Αποστολέας Θέμα: Αποριες για την κατασκευή μονοκοματου σκαφτού μπαγλαμά  (Αναγνώστηκε 2854 φορές)

Christosvl

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 29
  • Αγαπημένο ξύλο: Snakewood
  • Αριθμός κατασκευών: 2
Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλη την παρέα!!!
Ξεκίνησα και εγω λοιπόν την κατασκευή του πρώτου μου μπαγλαμά  (σκαφτος μονοκοματος κλ 36).Αφου συγκέντρωσα όλα τα υλικά εχω τις εξής αποριες:
1)Το καπακι που αγόρασα είναι σε 2 κομμάτια των 10 εκ
υπάρχει κάποιο πρόβλημα αν το κολλήσω με απλη ξυλοκολα ή χρειάζομαι κάποια εξειδικευμένη κόλλα ?
2)Τα ταστα θα πρέπει απλώς να σφηνωσουν στην ταστιερα ή χρειάζεται κάποια κόλλα?
Θα ανεβάσω και φώτο να μου πείτε η γνώμη σας για το σχέδιο που εχω κάνει.
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Christosvl

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 29
  • Αγαπημένο ξύλο: Snakewood
  • Αριθμός κατασκευών: 2
Απ: Αποριες για την κατασκευή μονοκοματου σκαφτού μπαγλαμά
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 28, 2019, 10:59:18 μμ »
Οι φωτο......

Γιάννης Καραβασίλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 999
  • Αγαπημένο ξύλο: Μουριά
  • Αριθμός κατασκευών: 6
Απ: Αποριες για την κατασκευή μονοκοματου σκαφτού μπαγλαμά
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 29, 2019, 09:53:02 μμ »

Φίλε Christosvl καλώς όρισες και χρόνια πολλά. Στις ερωτήσεις που έκανες μπορώ να σου πω πως για την κόλλα στο πρώτο σου όργανο δεν χρειάζεται να το ψάξεις ιδιαίτερα . Πιστεύω ότι κάνει και η απλή ξυλόκολλα.Αργότερα όταν θα προχωρήσεις περισσότερο με τις κατασκευές σου θα ψάξεις και τις κόλλες , ζωικές κλπ που κάθε μία έχει τα χαρακτηριστικά της και ίσως και τη θέση της σε διαφορετικά σημεία του οργάνου. Αν διαβάσεις εδώ μέσα θα βρεις αρκετές πληροφορίες . Για τα τάστα , χρειάζεται να σφηνώσουν στην ταστιέρα και δεν είναι απαραίτητη κάποια κόλλα. Ανάλογα με το χάραγμα της ταστιέρας θα ταιριάξεις και τα ανάλογα τάστα.
Παρατηρώντας τις φωτογραφίες σου θα μπορούσα να σου προτείνω κάποια πράγματα πριν ξεκινήσεις. Βασικό είναι να έχεις έναν άξονα συμμετρίας για το όργανό σου όπως βλέπω ότι τον έχεις κάνει. Πρέπει οι μετρήσεις σου να είναι σωστές για να μην βρεις μπροστά σου αργότερα όταν θα προχωρήσει η κατασκευή προβλήματα. Το σκάφος του οργάνου να το σχεδιάσεις σε κάποιο χαρτί και μετά να το αποτυπώσεις πάνω στο ξύλο. Να υπολογίσεις το πάχος του σκάφους σου και να το υπολογίσεις κι αυτό πάνω στο ξύλο σου. Το χαρτί που θα φτιάξεις το σκάφος σου αν το διπλώσεις στη μέση θα σου βγάλει και την συμμετρία του σκάφους σου κλπ. Μέτρα σωστά (αφού υπολογίσεις πρώτα που θα βάλεις τον καβαλάρη σου ) το μανίκι και που θα ξεκινάει η ταστιέρα σου. Αυτά προς το παρόν. Σου εύχομαι καλή συνέχεια στην κατασκευή σου.

Christosvl

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 29
  • Αγαπημένο ξύλο: Snakewood
  • Αριθμός κατασκευών: 2
Απ: Αποριες για την κατασκευή μονοκοματου σκαφτού μπαγλαμά
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 30, 2019, 04:07:01 μμ »
Σε ευχαριστώ πολύ φίλε Γιάννη για τις πολύτιμες πληροφορίες.
Σήμερα έκοψα το ξύλο και σιγά σιγά αρχίζει και παίρνει τη μορφή του θα ανεβάσω και άλλες φώτο με την πρόοδο του οργάνου

Christosvl

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 29
  • Αγαπημένο ξύλο: Snakewood
  • Αριθμός κατασκευών: 2
Μετα από μία μέρα σκληρής δουλειάς κατάφερα να του δώσω σχήμα και να το σκαψω.
Τώρα βέβαια εχω αρχίσει και αγχώνομαι με την τοποθέτηση της χορδιερας ευθύγραμμα.....
Υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος τρόπος???

Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Καλώς όρισες Christosvl !

Με το σκάψιμο ήδη έκανες την πιο κουραστική δουλειά. Πάρε τις ανάσες σου και χαλάρωσε .

Η γραμμή του άξονα συμμετρίας , έχει ξεφύγει λίγο. Αυτό όμως το λίγο όμως , θα σου χαλάσει τη συνέχεια.

Διόρθωσε λοιπόν τον άξονα συμμετρίας και η προέκτασή του μέχρι το κάτω χείλος του σκάφους, θα σου δώσει το κέντρο της χορδιέρας.

(αν αυτό εννοείς γράφοντας για " τοποθέτηση χορδιέρας ευθύγραμμα " )

Κοίτα λίγο στο φόρουμ για αντίστοιχα σκαφτά μπαγλαμαδάκια . Ορισμένα είναι τόσο καλοφτιαγμένα που οι φωτογραφίες τους και μόνο

θα σου λύσουν πολλές απορίες . Ψάξε ήρεμα, μην αγχώνεσαι, χόμπι κάνουμε   :)
 
Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

Christosvl

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 29
  • Αγαπημένο ξύλο: Snakewood
  • Αριθμός κατασκευών: 2
Ευχαριστώ πολύ φίλε Ιωσήφ όντος η γραμμή μου ξέφυγε αλλά θα το διορθώσω.
Το φόρουμ είναι θησαυρός αλλά δεν εχω ψαχτει ακόμη.

Christosvl

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 29
  • Αγαπημένο ξύλο: Snakewood
  • Αριθμός κατασκευών: 2
Καλησπέρα στην παρέα Σήμερα μετα απο άλλη μια μέρα δουλειάς κατάφερα να ολοκληρώσω το σκάψιμο του μπαγλαμά και έφτιαξα και την πατουρα του καπακιου επίσης πήρα ενα κόκαλο απο το χασαπη για να φτιαξω καβαλάρη.Εχω όμως την εξής απορία πως θα υπολογίσω το ύψος του πάνω κοκαλου το οποίο εχω φτιάξει πρόχειρα και οι διαστάσεις του ειναι:υψος 11mm, πλάτος 5mm, μήκος 25mm και Επίσης πως θα υπολογίσω  το ύψος του καβαλάρη τον οποίο δεν εχω φτιαξει ακόμη.

Christosvl

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 29
  • Αγαπημένο ξύλο: Snakewood
  • Αριθμός κατασκευών: 2
Οι φώτο....

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
καλημέρα και καλή συνέχεια κι από μένα! ωραίο σχήμα έχει το σκάφος, πρόσεχε την συμμετρία που λέει κι ο Ιωσήφ και όλα θα πάνε καλά.

σχετικά με τις απορίες σου για τα ύψη (αν και ακόμα απέχουν πολύ αυτές οι δουλειές, τα κόκκαλα είναι τα τελευταία που φτιάχνεις, έχεις ακόμα πολύ δρόμο για αυτά)

...πως θα υπολογίσω το ύψος του πάνω κοκαλου το οποίο εχω φτιάξει πρόχειρα και οι διαστάσεις του ειναι:υψος 11mm, πλάτος 5mm, μήκος 25mm και Επίσης πως θα υπολογίσω  το ύψος του καβαλάρη τον οποίο δεν εχω φτιαξει ακόμη.



για το μεν πάνω κόκκαλο (nut για ψάξιμο στο Internet σε αγγλόφωνα sites) υπάρχει μια πολύ απλή τεχνική με "μισό" μολύβι:



πρέπει όμως να γίνει αφού βάλεις τα τάστα και τα έχεις λιμάρει, πρώτον για να έχουν και τα τάστα το τελικό τους ύψος και δεύτερον γιατί με το λιμάρισμα μπορεί να σου φύγει η λίμα προς το κόκκαλο, να ξεκολλήσει, να χρειαστεί να το ξανακολλήσεις κτλ κτλ.

Παρένθεση: κατά τα γνώμη μου καλύτερα να κολλάς τα κόκκαλα με ξυλόκολα κι όχι κυανακρυλική για να μπορείς να τα ξεκολάς εύκολα σε περίπτωση επισκευής / επεξεργασίας χωρίς τραυματισμούς στα ξύλα.

εδώ και λεπτομέρειες για το "μισό" μολύβι (step 3):

https://www.stewmac.com/How-To/Online_Resources/Learn_About_Guitar_Nut_and_Saddle_Setup_and_Repair/How_to_make_a_string_nut_for_the_first_time.html


Για τον καβαλάρη, χρησιμοποίησε ένα "βοήθημα" - π.χ. μια φέτα ξύλου -  να καθορίσεις το ύψος αρχίζοντας από ψηλά και κατεβαίνοντας (π.χ. αρχίζεις με ύψος στο ξύλο 10-11-12 χιλ. και "ξυρίζεις" την πάνω πλευρά μέχρι να έρθει εκεί που θες) και αφού καταλήξεις φτιάξε τον κανονικό καβαλάρη στο ίδιο ύψος. Να μην ξεχάσεις στον τελκό καβαλάρη να φτιάξεις την κάτω του πλευρά (πάτο) να πατάει καλά στο καπάκι.

Πάντως, για τις επόμενες κατασκευές (σε μπαγλαμά δεν φαίνεται τόσο πολύ) έχε υπόψη σου ότι αν και ο καβαλάρης είναι κυριολεκτικά το τελευταίο πράγμα που φτιάχνεις, το επιθυμητό του ύψος καθορίζεται από την αρχή, πριν καν ξεκινήσεις το όργανο, γιατί παίζει ρόλο σε πολύ σημαντικές αποφάσεις τόσο για την γεωμετρία (π.χ. γωνία καπακιού - μάνικου) όσο και τον ήχο (πίεση στο καπάκι) και την αίσθηση στο παίξιμο (σετάρισμα).

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.148
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Αποριες για την κατασκευή μονοκοματου σκαφτού μπαγλαμά
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 03, 2019, 08:41:49 πμ »
αφου βαλεις ταστα, θα παρεις ενα μολυβι, θα το κοψεις στη μεση, και θα σημαδεψεις το κοκκαλο. (δηλ να ειναι στην ιδια ευθεια με την ακμη των ταστων

θα το τριψεις λιιιιγο πιο πανω απο την μολυβια (οχι ακριβως, να αφησεις εναν "αερα") και μετα θα χαραξεις ελαφρια τα σημεια που θα πατησουν οι χορδες.

μετα στο σεταπ, (δηλ τσεκαρισμα με χορδες...) θα τριβεις απο κατω (την βαση) στο οσο θελεις να κατεβεις, ενα τσακ πριν αρχιζουν να τριζουν οι ανοιχτες χορδες οταν τις παιζεις. ενας ευκολος τροπος για να το πετυχεις αυτο, ειναι να πατας με το δαχτυλο το 3ο ταστο, και να βλεπεις η χορδη να ΜΗΝ ακουμπαει στο 1ο.
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.148
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Αποριες για την κατασκευή μονοκοματου σκαφτού μπαγλαμά
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 03, 2019, 08:42:26 πμ »
μανο μαζι τα γραφαμε....
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Christosvl

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 29
  • Αγαπημένο ξύλο: Snakewood
  • Αριθμός κατασκευών: 2
Απ: Αποριες για την κατασκευή μονοκοματου σκαφτού μπαγλαμά
« Απάντηση #12 στις: Μάιος 03, 2019, 08:46:37 πμ »
Σας ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια παιδιά πίνω καφέ και ξεκινάω αμέσως δουλειά!!!!!!

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Αποριες για την κατασκευή μονοκοματου σκαφτού μπαγλαμά
« Απάντηση #13 στις: Μάιος 03, 2019, 08:58:55 πμ »
μανο μαζι τα γραφαμε....


τα "μεγάλα πνεύματα"...


steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.148
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Αποριες για την κατασκευή μονοκοματου σκαφτού μπαγλαμά
« Απάντηση #14 στις: Μάιος 03, 2019, 09:21:34 πμ »
πίνω καφέ

ρε χρηστο πλακα κανεις; ασ το καφε αμεσως και πιασε τα σκαρπελα....
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Tags: