Αποστολέας Θέμα: Κιθάρα 2 Kasha έλατο  (Αναγνώστηκε 18563 φορές)

songless_bird

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 990
  • Αγαπημένο ξύλο: Ειναι τρέλα η Cedrela
  • Αριθμός κατασκευών: Μια καλή και μια κουτσή κιθάρα
Κιθάρα 2 Kasha έλατο
« στις: Δεκέμβριος 30, 2018, 09:21:57 μμ »
Εδώ θα κάνω παρουσίαση της κατασκευής της δεύτερης μου κιθάρας. Kasha , αυτή τη φορά με έλατο καπάκι , πλαϊνά-πάτο παλίσανδρο και μανίκι κέδρο.


songless_bird

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 990
  • Αγαπημένο ξύλο: Ειναι τρέλα η Cedrela
  • Αριθμός κατασκευών: Μια καλή και μια κουτσή κιθάρα
Απ: Κιθάρα 2 Kasha έλατο
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 30, 2018, 09:26:54 μμ »
Κολλήθηκε το καπάκι και "χτίστηκε" η ροζέτα. Δεν μου πάει καρδιά να βάλω έτοιμη. Το κόστος είναι ίδιο να την φτιάξεις μόνος σου ,απλα θέλει περισσότερο κόπο , άλλα μεγαλύτερη ευχαρίστηση και εκμάθηση. Απλά κορδόνια και στην μέση φιλέτο παντούκ. Έχει ατέλειες. Στην τρίτη θα είναι καλύτερη.

songless_bird

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 990
  • Αγαπημένο ξύλο: Ειναι τρέλα η Cedrela
  • Αριθμός κατασκευών: Μια καλή και μια κουτσή κιθάρα
Απ: Κιθάρα 2 Kasha έλατο
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 30, 2018, 09:29:44 μμ »
Σήμερα ξεκίνησα και το καμάρωμα. Τα φτιάχνω πρίν τα κολλήσω και τα ολοκληρώνω αφού κολληθούν στο τελικό σχήμα. Στην πρώτη κιθάρα αυτη η δουλειά μου πήρε μία εβδομάδα. Αυτά τα έκανα σε 2 ώρες. Ξεκινάω απο τα μεγαλύτερα κομμάτια. Έτσι και κάνω κάποιο λάθος το χρησιμοποιώ σε μικρότερο καμάρι  ;D

songless_bird

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 990
  • Αγαπημένο ξύλο: Ειναι τρέλα η Cedrela
  • Αριθμός κατασκευών: Μια καλή και μια κουτσή κιθάρα
Απ: Κιθάρα 2 Kasha έλατο
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 30, 2018, 09:31:34 μμ »
Τα υπόλοιπα με το νέο έτος  {celebrate011}

Γρηγόρης Μαυρακης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.452
  • Αγαπημένο ξύλο: Ινδικος παλισανδρος
  • Αριθμός κατασκευών: Καμμια
Απ: Κιθάρα 2 Kasha έλατο
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 30, 2018, 11:34:30 μμ »
Η ροζετα φαίνεται πολύ όμορφη.. και πολύ καλά έκανες.. πολύ πιο όμορφη από τις έτοιμες.. τουλάχιστον τις έτοιμες που έχουν τα γνωστά μαγαζιά..

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.285
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Κιθάρα 2 Kasha έλατο
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 31, 2018, 09:01:17 πμ »
καλή συνέχεια songless - και δεν εννοώ μόνο αυτήν την κατασκευή, αλλά και των επόμενων που είμαι σίγουρος ότι θα ακουλουθήσουν!
Η ροζέτα είναι πολύ καλή, έχεις δίκιο για το παντούκ, την "ανεβάζει" πολύ. Διορθώστε με αν κάνω λάθος, αλλά έχω την εντύπωση ότι η ροζέτα στις κλασικές - μιας και είναι η μόνη διακόσμηση - είναι ταυτόχρονα και κάτι σαν "υπογραφή" του κατασκευαστή. Οπότε επιβάλεται να είναι κάτι ξεχωριστό.

songless_bird

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 990
  • Αγαπημένο ξύλο: Ειναι τρέλα η Cedrela
  • Αριθμός κατασκευών: Μια καλή και μια κουτσή κιθάρα
Απ: Κιθάρα 2 Kasha έλατο
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 31, 2018, 10:09:24 πμ »
Μάνο στην ροζετα οι κατασκευαστές δείχνουν την τέχνη τους . Μερικοί φτιάχνουν την ίδια αλλά υπάρχουν και παραγγελίες που αλλάζουν το σχεδιο . Εγώ δει και του εμπορίου σε κιθάρα 3.000€.. Αυτό που μπορείς να πεις ως υπογραφή είναι το καραολο και το τακούνι.

Patsis

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 342
  • Αγαπημένο ξύλο: ΠΑΛΙΣΑΝΔΡΟΣ
  • Αριθμός κατασκευών: 5
  • Περιοχή: ΝΕΑ ΠΕΡΑΜΟΣ ΚΑΒΑΛΑΣ
Απ: Κιθάρα 2 Kasha έλατο
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 31, 2018, 06:44:56 μμ »
Μπράβο πολύ όμορφη ροζετα {celebrate004}

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.460
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Κιθάρα 2 Kasha έλατο
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 02, 2019, 09:17:29 πμ »
Καί σέ μένα ἡ ροζέττα ἄρεσε πάρα πολύ!!! Μπράβο!!!
Ἄν ἔχεις φωτογραφίες κατασκευῆς της , ἀνέβασέ τις νά δοῦμε πῶς τήν κατασκευάζεις .

songless_bird

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 990
  • Αγαπημένο ξύλο: Ειναι τρέλα η Cedrela
  • Αριθμός κατασκευών: Μια καλή και μια κουτσή κιθάρα
Απ: Κιθάρα 2 Kasha έλατο
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 02, 2019, 09:56:45 πμ »
Οχι δυστυχως το αμέλησα αυτο .
Περιγραφικα:
Διαλεγω τα κορδονια και τα βαζω στην σειρα που μου αρεσουν. Αυτο το εκανα στο pc σχεδιαζοντας τα κορδονια πριν τα αγορασω...

Εχω ενα κοντρα πλακε με αυλακι στις διαστασεις της κλασικης ροζετας . Εσωτερικη διαμετρο 9.2cm , εξωτερικη 13cm και βαθος 1.5mm.
Πανω σε αυτο βρεχω τα κορδονια και τα κραταω με πινεζες σαν και αυτες που εχουν οι πινακες ανακοινωσεων, μεχρι να παρουν την φορμα του κυκλου της ροζετας. Μετα τα στεγνωνω με το πιστολακι (δεν εχω πιστολι θερμου αερα) και τα αφηνω ετσι μια μερα. Μετα τα βρεχω παλι οπως ειναι ολα μαζι και τα στεγνωνω ξανα. Κρατανε ετσι το μεγαλυτερο μερος της φορμας. Εχοντας τοποθετησει ολα τα κορδονια εσωτερικα και εξωτερικα, το κενο που αφηνουν αναμεσα τους μου "λεει" τις διαστασεις του φιλετου που πρεπει να κοψω .
Σε ενα κομματι διαστασεων 15x15 καπλαμα παχους 1.5mm σχεδιαζω με τον διαβητη το κομματι. Ανοιγω μια τρυπα στο κεντρο του κυκλου και βαζω το ρουτερ με αυτοσχεδια βαση κυκλων να κοψει εξωτερικα απο το φιλετο. Δυστυχως το παντουκ αν και ωραιο εχει την ταση να σπαει ευκολα με αποτελεσμα να φυγουν μερικα κομματακια απο τις ακρες που επρεπε να τα γεμισω μετα στην ροζετα.

Μετα με το ρουτερ ανοιγω το ιδιο αυλακι του κοντρα πλακε που εχτισα προχειρα τη ροζετα , στο καπακι, βαζω κολλα και τοποθετω τα κορδονια απο εξω προς τα μεσα. Το φιλετο και μετα τα εσωτερικα κορδονια. Χαρτι λαδοκολλας, ενα κομματι ξυλο απο πανω και βαρος και την αφηνω μια μερα. Την επομενη τριβω να φυγουν οι κολλες και να δω τα κενα. Οπου υπηρχαν τα καλυψα με σκονη απο εβενο και κολλα στιγμης ρευστη. Οχι το καλυτερο αποτελεσμα ,αλλα απο τις τρυπες ειναι καλυτερο.
Η επομενη καλυτερη.

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.460
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Κιθάρα 2 Kasha έλατο
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 02, 2019, 03:26:36 μμ »
Φίλε songless bird πολύ ὡραίο!!!
Ἄν θέλεις νά κατασκευάζης μόνος σου ΚΑΙ τά κορδόνια ἀντί νἀ τ' ἀγοράζης , δές στήν ἑνότητα : " Σχέδια PDF , Autocad , Ὁδηγοί κατασκευῶν " καί στό θέμα Νο 25 " κατασκευή διακοσμητικοῦ κορδονιοῦ " .
Τό διακοσμητικό αὐτό κορδόνι μπορεῖ νά λυγίση χωρίς νά σπάση ( ἄν βραχῆ λίγο καί μέ τήν βοήθεια τῆς " κουκουνάρας " ) καί μέ τούς δύο τρόπους : Καί , κάνοντάς το στρόγγυλο ὅπως θέλεις γιά τήν ροζέττα - διακοσμητικά φιλέτα καπακιοῦ καί πάτου , καί διακοσμητικό φιλέτο πλαϊνῶν κιθάρας ἤ παραπετιῶν - κολάντζας μπουζουκοειδῶν .
Στήν δεύτερη περίπτωση βέβαια ( ἐπειδή συζητήθηκε ἀλλά δέν ἀπάνησα ) , χάνει λίγο τήν φόρμα του , γίνεται λίγο " κατσαρό " , ζιγκ ζαγκ , πῶς νά τό πῶ , ἀλλά ὅπως εἶναι λυγισμένο , τό σιδερώνουμε μέ σίδερο σιδερώματος στό ἐπίπεδο μέρος καί γίνεται τέλειο .
Αὐτά σ' τά γράφω ὥστε νά μήν ἐξαρτᾶσαι ἀπό τά σχέδια τῶν κορδονιῶν πού ὑπάρχουν , ἀλλά γιά νά δημιουργῆς κατά τό γοῦστο σου καί καί κατά τήν αἰσθητική ἀπαίτηση τῶν χρωμάτων τῶν ξύλων πού χρησιμοποιεῖς σέ κάθε κατασκευή σου , τήν ροζέττα ἤ τήν ὑπόλοιπη διακόσμηση πού ταιριάζει .

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.121
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Κιθάρα 2 Kasha έλατο
« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 03, 2019, 12:00:16 μμ »
μπραβο δημητρη!
πολυ ωραιο ξεκινημα, και η ποιοτητα των υλικων που πηρες εγγυωνται ενα πολυ ομορφο αποτελεσμα!
καλη συνεχεια-αναμενουμε με αγωνια περισσοτερες φωτο  :-*
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

songless_bird

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 990
  • Αγαπημένο ξύλο: Ειναι τρέλα η Cedrela
  • Αριθμός κατασκευών: Μια καλή και μια κουτσή κιθάρα
Απ: Κιθάρα 2 Kasha έλατο
« Απάντηση #12 στις: Ιανουάριος 13, 2019, 10:04:27 μμ »
Μετά από διάλειμμα λίγων ημερών σήμερα έπιασα πάλι δουλειά. Είχα κολλήσει την ενίσχυση στο σημείο της τρύπας τα patch στην ένωση και ανάμεσα τους το καμάρι που πέφτει κάτω από το κόκκαλο . Σήμερα άνοιξα την τρύπα , "έσπασα" τις άκρες από την ενίσχυση και τα patch κατεβάζοντας τα και σε ύψος και κόλλησα και το καμάρι στήριξης και το μεγάλο ηχητικό καμάρι των μπάσων που περνάει από κάτω του. Αύριο η συνέχεια.

Γρηγόρης Μαυρακης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.452
  • Αγαπημένο ξύλο: Ινδικος παλισανδρος
  • Αριθμός κατασκευών: Καμμια
Απ: Κιθάρα 2 Kasha έλατο
« Απάντηση #13 στις: Ιανουάριος 14, 2019, 12:01:27 μμ »
Αγωνιώ να φτάσεις στις πλευρες να δω τι έχεις σκοπό με το υπερυψωμένο!Και τον τρόπο σου φυσικά..

Γρηγόρης Μαυρακης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.452
  • Αγαπημένο ξύλο: Ινδικος παλισανδρος
  • Αριθμός κατασκευών: Καμμια
Απ: Κιθάρα 2 Kasha έλατο
« Απάντηση #14 στις: Ιανουάριος 19, 2019, 01:56:51 πμ »
Να σε ρωτήσω κάτι? Ποιο σχέδιο κιθάρας χρησιμοποιείς(plantilla)?κάποιο έτοιμο η δικό σου?Εγώ στην πρ τη έκανα hauser  και τώρα στην υπερυψωμένη θέλω να χρησιμοποιήσω του friederich...Και δυστυχώς πρέπει να φτιάξω όλα από την αρχή..