Αποστολέας Θέμα: Δευτερη προσπαθεια Μπουζουκι Τριχορδο  (Αναγνώστηκε 5795 φορές)

Γιώργος Γεωργίου

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 135
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 2
Απ: Δευτερη προσπαθεια Μπουζουκι Τριχορδο
« Απάντηση #30 στις: Ιανουάριος 25, 2019, 09:27:31 μμ »
Δημητρη συμφωνω απολυτα αν διαβασεις ομως προσεκτικοτερα απο κατω υπαρχη τετοιος τακος ο οποιος δεν εβγενε . Ο αλος ειναι συν. ο απο κατω ειναι φλαμουρι κανονικα

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.115
Απ: Δευτερη προσπαθεια Μπουζουκι Τριχορδο
« Απάντηση #31 στις: Ιανουάριος 26, 2019, 09:42:10 μμ »
Λοιπον θα ηθελα να εξηγησω κατι για τον τακο. Ο παλιος τακος δεν μπορουσε να βγει διοτι τον ειχακοληση με την κλασικη ξυλοκολα οποτε  κυνδινευε να σπασει το σκαφος σε εκεινο το σημειο οποτε αναγκαστηκα μπηκε κοματι νεο απο πανω με προσωπο στο χειλος. Οσο  το οτι ειναι απο μανικο δεν νομιζω να παιζει και ιδιετερο λογο το θεμα ειναι να γινει σωστα η δουλεια. Μην ξεχνατε οτι ειναι ΜΟΛΙΣ το δευτερο οργανο και σιγα σιγα θα μαθω. Ευτυχως που εχω και τον Γιαννη και διορθωνει τις πατατες μου. Τελος παντων επειδει στο χωριο μου λενε οτι στο τελος ξυριζουν τον γαμπρο θα δουμε το αποτελεσμα το οπιο βεβαια ειναι να παιζει σωστα το οργανο. Ελα ρε Κωστα μην εισαι τοσο αυστηρος γινε λιγο πιο ελαστικος στους μαθητευομενους τεχνιτες !!!!!!!   {celebrate011} {celebrate011}

ρε συ Γιωργο δεν ειμαι αυστηρος........................απλα δεν ακους.Ολοι ειμασταν εκπεδευομενοι καποτε........κι ακομα ημαστε.Αλλα σημερα με τοση πληροφωρηση δεν δικαιολογουνται καποια πραγματα.Στοχος μοναδικος δεν ειναι να βγαλει ηχο ενα οργανο.Ειναι να εχει αισθητικη , να αντεχει στα χρονια, να ειναι ελαφρυ κι αλλα πολλα.Αν απλα ο στοχος μας ηταν να παιξει, θα βαζαμε καπακι κοντρα πλακε........και πιστεψε με παιζει και με τετοιο
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

Γιώργος Γεωργίου

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 135
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 2
Απ: Δευτερη προσπαθεια Μπουζουκι Τριχορδο
« Απάντηση #32 στις: Ιανουάριος 26, 2019, 10:26:28 μμ »
Το ξερω Κωστα πλακα σου κανω αλοιμονο δεν παρεξηγιεμαι εγω. Απλος εδω επειδη δεν βγαινει ο παλιος τακος  μπηκε απο πανω αλος οσο για τα ξυλα ειναι για να μην τυχων στραβωνει το σκαφος με την πιεση των χορδων απλα δεν υπηρχε αλη λυση οταν δεν γινετε κατι διορθωνετε.

Γιώργος Γεωργίου

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 135
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 2
Απ: Δευτερη προσπαθεια Μπουζουκι Τριχορδο
« Απάντηση #33 στις: Ιανουάριος 26, 2019, 10:27:47 μμ »
Το ξερω Κωστα πλακα σου κανω αλοιμονο δεν παρεξηγιεμαι εγω . Απλος εδω επειδη δεν βγαινει ο παλιος τακος  μπηκε απο πανω αλος οσο για τα ξυλα ειναι για να μην τυχων στραβωνει το σκαφος με την πιεση των χορδων απλα δεν υπηρχε αλη λυση οταν δεν γινετε κατι διορθωνετε.

Γιώργος Κατσίγιαννης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 929
  • Αριθμός κατασκευών: 30 και συνεχιζουμε....
Απ: Δευτερη προσπαθεια Μπουζουκι Τριχορδο
« Απάντηση #34 στις: Ιανουάριος 29, 2019, 01:52:38 πμ »
Γιώργο πολύ ωραίο το σκάφος σου,όπως και το χάρτωμα ,Μπράβο!

.....ο πίσω τάκος δεν είναι πρόσωπο με το χείλος του σκάφους!
Δείχνει ότι είναι σκοπιμα έτσι, ωστε να χωράει την εσωτερική ενίσχυση(πατούρα)? Γιατί όμως?
                               
'
Ο Γιωργος τοσες φωτο εδω μεσα , δεν εχει δει ποτε τακο μου φαινεται.Μαλιασε η γλωσσα μας να εξηγουμε .Και παλι λαθος ειναι , και ειναι και βαριδι γιατι προερχετε απο μανικο.


Συμφωνώ με Ζαρκαδα...!!!

Παπαβλαχόπουλος Γιάννης

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 371
  • Αγαπημένο ξύλο: το κοπάνημα
Απ: Δευτερη προσπαθεια Μπουζουκι Τριχορδο
« Απάντηση #35 στις: Φεβρουάριος 06, 2019, 01:16:40 πμ »
Ευχαριστω πολυ Γιωργο για τα καλλα σου λογια. Ναι ο τακος αλαχτηκε γιατι δεν ηταν σωστος. Το χαρτι ωντος ειναι ομορφο μου εκανε καλυτερα στο ματι. και το πηρα απο εδω αθηνα  στην Ζωοδοχου Πηγης 31 το μαγαζι λεγετε  ΕΧΤΡΑ ΛΑΟΥΤΟ  Ματθαιος Ακυλας   τηλ. 210 3819573. Τωρα οσο για την καβιλια ειναι εξτρα ενυσχιση απλα.

Λοιπόν η καβίλια είναι εμποτισμένη με μίξη εκχυλίσματος βραζιλιάνικου, ινδικού παλίσανδρου, γαλλικού βέγκε και σιβιριανού κελεμπεκίου. Σιγά σιγά αυτό το εκχύλισμα, που με ειδική επεξεργασια με διάφορα οξέα βγήκε από όλα αυτά τα ξύλα, θα εισχωρήσει στις ίνες του φλαμουρίου και του καπακίου μετά την κόλληση. Ετσι το όργανο θα δώσει έναν ήχο που δεν υπάρχει, έναν ήχο μοναδικό. Τόσο μοναδικό που ίσως δεν θα ακούγεται. Εκτός αυτού είναι εμποτισμένη με το τελευταίο άρωμα του Καλβιν κλαιν μαιν που δεν χάνει την μυρωδιά του ποτέ, ώστε αν ο παίκτης ζοριστεί πολύ να τον καλύπτει.
Εκτός της πλάκας είχε ένα ροζάκι εκει η μεσαία κόντρα και δεν ήθελα να το αφήσω γι' αυτό την έβαλα.

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.115
Απ: Δευτερη προσπαθεια Μπουζουκι Τριχορδο
« Απάντηση #36 στις: Φεβρουάριος 06, 2019, 08:12:36 πμ »
Καλβιν φορας ακομα εσυ? Σε ειχα για κατι πιο αρενωπο ;) ;) ;) ;) ;) ;) {celebrate011} {celebrate011} {celebrate011} {celebrate011} {celebrate011} {music018} {music026}
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

Γιώργος Γεωργίου

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 135
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 2
Απ: Δευτερη προσπαθεια Μπουζουκι Τριχορδο
« Απάντηση #37 στις: Φεβρουάριος 11, 2019, 12:25:34 πμ »
Συνεχεια κατασκευης τριχορδου μπουζουκιου. μπηκαν οι φιγουρες στο καπακι και στο καραολο, κοληθηκε το καπακι  μενουν τα διακοσμητικα σε ταστιερα και περιμετρικο κορδονι και παμε για τελικη ευθεια τριψιμο και λουστρα  για να τελειωσει. Οι φιγουρες ειναι ολες του φιλου μου  Γιαννη  Παπαβλαχοπουλου

Γιώργος Γεωργίου

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 135
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 2
Απ: Δευτερη προσπαθεια Μπουζουκι Τριχορδο
« Απάντηση #38 στις: Φεβρουάριος 27, 2019, 08:28:21 μμ »
Μετα απο πολυ καιρο  και πολυ δουλεια το τριχορδακι ειναι ετοιμο για το τελικο τριψιμο και τα λουστρα. Μπηκε φιγουρα με μαυρες γραμες απο καρυδια και αλλη ταστιερα με στρογγυλους τσαμπουκαδες. Ολα τα ευσημα και τα μπραβο ανηκουν στον Γιαννη τον Παπαβλαχοπουλο γιατι χωρις αυτον δεν θα ειχε  κατασκευαστη τοσο ομορφο οργανο. Γιαννη σε ευχαριστω πολυ για ολα και για την τιμη που μου κανεις να ειμαι φιλος σου.   {celebrate011} Τωρα αυτο που μενει ειναι το βιντεο με τον ηχο του το οποιο θα ανεβει συντομα.

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.460
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Δευτερη προσπαθεια Μπουζουκι Τριχορδο
« Απάντηση #39 στις: Φεβρουάριος 28, 2019, 08:39:12 πμ »
Μπράβο σας Γιάννη καί Γιῶργο , πολύ ὡραῖο!!!!!!!!

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.285
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Δευτερη προσπαθεια Μπουζουκι Τριχορδο
« Απάντηση #40 στις: Φεβρουάριος 28, 2019, 08:40:41 πμ »
καλή συνέχεια και καλά τελειώματα!
πολύ μου άρεσε το σχήμα του σκάφους και της όψης (του καπακιού), το καλούπι είναι το "γνωστό" που κυκλοφορεί στο forum με τα σχέδια των vasvasilis / Vagges ή άλλο?

Γιώργος Γεωργίου

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 135
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 2
Απ: Δευτερη προσπαθεια Μπουζουκι Τριχορδο
« Απάντηση #41 στις: Φεβρουάριος 28, 2019, 09:24:12 πμ »
Ευχαριστω Μανο να εισαι καλλα. Οχι το σκαφος ειναι ετοιμο καμια σχεση με του βαγγελη

Γιώργος Γεωργίου

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 135
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 2
Απ: Δευτερη προσπαθεια Μπουζουκι Τριχορδο
« Απάντηση #42 στις: Μάρτιος 21, 2019, 02:35:07 μμ »
Γειά χαρά σε όλους. Έπεσαν και τα τελικά λουτρά αύριο φινίρισμα κα σεταρισμα και δοκιμή για να δούμε το αποτέλεσμα για το οποίο είμαι σίγουρος αλλά έχω και ανυπομονησία. Και φυσικά θα δηλωθεί και στην έκθεση
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 21, 2019, 02:50:28 μμ από Γιώργος Γεωργίου »

Απόστολος Κ.

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 36
Απ: Δευτερη προσπαθεια Μπουζουκι Τριχορδο
« Απάντηση #43 στις: Μάρτιος 21, 2019, 04:43:30 μμ »
Ωραίο! Το μαύρο είναι ασετόπαστα;

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.121
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Δευτερη προσπαθεια Μπουζουκι Τριχορδο
« Απάντηση #44 στις: Μάρτιος 21, 2019, 06:25:56 μμ »
 [ Invalid Attachment ]
ετοιμα και τα εργαλεια για το ξυρισμα....
μπραβο γιωργο  {celebrate001}
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...