Ψηφοφορία

Kasha ή Lattice;

Kasha
3 (60%)
Lattice
2 (40%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 5

Αποστολέας Θέμα: Προχωράω ή επιμένω;  (Αναγνώστηκε 7714 φορές)

songless_bird

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 997
  • Αγαπημένο ξύλο: Ειναι τρέλα η Cedrela
  • Αριθμός κατασκευών: Μια καλή και μια κουτσή κιθάρα
Προχωράω ή επιμένω;
« στις: Δεκέμβριος 03, 2018, 10:22:43 μμ »
Οπως τα λεει ο τιτλος.

Η πρωτη μου κιθαρα ειναι kasha με πολλους πειραματισμους , λαθη αλλα και επιτυχιες.

Σε συζητηση με τον κ. Παλαιοδημοπουλο μου ειπε οτι η κιθαρα μου ειναι πολυ καλη για πρωτη αλλα ειχε περιεργο ηχοχρωμα. Αν θελω να βελτιωθω θα πρεπει να επιμεινω σε ενα σχεδιο, να διορθωνω, να σημειωνω ο,τι κανω και να προχωραω στην επομενη κατασκευη. Αλλα θα πρεπει να βρω ενα πιο "παραδοσιακο" ηχοχρωμα.

Αν και συγχρονο καμαρωμα το kasha εχει χασει "οπαδους" σε σχεση με το lattice. Αξιζει να επιμεινω στο kasha για να διορθωσω αυτα που θελω σε σχεση με τη πρωτη κατασκευη μου ή να προχωρησω στην δευτερη με lattice και να πειραματιστω σε κατι που εχει και πιο αποδεκτο ηχοχρωμα;

Για οσους δεν ξερουν

Kasha


Lattice


Με lattice θελει διαβασμα απο την αρχη ενω με το kasha εχω παρει αρκετες πληροφοριες τα τελευταια 3 χρονια.

Γρηγόρης Μαυρακης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.452
  • Αγαπημένο ξύλο: Ινδικος παλισανδρος
  • Αριθμός κατασκευών: Καμμια
Απ: Προχωράω ή επιμένω;
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 04, 2018, 02:23:35 μμ »
Περί ορέξεως κολοκυθογαυροπιτα...αν σου αρέσει το kasha γενικά τότε να το συνεχίσεις και βλέπεις.. Εγώ πχ θέλω να δοκιμάσω και ένα περίπου lattice και υπερυψωμένη ταστιερα.. αν μου αρέσει καλώς.. αν όχι hauser style και πάλι..

songless_bird

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 997
  • Αγαπημένο ξύλο: Ειναι τρέλα η Cedrela
  • Αριθμός κατασκευών: Μια καλή και μια κουτσή κιθάρα
Απ: Προχωράω ή επιμένω;
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 04, 2018, 02:55:06 μμ »
Δεν ειναι οτι μου αρεσει. Το εκανα γιατι δεν ειχα δει ποτε κιθαρα με τετοιο καμαρωμα και ειχα περιεργεια να το ακουσω. Βρισκω λογικη πισω απο τον σχεδιασμο του ως προς την μεταδοση του ηχου, κατι που δεν βρισκω στο lattice περα απο την στατικοτητα και αντοχη του.. Αλλα ακουγεται περιεργα. Οσα κομματια πηγα να παιξω latin και συγχρονα "εχαναν". Οταν επαιζα κανενα Μπαχ ή Weiss η κιθαρα επαιζε λες κατασκευαστηκε για κομματια που ακουγονται σαν λαουτο ή τσεμπαλο!

Το lattice νιωθω οτι ειναι σαν να φτιαχνω μια σκεπη με δοκαρια και να περιμενω να παιξει μουσικη. Βαριες Laminate κιθαρες με πατους 6mm και πλαινα 3mm και σκελετο κοντρα πλακε 18mm για να παλεται το 1mm καπακι μονο στην περιοχη απο την τρυπα και κατω. Και ομως λειτουργει. Οσες συγχρονες κιθαρες εχω ακουσει ακολουθουν την λογικη lattice στο καμαρωμα, οχι ομως παντα ως προς τον σκελετο απο κοντρα πλακε. Εχουν ομοιομορφια στο ηχο και ειναι αρεστές. Ειναι πιο αδυναμες απο το kasha στον ηχο και την διαρκεια ομως.

Ο Μανος ξερω οτι βαριεται να κανει την ιδια κατασκευη δυο φορες :p

Ας δουμε το σχεδιο σου. Ποια η λογικη που εβαλες ετσι τα καμαρια; Θα πιανουν ολο το καπακι ή θα "κοψεις" το καμαρωμα με καμαρι πριν την τρυπα;

Γρηγόρης Μαυρακης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.452
  • Αγαπημένο ξύλο: Ινδικος παλισανδρος
  • Αριθμός κατασκευών: Καμμια
Απ: Προχωράω ή επιμένω;
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 04, 2018, 04:39:18 μμ »
Οι ακτινες πάνε έτσι μέχρι το καμάρι κάτω από την τρύπα.. καταρχήν δεν είναι δικό μου σχέδιο.. είναι του greg byers η ιδέα και το συγκεκριμένο που ανέβασα λίγο τροποποιημένο από τον lazar..εγω απλά το κατέβασα.. Η λογική του ακολουθεί την λογική του lattice..ένταση και ένταση.. δεν νομίζω ότι αρπιζουν..καπακι περίπου 1.6 χιλιοστά.. Η φιλοσοφία εδώ είναι τελείως άκαμπτος λαιμός παχιά πλαϊνά και πλάτη και παίζει μόνο το καπάκι.. στα παραδοσιακα λεπτα όλα και συνδράμουν όλα.. σε αμελητέο βαθμό αλλά συνδράμουν..

https://youtu.be/mCQ7ri2WuII

Ένα βίντεο με ήχο αυτού του καμαρωματος

Γρηγόρης Μαυρακης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.452
  • Αγαπημένο ξύλο: Ινδικος παλισανδρος
  • Αριθμός κατασκευών: Καμμια
Απ: Προχωράω ή επιμένω;
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 04, 2018, 04:50:32 μμ »
Επίσης θέλω να σε ρωτήσω για την υπερυψωμένη ταστιερα...είναι καλό το ύψος που έχεις δώσει η θέλει κι άλλο?

songless_bird

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 997
  • Αγαπημένο ξύλο: Ειναι τρέλα η Cedrela
  • Αριθμός κατασκευών: Μια καλή και μια κουτσή κιθάρα
Απ: Προχωράω ή επιμένω;
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 04, 2018, 05:32:35 μμ »
Το ύψος είναι σαν του παλαιοδημοπουλου που έχω   οπότε το έχω συνηθίσει. Πιο ψηλό θα έπρεπε να βυθίσω μπροστά το καπάκι όπως έκανε ο Hamfrey.

Στάλθηκε από το SM-A300FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Γρηγόρης Μαυρακης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.452
  • Αγαπημένο ξύλο: Ινδικος παλισανδρος
  • Αριθμός κατασκευών: Καμμια
Απ: Προχωράω ή επιμένω;
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 05, 2018, 02:03:41 πμ »
Τελικά τι κάνουμε?αποδεχόμαστε την νέα τάξη πραγμάτων η παραμένουμε πιστοί στην παράδοση??Τι κάνουμε songless???  ;D  ;D   ;D

songless_bird

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 997
  • Αγαπημένο ξύλο: Ειναι τρέλα η Cedrela
  • Αριθμός κατασκευών: Μια καλή και μια κουτσή κιθάρα
Απ: Προχωράω ή επιμένω;
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 05, 2018, 10:43:58 πμ »
Δεν υπαρχει νεα ταξη πραγματων. Υπαρχει εξελιξη. Η κιθαρα δεν ειναι σαν το βιολι που εχει παγιωθει η κατασκευη του. Εξωτερικα θα δεις 50 κιθαρες απο 50 κατασκευαστες που θα ειναι ιδιες αλλα μεσα θα ειναι και οι 50 διαφορετικες.

Ο παλαιοτεροι που μεγαλωσαν ακουγοντας και παιζοντας σε παραδοσιακες κιθαρες θεωρουν "περιεργες" τις νεες. Ενας ομως που ακουει μεγαλωνοντας τωρα μονο τις νεες οι παλιες ισως του φαινονται περιεργες, αδυναμες, ακομη και αχρωμες!!

Εγω προσωπικα δεν εχω διαθεση να φτιαξω ου Hauser ουτε Torres . Μην σου πω οτι μετα απο καμια 10αρια κιθαρες ισως δοκιμασω και κατι δικο μου. Δεν ξερω αν ο Στελιος το εχει κανει να μας πει.

Ειμαι ακομη διχασμενος γιατι το πρωτο πραγμα που ξεκιναω να φτιαχνω ειναι το καμαρωμα οποτε θα κριθει αμεσα και τι κιθαρα θα κανω. Στην παραπανω Lattice μου αρεσε που ολα χτιζονται πανω στο πλαισιο απο κοντρα πλακε. Ειχα σκεφτει να βαλω και εγω περιμετρικα στο υψος της μεσης των πλαινων ενα τετοιο πλαισιο , οχι με τετοιο ογκο και πανω σε αυτο να καθονται τα καμαρια αφηνοντας πιο ελευθερα σε παλμους καπακι και πλατη και κανοντας πιο σταθερα τα πλαινα. Μπορει να σκεφτομαι και λαθος...

Η Kasha στην πρωτη φωτογραφια ειναι η δικια μου για να καταλαβεις τι πειραματισμος μπορει να γινει σε αυτο το σχεδιο.

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.116
Απ: Προχωράω ή επιμένω;
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 05, 2018, 03:22:48 μμ »
ρε παιδια για να καταλαβουμε κι εμεις....................αυτο το πλαισιο στην Lattice το βγαζεις μετα πριν μπει η πλατη ετσι?
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.116
Απ: Προχωράω ή επιμένω;
« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 05, 2018, 03:46:11 μμ »
 κι εν το μεταξυ θα ηθελα να μου εξηγησει καποιος με τι βαφει την κιθαρα εδω ο τυπος.Ρυτινες βλεπω και φλογιστρα κλπ.Ωραιο αποτελεσμα................παιζει ομως?   
https://youtu.be/wHcGr85tTGU
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

songless_bird

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 997
  • Αγαπημένο ξύλο: Ειναι τρέλα η Cedrela
  • Αριθμός κατασκευών: Μια καλή και μια κουτσή κιθάρα
Απ: Προχωράω ή επιμένω;
« Απάντηση #10 στις: Δεκέμβριος 05, 2018, 04:05:26 μμ »
Βασικα φτιαχνεις το πλαισιο. Κολλας τα πλαινα, μετα το καπακι και τελος την πλατη.

https://www.youtube.com/watch?v=K4gjgfWoaeE

songless_bird

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 997
  • Αγαπημένο ξύλο: Ειναι τρέλα η Cedrela
  • Αριθμός κατασκευών: Μια καλή και μια κουτσή κιθάρα
Απ: Προχωράω ή επιμένω;
« Απάντηση #11 στις: Δεκέμβριος 05, 2018, 04:09:29 μμ »
κι εν το μεταξυ θα ηθελα να μου εξηγησει καποιος με τι βαφει την κιθαρα εδω ο τυπος.Ρυτινες βλεπω και φλογιστρα κλπ.Ωραιο αποτελεσμα................παιζει ομως?   
https://youtu.be/wHcGr85tTGU
ΑΝ και δεν εχει σχεση με το θεμα  ;)

Μοιαζει με κιθαρα του 50ευρου, οποτε το ιδιο θα παιζει και μετα απο τον βανδαλισμο. Πιο πολυ για διακοσμητικη μοιαζει και οχι για παιξει. Το καπακι με την ρητινη το "σκοτωσε"...

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.116
Απ: Προχωράω ή επιμένω;
« Απάντηση #12 στις: Δεκέμβριος 05, 2018, 07:30:10 μμ »
Βασικα φτιαχνεις το πλαισιο. Κολλας τα πλαινα, μετα το καπακι και τελος την πλατη.

https://www.youtube.com/watch?v=K4gjgfWoaeE

ωραιο αποτελεσμα αλλα ....ντουβαρι ρε παιδι μου
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

songless_bird

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 997
  • Αγαπημένο ξύλο: Ειναι τρέλα η Cedrela
  • Αριθμός κατασκευών: Μια καλή και μια κουτσή κιθάρα
Απ: Προχωράω ή επιμένω;
« Απάντηση #13 στις: Δεκέμβριος 05, 2018, 11:25:36 μμ »
Βασικα φτιαχνεις το πλαισιο. Κολλας τα πλαινα, μετα το καπακι και τελος την πλατη.

https://www.youtube.com/watch?v=K4gjgfWoaeE

ωραιο αποτελεσμα αλλα ....ντουβαρι ρε παιδι μου
Ντουβαρι δεν λες τιποτα. Εχω δει Smallman να ζυγιζει 3 κιλα...
3mm παχος τα πλαινα, 6mm παχος ο πατος  και η εσωτερικη κατασκευη 18mm κοντρα πλακε. Καπακι ομως 0.8-1mm ... Εκει ειναι η ουσια. Ακαμπτο σωμα και υπερλεπτο καπακι.

Γρηγόρης Μαυρακης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.452
  • Αγαπημένο ξύλο: Ινδικος παλισανδρος
  • Αριθμός κατασκευών: Καμμια
Απ: Προχωράω ή επιμένω;
« Απάντηση #14 στις: Δεκέμβριος 06, 2018, 01:02:04 πμ »
Songless να σε ρωτήσω κάτι?πες ότι έχω σκέτο ένα σώμα κλασικής.. Πώς μπορώ να ξέρω σε τι γωνιά θα τοποθετήσω το μανίκι?Και η ευθεία του που πρέπει να καταλήγει νοητά στο σώμα?

Tags: