Αποστολέας Θέμα: Ibanez 1960............περιπου!!!!!!!  (Αναγνώστηκε 7072 φορές)

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.115
Ibanez 1960............περιπου!!!!!!!
« στις: Μάρτιος 26, 2019, 08:26:03 μμ »
Αυτο κι αν ειναι προκληση.Αφου ανοιξα τη θηκη της και ενθουσιαστηκα , ηρθε αμεσως μετα το πρωτο σοκ.Και λεω το πρωτο γιατι ακολουθησαν  κι αλλα.Ησιδερογωνια στο τακουνι ηταν απλα ενα απο τα πολλα
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.115
Απ: Ibanez 1960............περιπου!!!!!!!
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 26, 2019, 08:32:46 μμ »
Λιγακι ιστορια.Το οργανο αγοραστηκε το 60 απο πατερα φιλου ο οποιος ηταν τοτε Ροκαμπιλας μεγαλος .Αφου ταλαιπωρησε το οργανο καμια 20αρια χρονια το πηγε το 82 σε μαστορα λεει.........................ο οποιος μαλλον μαραγκος ητανε.Ετσι λοιπον αντιμετωπισε την κιθαρα σαν επιπλο κι οχι σαν οργανο.Εβαλε γωνια σιδερενια στο τακουνι της που ειχε σπασει,συμπληρωσε και καμια 20αρια καρφακια, και σα να μην εφτανε αυτο καρφωσε το τακουνι απο πανω εως κατω με προκα 18χ36.Διπλα στην προκα ηταν κι αλλη μια τρυπα σαν προκα αλλα χωρις κεφαλι.Ηταν σπασμενο τρυπανι τελικα.
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

Γιάννης Καραβασίλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 999
  • Αγαπημένο ξύλο: Μουριά
  • Αριθμός κατασκευών: 6
Απ: Ibanez 1960............περιπου!!!!!!!
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 26, 2019, 08:34:37 μμ »
Χαρά στο κουράγιο σου...!!! Καλά ξεμπερδέματα Κώστα...

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.115
Απ: Ibanez 1960............περιπου!!!!!!!
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 26, 2019, 08:45:25 μμ »
Οταν ειδα ολα αυτα αποφασισα να προσεγγισω εντελως διαφορετικα.Μεχρι τοτε η σκεψη μου ελεγε να φτιαξω το τακουνι με κολλα και εναν πυρο και ολη την αλλη κιθαρα να τη βαψω απλα.Κοιταζοντας ομως μεσα με το καθρεπτακι ειδα οτι ο τυπος εχει βαλει χερι και στα ενδοτερα.Οπωτε για να κοιμαμαι υσηχος , λεω θα την ανοιξω.........................
Το παλιο τακουνι ηταν σαπιο απο τις σκουριες που εβγαζαν οι προκες ,κι η λυση ηταν μια.Καινουριο λοιπον.....................
το καραολο οπως θα δειτε στη φωτο εχει παρει και γερνει λιγο προς τα αριστερα οπως την κοιταζουμε ανφας ,παρ ολο που μανικι και καραολο ειναι μονοκοματα με κοντρα στη μεση μεχρι επανω.Αυτο θα μεινει ως εχει ομως.Ασε που μεσα στο μανικι υπαρχει βεργα ασταλινη οπως λεει και το αυτοκολλητο.Βεργα χωρις ρυθμισεις κλπ.
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.115
Απ: Ibanez 1960............περιπου!!!!!!!
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 26, 2019, 08:46:26 μμ »
Οταν ειδα ολα αυτα αποφασισα να προσεγγισω εντελως διαφορετικα.Μεχρι τοτε η σκεψη μου ελεγε να φτιαξω το τακουνι με κολλα και εναν πυρο και ολη την αλλη κιθαρα να τη βαψω απλα.Κοιταζοντας ομως μεσα με το καθρεπτακι ειδα οτι ο τυπος εχει βαλει χερι και στα ενδοτερα.Οπωτε για να κοιμαμαι υσηχος , λεω θα την ανοιξω.........................
Το παλιο τακουνι ηταν σαπιο απο τις σκουριες που εβγαζαν οι προκες ,κι η λυση ηταν μια.Καινουριο λοιπον.....................
το καραολο οπως θα δειτε στη φωτο εχει παρει και γερνει λιγο προς τα αριστερα οπως την κοιταζουμε ανφας ,παρ ολο που μανικι και καραολο ειναι μονοκοματα με κοντρα στη μεση μεχρι επανω.Αυτο θα μεινει ως εχει ομως.Ασε που μεσα στο μανικι υπαρχει βεργα ασταλινη οπως λεει και το αυτοκολλητο.Βεργα χωρις ρυθμισεις κλπ.
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.115
Απ: Ibanez 1960............περιπου!!!!!!!
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 26, 2019, 08:54:53 μμ »
Και ξεκαπακωσα. Δεν επεσα εξω..................καποιος ειχε βαλει το χερι του.Κατ αρχην να πουμε οτι ολο το σωμα της κιθαρας ειναι απο κοντρα πλακε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Δεν γνωριζω αν ολες φτιαχνονταν ετσι η απλα μονο τα φτηνα μοντελα.Στα αριστερα της πρεπει να ειχε σπασει και με γαζες και κολλα για ξυλα ειχαν προσπαθησει να κλεισουν την τρυπα .Εκει θα δω τι θα κανω.Πρωτα πρωτα ομως ενισχηση περιμετρικα για ναχει λιγο ..ψαχνο να πατησει το καπακι.Στη συνεχεια κολληθηκε κομματι φλαμουρι  ενισχησης του τακου...........................
Και παμε στο καπακι τωρα..............................συνεχιζεται
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Απ: Ibanez 1960............περιπου!!!!!!!
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 26, 2019, 10:50:54 μμ »
Δεν το κρύβω , τρομάζω με την όλη εγχείρηση ...  στο σύνολό της ...  Καλή δύναμη !

Αν το είδα καλά, έβγαλες τα δυο κομμάτια του αρσενικού μόρσου και πολύ καλά έκανες

 [ Invalid Attachment ]

το θηλυκό μόρσο σε τι κατάσταση είναι ; θα μπορεί να δεχθεί το καινούργιο αρσενικό σε σχήμα V που ήδη φτιάχνεις ;

σίγουρα θα θέλει κι αυτό πολλή δουλειά για να έρθει στα ίσια του . Εκτός κι αν σε εξυπηρετεί καλύτερα να φτιάξεις και νέο θηλυκό

και να τα "παντρέψεις" !  Καλή συνέχεια !   



Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.115
Απ: Ibanez 1960............περιπου!!!!!!!
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 27, 2019, 07:27:47 πμ »
εβγαλα το μορσο ολο Ιωσηφ μου ...........θα φτιαχτει αρσενικο απο την αρχη.Το θηλυκο του καθαριστηκε και ειναι μια χαρα
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.285
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Ibanez 1960............περιπου!!!!!!!
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 27, 2019, 08:19:09 πμ »
μπράβο Κώστα ...απάνω του!

KOSTAS7

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 988
Απ: Ibanez 1960............περιπου!!!!!!!
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 27, 2019, 11:23:54 πμ »
Ανασταίνεις τα πάντα αγόρι μου

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.115
Απ: Ibanez 1960............περιπου!!!!!!!
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 27, 2019, 04:04:01 μμ »
το καπακι λοιπον ειχε σπασιματακια κατα την εξαγωγη του.Ηταν κι εντελως ξερο απο τα χρονια.Ετσι λοιπον ετριψα και εβαλα οπου ελειπε κοματακια καπλαμα σημυδα ..........οπως εχει δηλαδη και το κοντρα πλακε.
Εν αναμωνη να στεγνωσει η κολλα , και μαλλον αυριο κολλαω καπακι.
Τα καμαρια ηταν κολλημενα πολυ καλα.Ετσι μιας και υποστηριζω τη θεωρια .....εντεκαδα που κερδιζει μη την αλλαζεις, δεν πειραξα τιποτα.
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.115
Απ: Ibanez 1960............περιπου!!!!!!!
« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 28, 2019, 07:59:09 μμ »
Το καπακι ετοιμο να μπει στη θεση του.Πρωτα ομως ενα χερι γομαλακα με το πινελο.Ετσι για προστασια..........
Κατα την εξαγωγη του το μανικο πηρε μαζι του και κοματακια ξυλου απο το σωμα.Αντικατασταθηκαν κι αυτα..........................εδω στη φωτο το κολλημα του δεξιου μερους 
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.115
Απ: Ibanez 1960............περιπου!!!!!!!
« Απάντηση #12 στις: Μάρτιος 29, 2019, 10:11:09 μμ »
Συνεχεια με την πλατη .Οπως και στο καπακι μπαλωνουμε η κολλαμε οτι δεν ειναι στα καλα του.Βημα βημα.....................
Πρωτα ομως καθαρισμος με αερα, μετα με υγρο πανακι, και στεγνωμα με σεσουαρ
Αυτα που φαινονται ειναι κολλες, βαφες ,και αλλα πολλα που δε βγαινουν.........................και δεν υπαρχει και λογος
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Απ: Ibanez 1960............περιπου!!!!!!!
« Απάντηση #13 στις: Μάρτιος 29, 2019, 10:36:05 μμ »
Τούτη η Ibanez ούτε στα πιο τρελά της όνειρα δεν θα περίμενε ποτέ να ξανα γεννηθεί !!!   

 {celebrate004}  {celebrate004}  {celebrate004}
Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

Μήτσος

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 375
Απ: Ibanez 1960............περιπου!!!!!!!
« Απάντηση #14 στις: Μάρτιος 30, 2019, 02:35:59 μμ »
Τούτη η Ibanez ούτε στα πιο τρελά της όνειρα δεν θα περίμενε ποτέ να ξανα γεννηθεί !!!   

 {celebrate004}  {celebrate004}  {celebrate004}
.......τελικά Ιωσήφ και Ζάρκ, οι κιθάρες που επισκευάζετε έχουν βέργα (εννοείται χωρίς ρύθμιση) και που , πως,  είναι τοποθετημένη ρε σεις;;;; ::) ::)

Tags: