Αποστολέας Θέμα: Χάραξη ταστιερας  (Αναγνώστηκε 2190 φορές)

evangelos67

• Jr. Member
  • **
Χάραξη ταστιερας
« στις: Μάιος 27, 2019, 10:29:15 μμ »
Καλησπέρα σε όλον τον καλό κόσμο..
Αλλαζω καπάκι και ταστιερα σε ένα τριχορδο 20 ετιας Μηπως μπορεί κάποιος να μου πει αν πρέπει να χάραξω την ταστιερα πριν την κολλήσω η μηπως εινε καλλητερα αφού τοποθετηθεί.. στην φωτογραφεία το μανίκι φαινετε το άσπρο ξύλο (Hard Maple)που έχω κολλήσει εινε 2 χιλιοστά το έβαλα πάνω από τις κόντρες για να φέρω το μανίκι που είχε πάρει προς τα πίσω .
Ευχαριστώ

john 2004

• Hero Member
Απ: Χάραξη ταστιερας
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 27, 2019, 11:55:05 μμ »
Καλως ορισες!  Και καλη αρχη!  Κατα τη γνωμη μου θα σου ειναι πιο ευκολο να την χαραξεις απο πριν με καποια αυτοσχεδια βαση, παρα πανω στο οργανο.  Μην σε αγχωνει το θεμα της σωστης τοποθετησης, αυτο γινεται ευκολα.  Κανοντας τρυπες στα σημεια που θα πεσουν τα dots τσαμουκαδες η πως αλλιως μπορει να τα λες, να περνα μια οδοντοφλυφιδα.  Στη συνεχεια μετρας και ξανα μετρας και ξαναμετρας, και αφου καταλήξεις στη σωστη θεση της ταστιερας, ξετρυπας στις ιδιες θεσεις με τους τσαμπουκαδες και το ξυλο του μανικιου.  Βαζοντας τωρα στις τρυπες οδοντογλυφιδες για οδηγους, μπορεις να κολλησεις ξεροντας οτι θα πας στη σωστη θεση.

το κελεμπεκι που κόλλησες πανω απο το μανικι θα σε βοηθησει στο να πλανισεις το μανικι και να το φερεις εκει που  θες, αλλα δεν σου λυνει το προβλημα.  Θα πρεπει  να δουλεψεις μετα με τα ταστα. 

ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ που μπηκες στο φορουμ εγραψες μια σαφεστατη ερωτηση, και εβαλες  φωτογραφιες να καταλαβουμε και εμεις  τι φτιαχνεις.  Γιατι το τελευταιο διαστημα μπαινουν μονο ντροπαλα παιδια, που δεν μας δειχνουν τι φτιαχνουν αλλα...... απαιτουν μια απαντηση.

Περι ορεξεως κολοκυθοπιτα θα μου πεις, αλλα δεν μου αρεσουν καθολου τα στολισματα στο καπακι που κανεις, ειμαι σιγουρος πως με απλα υλικα μπορεις να κανεις κατι καλυτερο.

Λογο του μπακραουντ της πρωτης φωτογραφιας (και οχι μονο για αυτο)  ειμαι σιγουρος το πρωι που θα το δει, ποιος μαλλον συναδελφος θα προσπαθησει να σε βοηθησει-δωσει λυση.

Καλη συνεχεια!

evangelos67

• Jr. Member
  • **
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 28, 2019, 02:17:58 πμ »
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση έχω
Διαβάσει άπειρα θέματα στον υπέροχο αυτό χώρο πριν ξεκινήσω .. και με γνώμονα  από τις πολλές Αναρτήσεις και απαντήσεις πήρα  την απόφαση να ξεκινήσω  έξι  μηνες αργότερα περίπου ..
Αλλά δε βρήκα πουθενά κάτι για την ταστιέρα ίσως δεν έτυχε να βρω την ανάρτηση περί αυτού .
Να σε καλά εσυ και όλοι σας που μας δίνετε απαντήσεις και συμβουλές, χωρίς εσάς δεν θα τολμούσα καν να ξεκινήσω .

sakkalis

• Moderator
  • Hero Member
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 28, 2019, 09:05:22 πμ »
Καλημέρα,

Θα συμφωνήσω με τον Γιάννη για το κελεμπέκι. Όντως θα σε βοηθήσει να δώσεις τη κλίση που θέλεις αλλά με την φορά των νερών του σε συνδυασμό με το πάχος του, στην ουσία δεν επηρεάζει την ακαμψία του μάνικου. Τώρα σχετικά με την ταστιέρα, εγώ προσωπικά την χαράζω πάνω στο μάνικο και αφού έχω πρόχειρα σημειώσει τις θέσεις των τάστων. Στην μορφοποίηση της ταστιέρας φτιάχνω μόνο το πλάτος της αλλά το πάχος της (πλάνισμα και γαυλοχαρτάρισμα το φτιάχνω αφού το κολλήσω σο μάνικο. Τότε χαράζω και τάστα. Γενικά αν δεν κάνω λάθος, η συνηθισμένη πρακτική είναι αυτή που λέει ο Γιάννης απλά εμένα με έχει βολέψει καλύτερα γιατί δεν έχω ξεχονδρίστρα και όλο το πλάνισμα/τρίψιμο της ταστιέρας γίνεται με το χέρι οοπότε η σταθεροποίηση της ταστίερας μου κάνει ευκολότερη τη διαδικασία. Στην πρώτη κιθάρα που έφτιαξα έκανα το ίδιο αλλά στην 2η ακολούθησα την συνηθισμένη πρακτική. 
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

evangelos67

• Jr. Member
  • **
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 28, 2019, 01:51:09 μμ »
Καλημέρα,

Θα συμφωνήσω με τον Γιάννη για το κελεμπέκι. Όντως θα σε βοηθήσει να δώσεις τη κλίση που θέλεις αλλά με την φορά των νερών του σε συνδυασμό με το πάχος του, στην ουσία δεν επηρεάζει την ακαμψία του μάνικου. Τώρα σχετικά με την ταστιέρα, εγώ προσωπικά την χαράζω πάνω στο μάνικο και αφού έχω πρόχειρα σημειώσει τις θέσεις των τάστων. Στην μορφοποίηση της ταστιέρας φτιάχνω μόνο το πλάτος της αλλά το πάχος της (πλάνισμα και γαυλοχαρτάρισμα το φτιάχνω αφού το κολλήσω σο μάνικο. Τότε χαράζω και τάστα. Γενικά αν δεν κάνω λάθος, η συνηθισμένη πρακτική είναι αυτή που λέει ο Γιάννης απλά εμένα με έχει βολέψει καλύτερα γιατί δεν έχω ξεχονδρίστρα και όλο το πλάνισμα/τρίψιμο της ταστιέρας γίνεται με το χέρι οοπότε η σταθεροποίηση της ταστίερας μου κάνει ευκολότερη τη διαδικασία. Στην πρώτη κιθάρα που έφτιαξα έκανα το ίδιο αλλά στην 2η ακολούθησα την συνηθισμένη πρακτική.

Ωντος ο Γιάννης μου δώσε ένα πολύ καλό τρικ στο πως να σταθεροποιήσω την ταστιερα αλλά ξέχασα επισεις να αναφέρω για το πάχος της .
Έχω τα κατάλληλα μηχανήματα να ρυθμίσω το πάχος πριν την κολλήσω γιατί ασχολουμε με το έπιπλο και έχω τη δυνατότητα αλλά έχω Πλανείσει την ταστιερα λίγο πιο παχιά από αυτή που αρχικά είχε το μπουζούκι υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο πάχος για να βγει ο καβαλάρης στο κατάλληλο ύψος ; Αν βγει λιγάκι πιο ψηλός θα υπάρχει πρόβλημα ηχου;

Ευχαριστώ !

E

steliosguitar

• Moderator
  • Hero Member
  • ♪ Κλασική Κιθάρα ♪
  • Αριθμός κατασκευών: #51
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 28, 2019, 04:53:21 μμ »
κολοκυθοπιτα θα μου πεις, αλλα δεν μου αρεσουν καθολου τα στολισματα στο καπακι που κανεις
εμενα παντως μου αρεσανε αυτα τα καρυδενια...

και η κολοκυθοπιττα - η γλυκια  ;D

καλω ηλθες, κανε και παρουσιαση με μπολικες φωτο... ωραια τα πας - το εχεις...!
ζουλεψα την μεγγενη!
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα...
εκτος ισως απο δυο!

evangelos67

• Jr. Member
  • **
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 28, 2019, 08:39:45 μμ »
κολοκυθοπιτα θα μου πεις, αλλα δεν μου αρεσουν καθολου τα στολισματα στο καπακι που κανεις
εμενα παντως μου αρεσανε αυτα τα καρυδενια...

και η κολοκυθοπιττα - η γλυκια  ;D

καλω ηλθες, κανε και παρουσιαση με μπολικες φωτο... ωραια τα πας - το εχεις...!
ζουλεψα την μεγγενη!

Ευχαριστώ Στέλιο να σε καλά!
Ναι θα βάλω φωτογραφίες καθώς θα προχωράω .. θα αλλάξω και την φιγούρα εκεί που πατά η ταστιερα γιατί δεν μα αρέσει πως βγήκε.. Εν τω μεταξύ περιμένω να δω τι θα κάνω με το πάχος της τοστιέρας είναι 8 χιλιοστά  Σκέφτομαι να την αφήσω ετσι γιατί το μανίκι είναι κάπως αδύνατο λεπτό και ίσως αυτό βοηθήσει;;

E

steliosguitar

• Moderator
  • Hero Member
  • ♪ Κλασική Κιθάρα ♪
  • Αριθμός κατασκευών: #51
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 28, 2019, 10:02:50 μμ »
αν ρωτας εμενα, δεν εχω ιδεα ...................

σιγουρα ομως θα σου απαντησουν οι εξπερ !
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα...
εκτος ισως απο δυο!

sakkalis

• Moderator
  • Hero Member
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 28, 2019, 10:46:42 μμ »
Τα 8 χιλιοστά είναι πολυ κατα την άποψη μου. Θα πήγαινα στα 5. Μια ταστιερα 3 χιλιοστά ψηλότερη σημαίνει και 3 χιλιοστά χοντρυτερο μπράτσο. Θα είναι εργονομικό.; Αναλογίσου και φιλέτο κελεμπεκι που έβαλες. Θα βγει μήπως  χοντρό τελικά; Αν θες να αυξήσεις την ακαμψία καλύτερα να φυτέψεις καμία κόντρα αν και ήδη έχει απο ότι φαίνεται παρά να χόντρυνεις την ταστιερα. Εναλλακτικά βάζεις και καρμπόν η βέργα αν το φοβάσαι. Οσο για τον καβαλάρη υπολόγισε με βάση τι είχε πριν και δες η κλίση που έδωσες τι ύψος βγάζει. Αν ήσουν ευχαριστημένος απο το προηγούμενο πήγαινε στα ίδια.
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

• Hero Member
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 28, 2019, 11:04:59 μμ »
Τα 8 χιλιοστά είναι πολυ κατα την άποψη μου. Θα πήγαινα στα 5. Μια ταστιερα 3 χιλιοστά ψηλότερη σημαίνει και 3 χιλιοστά χοντρυτερο μπράτσο. Θα είναι εργονομικό.; Αναλογίσου και φιλέτο κελεμπεκι που έβαλες. Θα βγει μήπως  χοντρό τελικά; Αν θες να αυξήσεις την ακαμψία καλύτερα να φυτέψεις καμία κόντρα αν και ήδη έχει απο ότι φαίνεται παρά να χόντρυνεις την ταστιερα. Εναλλακτικά βάζεις και καρμπόν η βέργα αν το φοβάσαι. Οσο για τον καβαλάρη υπολόγισε με βάση τι είχε πριν και δες η κλίση που έδωσες τι ύψος βγάζει. Αν ήσουν ευχαριστημένος απο το προηγούμενο πήγαινε στα ίδια.

ε οχι και 5 χιλιοστα ταστιερα μπουζουκιου.Εγω μετα απο πολλες σκεψεις αλλα και μετρησεις σε μπουζουκια επωνυμων εχω καταληξει στα 7 χιλιοστα.Να εχει και λιγο ψαχνο .Θα χρειαστει καποια στιγμη ενα ξεσκευρωμα , λιγο τριψιμο............να εχει μια ακομα ευκαιρια το οργανακι.Με 5 χιλιοστα ταστιερα , και τα 2 να ειναι χαραγμα, το καταδικαζεις {music002}
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

john 2004

• Hero Member
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 28, 2019, 11:15:13 μμ »
Σωστος ο Κωστας.   Ποσο λεπτο ειναι ομως το μανικι πανω και κατω, τωρα μαζι με το κελεμπεκι?

Υπολογισε στο περιπου το υψος του καβαλαρη.  Βαλε την ταστιερα πανω στο μανικι, και απο πανω μια ισια μακρυα βεργα η χαρακα.  Με τοποθετημενο το καπακι μετρα στην περιοχη του καβαλαρη τι υψος εχει ο χαρακας απο το καπακι και προσθεσε 5 χιλιοστα.

Το παχος του μανικιου αλλα και το υψος του καβαλαρη θα σε οδηγησουν στο τι πρεπει να κανεις.
Αν θες γραψε και εδω αυτες τις τιμες.

evangelos67

• Jr. Member
  • **
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 28, 2019, 11:28:32 μμ »

Ο προηγούμενος καβαλάρης ειταν λίγο χαμηλός θα ειθελα λιγάκι πιο ψηλός να εινε  αλλά νομίζω έχεις δίκιο ίσως 8 χιλιοστά εινε παρατραβηγμένο ..
Θα τοποθετήσω πρόχειρα την ταστιερα και θα μετρήσω τη ύψος έχει από το καπάκι για να το δείτε .
Εινε 10 χιλιοστά στη χορδιερα και 8 χιλιοστά
Στο σημείο του καβαλάρη,Οπότε προσθέτοντας τα τάστα και την απόσταση της χορδής από το ταστο μάλλον 12 χιλιοστά καβαλάρης ;;

E

evangelos67

• Jr. Member
  • **
« Απάντηση #12 στις: Μάιος 28, 2019, 11:32:50 μμ »
Σωστος ο Κωστας.   Ποσο λεπτο ειναι ομως το μανικι πανω και κατω, τωρα μαζι με το κελεμπεκι?

Υπολογισε στο περιπου το υψος του καβαλαρη.  Βαλε την ταστιερα πανω στο μανικι, και απο πανω μια ισια μακρυα βεργα η χαρακα.  Με τοποθετημενο το καπακι μετρα στην περιοχη του καβαλαρη τι υψος εχει ο χαρακας απο το καπακι και προσθεσε 5 χιλιοστα.

Το παχος του μανικιου αλλα και το υψος του καβαλαρη θα σε οδηγησουν στο τι πρεπει να κανεις.

E

evangelos67

• Jr. Member
  • **
« Απάντηση #13 στις: Μάιος 28, 2019, 11:38:29 μμ »

Με το κελεμπεκι στα τρία Σημεία του μανικιού...

E

evangelos67

• Jr. Member
  • **
« Απάντηση #14 στις: Μάιος 28, 2019, 11:52:17 μμ »

Με το κελεμπεκι στα τρία Σημεία του μανικιού...

E

Τι γνώμη έχετε ρε παιδιά για τη βέργα .. συγνώμη δηλαδή δεν θέλω να ξεκινήσω άλλο θέμα γιατί το έχω δει σε πολλές αναρτήσεις και υπάρχει διχασμός πάνω σ αυτό .. πάντως εδώ που ειμε έχω τουλάχιστον 4 επιλογες και η πιο ακριβή εινε  $ 22 ..τι νομίζετε ;; Ειμε κάπως διστακτικός αλλά Στο Μιτσιγκαν που ειμε έχει τρομερή υγρασεια και απότομη αλλαγή καιρού τα όργανα τρελένονται.

E