Αποστολέας Θέμα: Το Μπουζούκι του κιθαρίστα νούμερο 6  (Αναγνώστηκε 25348 φορές)

Νάσος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.937
  • Αγαπημένο ξύλο: Παλίσανδρος / Bumbiga
  • Αριθμός κατασκευών: 9
Απ: Το Μπουζούκι του κιθαρίστα νούμερο 6
« Απάντηση #15 στις: Νοέμβριος 21, 2019, 07:05:08 πμ »
Μπράβο Στέργιε
Και επειδή είσαι κιθαρίστας και εγώ έχω την υποχρέωση τώρα πλέον να φτιάξω ένα μπουζούκι με τα κερδισμένα ξύλα από τις εκθέσεις, λέω  να χρησιμοποιήσω τις περιγραφές σου γι αυτό
Πόσα εκατοστά η βέργα από ανθρακονήματα
Πάντως επειδή τα ξύλα που θα βάλεις στο μανίκι ειναι βαριά μήπως γέρνει προς τα εκεί?

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.115
Απ: Το Μπουζούκι του κιθαρίστα νούμερο 6
« Απάντηση #16 στις: Νοέμβριος 21, 2019, 07:47:03 πμ »
Όλα πολύ ωραία Στέργιε. Η κοπή του τάκου πολύ ενδιαφέρουσα. Συμφωνώ ότι είναι το βασικότερο στοιχείο μιας κατασκευής. Οπότε αξίζει να αφιερώσει κανείς χρόνο.

Την πιο ωραία "μαστορίστικη" κοπή τάκου την έχω δει στο παρακάτω βίντεο από τον Θεόφιλο Μπρά. Το βίντεο είναι παλαιό και αρκετά σκοτεινό. Αλλά ο μάστορας φαίνεται καθαρά πως κόβει με αριστοτεχνικό τρόπο ένα τάκο σε πολύ λίγο χρόνο (γύρω στο 3ο λεπτό του βίντεο). Αλλά που να τον φτάσουμε εμείς! ..... Θέλει άπειρες ώρες πτήσης και δεξιότητες που μακάρι κάποτε να αποκτήσω.

https://www.youtube.com/watch?v=7OFwwQdgklU

ΥΓ
ΠΡΟΣΟΧΗ!!!! Αν κάποιος επιχειρήσει αυτές τις λοξές κοπές που κάνει ο Μπράς, θέλει άπειρη προσοχή. Γλυστράει το άτιμο. Την έχω πατήσει και γλύτωσα το δάχτυλό μου ελάχιστα πριν το κόψω με την κορδέλα.

πρεπει να το εχω δει εδω και μια δεκαετια το βιντεο αυτο.Μιλαμε πρεπει να ειναι αρχαιο αφου ο Τσιαμουλης που παιζει το λαουτο ειναι σχεδον παιδακι.
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

georgalasg

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.738
    • παρουσίαση κατασκευών
  • Αγαπημένο ξύλο: απελέκητο...
  • Περιοχή: Άλιμος - Κυπαρίσσι Λακωνίας
Απ: Το Μπουζούκι του κιθαρίστα νούμερο 6
« Απάντηση #17 στις: Νοέμβριος 21, 2019, 09:36:41 πμ »
Το θεμα αυτο προσφερεται για μελετη οπως καταλαβες Στεργιο....
Επομενως θα προκύπτουν ερωτησεις απο ολους μας.  ;D  ;)

Αυτο που μου ηρθε τωρα είναι το εξης:
Το ανθρακονημα πως το δουλευεις; Πχ αν θελησεις να πειραξεις το μανικο. Το γυαλοχαρτίζεις; Το περνας με ροκανι, πλανη;
Πως το εκανες ορθογωνιο παραλληλογραμμο; Πως εκανες την κοπη για το καράολο; Το δουλευεις σαν να είναι ενα σκληρο ξυλο;
Εγω και ο Ζοζέφ.
https://georgalasg.wordpress.com/

Stergios_lutherie

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.159
  • Αγαπημένο ξύλο: Αυτο που εχω διαθεσιμο
  • Αριθμός κατασκευών: 14
Απ: Το Μπουζούκι του κιθαρίστα νούμερο 6
« Απάντηση #18 στις: Νοέμβριος 21, 2019, 10:22:21 πμ »
Μπράβο Στέργιε
Και επειδή είσαι κιθαρίστας και εγώ έχω την υποχρέωση τώρα πλέον να φτιάξω ένα μπουζούκι με τα κερδισμένα ξύλα από τις εκθέσεις, λέω  να χρησιμοποιήσω τις περιγραφές σου γι αυτό
Πόσα εκατοστά η βέργα από ανθρακονήματα
Πάντως επειδή τα ξύλα που θα βάλεις στο μανίκι ειναι βαριά μήπως γέρνει προς τα εκεί?
Νάσο Ευχαριστώ!
Άντε να δούμε και το μπουζούκι του ηλεκτρικού κιθαρίστα...
Η βέργα είναι 50 εκατοστα και ενσωματώνεται σε μάνικο (που εμένα τουλάχιστον με βολεύει να είναι) 53-55 εκατοστα. Το ελλείπον τμήμα της είναι προς τη μεριά που θα γίνει η φαλτσοκοπή για να ενωθεί με το καράολο οπότε στην πράξη δε με ενοχλεί το κοντύτερο μήκος.
Το βάρος του βέγκε που έχω δε με προβληματίζει και πολύ γιατι είναι συγκρίσιμο με το σφεντάμι που ήδη χρησιμοποιώ.
Το ανθρακονημα πως το δουλευεις; Πχ αν θελησεις να πειραξεις το μανικο. Το γυαλοχαρτίζεις; Το περνας με ροκανι, πλανη;
Πως το εκανες ορθογωνιο παραλληλογραμμο; Πως εκανες την κοπη για το καράολο; Το δουλευεις σαν να είναι ενα σκληρο ξυλο;
Το ανθρακόνημα δουλεύεται ΔΥΣΚΟΛΑ και στομώνει τα εργαλεία  >:( Θέλει μάλιστα πολύ προσοχή στη σκόνη του. Δουλεύεται πάντα με μάσκα! Βγάζει και κακές αγκίδες!
Τη φαλτσοκοπή την κάνω στο δισκοπρίονο πάγκου με δίσκο για αλουμίνια (και πάλι έχω έγνοια). Ροκάνι-πλάνη δεν παίζουν θα στομώσουν κατευθείαν!
Μας μένει το γυαλόχαρτο. Εγώ το κανονίζω με τη γυαλοχαρτιέρα (drum sander) που έχω.
Για το κόψιμο παίζει και το σιδηροπρίονο.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 21, 2019, 10:43:43 πμ από Stergios_craftopia »

Νικηφορος

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 400
  • Αγαπημένο ξύλο: Παλιό σαν το κρασί
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Το Μπουζούκι του κιθαρίστα νούμερο 6
« Απάντηση #19 στις: Νοέμβριος 21, 2019, 10:34:35 πμ »
  Ωραια πραματα!!!
  Κι εγω το λατρευω το βεγκε , πολυ σταθερο ξυλο και συνηθως τοσο ισοβενο που σε εμπνει για μανικο. Εχω απο καιρο ενα παλιο δοκαρι και το χρησιμοποιω για κοντρες, αλλα και ταστιερες. Εχει βεβαια και αρνητικα, οπως λες οι αγκιδες του ειναι θανατος και εχει κατι πορους μεγαλους και μακρουλους, που αντε να τους κλεισεις. Ασε την γκρινια των ξυλουργων οταν τους το παω για κοψιμο (με το δικιο τους).
  Οσο για το βαρος...το ανθρακονημα που ειναι ελαφρυ, φανταζομαι θα ρεφαρει το βαρος των ξυλων.
  Καλα τελειωματα (για την επιτυχια δεν ευχομαι...ειναι δεδομενη).
And did they get you to trade,
hot ashes for trees, hot air for a cool breeze
cold comfort for change
did you exchange
a walk on part in a war, for a lead role in a cage

oscar

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 378
  • Περιοχή: Πειραιάς
Απ: Το Μπουζούκι του κιθαρίστα νούμερο 6
« Απάντηση #20 στις: Νοέμβριος 21, 2019, 10:40:07 πμ »
Μπράβο Στέργιε!
Πολύ ωραία και καθαρή δουλειά.
Θέλω μόνο να επισημάνω πως πρέπει να είμαστε ιδιαίτερα προσεκτικοί με την κατεργασία των ανθρακονημάτων, καθώς απαγορεύεται δια ροπάλου η εισπνοή της σκόνης που παράγεται.

edit: τώρα είδα πως το έχεις ήδη αναφέρει

kostaslaouto

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 39
Απ: Το Μπουζούκι του κιθαρίστα νούμερο 6
« Απάντηση #21 στις: Νοέμβριος 22, 2019, 11:31:21 μμ »
Ο τακος απο τι ξυλο ειναι ???? ποσο βαρος εχει??
ευχαριστω

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.121
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Το Μπουζούκι του κιθαρίστα νούμερο 6
« Απάντηση #22 στις: Νοέμβριος 23, 2019, 07:24:27 πμ »
να ρωτησω, τα νερα στον τακο πως "πρεπει" να ειναι;;
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Γιώργος Χ.

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Ανεκπαίδευτος
  • Αγαπημένο ξύλο: μουριά, σφεντάμι
  • Αριθμός κατασκευών: θα δείξει...
Απ: Το Μπουζούκι του κιθαρίστα νούμερο 6
« Απάντηση #23 στις: Νοέμβριος 23, 2019, 09:07:48 πμ »
Όλες τις φορές χρησιμοποίησα βεγκε στο μανικο  και όλες τις φορές δεν κατάφερα να κλείσω (γεμίσω) σωστά τους πόρους στο συγκεκριμένο ξύλο.........δεν μπόρεσα να πετύχω εντελώς λεία επιφάνεια στην βαφή καααπου θα έδειχνε ανάγλυφο, έφταιγε το υλικο που χρησιμοποίησα για να στοκαρω? δεν ξέρω!

Στέργιο εσύ εννοείται ότι θα  πετύχεις τέλεια επιφάνεια και αναμένω να δω τον τρόπο! :)

Stergios_lutherie

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.159
  • Αγαπημένο ξύλο: Αυτο που εχω διαθεσιμο
  • Αριθμός κατασκευών: 14
Απ: Το Μπουζούκι του κιθαρίστα νούμερο 6
« Απάντηση #24 στις: Νοέμβριος 23, 2019, 11:03:02 πμ »
Ο τακος απο τι ξυλο ειναι ???? ποσο βαρος εχει??

Κώστα, ο τάκος είναι από Cedrela odorata. Ο Maderas Barber το εμπορεύεται με το όνομα Honduras Cedar και είναι γνωστό και σαν Spanish cedar. Το βάρος του μόλις το μέτρησα στα 0,42gr/cm3.

να ρωτησω, τα νερα στον τακο πως "πρεπει" να ειναι;

Στέλιο, τα νερά του τάκου προβλέπονται κάθετα στον άξονα του μάνικου. Το έμαθα από το Λάμπρο και το Μάνο εδώ: http://www.luthier.gr/index.php?topic=3576.msg62533#msg62533

Στέργιο εσύ εννοείται ότι θα  πετύχεις τέλεια επιφάνεια και αναμένω να δω τον τρόπο! :)

Γιώργο αναμένω και ‘γω να δω τον τρόπο…! {music024}

Nikos

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.466
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδιά Πρώτα καιιιιιι οοοοοοολαα τα άλλα καρποφόρα και ρετσινόδεντρα.
  • Αριθμός κατασκευών: 1-0=1+2=3 και ο κούκος.
  • Περιοχή: Αθήνα.
Απ: Το Μπουζούκι του κιθαρίστα νούμερο 6
« Απάντηση #25 στις: Νοέμβριος 24, 2019, 10:11:00 μμ »
Αναμένουμε για το υπόλοιπο.
Είμαι Βασιλιάς στα βράχια,
Στις δροσές και στα φεγγάρια.

kostaslaouto

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 39
Απ: Το Μπουζούκι του κιθαρίστα νούμερο 6
« Απάντηση #26 στις: Νοέμβριος 24, 2019, 10:31:08 μμ »
Ευχαριστώ  για την απάντηση σου
 Νομίζω ότι είναι λίγο βαρύ αλλά σίγουρα ότι καλύτερο ,μπορεί να θεωρηθεί συνέχεια του μανικου
Σου εύχομαι καλή επιτυχία

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.121
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Το Μπουζούκι του κιθαρίστα νούμερο 6
« Απάντηση #27 στις: Νοέμβριος 25, 2019, 08:01:51 πμ »
κατι δεν μου κολλαει καλα με αυτα τα νερα.../μπορει να ειναι και η ιδεα μου...
καλη συνεχεια, που θεωρειται δεδομενη!
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

john 2004

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.748
Απ: Το Μπουζούκι του κιθαρίστα νούμερο 6
« Απάντηση #28 στις: Νοέμβριος 25, 2019, 10:16:12 πμ »
Δεν σου κολλάει γιατί απλά είναι λάθος.   Τα θέλουμε κάθετα προς το μανίκι, αλλά και κάθετα προς την επιφάνεια του καπακιού.  Όπως θα πρέπει να είναι τα νερά στα καμαρια.

Stergios_lutherie

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.159
  • Αγαπημένο ξύλο: Αυτο που εχω διαθεσιμο
  • Αριθμός κατασκευών: 14
Απ: Το Μπουζούκι του κιθαρίστα νούμερο 6
« Απάντηση #29 στις: Νοέμβριος 25, 2019, 12:40:40 μμ »
κατι δεν μου κολλαει καλα με αυτα τα νερα...


Δεν σου κολλάει γιατί απλά είναι λάθος.   Τα θέλουμε κάθετα προς το μανίκι, αλλά και κάθετα προς την επιφάνεια του καπακιού.  Όπως θα πρέπει να είναι τα νερά στα καμαρια.


Στέλιο και Γιάννη, επί της αρχής έχετε δίκιο.

Αλλά ας βάλουμε τα δεδομένα στη σειρά κι ας προσπαθήσουμε να αποσαφηνίσουμε το ρίσκο:

Οι τάκοι πωλούνται "όπως είναι" από τον προμηθευτή. Κάποιοι από αυτούς δεν είναι ακτινικά κομμένοι όπως ο εν λόγω.
Αλλά, τουλάχιστον η δική μου μέχρι τώρα εμπειρία είναι ότι η Cedrela odorata συμπεριφέρεται "ισότροπα" (όσο ισότροπο τέλος πάντων μπορεί να είναι ένα ξύλο) ώστε το όποιο φαινόμενο παραμόρφωσης μαντεύω ότι δεν θα είναι ιδιαίτερα προβεβλημένο προς τη μια ή προς την άλλη κατεύθυνση.

Μια άλλη πιθανή παρενέργεια θα μπορούσε να είναι η ανισόρροπη παραμόρφωσή του αν εκτεθεί σε περιβάλλον αυξημένης υγρασίας. Αλλά ο τάκος (θα) είναι φινιρισμένος, προστατευμένος δηλαδή από την υγρασία από όλες τις πλευρές του, οπότε δεν ανησυχώ.

Εν τέλει λοιπόν, δεν μπορώ να φανταστώ κάποιο πραγματικό κίνδυνο από το γεγονός ότι τα νερά του δεν είναι κάθετα προς το καπάκι και περιορίζω την αυστηρότητά μου στην ακρίβεια του σχήματος του τάκου.

Αλλά επειδή δεν έχει ακόμα αρχίσει η οικοδόμηση του σκάφους, αν εξακολουθείτε να διαβλέπετε κάποιο πραγματικό κίνδυνο στον τάκο, εξηγήστε μου και αν είναι εμφανές ότι κάπου κάνω λάθος στα παραπάνω δε θα διστάσω να τον αλλάξω με κάποιον καλύτερο.
………………………………………………………………

Με την ευκαιρία, μιλώντας για ακτινική κοπή, χθες ετοίμασα ένα κομμάτι παντούκ από το οποίο θα κατασκευαστούν οι επόμενες κόντρες για τη βέργα του μάνικου. Το να είσαι μέρος του μάνικου πιστεύω ότι είναι μια σοβαρή αποστολή αντοχής όπου η αριστεία είναι απαραίτητη!

Όπως φαίνεται στη φωτογραφία, όχι μόνο η κοπή είναι ακτινική (quartersawn) αλλά απομακρύνθηκαν και δυο σφηνοειδή κομμάτια από τις πλευρές ώστε να απομείνουν τελικά όσο γίνεται παράλληλα νερά στο κομμάτι και να μη διακόπτονται όταν κοπούν σε λωρίδες. Έτσι περιορίζεται δηλαδή το φαινόμενο run-out http://www.lutherie.net/frankford.runout.html.

Η ίδια λοιπόν αρχή της αναζήτησης της απόλυτης ακτινικής κοπής εκτιμώ ότι μπορεί να εφαρμόζεται με διάφορους βαθμούς αυστηρότητας, ανάλογα με τα δεδομένα και τις ανάγκες.