Ψηφοφορία

Kasha ή Lattice;

Kasha
3 (60%)
Lattice
2 (40%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 5

Αποστολέας Θέμα: Προχωράω ή επιμένω;  (Αναγνώστηκε 7715 φορές)

songless_bird

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 997
  • Αγαπημένο ξύλο: Ειναι τρέλα η Cedrela
  • Αριθμός κατασκευών: Μια καλή και μια κουτσή κιθάρα
Απ: Προχωράω ή επιμένω;
« Απάντηση #15 στις: Δεκέμβριος 06, 2018, 01:28:30 πμ »
Songless να σε ρωτήσω κάτι?πες ότι έχω σκέτο ένα σώμα κλασικής.. Πώς μπορώ να ξέρω σε τι γωνιά θα τοποθετήσω το μανίκι?Και η ευθεία του που πρέπει να καταλήγει νοητά στο σώμα?
Χωρις ταστα , μονο μπρατσο και ταστιερα , υπαρχει ενας κανονας που λεει οτι βαζοντας επανω εναν μεγαλο χαρακα μεχρι εκει που θα μπει το κοκκαλο του καβαλαρη της γεφυρας , ο χαρακας να απεχει 3,5 χιλιοστα απο το καπακι.

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.474
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Προχωράω ή επιμένω;
« Απάντηση #16 στις: Δεκέμβριος 06, 2018, 10:35:59 πμ »
Οπως τα λεει ο τιτλος.

Η πρωτη μου κιθαρα ειναι kasha με πολλους πειραματισμους , λαθη αλλα και επιτυχιες.

Σε συζητηση με τον κ. Παλαιοδημοπουλο μου ειπε οτι η κιθαρα μου ειναι πολυ καλη για πρωτη αλλα ειχε περιεργο ηχοχρωμα. Αν θελω να βελτιωθω θα πρεπει να επιμεινω σε ενα σχεδιο, να διορθωνω, να σημειωνω ο,τι κανω και να προχωραω στην επομενη κατασκευη. Αλλα θα πρεπει να βρω ενα πιο "παραδοσιακο" ηχοχρωμα.

Αν και συγχρονο καμαρωμα το kasha εχει χασει "οπαδους" σε σχεση με το lattice. Αξιζει να επιμεινω στο kasha για να διορθωσω αυτα που θελω σε σχεση με τη πρωτη κατασκευη μου ή να προχωρησω στην δευτερη με lattice και να πειραματιστω σε κατι που εχει και πιο αποδεκτο ηχοχρωμα;


Με lattice θελει διαβασμα απο την αρχη ενω με το kasha εχω παρει αρκετες πληροφοριες τα τελευταια 3 χρονια.

Ἀγαπητέ φίλε songless bird , μ' ἀρέσει τό ἀνήσυχο πνεῦμα σου !!!
Νομίζω ὅτι ὁ κ. Παλαιοδημόπουλος ἔχει δίκιο . Ἐφ' ὅσον σκέπτεσαι νά δοκιμάσης ἀργότερα ἕνα δικό σου " στύλ " , θά πρέπει ὁ στόχος σου νά εἶναι ὄχι τό πῶς θά κατασκευάσης μία καλή κιθάρα σέ στὐλ κάποιου παλαιοτέρου κατασκευαστῆ , ἀλλά νά διερευνήσης καί νά μάθης τά " μυστικά " στά ἐπί μέρους στάδια κατασκευῆς ὅσων περισσοτέρων " στύλ " μπορεῖς , ὥστε , ὅταν ἔρθη ὁ καιρός νά κατασκευάσης τήν " δική σου κιθάρα " , νά γνωρίζης πῶς λειτουργεῖ κάθε " μυστικό " σέ κάθε βῆμα τῆς κατασκευῆς σου , πού θά ἐφαρμόσης αὐτούσιο ἤ παραλλαγμένο σύμφωνα μέ τό πῶς θά θέλης νά διαμορφώσης τόν ἦχο σου .
Γι' αὐτό , καί δική μου γνώμη εἶναι νά " κατακτήσης " τό kasha καί μετά νά πᾶς παρακάτω .
Σοῦ εὔχομαι καλή ἐπιτυχία σ' ὅτι κι ἄν ἀποφασίσης !!!

Γρηγόρης Μαυρακης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.452
  • Αγαπημένο ξύλο: Ινδικος παλισανδρος
  • Αριθμός κατασκευών: Καμμια
Απ: Προχωράω ή επιμένω;
« Απάντηση #17 στις: Δεκέμβριος 06, 2018, 11:14:03 πμ »
Δλδ αυτό το σχέδιο είναι σωστό?θα μπορούσε να εφαρμοστεί?


songless_bird

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 997
  • Αγαπημένο ξύλο: Ειναι τρέλα η Cedrela
  • Αριθμός κατασκευών: Μια καλή και μια κουτσή κιθάρα
Απ: Προχωράω ή επιμένω;
« Απάντηση #18 στις: Δεκέμβριος 06, 2018, 12:36:03 μμ »
Ευχαριστώ κυριε Σταυρίδη μάλλον αυτό θα κάνω.  Για αρχή διορθώνω τα λάθη που έκανα λόγω απειρίας και ελλειψης εργαλείων και συνεχίζω με kasha . Από περιέργεια θα φτιάξω και ένα σκελετο smallman αφού δεν κοστίζει το κόντρα πλακέ.

Στάλθηκε από το SM-A300FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


songless_bird

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 997
  • Αγαπημένο ξύλο: Ειναι τρέλα η Cedrela
  • Αριθμός κατασκευών: Μια καλή και μια κουτσή κιθάρα
Απ: Προχωράω ή επιμένω;
« Απάντηση #19 στις: Δεκέμβριος 06, 2018, 12:37:57 μμ »
Δλδ αυτό το σχέδιο είναι σωστό?θα μπορούσε να εφαρμοστεί?
Επειδή έψαξα το καμαρωμα lattice που έβαλες και είδα όλη την κατασκευή ο κατασκευαστής έκανε αυτό ακριβώς που δείχνεις στο σχεδιο για να ανεβάσει την ταστιέρα. Στην ουσία κατέβασε το καπάκι.

Στάλθηκε από το SM-A300FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 06, 2018, 02:05:32 μμ από songless_bird »

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.143
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Προχωράω ή επιμένω;
« Απάντηση #20 στις: Δεκέμβριος 06, 2018, 12:50:19 μμ »
σονκλες το λατις εχει πολλα-διαφορετικα μονοπατια, (λατις μονο καπακι, λατις διπλο, λατις διπλο σαντουιτς κεβλαρ, λατις ανθρακονηματα, λατις σμολμαν κλπ) εσυ σκεφτεσαι μονο το λατις σμολμαν;

η απαντηση στην αρχικη ερωτηση σου ειναι καθαρα στο που την προοριζεις (και "προσδιοριζεις" το ηχοχρωμα) την κιθαρα- για πιο σκοπο θελεις να την κατασκευασεις.

ηχογραφησεις; ρεσιταλ σε μικρους χωρους; μεγαλους; μουσικη δωματιου; μαθηματα; παραλια; παντος καιρου; να μαθει πιτσιρικας;

αυτα οσον αφορα το παιχτικο κομματι-το κατασκευαστικο εχει αλλες ερωτησεις:
θα φτιαξεις ακομα μια; θα κανεις πολλες; εχεις σκοπο την πωληση; για ιδια χρηση και μετα βλεπεις;

απατωντας στα παραπανω, κατ ευθειαν θα οδηγηθεις σε ασφαλη συμπαρασματα για την επομενη κατασκευη σου.
καλη επιλογη!
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Προχωράω ή επιμένω;
« Απάντηση #21 στις: Δεκέμβριος 06, 2018, 12:55:48 μμ »
γειά σου Στέλιο Μεγαλέξαντρε (που λύνεις Γόρδιους δεσμούς)

songless προχώρησε επιμένοντας  ;D

update
Χωρίς πλάκα, μόνο εσύ μπορείς να απαντήσεις στο ερώτημά σου και η μέθοδος του Στέλιου είνα πολύ χρήσιμη και καίρια.
Κι επειδή αναφέρθηκε κι αυτό
Ο Μανος ξερω οτι βαριεται να κανει την ιδια κατασκευη δυο φορες :p
όταν λέω "την ίδια κατασκευή", εννοώ "ακριβώς την ίδια κατασκευή" (ίδιο σχέδιο, ξύλα, καμάρια κτλ.), αυτό πράγματι το βαριέμαι. Αλλά δεν ισχύει 100%, γιατί αλλιώς πρώτον θα έφτιαχνα μόνο ένα όργανο και δεύτερον ...δεν γίνεται.
Με άλλη αφορμή, έκανα πρόσφατα ένα σχεδιάκι όπου μάζεψα ό,τι έχω κάνει μέχρι τώρα - εννοώ είδος οργάνου και όχι τεμάχια - Hall of Fame το λέω, αν τα είχα όλα σήμερα έτσι θα έμοιαζε ο τοίχος στο σαλόνι που θα τα κρεμούσα

 [ Invalid Attachment ]

το καθενα "δίνει" στο άλλο (σε μένα δηλαδή) στοιχεία, γνώσεις κι εμπειρία. Παρόλα αυτά, με ίδιο σχέδιο δεν έχω φτιάξει δυο ίδια όργανα (ούτε στον ήχο ούτε σε λεπτομέρειες, που ωστόσο τα καθορίζουν, ακόμα κι αν δεν φαίνονται, π.χ. βέργα ή ανθρακόνημα ή κόντρες στο μανίκι)
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 06, 2018, 01:11:35 μμ από Μάνος Τουρπάλης »

songless_bird

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 997
  • Αγαπημένο ξύλο: Ειναι τρέλα η Cedrela
  • Αριθμός κατασκευών: Μια καλή και μια κουτσή κιθάρα
Απ: Προχωράω ή επιμένω;
« Απάντηση #22 στις: Δεκέμβριος 06, 2018, 02:25:08 μμ »
σονκλες το λατις εχει πολλα-διαφορετικα μονοπατια, (λατις μονο καπακι, λατις διπλο, λατις διπλο σαντουιτς κεβλαρ, λατις ανθρακονηματα, λατις σμολμαν κλπ) εσυ σκεφτεσαι μονο το λατις σμολμαν;

η απαντηση στην αρχικη ερωτηση σου ειναι καθαρα στο που την προοριζεις (και "προσδιοριζεις" το ηχοχρωμα) την κιθαρα- για πιο σκοπο θελεις να την κατασκευασεις.

ηχογραφησεις; ρεσιταλ σε μικρους χωρους; μεγαλους; μουσικη δωματιου; μαθηματα; παραλια; παντος καιρου; να μαθει πιτσιρικας;

αυτα οσον αφορα το παιχτικο κομματι-το κατασκευαστικο εχει αλλες ερωτησεις:
θα φτιαξεις ακομα μια; θα κανεις πολλες; εχεις σκοπο την πωληση; για ιδια χρηση και μετα βλεπεις;

απατωντας στα παραπανω, κατ ευθειαν θα οδηγηθεις σε ασφαλη συμπαρασματα για την επομενη κατασκευη σου.
καλη επιλογη!
Καλησπερα Στελιο

1 Smallman και οχι Smallman. Δεν θελω ανθρακονηματα και Balsa, ουτε βιδωτα μανικια. Ελατακι και οτι αντεξει.. Μετα ισως lattice με παραδοσιακο τροπο που φτιαχνουν οι περισσοτεροι οπως και ο Παλαιοδημοπουλος

2 Η κιθαρα θα ειναι για μαθητη που θα μπει ανωτερα και δεν εχει την δυνατοτητα να αγορασει καλο οργανο. Θα του την δωσω να διαβαζει και αν μεχρι το πτυχιο μπορεσει να παρει δικια του. Αυτη που εφτιαξα εχει κουσουρια για να του την δωσω. Και αν βγει καλη η δευτερη ή την πουλαω ή την χαριζω σε κανενα διαγωνισμο στις μικρες κατηγοριες.

3 Η πωληση ειναι κατι που μπηκε στο τραπεζι μετα το θετικο αποτελεσμα της πρωτης κιθαρας. Σιγουρα δεν θα μεινω στην μια. Ηδη την δευτερη θα την ξεκινησω μεσα στις γιορτες. Αλλα ποιος μπλεκει με εναρξη επιχειρησης ΕΦΚΑ και εφοριες φτιαχνοντας κιθαρες μηπως και τις πουλησει καποτε. Θελει τρεξιμο και χρηματα και αυτα δεν τα εχω τωρα αμεσα. Προς το παρον χομπυ και χαλαρωση απο την ενασχοληση με το ξυλο.  Αν ασχοληθω σοβαρα ο στοχος μου θα ειναι οικονομικες χειροποιητες κιθαρες για μαθητες. Οχι για σολιστες και Μεγαρα. Προσιτά οργανα που εγω δεν ειχα την δυνατοτητα να αποκτησω. Καλες οι alhambra του 1000αρικου αλλα καλυτερη μια χειροποιητη στα δια χρηματα.

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.474
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Προχωράω ή επιμένω;
« Απάντηση #23 στις: Δεκέμβριος 06, 2018, 03:16:36 μμ »
Προς το παρον χομπυ και χαλαρωση απο την ενασχοληση με το ξυλο.  Αν ασχοληθω σοβαρα ο στοχος μου θα ειναι οικονομικες χειροποιητες κιθαρες για μαθητες. Οχι για σολιστες και Μεγαρα. Προσιτά οργανα που εγω δεν ειχα την δυνατοτητα να αποκτησω. Καλες οι alhambra του 1000αρικου αλλα καλυτερη μια χειροποιητη στα δια χρηματα.
[/quote]

Πολλά εὖγε songless bird !!!!!!!!!!!!!!!!!

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.143
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Προχωράω ή επιμένω;
« Απάντηση #24 στις: Δεκέμβριος 08, 2018, 07:15:37 πμ »
παμε λοιπον:

> θα ειναι για μαθητη
δηλ 65 αρα, για το αν θα κανεις υπερυψωμενη ταστιερα το βλεπεις λιγο αργοτερα

> Ελατακι και οτι αντεξει 
τοτε οχι σμολμαν αλλα...

> πρεπει να βρω ενα πιο "παραδοσιακο" ηχοχρωμα
... λατις

> αν βγει καλη η δευτερη ή την πουλαω
οποτε απλο λατις (βλ. οσο πιο πολλα συμπραγκαλα δυσκολη η πωληση)

> ή την χαριζω σε κανενα διαγωνισμο
μπορεις να την δωσεις στον φωτη για το 6ο Φεστιβαλ Κιθαρας Θεσσαλονικης http://igft.gr/el/ (η την κασα σναϊντερ αν δεν εισαι ικανοποιημενος για δικια σου χρηση - ουτως η αλλως σε καλα χερια θα παει, παιδιου που διαβαζει...)

τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

songless_bird

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 997
  • Αγαπημένο ξύλο: Ειναι τρέλα η Cedrela
  • Αριθμός κατασκευών: Μια καλή και μια κουτσή κιθάρα
Απ: Προχωράω ή επιμένω;
« Απάντηση #25 στις: Δεκέμβριος 08, 2018, 10:27:15 πμ »
παμε λοιπον:

> θα ειναι για μαθητη
δηλ 65 αρα, για το αν θα κανεις υπερυψωμενη ταστιερα το βλεπεις λιγο αργοτερα

> Ελατακι και οτι αντεξει 
τοτε οχι σμολμαν αλλα...

> πρεπει να βρω ενα πιο "παραδοσιακο" ηχοχρωμα
... λατις

> αν βγει καλη η δευτερη ή την πουλαω
οποτε απλο λατις (βλ. οσο πιο πολλα συμπραγκαλα δυσκολη η πωληση)

> ή την χαριζω σε κανενα διαγωνισμο
μπορεις να την δωσεις στον φωτη για το 6ο Φεστιβαλ Κιθαρας Θεσσαλονικης http://igft.gr/el/ (η την κασα σναϊντερ αν δεν εισαι ικανοποιημενος για δικια σου χρηση - ουτως η αλλως σε καλα χερια θα παει, παιδιου που διαβαζει...)

Αρα Στελιο προτεινεις lattice allwood που λενε. Καμαρωμα lattice σε παραδοσιακη κατασκευη.

Η ανεβασμενη ταστιερα θα ειναι standar σε ολες τις κιθαρες μου. Εχω φαει πολυ χρονο για να βρω τον τροπο κατασκευης της. Χτες το βραδυ ημουν 4 ωρες στο pc να σχεδιαζω κλισεις και κομματια για το μπρατσο της επομενης κιθαρας. Οπως standar ειναι και το 650 κλιμακα. Στα σχεδια θα υπαρξει και 640 γιατι ειπα, εχω στοχο μαθητες και δεν ειναι ολοι πρωτο μποι με μακρια δακτυλα. Οσο για τα συμπραγκαλα που λες. Μεχρι να φτιαξω την πρωτη κιθαρα , δεν ειχα γνωση τη γινεται κατω απο το καπακι. Ειτε ειναι smallman ειτε Kasha ειτε songless , την ιδια αγνοια ειχα, οπως εχουν και οι περισσοτεροι που παιζουν κιθαρα. Δεν θα σου πει κανενας μαθητης αν ξερει τι καμαρωμα εχει η κιθαρα του.
Βλεπω πολυ στα "τσιμπραγκαλα" τωρα τελευταια την τρυπα στα πλαινα ως μονιτορ. Θα το σκεφτω γιατι ειναι κατι που δεν κρυβεται και εχω ακουσει και αρνητικα σχολια ως προς το αισθητικο μερος, αλλα κανενα αρνητικο ως προς το ηχητικο.

Την Kasha την αγαπαω Στελιο. Οχι μονο επειδη ειναι η πρωτη μου, αλλα μου αρεσει και ο ηχος της. μου κανει κεφι να παιζω μαζι της. Την χρησιμοποιω συνεχεια στα μαθηματα. Δεν την χαριζω , ουτε την πουλαω. Την δευτερη αν προλαβω γιατι οχι να την δωσω στον Θοδωρη να την δοκιμασει και μετα με τον Κουτσοθοδωρο ισως βρουμε καποια ακρη για βραβειο κλπ.

Η ψηφοφορια θα κλεισει σε 10 μερες που θα αγορασω το καπακι για να ξεκινησω. Η ψηφος σου με εβαλε σε σκεψεις  ;)

Γρηγόρης Μαυρακης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.452
  • Αγαπημένο ξύλο: Ινδικος παλισανδρος
  • Αριθμός κατασκευών: Καμμια
Απ: Προχωράω ή επιμένω;
« Απάντηση #26 στις: Δεκέμβριος 08, 2018, 09:55:26 μμ »
Πάντως αν κάνεις ανυψωμενη ταστιερα η γνώμη μου είναι να είναι καλά ανυψωμενη..Εγώ προσωπικά κατασταλαξα στα 15 χιλιοστά στο 12 ταστο χωρίς την ταστιερα..αυτό που ψάχνω τώρα είναι αν θα την κάνω σε σολερα η ξεχωριστά σώμα λαιμό και ένωση μετά.. κάπου είχε αναφερθεί ως γερμανικό στυλ..

songless_bird

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 997
  • Αγαπημένο ξύλο: Ειναι τρέλα η Cedrela
  • Αριθμός κατασκευών: Μια καλή και μια κουτσή κιθάρα
Απ: Προχωράω ή επιμένω;
« Απάντηση #27 στις: Δεκέμβριος 08, 2018, 10:23:38 μμ »
Πάντως αν κάνεις ανυψωμενη ταστιερα η γνώμη μου είναι να είναι καλά ανυψωμενη..Εγώ προσωπικά κατασταλαξα στα 15 χιλιοστά στο 12 ταστο χωρίς την ταστιερα..αυτό που ψάχνω τώρα είναι αν θα την κάνω σε σολερα η ξεχωριστά σώμα λαιμό και ένωση μετά.. κάπου είχε αναφερθεί ως γερμανικό στυλ..
Μεγαλο υψος στην ταστιερα μειωνει τον ογκο του ηχειου και αλλαζει κατα πολυ την γωνια των χορδων στον καβαλαρη . Οχι οτι ειναι λαθος αλλα ειναι θεματα που ισως χρειαστουν μελετη και λυση.

Το πρωτο σχεδιο δειχνει τον τροπο που κανει ο Παλαιοδημοπουλος το μπρατσο και νομιζω και ο κ. Βασιλειαδης. Με 6mm υψος.
Το δευτερο ειναι με ενα ενιαιο κομματι ξυλου που θα πρεπει να του δωθει η σωστη κλιση απο το 9 ταστο και μετα. Με υψος 15mm χωρις ταστιερα.
Ετσι μου το βγαζει το σχεδιο και το ειχα σκεφτει αλλα θα επρεπε να εχει υψος το σωμα της κιθαρας εκει 1cm χαμηλοτερα απο το πισω επιπλεον απο αυτο που ειχα σχεδιασει.


Γρηγόρης Μαυρακης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.452
  • Αγαπημένο ξύλο: Ινδικος παλισανδρος
  • Αριθμός κατασκευών: Καμμια
Απ: Προχωράω ή επιμένω;
« Απάντηση #28 στις: Δεκέμβριος 09, 2018, 08:37:07 πμ »
Το δευτερο ειναι φοβερο..αν καταλαβα καλα ο λαιμος τοποθετειται χωρις κλιση στο σωμα και την κλίση που χρειάζεται την δίνεις στην ταστιερα?

Γρηγόρης Μαυρακης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.452
  • Αγαπημένο ξύλο: Ινδικος παλισανδρος
  • Αριθμός κατασκευών: Καμμια
Απ: Προχωράω ή επιμένω;
« Απάντηση #29 στις: Δεκέμβριος 09, 2018, 08:46:56 πμ »
Επίσης αν θέλεις μια απόσταση 15 mm στο 12 ταστο αλλά θέλεις παραδοσιακό ηχόχρωμα παραδοσιακή γωνία χορδών στο καβαλάρη πάλι υπάρχει λύση!το μόνο που θα κάνεις θα προσθέσεις ένα καμπύλο κομμάτι στην σολερα σου από το καμάρι κάτω από το ηχείο μέχρι το 12 ταστο..Και όλα θα είναι όπως τα ξέρεις όσο αφορά την γεωμετρία.. θα έχεις μια σημαντικά ανυψωμενη γεφυρα και όσο αφορά το καμάρωμα είναι άσχετο με αυτό που συζητάμε τώρα


Tags: