Αποστολέας Θέμα: Drum sander: “Luthier’s friend”  (Αναγνώστηκε 6260 φορές)

Stergios_lutherie

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.172
  • Αγαπημένο ξύλο: Αυτο που εχω διαθεσιμο
  • Αριθμός κατασκευών: 14
Απ: Drum sander: “Luthier’s friend”
« Απάντηση #30 στις: Απρίλιος 24, 2020, 09:27:08 μμ »
Γεια σου BOULIS13,

το γυαλόχαρτο το βρίσκεις σε οποιοδήποτε σοβαρό μαγαζί με εργαλεία-σιδηρικά.
Μπορείς να ζητήσεις γυαλόχαρτο του μέτρου με χριτς-χρατς (ή hook and loop ή τύπου Velcro).
Εγώ χρησιμοποιώ Ελληνικό Smirdex και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Έχει φάρδος 12 εκατοστά και είναι άσπρο.

Το αυτοκόλλητο που μπήκε στον κύλινδρο (χρησιμοποίησα μόνο το hook) το βρήκα στο διαδίκτυο https://www.amazon.fr/gp/product/B017JFWM4A/ref=ppx_yo_dt_b_asin_title_o02_s00?ie=UTF8&psc=1

Το καπάκι το τρίβω με Ρ120 στο μηχάνημα και μετά το περνάω με λεπτότερα νούμερα με το χέρι.

Καλή επιτυχία!
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 24, 2020, 09:54:09 μμ από Stergios_craftopia »

BOULIS13

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 765
  • Αγαπημένο ξύλο: kung-fu - street fight - ελληνορωμαϊκη
  • Αριθμός κατασκευών: 7*1/2
Απ: Drum sander: “Luthier’s friend”
« Απάντηση #31 στις: Απρίλιος 25, 2020, 09:22:35 μμ »
Ευχαριστώ ......... πέντε χρόνια το φτιάχνω ..... τώρα ξαναπήρα μπρός ..... η ζήλια βλέπεις  :-[ :-[ :-[
κύριε ταξιτζή....ν΄αφήσω δυό πίτσες κ΄εφτά μπύρες στο πίσω κάθισμα;..   :-[ :-[ :-[

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.148
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Drum sander: “Luthier’s friend”
« Απάντηση #32 στις: Απρίλιος 26, 2020, 07:32:22 πμ »
πέντε χρόνια
εμ ποσο ηθελες, αφου στο 5ετες το χες βαλει... :cheesy2:
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Νάσος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.937
  • Αγαπημένο ξύλο: Παλίσανδρος / Bumbiga
  • Αριθμός κατασκευών: 9
Απ: Drum sander: “Luthier’s friend”
« Απάντηση #33 στις: Απρίλιος 26, 2020, 08:09:30 πμ »
Και εγώ γιατρέ μου συμπληρώνω δίχρονο που το βλέπω ατελείωτο να κάαααθεται ελπίζω να μη με πιάσει το πενταετές ;D

Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Απ: Drum sander: “Luthier’s friend”
« Απάντηση #34 στις: Ιούνιος 16, 2020, 05:45:03 μμ »
Αχ φίλε μου ! ,,,, Μεγάλη τεχνική πρόκληση αυτό το direct drive !

Είναι τα πάντα σε ένα επίπεδο . " Ολα σε ένα και νοικοκυρεμένα "

Βρήκα αυτό εδώ το μοτέρ  https://newtools.gr/hlektrokinhthras-230volt-1400rpm-1.0-hp-N70100062

Ολα του καλά ...  Ομως ο άξονάς του έχει διάμετρο 19 mm ... 

Δυσκολεύομαι να βρω στο ebay κάτι που να συνδέει τα 19 με ... τα 20 mm  ?     Κάτι που να συνδέει τα 19 με ... τα 15 ας πούμε ?

 




Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

Stergios_lutherie

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.172
  • Αγαπημένο ξύλο: Αυτο που εχω διαθεσιμο
  • Αριθμός κατασκευών: 14
Απ: Drum sander: “Luthier’s friend”
« Απάντηση #35 στις: Ιούνιος 16, 2020, 06:23:17 μμ »
Ιωσήφ, ο μεγαλύτερος σύνδεσμος που είχα βρει στο ιμπει ήταν από 14 σε 15 χιλιοστά.

Αλλά φαντάζομαι ότι ο προμηθευτής του μοτέρ κάτι θα έχει, φαίνεται μεγάλο μαγαζί. Στη θέση σου θα του τηλεφωνούσα για να μάθω.

Καλή ευκολία!

Πασχάλης

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 325
  • Αγαπημένο ξύλο: Σημύδα, Δρυς
Απ: Drum sander: “Luthier’s friend”
« Απάντηση #36 στις: Ιούνιος 16, 2020, 06:46:56 μμ »
[...]
Ολα του καλά ...  Ομως ο άξονάς του έχει διάμετρο 19 mm ... 

Δυσκολεύομαι να βρω στο ebay κάτι που να συνδέει τα 19 με ... τα 20 mm  ?     Κάτι που να συνδέει τα 19 με ... τα 15 ας πούμε ?

Φίλε Ιωσήφ,

Μπορεί να το ξέρεις ήδη αλλά στην έρευνά σου δοκίμασε από 3/4 της ίντσας (19,05χιλ) να γίνει σε "μετρική" διάμετρο. Αλλιώς "μικρό κομάτι λάστιχο ποτήσματος με σφυχτήρες και στους δύο άξονες"... παλιά και δοκιμασμένη τεχνική...
Ο έξυπνος, μαθαίνει από τα λάθη του
Ο σοφός, από τα λάθη των άλλων
Ο βλάκας, ποτέ...

Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Απ: Drum sander: “Luthier’s friend”
« Απάντηση #37 στις: Ιούνιος 16, 2020, 09:13:14 μμ »
Φίλοι μου Στέργιε , Πασχάλη , σας ευχαριστώ πολύ !

γιατί μου δίνετε ερεθίσματα να δουλέψει αρχικά το μυαλό ... ελπίζω αργότερα και τα χέρια ...
Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

mikerory

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 112
  • Αγαπημένο ξύλο: maple
  • Αριθμός κατασκευών: 7
  • Περιοχή: Εξάρχεια
Απ: Drum sander: “Luthier’s friend”
« Απάντηση #38 στις: Ιούνιος 17, 2020, 09:45:03 πμ »
Ιωσήφ, επίσης αν βρεις κουπλερ από 19 σε οτιδήποτε, τον άξονά σου τον "φέρνει" ένας τορναδόρος όπου θες και το πιο πιθανόν είναι να μη σου πάρει και τίποτα (άντε έναν καφέ).

Εμένα αυτό που με κολλάει σε όλες τις πατέντες είναι τα μοτέρ. Πανάκριβα τα καινούρια (για να αξίζει τον κόπο η ιδιοκατασκευή) και δε ξέρω που να βρω μεταχειρισμένα, καμιά μάντρα με παλιοσίδερα, κάτι τέλοσπάντων! Υπάρχει καμία άκρη για Αθήνα? Επίσης ψάχνουμε ασύγχρονα? πυκνωτή θέλουμε? Πήγα λίγο να διαβάσω και χάθηκα! :banghead: :021:
Μέτρα μία και κόψε δέκα

Άγγελος Περδικούρης

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 41
  • Αγαπημένο ξύλο: οξιά
  • Αριθμός κατασκευών: μηδέν!
  • Περιοχή: Τρίλοφος Θεσσαλονίκης
Απ: Drum sander: “Luthier’s friend”
« Απάντηση #39 στις: Ιούνιος 17, 2020, 10:49:51 πμ »
Καλημέρα σε όλους!
Ιωσήφ, σε παρόμοια ερώτησή μου σε μαγαζί που πουλάει ρουλεμάν κλπ μου είπαν να βάλω ένα κομμάτι σωλήνα "με μια βίδα, είναι πολύ απλό" αλλά δεν το έχω κάνει. Έχω αρχίσει να φτιάχνω κάτι σαν το πρώτο παράδειγμα που πόσταρες, του GreenSaw, μου φαίνεται είναι, με έναν κινητήρα από μίξερ ~350W. Δεν ξέρω αν είναι αρκετός. Βρίσκω πολύ ελκυστική την ιδέα με τροχαλίες, έτσι αποφεύγεις τον περιορισμό να είναι όλα σε μία ευθεία (συν το πρόβλημα της ευθυγράμμισης). Επιπλέον δίνει εναλλακτικές για εξοικονόμηση χώρου.
Άλλη λύση για κινητήρα είναι από αυτά που μαζεύουν οι δήμοι για ανακύκλωση -και η καλύτερη από πλυντήριο- αλλά θέλει να έχεις κάποιον γνωστό και να πάρεις εργαλεία μαζί σου για την αποσυναρμολόγηση. Και τα σούπερ-μάρκετ μαζεύουν παλιά ηλεκτρικά αλλά δύσκολο να βρεις μεγάλο κινητήρα (για πλυντήριο δεν ελπίζω...) Άσε που μάλλον τα πουλάνε γιατί δύσκολα σ' αφήνουν να πάρεις. Στην ανάγκη ψάξιμο για μεταχειρισμένο, δεν ξέρω τα στέκια στην Αθήνα αλλά ρωτώντας πας στην Πόλη.

mikerory

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 112
  • Αγαπημένο ξύλο: maple
  • Αριθμός κατασκευών: 7
  • Περιοχή: Εξάρχεια
Απ: Drum sander: “Luthier’s friend”
« Απάντηση #40 στις: Ιούνιος 17, 2020, 11:32:24 πμ »
Καλημέρα σε όλους!
Ιωσήφ, σε παρόμοια ερώτησή μου σε μαγαζί που πουλάει ρουλεμάν κλπ μου είπαν να βάλω ένα κομμάτι σωλήνα "με μια βίδα, είναι πολύ απλό" αλλά δεν το έχω κάνει.
Και πολύ καλά έκανες και δεν το έχεις κάνει. Σε σωλήνα με ενιαία εσωτερική διάμετρο, με το σφίξιμο της βίδας, καθιστάς τον άξονα έκεντρο...Τουλάχιστον τον έναν από τους δύο - τον πιο λεπτό.

Κατά τ' άλλα όντως ρωτώντας πας στην πόλη, αλλά στην πόλη δεν πολυαπαντάει ο κόσμος ;)
Μέτρα μία και κόψε δέκα

Stergios_lutherie

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.172
  • Αγαπημένο ξύλο: Αυτο που εχω διαθεσιμο
  • Αριθμός κατασκευών: 14
Απ: Drum sander: “Luthier’s friend”
« Απάντηση #41 στις: Σεπτέμβριος 20, 2020, 02:04:56 μμ »
Επαναλαμβάνω εδώ μια απάντηση στο φίλο Ιωσήφ που τόλμησε και κατασκεύασε το μηχάνημα! (Η κατασκευή του εδώ: http://www.luthier.gr/index.php?topic=3991.msg74202#msg74202)

Ιωσήφ, θερμά συγχαρητήρια, καλοδούλευτο!

Να προσθέσω τη λύση που έχω υοθετήσει (μετά από αρκετές δοκιμές) για την έδραση του ολόπασου άξονα που ανεβοκατεβάζει τη βάση.
Χρησιμοποίησα σφαιρικό ρουλεμάν που του σφήνωσα μέσα ένα παξιμάδι 10 χιλιοστών όπου μέσα του κινείται ο άξονας. Το σύστημα ρουλεμάν-άξονα σφηνώθηκε/κόλλησε με τη σειρά του στη βάση του μηχανήματος.

https://en.wikipedia.org/wiki/Spherical_bearing
Το μέγεθος του ρουλεμάν που χρησιμοποίησα είναι 17x35x20 mm (εξωτ. διάμετρος 35, εσωτ. διάμετρος 17, ύψος 20):
https://www.kugellager-express.de/radial-spherical-plain-bearing-maintenance-free-geg17c-open-17x35x20-mm

Σημαμαντική λεπτομέρεια: Η σφαιρική επιφάνεια του ρουλεμάν (αυτή που δείχνει το κόκκινο βελάκι) περάστηκε με ρετσίνι από πεύκο ωστε να κινείται μεν, αλλά δύσκολα. Μ' αυτό τον τρόπο η σφαίρα του ρουλεμάν δεν περιστρέφεται όταν βιδώνοντας-ξεβιδώνοντας ανεβοκατεβαίνει ο άξονας, ωστόσο είναι σε θέση να αφομοιώνει τις κλίσεις του που μεταβάλλονται.

Το μαύρο βελάκι δείχνει μια λαστιχένια ροδέλλα που με τη βοήθειά της ασφαλίζει η εκάστοτε θέση του άξονα.

Το κίτρινο βελάκι δείχνει το "εντοιχισμένο" (συμβατικό αυτή τη φορά) ρουλεμάν στην κινούμενη βάση που χρησιμεύει σαν φωλιά του άξονα. (Η ιδέα αυτού του ρουλεμάν είναι ευγενική προσφορά του φίλου Παναγιώτη (ΚαΠα)). Ο άξονας στην απόληξή του είναι απλώς στρογγυλεμένος, δηλαδή δεν φοράει στρογγυλεμένο παξιμάδι για καπέλλο.

Tags: