειά και γρήγορη.


Nikos

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.470
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδιά Πρώτα καιιιιιι οοοοοοολαα τα άλλα καρποφόρα και ρετσινόδεντρα.
  • Αριθμός κατασκευών: 1-0=1+2=3 και ο κούκος.
  • Περιοχή: Αθήνα.
Απ: Τό πρῶτο μου τρίχορδο μπουζούκι
« Απάντηση #184 στις: Μάιος 27, 2020, 11:42:37 μμ »
Σε ευχαριστώ Χρήστο,κάτι τελευταίο,ξέρεις τι φάρδος έχει;πάνω από 2,5 φαντάζομαι έτσι;όσο για αυτές που λες που είναι πανάκριβες με λαβή από επάνω,μπορούμε να κάνουμε ένα κουτί που να μπαίνει σφηνωτά και συρταρωτά(λόγω λαβής)και με δύο ή 4 βιδάκια να σφίγγουμε,και να μένει ίσα ίσα ένα χιλιοστό ενάμιση έξω να κάνουμε το λιμάρισμα μας,τώρα μου ήρθε η ιδέα αυτή,σιγά τα λάχανα να μου πεις.
Είμαι Βασιλιάς στα βράχια,
Στις δροσές και στα φεγγάρια.

Stergios_lutherie

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.172
  • Αγαπημένο ξύλο: Αυτο που εχω διαθεσιμο
  • Αριθμός κατασκευών: 14
Απ: Τό πρῶτο μου τρίχορδο μπουζούκι
« Απάντηση #185 στις: Μάιος 28, 2020, 12:05:18 πμ »
τι λίμα είναι αυτή;ακόνισμα Λούστρου;πρώτη φορά την ακούω,
......κι εγώ λούστρου, πρώτη φορά τ ακούω ;D το συγκεκριμένο κατάστημα την ονομάζει έτσι, προφανώς λέγεται κι έτσι....με το πιο ψιλό δόντι τελοσπαντων.
μπορείς αν θέλεις να πεις δυο λόγια για το εργαλείο αυτό και γιατί μας είναι χρήσιμο στο λιμάρισμα τάστων.
Παιδιά αυτή η λίμα προορίζεται αρχικά για χρήση μηχανουργείου και συγκεκριμένα σε δουλειές με τόρνο.
Δεν έχει διασταυρούμενα αυλάκια σε δυο κατευθύνσεις αλλά μόνο σε μια κατεύθυνση.
Κυκλοφορεί με το όνομα single-cut file στα Αγγλικά.
Ακούω ήδη το Λάμπρο να μουρμουρίζει γιατί θα προτιμούσε Ελληνική ονομασία,  ;D ας την ονομάσουμε λοιπόν λίμα μονής κοπής (ούτε ξέρω αν λέγεται έτσι)
Έχει βέβαια φίνα αυλάκια αυτή η λίμα, αλλά το γεγονός ότι δεν είναι διασταυρούμενα όπως στην "κανονική" λίμα, την κάνει να τρώει "ευγενικά" και όταν χρησιμοποιείται σε κομμάτι που γυρίζει στον τόρνο το γυαλίζει ή όπως λένε τα μαστόρια το λουστράρει.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 28, 2020, 12:20:27 πμ από Stergios_craftopia »

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.143
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Τό πρῶτο μου τρίχορδο μπουζούκι
« Απάντηση #186 στις: Μάιος 28, 2020, 07:37:47 πμ »
...το λουστραρει το ταστο...  ;D
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.474
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Τό πρῶτο μου τρίχορδο μπουζούκι
« Απάντηση #187 στις: Ιούνιος 02, 2020, 10:27:21 πμ »
Φίλοι καλημέρα ,
Προχθές καί χθές , ἀσχολήθηκα μέ τήν ἐπιπεδοποίηση τῶν τάστων μέ τήν μέθοδο πού μοῦ ἔδειξαν οἱ φίλοι Μάνος καί Γιῶργος Χ. , τούς ὁποίους εὐχαριστῶ γιά μιά ἀκόμη φορά ! Ὁμολογῶ πώς ἦταν πολύ εὐκολώτερο ἀπ' ὅτι περίμενα !!! Καί ἔκανα ὅλη τή δουλειά μέ μιά ἁπλῆ ψιλή πλακέ λίμα καί λίγο γυαλόχαρτο .
Τό action ἦρθε γύρω στά 2 χιλ. , πολύ καλό γιά μένα . Περιμένω τό χρόνο νά σταθεροποιήση τό ὄργανο , γιά τίς τελευταῖες ρυθμίσεις .



Ἐπίσης , νά καί 2 φωτογραφίες ἀπό τόν ἐβένινο χορδοκράτη πού ὑποσχέθηκα , μέ τίς γωνιακές ἀνάποδες βίδες , ὅπου συγκρατοῦνται οἱ χορδές . Στήν μεσαία βίδα τῆς δεξιᾶς στήλης , διακρίνεται μιά τρύπα στόν ἔβενο , διότι σ' αὐτήν τή θέση καί σέ μιά ἄλλη , οἱ 2 γωνιακές βίδες ἔσπασαν κατά τό βίδωμα , παρ' ὅλο πού τρύπησα μέ τρυπανάκι σχεδόν ὅσο τό παχος τῆς βίδας . Τό μερεμέτι θά στοκαριστῆ . 

 


 


Ἔτσι τό μπουζούκι ἔπαιξε . Ἦχο θ' ἀνεβάσω λίγο ἀργότερα , ἀφοῦ βρῶ ἕνα φίλο πού παίζει μπουζούκι , γιατί τά δικά μου δάχτυλα  ἔχουν χάσει τήν εὐλιγυσία τους , ἐπειδή ἔχω καιρό νά παίξω .

Τελειώνοντας , θέλω νά εὐχαριστήσω ὅλους σας πού μέ βοηθήσατε καί σ' αὐτήν τήν κατασκευή , δείχνοντας ὑπομονή στίς δυσκολίες καί ἰδιοτροπίες μου !!! Καί παρ' ὅλα τά λάθη μου στήν κατασκευή , δέν παραιτηθήκατε !!!
Σᾶς εὔχομαι καλές κατασκευές !!!

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.564
Απ: Τό πρῶτο μου τρίχορδο μπουζούκι
« Απάντηση #188 στις: Ιούνιος 02, 2020, 11:41:58 πμ »
Μπράβο Λάμπρο που το μάζεψες και τελείωσε. Όμορφο έγινε. Τώρα περιμένουμε ήχο και να το δούμε και από κοντά.


Όσον αφορά τον χορδοκράτη, ο τυπικός των μπουζουκιών έχει ένα βασικό χαρακρητιστικό και πλεονέκτημα. Κουμπώνει κάλυμα συρταρωτά και καλύπτει το δέσιμο των χορδών. Κατ'εμέ αυτό δεν είναι μόνο αισθητικό αλλά και πρακτικό. Στο δέσιμο (στη θηλειά) των χορδών) συνήθως βγαόινουν μικρές μύτες από την άκρη της χορδής και γδέρνει ή μαγκώνει στα ρούχα. Το λέω γιατί το δοκίμασα στο περελθόν και με προβλημάτισε. Αν μπορούσες να κάνεις κάποιου ερίδους κάλυμα θα ήταν σίγουρα πιο πρακτικό (και θα κάλυπτε και τις βίδες).
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.474
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Τό πρῶτο μου τρίχορδο μπουζούκι
« Απάντηση #189 στις: Ιούνιος 02, 2020, 02:27:05 μμ »
Ναί Δημήτρη , ἔχω σκοπό νά τό καλύψω καί μάλιστα , ἄν μπορέσω , νά τό κάνω τό κάλυμμα μέ ἀκουμπιστήρι γιά τόν πῆχυ τοῦ χεριοῦ .

Γρηγόρης Μαυρακης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.452
  • Αγαπημένο ξύλο: Ινδικος παλισανδρος
  • Αριθμός κατασκευών: Καμμια
Απ: Τό πρῶτο μου τρίχορδο μπουζούκι
« Απάντηση #190 στις: Ιούνιος 02, 2020, 03:15:13 μμ »
Ο τακος που έχουν βιδωθει οι βίδες είναι μασιφ ξύλινος η κάποιο κόντρα πλακέ??

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.474
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Τό πρῶτο μου τρίχορδο μπουζούκι
« Απάντηση #191 στις: Ιούνιος 02, 2020, 03:22:58 μμ »
Εἶναι κόντρα πλακέ 15 χιλ. ἄν θυμᾶμαι καλά . Λές νά μᾶς κάνη καμμιά βρωμοδουλειά ;

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.143
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Τό πρῶτο μου τρίχορδο μπουζούκι
« Απάντηση #192 στις: Ιούνιος 02, 2020, 05:45:19 μμ »
τι ειναι αυτες οι γωνιακες αναποδες βιδες;
πως - που τις βρισκουμε;
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Γρηγόρης Μαυρακης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.452
  • Αγαπημένο ξύλο: Ινδικος παλισανδρος
  • Αριθμός κατασκευών: Καμμια
Απ: Τό πρῶτο μου τρίχορδο μπουζούκι
« Απάντηση #193 στις: Ιούνιος 02, 2020, 07:14:01 μμ »
Αν είναι κόντρα πλακέ μπορείς να κοιμάσαι ήσυχος..

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.474
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Τό πρῶτο μου τρίχορδο μπουζούκι
« Απάντηση #194 στις: Ιούνιος 02, 2020, 07:59:07 μμ »
τι ειναι αυτες οι γωνιακες αναποδες βιδες;
πως - που τις βρισκουμε;

Φίλε Στέλιο αὐτές οἱ βίδες εἶναι......

 


......αὐτές !!!

Εἶναι κοινές γωνιακές βίδες ἀλλά μικροῦ μεγέθους ( μῆκος μεγάλης κεραίας , αὐτῆς μέ τό σπείρωμα 26 χιλ. , μικρῆς κεραίας 12 χιλ. καί διάμετρος διατομῆς 1,5 χιλ. ) . Τίς βρίσκουμε σέ καταστήματα σιδηρικῶν -  χρωματοπωλεῖα . Τίς χαρακτηρίζω " ἀνάποδες " , διότι , βιδώνοντάς τις , τίς ἄφησα ὥστε ἡ μικρή κεραία νά " βλέπη " πρός τά κάτω , γιά νά σκαλώνη ἡ θηλειά τῆς χορδῆς .
Φυσικά , ἔκοψα τά 2/3 , θά ἔπρεπε καί περισσότερο , τοῦ μήκους τῆς μικρῆς κεραίας , διότι καί δέν χρειάζεται , καί θά ἐμπόδιζε ἡ μία τήν ἄλλη .