Αποστολέας Θέμα: Πρώτο τετράχορδο τριανταφυλλιά  (Αναγνώστηκε 7505 φορές)

George45

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 806
  • Αγαπημένο ξύλο: ολα!!
  • Αριθμός κατασκευών: MIA
Απ: Πρώτο τετράχορδο τριανταφυλλιά
« Απάντηση #45 στις: Ιούνιος 20, 2019, 06:02:12 μμ »
Για πες απο που ψωνισες το σαπελι βαλε φωτο!!!!!

Γιάννης Καραβασίλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 999
  • Αγαπημένο ξύλο: Μουριά
  • Αριθμός κατασκευών: 6
Απ: Πρώτο τετράχορδο τριανταφυλλιά
« Απάντηση #46 στις: Ιούνιος 20, 2019, 06:26:15 μμ »
Χαχαχαχα...ναι ρε φίλε θα βγάλω φωτο....Υπομονή ..πέφτει και παντόφλα ...!!!!! Την έχω σκίσει κι εγώ τη γάτα... ;)

George45

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 806
  • Αγαπημένο ξύλο: ολα!!
  • Αριθμός κατασκευών: MIA
Απ: Πρώτο τετράχορδο τριανταφυλλιά
« Απάντηση #47 στις: Ιούνιος 20, 2019, 06:42:26 μμ »
Μην μιλας για παντοφλες στους πρωταθλητες!!!!!!!!!!!

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.121
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Πρώτο τετράχορδο τριανταφυλλιά
« Απάντηση #48 στις: Ιούνιος 21, 2019, 07:49:31 πμ »
σωπατε ρε εδω εχουμε συλλογη μιτσουκο απο το 97, διαφορα χρωματα κ μεγεθη........ ;D
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Γιάννης Καραβασίλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 999
  • Αγαπημένο ξύλο: Μουριά
  • Αριθμός κατασκευών: 6
Απ: Πρώτο τετράχορδο τριανταφυλλιά
« Απάντηση #49 στις: Σεπτέμβριος 20, 2019, 10:54:29 μμ »
Επανέρχομαι μετά από πολύ καιρό με την συνέχεια της κατασκευής. Μια το καλοκαίρι μια τα λάθη και οι αλλαγές που φαίνονται παρακάτω , καθυστέρησαν το έργο.... ;) .
Το μπουζούκι αυτή τη στιγμή ''φοράει'' το τρίτο !!!! κατά σειρά μανίκι που έφτιαξα..!!! Το πρώτο όπως είχα γράψει ήταν από σαπέλι. Το δεύτερο από κέδρο και το τρίτο που τελικά αποφάσισα να βάλω πάλι από κέδρο. Σαν πρωτάρης με τη βέργα ...έκανα λάθος στο λούκι της , το άνοιξα μεγαλύτερο και δεν ήθελα να βάλω διάφορες προσθήκες καθώς είναι η πρώτη κατασκευή τετράχορδου και με βέργα μάλιστα και φοβήθηκα το πως θα συμπεριφερθεί το μανίκι στο τέλος. Το δεύτερο ήταν από κέδρο. Είχα βάλει μέσα και κόντρες από παντούκ και σφενδάμι. Έκανα και το λούκι για τη βέργα (μια χαρά αυτή τη φορά ) ....και μετά αφού ήταν όλα καλά και όμορφα μπήκε μέσα στο μυαλό μου η σκέψη ότι αφού βάζεις βέργα δεν πρέπει να βάλεις κόντρες μέσα στο μανίκι καθώς δεν θα έχει την ''ευελιξία'' που ίσως χρειάζεται ένα μανίκι με βέργα μέσα.... Σωστό λάθος...δεν ξέρω...σίγουρα θα μου πουν την γνώμη τους οι πιο έμπειροι . Σημασία έχει οτι αποφάσισα τελικά να μην βάλω κόντρες μέσα ( εύχομαι να μην το μετανιώσω  ::) ). Έτσι προέκυψε το μανίκι Νο 3 που είναι σκέτο, από κέδρο χωρίς κόντρες με την βέργα τοποθετημένη και το μανίκι πλέον κολλημένο στο σκάφος. Σειρά έχει το καπάκι....

Γρηγόρης Μαυρακης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.452
  • Αγαπημένο ξύλο: Ινδικος παλισανδρος
  • Αριθμός κατασκευών: Καμμια
Απ: Πρώτο τετράχορδο τριανταφυλλιά
« Απάντηση #50 στις: Σεπτέμβριος 21, 2019, 11:03:18 πμ »
Καλημέρα Γιάννη!λάθος δεν νομίζω να είναι.. οι ηλεκτρικές κιθάρες ένα μανίκι χωρίς κόντρες έχουν με βέργα.. πάλι όμως υπάρχουν μανίκια με κόντρες και έχουν βέργα.. μη θεωρείς ότι οι ξύλινες κόντρες είναι κάτι αθάνατο.. ξύλο είναι και αυτό και λυγίζει και έχει και τάσεις.. οι βέργες ανθρακονηματος είναι αθάνατες αλλά με αυτές δεν ξέρω και πολλά τι στο καλό γίνεται..

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.115
Απ: Πρώτο τετράχορδο τριανταφυλλιά
« Απάντηση #51 στις: Σεπτέμβριος 21, 2019, 07:12:41 μμ »
κατσε τωρα να σου βαλω ιδεες κι εγω............................κεδρο στο μανικι? τοσο μαλακο ξυλο? εκτος κι αν ειναι αλλο ειδος κεδρου το οποιο και δεν γνωριζω
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

Γιάννης Καραβασίλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 999
  • Αγαπημένο ξύλο: Μουριά
  • Αριθμός κατασκευών: 6
Απ: Πρώτο τετράχορδο τριανταφυλλιά
« Απάντηση #52 στις: Σεπτέμβριος 22, 2019, 04:24:04 πμ »
κατσε τωρα να σου βαλω ιδεες κι εγω............................κεδρο στο μανικι? τοσο μαλακο ξυλο? εκτος κι αν ειναι αλλο ειδος κεδρου το οποιο και δεν γνωριζω

Κώστα κι εγώ αναρωτιέμαι για πολλά πράγματα...Ναι είναι μαλακό το ξύλο αυτό σχετικά αλλά δεν είναι ο κέδρος αυτός ο γνώριμος που βλέπουμε στα καπάκια. Είναι άλλο είδος κέδρου που είναι πιο σκληρός αλλά δεν είναι και Βέγκε. Είναι ο λεγόμενος Ισπανικός κέδρος που πιο πολύ μοιάζει με κάτι σαν μαόνι και λιγότερο με κέδρο. Είναι πολύ ελαφρύ σαν ξύλο αλλά η σκληρότητά του είναι μεσαίας κλίμακας. Χρησιμοποιείται πολύ στις κιθάρες απ όσο έχω δει . Τον επέλεξα τελικά για το πολύ χαμηλό βάρος που έχει σαν ξύλο από τη στιγμή που μπαίνει μέσα βέργα. Έχω δει πολλά μπουζούκια που έχουν μέσα βέργα και για μανίκι έχουν σκέτο φλαμούρι. Ειλικρινά δεν ξέρω πως θα συμπεριφερθεί σαν μανίκι αλλά είπα να το κάνω το βήμα...και θα δείξει. Κι εγώ φοβάμαι γιατί η εμπειρία μου είναι ακόμη ελάχιστη. Απ την άλλη έχω δει πολλές φορές ακόμη κι εδώ μέσα αρκετά παιδιά να ξεκινάνε να φτιάξουν κάτι για πρώτη φορά και από φόβο και μόνο μην σκευρώσει το μανίκι...μην βουλιάξει το καπάκι...κλπ , κάνουν κατασκευές πολύ στιβαρές με αποτέλεσμα να χάνουν πιστεύω σε ήχο αλλά και σε άλλα πράγματα. Εγώ έχω διαφορετική άποψη σ αυτά...πιστεύω ότι πρέπει να φτιάχνεις συνέχεια για να μπορέσεις να μάθεις να χειρίζεσαι τα ξύλα και τις συμπεριφορές τους. Άσε που εδώ μέσα είσαστε όλοι τρίχορδοι κι έχετε δαιμονοποιήσει τα τετράχορδα και τις βέργες.... ;) . Οπότε δεν είχα και αρκετή πληροφορία για μανίκια και βέργες σε τετράχορδο. Εδώ θα είμαστε πάντως να τα λέμε και θα σου πως τι βγήκε τελικά. Εύχομαι να μην  επιβεβαιωθεί ο προβληματισμός σου.  {celebrate012}

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.121
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Πρώτο τετράχορδο τριανταφυλλιά
« Απάντηση #53 στις: Σεπτέμβριος 22, 2019, 06:53:26 πμ »
cedrela odorata
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.115
Απ: Πρώτο τετράχορδο τριανταφυλλιά
« Απάντηση #54 στις: Σεπτέμβριος 22, 2019, 11:18:15 πμ »
κατσε τωρα να σου βαλω ιδεες κι εγω............................κεδρο στο μανικι? τοσο μαλακο ξυλο? εκτος κι αν ειναι αλλο ειδος κεδρου το οποιο και δεν γνωριζω

Κώστα κι εγώ αναρωτιέμαι για πολλά πράγματα...Ναι είναι μαλακό το ξύλο αυτό σχετικά αλλά δεν είναι ο κέδρος αυτός ο γνώριμος που βλέπουμε στα καπάκια. Είναι άλλο είδος κέδρου που είναι πιο σκληρός αλλά δεν είναι και Βέγκε. Είναι ο λεγόμενος Ισπανικός κέδρος που πιο πολύ μοιάζει με κάτι σαν μαόνι και λιγότερο με κέδρο. Είναι πολύ ελαφρύ σαν ξύλο αλλά η σκληρότητά του είναι μεσαίας κλίμακας. Χρησιμοποιείται πολύ στις κιθάρες απ όσο έχω δει . Τον επέλεξα τελικά για το πολύ χαμηλό βάρος που έχει σαν ξύλο από τη στιγμή που μπαίνει μέσα βέργα. Έχω δει πολλά μπουζούκια που έχουν μέσα βέργα και για μανίκι έχουν σκέτο φλαμούρι. Ειλικρινά δεν ξέρω πως θα συμπεριφερθεί σαν μανίκι αλλά είπα να το κάνω το βήμα...και θα δείξει. Κι εγώ φοβάμαι γιατί η εμπειρία μου είναι ακόμη ελάχιστη. Απ την άλλη έχω δει πολλές φορές ακόμη κι εδώ μέσα αρκετά παιδιά να ξεκινάνε να φτιάξουν κάτι για πρώτη φορά και από φόβο και μόνο μην σκευρώσει το μανίκι...μην βουλιάξει το καπάκι...κλπ , κάνουν κατασκευές πολύ στιβαρές με αποτέλεσμα να χάνουν πιστεύω σε ήχο αλλά και σε άλλα πράγματα. Εγώ έχω διαφορετική άποψη σ αυτά...πιστεύω ότι πρέπει να φτιάχνεις συνέχεια για να μπορέσεις να μάθεις να χειρίζεσαι τα ξύλα και τις συμπεριφορές τους. Άσε που εδώ μέσα είσαστε όλοι τρίχορδοι κι έχετε δαιμονοποιήσει τα τετράχορδα και τις βέργες.... ;) . Οπότε δεν είχα και αρκετή πληροφορία για μανίκια και βέργες σε τετράχορδο. Εδώ θα είμαστε πάντως να τα λέμε και θα σου πως τι βγήκε τελικά. Εύχομαι να μην  επιβεβαιωθεί ο προβληματισμός σου.  {celebrate012}

αυτο με τον σκληρο κεδρο δεν το ηξερα.Αν το βαζουν σε κιθαρες ομως δεν θα εχεις θεμα.Ολα καλα ευχομαι
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

songless_bird

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 990
  • Αγαπημένο ξύλο: Ειναι τρέλα η Cedrela
  • Αριθμός κατασκευών: Μια καλή και μια κουτσή κιθάρα
Απ: Πρώτο τετράχορδο τριανταφυλλιά
« Απάντηση #55 στις: Σεπτέμβριος 22, 2019, 11:40:35 πμ »
κατσε τωρα να σου βαλω ιδεες κι εγω............................κεδρο στο μανικι? τοσο μαλακο ξυλο? εκτος κι αν ειναι αλλο ειδος κεδρου το οποιο και δεν γνωριζω

Κώστα κι εγώ αναρωτιέμαι για πολλά πράγματα...Ναι είναι μαλακό το ξύλο αυτό σχετικά αλλά δεν είναι ο κέδρος αυτός ο γνώριμος που βλέπουμε στα καπάκια. Είναι άλλο είδος κέδρου που είναι πιο σκληρός αλλά δεν είναι και Βέγκε. Είναι ο λεγόμενος Ισπανικός κέδρος που πιο πολύ μοιάζει με κάτι σαν μαόνι και λιγότερο με κέδρο. Είναι πολύ ελαφρύ σαν ξύλο αλλά η σκληρότητά του είναι μεσαίας κλίμακας. Χρησιμοποιείται πολύ στις κιθάρες απ όσο έχω δει . Τον επέλεξα τελικά για το πολύ χαμηλό βάρος που έχει σαν ξύλο από τη στιγμή που μπαίνει μέσα βέργα. Έχω δει πολλά μπουζούκια που έχουν μέσα βέργα και για μανίκι έχουν σκέτο φλαμούρι. Ειλικρινά δεν ξέρω πως θα συμπεριφερθεί σαν μανίκι αλλά είπα να το κάνω το βήμα...και θα δείξει. Κι εγώ φοβάμαι γιατί η εμπειρία μου είναι ακόμη ελάχιστη. Απ την άλλη έχω δει πολλές φορές ακόμη κι εδώ μέσα αρκετά παιδιά να ξεκινάνε να φτιάξουν κάτι για πρώτη φορά και από φόβο και μόνο μην σκευρώσει το μανίκι...μην βουλιάξει το καπάκι...κλπ , κάνουν κατασκευές πολύ στιβαρές με αποτέλεσμα να χάνουν πιστεύω σε ήχο αλλά και σε άλλα πράγματα. Εγώ έχω διαφορετική άποψη σ αυτά...πιστεύω ότι πρέπει να φτιάχνεις συνέχεια για να μπορέσεις να μάθεις να χειρίζεσαι τα ξύλα και τις συμπεριφορές τους. Άσε που εδώ μέσα είσαστε όλοι τρίχορδοι κι έχετε δαιμονοποιήσει τα τετράχορδα και τις βέργες.... ;) . Οπότε δεν είχα και αρκετή πληροφορία για μανίκια και βέργες σε τετράχορδο. Εδώ θα είμαστε πάντως να τα λέμε και θα σου πως τι βγήκε τελικά. Εύχομαι να μην  επιβεβαιωθεί ο προβληματισμός σου.  {celebrate012}

αυτο με τον σκληρο κεδρο δεν το ηξερα.Αν το βαζουν σε κιθαρες ομως δεν θα εχεις θεμα.Ολα καλα ευχομαι
Η Cedrela odorata είναι Κέδρος στην φήμη λόγω αρώματος . Δεν έχει συγγένεια με τον πραγματικό κέδρο . Είναι μαόνι . Ούτε ο καναδικός Κέδρος που βάζουμε στα καπάκια είναι Κέδρος . Και αυτός από φήμη λόγω αρώματος ... Είναι κωνοφόρο που συγγενεύει με το Κυπαρίσσι και ανοίκει στην μεγάλη οικογένεια που περιλαμβάνει και τον πραγματικό κέδρο .
Ο πραγματικός Κέδρος είναι ο Λιβάνου . Γνωστός ως κατρανι ή φινικι.

Γιάννης Καραβασίλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 999
  • Αγαπημένο ξύλο: Μουριά
  • Αριθμός κατασκευών: 6
Απ: Πρώτο τετράχορδο τριανταφυλλιά
« Απάντηση #56 στις: Σεπτέμβριος 22, 2019, 04:41:22 μμ »
Ναι κάπως έτσι πρέπει να είναι τα πράγματα παιδιά...( σ εσάς τους κιθαρίστες το λέω...)  ;) Τον κέδρο αυτό τον έχω δοκιμάσει και σε τάκο για μπουζούκι αντί για φλαμούρι σε άλλο σκάφος. Μου φαίνεται πιο ελαφρύ σαν ξύλο. Δεν το έχω δει ακόμη πως συμπεριφέρεται στην ένωση με το μανίκι στο σκάφος. Όταν γίνει θα μπορώ να σας πω περισσότερα. Σαν ξύλο σίγουρα είναι πιο ακριβό λόγω εισαγωγής αφού δεν το έχουμε στην Ελλάδα, από το φλαμούρι κι ίσως αυτός να είναι κι ένας από τους λόγους που δεν το χρησιμοποιούν αρκετά οι κατασκευαστές μπουζουκιών. Είναι πάντως πανάλαφρο και όμορφο ξύλο. Το ορατό μειονέκτημα που βλέπω εγώ σε σχέση με το φλαμούρι είναι οι εμφανώς πιο ανοιχτοί πόροι του ξύλου και χρειάζεται προεργασία και ''γέμισμα'' καλό για την αποφυγή απορρόφησης υγρασίας στο μέλλον.

songless_bird

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 990
  • Αγαπημένο ξύλο: Ειναι τρέλα η Cedrela
  • Αριθμός κατασκευών: Μια καλή και μια κουτσή κιθάρα
Απ: Πρώτο τετράχορδο τριανταφυλλιά
« Απάντηση #57 στις: Σεπτέμβριος 22, 2019, 04:47:40 μμ »
Ναι κάπως έτσι πρέπει να είναι τα πράγματα παιδιά...( σ εσάς τους κιθαρίστες το λέω...)  ;) Τον κέδρο αυτό τον έχω δοκιμάσει και σε τάκο για μπουζούκι αντί για φλαμούρι σε άλλο σκάφος. Μου φαίνεται πιο ελαφρύ σαν ξύλο. Δεν το έχω δει ακόμη πως συμπεριφέρεται στην ένωση με το μανίκι στο σκάφος. Όταν γίνει θα μπορώ να σας πω περισσότερα. Σαν ξύλο σίγουρα είναι πιο ακριβό λόγω εισαγωγής αφού δεν το έχουμε στην Ελλάδα, από το φλαμούρι κι ίσως αυτός να είναι κι ένας από τους λόγους που δεν το χρησιμοποιούν αρκετά οι κατασκευαστές μπουζουκιών. Είναι πάντως πανάλαφρο και όμορφο ξύλο. Το ορατό μειονέκτημα που βλέπω εγώ σε σχέση με το φλαμούρι είναι οι εμφανώς πιο ανοιχτοί πόροι του ξύλου και χρειάζεται προεργασία και ''γέμισμα'' καλό για την αποφυγή απορρόφησης υγρασίας στο μέλλον.
Καποιοι κατασκευαστες περνανε γομαλακα με πινελο τους τακους στις κιθαρες και φυσικα στα μανικια κλεινουν τους πορους.

Γιάννης Καραβασίλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 999
  • Αγαπημένο ξύλο: Μουριά
  • Αριθμός κατασκευών: 6
Απ: Πρώτο τετράχορδο τριανταφυλλιά
« Απάντηση #58 στις: Σεπτέμβριος 22, 2019, 04:58:45 μμ »
Ναι φίλε songless_bird .Όταν έψαχνα στο διαδίκτυο να βρω πληροφορίες για το μανίκι και τη βέργα είδα κι αυτό που λες ....Κέδρινα μανίκια σε κιθάρες και την σχετική προεργασία πριν τα τελικά λούστρα. Εύχομαι να συμπεριφερθεί και σε οκτάχορδο μπουζούκι ο κέδρος όπως και στις κιθάρες , γιατί εδώ η τάση των χορδών είναι πολύ μεγαλύτερη .

Γιάννης Καραβασίλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 999
  • Αγαπημένο ξύλο: Μουριά
  • Αριθμός κατασκευών: 6
Απ: Πρώτο τετράχορδο τριανταφυλλιά
« Απάντηση #59 στις: Σεπτέμβριος 22, 2019, 10:02:06 μμ »
Συνέχεια είχε η ταστιέρα. Αγοράστηκαν οι τσαμπουκάδες και έγιναν με ρούτερ τα χαράγματα για να μπουν στην ταστιέρα. Τρίφτηκε σκόνη έβενου από τα περισσεύματα της ταστιέρας και με κυανοακριλική κόλλα έγιναν τα γεμίσματα . Τρίψιμο με τριβείο στην αρχή και με ράγα αλουμινίου στη συνέχεια και το αποτέλεσμα είναι ικανοποιητικό. όσο προχωράς το νούμερο του γυαλόχαρτου το φινίρισμα είναι τέλειο στον έβενο. Το έφτασα μέχρι Νο 600.

Tags: