Αποστολέας Θέμα: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Φεβρουάριος 2018  (Αναγνώστηκε 12313 φορές)

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.143
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Φεβρουάριος 2018
« Απάντηση #45 στις: Φεβρουάριος 08, 2018, 05:21:37 μμ »
+ πολλα λουκανικα... {celebrate015}
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

DRIVER (Βασιλειάδης Παύλος)

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 333
  • Αγαπημένο ξύλο: ΚΑΡΥΔΙΑ
  • Αριθμός κατασκευών: 1
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Φεβρουάριος 2018
« Απάντηση #46 στις: Φεβρουάριος 09, 2018, 01:26:52 μμ »
δεν είναι τίποτα περίεργο, Ιωσήφ, είναι απλώς αυτό που φαίνεται: ένας καπλαμάς κολλημένος κι από πάνω ένα φιλέτο 2 χλστ. Συνήθως το φιλέτο είναι άσπρο πλαστικό, στην περίπτωση αυτή από ξύλο ίδιο με της ταστιέρας (παλίσανδρος). Ζήτησα από τον Γιώργο στον Σοφιανό να μου "κατεβάσει" κάτι ρετάλια παλίσανδρου στα 2 χιλστ. να τα εχω για φιλέτα (τα βάζω και περιμετρικά στο σκάφος). Απλώς αν έχεις "νάζι" (καμπύλες) στο τελείωμα, τα ξύλινα πρέπει να γυρίσουν με θέρμανση στο σωλήνα (εγώ τα γυρνάω στον ίδιο σωλήνα που γυρνάω τις ντούγες και τα πλαϊνά της κιθάρας) - ενώ τα πλαστικά γυρνάνε και με σεσουάρ ή με ζεστό νερό.
Μπορείς να κάνεις ο,τι συνδυασμό σκεφτείς.  Εδώ μια ταστιέρα τζουρά με παλίσανδρο, κόκκινη τριανταφυλλιά και σφεντάμι

 [ Invalid Attachment ]

οι Αμερικάνοι το κάνουν πολύ συχνά αυτό - βασικά μάλλον θεωρείται "εκ των ων ουκ άνευ" στις κιθάρες, πλαϊνό φιλέτο που κολλιέται μετά την χάραξη των τάστων και δεν χαράσσεται το ίδιο



σε συνδυασμό με το κόψιμο του "τακουνιού" του τάστου ώστε να μην φαίνεται στα πλάγια της ταστιέρας, που γίνεται με κατάλληλο εργαλείο, κάτι σαν αυτό στην φωτογραφία ...



... γίνεται και με κόφτη και λίμα, αλλά μου παίρνει πολύυυυ χρόνο (έκανα σε επισκευή) και δεν έχω τόση υπομονή... μ΄ αρέσει όμως, κάποτε θα το πάρω το εργαλείο και θα κάνω και τέτοιες ταστιέρες (αυτές με το φιλέτο εξωτερικά εννοώ, στις "απλές" προφανώς δεν έχει νόημα γιατί θα φαίνεται η χαρακιά)
ΜΑΝΟ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΟ ΕΡΓΑΛΕΙΟ  Μ ΑΡΕΣΕΙ ΚΑΙ ΜΕΝΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΥ ΤΟ ΒΡΙΣΚΟΥΜΕ ΚΑΙ ΠΩΣ ΤΟ ΖΗΤΑΜΕ
ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΓΙΑ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΟΥ
Γεννήθηκα χωρίς να θέλω,
θα πεθάνω χωρίς να θέλω,
Αφήστε με όμως να ζήσω όπως θέλω

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Φεβρουάριος 2018
« Απάντηση #47 στις: Φεβρουάριος 09, 2018, 01:55:30 μμ »
δεν ξέρω Παύλε, δεν τόχω ψάξει ακόμα... ίσως έχει ο Μαυρομουστάκης εδώ, αλλιώς στο ebay, θα το δω και θα σου πω

songless_bird

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 997
  • Αγαπημένο ξύλο: Ειναι τρέλα η Cedrela
  • Αριθμός κατασκευών: Μια καλή και μια κουτσή κιθάρα

Stamart

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 517
    • GeeTar
  • Αγαπημένο ξύλο: όχι άλλο μαόόόνιιι...
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Φεβρουάριος 2018
« Απάντηση #49 στις: Φεβρουάριος 09, 2018, 06:16:02 μμ »
νομιζω οτι μας πηρανε χαμπαρι και μας πουλανε οτι να ναι οσο να ναι...τες πα...εγω τις ακρες των ταστων τις κωβω με το δισκακι του dremel σα βουτυρο...το ιδιο θα εκανα και για τα δοντια στα ταστα...

Νάσος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.937
  • Αγαπημένο ξύλο: Παλίσανδρος / Bumbiga
  • Αριθμός κατασκευών: 9
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Φεβρουάριος 2018
« Απάντηση #50 στις: Φεβρουάριος 10, 2018, 08:10:21 πμ »
Καλά τα έργαλεία αλλά μην φτάσουμε και στο άλλο άκρο ;D
Όλα μου τα όργανα γίνονται με αυτό τον τρόπο δλδ ακόμα και χωρίς φιλέτο στην άκρη του τάστου, να μη φαίνεται το Τάστο στο πλάι, τα κόβω με το πενσάκι και λιμάρω με ψιλή λίμα
Εχω δοκιμάσει και με τροχούς,Dremel αλλά όλο και κάποιο Τάστο θα αχρηστέψεις αν το παρακάνεις γι αυτό λοιπόν απόλυτα χειροποίητο ;D

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.143
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Φεβρουάριος 2018
« Απάντηση #51 στις: Φεβρουάριος 10, 2018, 08:28:53 πμ »
γι αυτό λοιπόν απόλυτα χειροποίητο ;D
σιγα-σιγα,  "δικος μου" εγινες...  ;D
κακες παρεες κανεις...  {celebrate018}

σε βλεπω στην επομενη κιθαρα στα φιλετα, να σκαλιζεις με τα σκαρπελακια αντι με τα ρουτερακια... {celebrate015}

ΚΑΛΗΜΕΡΑ!
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

DRIVER (Βασιλειάδης Παύλος)

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 333
  • Αγαπημένο ξύλο: ΚΑΡΥΔΙΑ
  • Αριθμός κατασκευών: 1
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Φεβρουάριος 2018
« Απάντηση #52 στις: Φεβρουάριος 14, 2018, 08:37:31 μμ »
δεν ξέρω Παύλε, δεν τόχω ψάξει ακόμα... ίσως έχει ο Μαυρομουστάκης εδώ, αλλιώς στο ebay, θα το δω και θα σου πω
http://dimizparts.gr/%CE%95%CE%A1%CE%93%CE%91%CE%9B%CE%95%CE%99%CE%91/%CE%9A%CE%9F%CE%A0%CE%A4%CE%91%CE%9A%CE%99%CE%91-%CE%95%CE%A1%CE%93%CE%91%CE%9B%CE%95%CE%99%CE%91/%CE%BA%CE%BF%CF%80%CF%84%CE%AC%CE%BA%CE%B9-%CF%84%CE%AC%CF%83%CF%84%CF%89%CE%BD-hosco-fret-tang-nipper-tlftn2-31001

songless_bird Σ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΚΑΙ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ
ΠΑΝΤΩΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΕΡΓΑΛΕΙΟ ΠΟΥ ΘΑ ΔΩΣΕΙ ΠΟΛΥ ΚΑΘΑΡΟΤΕΡΗ ΔΟΥΛΕΙΑ
Γεννήθηκα χωρίς να θέλω,
θα πεθάνω χωρίς να θέλω,
Αφήστε με όμως να ζήσω όπως θέλω

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.116
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Φεβρουάριος 2018
« Απάντηση #53 στις: Φεβρουάριος 16, 2018, 02:41:02 μμ »
Αντε να τελειωνω κι εγω τα τρυδιμα.Και μετα τι θα κανω? Το βρηκα δυο κιθαρονια απο μουρια θα κανω.Το ενα το αρχισα σημερα...............
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

Γιωργος π

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 750
  • Αγαπημένο ξύλο: Όλα αρκεί να παράγουν ήχο κ ομορφιά......
  • Αριθμός κατασκευών: 5
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Φεβρουάριος 2018
« Απάντηση #54 στις: Φεβρουάριος 16, 2018, 04:47:34 μμ »
Καλησπέρα.... Πριν λίγο καιρό είχα ένα πρόβλημα με ένα τριχορδακι και δεν στεγνωνε το βερνίκι,  στο τέλος με αυτά που μου είπαν κάποιοι γνωστές εδώ, (ευχαριστώ πολύ). Έβγαλα όλο το βερνίκι και έβαλα αλλο, αφού το είχα βερνικωσει αρχές του μήνα και μέχρι κ εχθές στεγνωνε  σήμερα ετριψα καλά με υαλοχαρτο για να κάνω φινίρισμα  (επειδή λόγο δουλειάς μένω εκτός πατρικού, και όλα τα πιστόλια αεροσυμπιεστες είναι εκεί το έκανα με πινελακι και μπάλα...    Λοιπόν......   Σε ένα μέρος ετριψα κατά λάθος παραπάνω και έγινε μια κοιλιδα (φάνηκε το ξύλο...  Ε λέω εντάξει έμεινε πολύ λεπτό στρώμα βερνικιου,.  Θα κάνω κάνα δυο περάσματα με μπάλα και όλα οκ......       (Έτσι νόμιζα......). Βάζω βάζω βερνίκι και τίποτα.... Εξαφανίζεται.... Το ρουφάει.... Πολύ πράμα...   
Διάβασα εδώ μέσα ότι αυτό γίνεται συνήθως από τα γάντια τα λαστιχένια... Από το ταλκ που έχουν, θέλουν πλησιμο..... (Δεν το ήξερα και δεν το έκανα).  Και δεν ξέρω αν έγινε από αυτό η από άλλη αιτία.   Αλλά δεν βρήκα και κάπου να λέει την λύση....   Ξέρει κανείς τι πρέπει να κάνω τώρα;;;;;;   Να συνεχίσω να βάζω βερνίκι;;;; [ Invalid Attachment ]

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.143
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Φεβρουάριος 2018
« Απάντηση #55 στις: Φεβρουάριος 16, 2018, 08:12:49 μμ »
μπραβο κωστη τα φαγες...
γιωργο στη θεση σου θα ετριβα καλα το καπακι κ θα ξαναλουστραριζα...

εγω το εριξα στα μερεμετια, για λογαριασμο φιλου εφαγα το γκουρμουτσομπρατσο (πολυουρεθανη) - το κατεβασα στα 18.5 χιλ...
κι αν αντεξει σφυρα κλεφτικα...  ;D
με αλλαγες κλειδια-κοκκαλα-καθαρισματα ταστιερας κλπ κλπ...
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Γιώργος Χ.

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Ανεκπαίδευτος
  • Αγαπημένο ξύλο: μουριά, σφεντάμι
  • Αριθμός κατασκευών: θα δείξει...
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Φεβρουάριος 2018
« Απάντηση #56 στις: Φεβρουάριος 16, 2018, 09:31:55 μμ »
Μπράβο Κώστα και Στέλιο!!

Κώστα ωραίο καλούπι έχεις στα τριχορδα που έφτιαξες  !!πόσο είναι το μέγιστο πλάτος  του σκάφους?

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.116
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Φεβρουάριος 2018
« Απάντηση #57 στις: Φεβρουάριος 16, 2018, 10:00:49 μμ »
Μπράβο Κώστα και Στέλιο!!

Κώστα ωραίο καλούπι έχεις στα τριχορδα που έφτιαξες  !!πόσο είναι το μέγιστο πλάτος  του σκάφους?

δεν το γνωριζω ρε Γιωργο σοβαρα.Θα το μετρησω αυριο και σου λεω
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

Γιωργος π

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 750
  • Αγαπημένο ξύλο: Όλα αρκεί να παράγουν ήχο κ ομορφιά......
  • Αριθμός κατασκευών: 5
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Φεβρουάριος 2018
« Απάντηση #58 στις: Φεβρουάριος 17, 2018, 02:43:20 πμ »
Stelioguitar......  Καλά ασχολούμαι με τετραχορδα τόσα χρόνια (είπα και εγώ να κάνω ένα τρίχορδο να παίζω και με τρίχορδο που και που.....) Αφού δεν μου πάει τι το παιδεύω;;;;;;    Τι μια δεν στέγνωναν τα βερνίκια......
                          την δεύτερη δεν πιάνουν τα βερνίκια....
Αμαν πια, Φως φανάρι ότι δεν ταιριάζω με τρίχορδο. ΤΕΛΟΣ, τα τρίχορδα... Από δω και πέρα μόνο τετραχορδα.   Άσ με συγχωρέσουν οι φίλοι που είναι φαν τον τρίχορδον (είναι και πολλοί εδώ μέσα) αλλά βλέπω ότι έχει τρεις χορδές παντα κάτι στραβό θα  μου πάει....έχω 3στα 3... Τυχαίω;;;;   

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.116
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Φεβρουάριος 2018
« Απάντηση #59 στις: Φεβρουάριος 17, 2018, 11:26:35 πμ »
Stelioguitar......  Καλά ασχολούμαι με τετραχορδα τόσα χρόνια (είπα και εγώ να κάνω ένα τρίχορδο να παίζω και με τρίχορδο που και που.....) Αφού δεν μου πάει τι το παιδεύω;;;;;;    Τι μια δεν στέγνωναν τα βερνίκια......
                          την δεύτερη δεν πιάνουν τα βερνίκια....
Αμαν πια, Φως φανάρι ότι δεν ταιριάζω με τρίχορδο. ΤΕΛΟΣ, τα τρίχορδα... Από δω και πέρα μόνο τετραχορδα.   Άσ με συγχωρέσουν οι φίλοι που είναι φαν τον τρίχορδον (είναι και πολλοί εδώ μέσα) αλλά βλέπω ότι έχει τρεις χορδές παντα κάτι στραβό θα  μου πάει....έχω 3στα 3... Τυχαίω;;;;

ασε μας κατω ρε Γιωργο.................δηλαδη ποια η διαφορα τους ως προς τα στεγνωματα των βερνικιων?Εκτος κι αν εισαι προληπτικος κλπ
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

Tags: