Αποστολέας Θέμα: Custom made - semi acoustic single cut electric guitar  (Αναγνώστηκε 5687 φορές)

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.548
Custom made - semi acoustic single cut electric guitar
« στις: Δεκέμβριος 30, 2017, 01:40:03 πμ »
Καλησπέρα.
Όντας λάτρης της ροκ, πριν ακόμα ασχοληθώ με τα μπουζουκοειδή, δεν μπορούσε παρά να μου αρέσουν οι ηλεκτρικές κιθάρες. Το μικρόβιο το κόλλησα και στον πιτσιρικά μου που μαθαίνει ηλεκτρική και ήρθε η ώρα να μου την κάνει και αυτός τηνν νίλα. Στην τελευταία έκθεση ο μικρός ερωτευθηκε μια semi acoustic  που είχαν φέρρει τα παιδιά της HMG και μου ζήτησε να του φτιάξω μία. Η κατασκευή ηλετρικής ήταν ένα από τα project που είχα στο μυαλό μου σε πιό μακρινό μέλλον αλλά με στρίμωξε και άφησα πίσω όλα τα άλλα με συνέπεια να το ξεκινήσω πριν τα άλλα. Το όνομα αυτής μεγαλεπίβολο (custom made semi acoustic single cut electric guitar – ο θεός να με φυλάει από τα κουφά που μπορεί να λέω μιας και δηλώνω παντελώς ανίδεος. Οι μαγνήτες θα είναι ένα σετ hambucker για les paul. Η αρχική ιδέα ήταν να χρησιμοποιήσω για το σκάφος κάτι ωραίους μουαρέ καπλαμάδες που είχα αλλά ο καλός θεός των οργανοποιών (βλέπε Νίκος) μου χάρισε ένα υπέροχο και δύστροπο ξύλο μουαρέ που τελικά προτίμησα. Ο καλός φίλος Κώστας που το έσκισε για μένα αποφάνθηκε πως πρόκειται για δρυ και δεν έχω λόγο να διαφωνήσω μαζί του. Το ξύλο είναι τόσο όμορφο που αρχικά το λυπόμουν να το χαλαλίσω για ηλεκτρική που οι μαγνήτες θα κρύβουν τα όμορφα νερά του αλλά άκουσα τον Κώστα που με προέτρεψε να το αποφύγω για ακουστικό όργανο. Τελειοποίησα το αρχικό σχέδιο το οποίο και ανεβάζω. Ταίριαξα και τα ξύλα για ένα καπάκι και μια πλάτη (βλ. φώτο). Παιδεύτηκα ειλικρινά πολύ να αποφασίσω πως θα ταιριάξω τα νερά. Ακόμα δεν αποφάσισα ποιο θα είναι το καπάκι και ποιό η πλάτη. Τα ξύλα θα περαστούν βερνίκι (άχρωμο). Ο τύπος δεν έχει ακόμα παοφασιστεί.
Το καλούπι και εν γένει όλη η κατασκευή δεν βασίστηκε σε κάποια συγκεκριμένο τύπο αλλά σε συνδυασμό διαφόρων σχεδίων που μου κάτσανε καλά. Τι θα βγεί στο τέλος δεν έχω ιδέα.  Η κιθάρα θα έχει έναν ενιαίο κορμό που θα φέρει τους μαγνήτες και θα είναι και το μπράτσο. Η αρχική μου σκέψη ήταν να χρησιμοποιήσω καλές κόντρες και να μην βάλω βέργα αλλά οι καλοί φίλοi Νάσος και Θάνος με προέτρεψαν να βάλω. Δεν είχα ιδέα και το έψαξα όσο μπορούσα στο δίκτυο αλλά ακόμα δεν λεχεω καταλήξει αν θα είναι single ή double action.
Σκοπός μου είναι να την ετοιμάσω μέχρι την έκθεση και ελπίζω να τα καταφέρω μιας και ο χρόνος είναι αληθινά λίγος. Επίσης μιας και το άθλημα τόσο της κατασκευής ηλεκτρικών οργάνων όσο ακόμα και το παίξιμο της ηλεκτρικής μου είναι άγνωστο, τα βήματα μου είναι δειλά και τα διπλοκοιτάω όλα. Ο πιτσιρικάς με πιέζει βέβαια να τελειώσω πριν το Πάσχα για να παίξει στη συναυλία του ωδείου. Για να δούμε.
Θα συνεχίζω να ανεβάζω φώτο όσο προχωράει η κατασκευή θα αναφέρω και πολλές παπάτζες προφανώς – άσχετος γαρ.
Θα τα λέμε και ελπίζω να προλάβω και την έκθεση.
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.121
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Custom made - semi acoustic single cut electric guitar
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 30, 2017, 07:05:32 πμ »
μπραβο μητσαρα, θα παιρνουν φωτια οι πενες μετα, με τον πιτσιρικα σου! (κοιτα ο αλλος να γινει ακουστικος ομως, οχι ηλεκτρικος  ;D)
φοβερο το ξυλο, πολυ ωραιο το προτζεκτ, θα παει κ σε καλα χερια, καλοτελειωτη...
δε σε φοβαμαι θα προλαβεις, δουλευεις με νυχτερινο τιμολογιο... {celebrate015}

hambucker για les paul
πεθανα μιλαμε...
 [ Invalid Attachment ]

:) ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ - ΚΑΛΟ '18  :)
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

ΚαΠα

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.685
Απ: Custom made - semi acoustic single cut electric guitar
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 30, 2017, 11:02:16 πμ »
.....
hambucker για les paul
πεθανα μιλαμε...
 [ Invalid Attachment ]

Δως' μου και μένα μπάρμπα!  ;) Θα βγεί σούπερ! {music009}

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ!
Blog "ΕΛΛΗΝΕΣ ΟΡΓΑΝΟΠΟΙΟΙ" http://greekluthiers.wordpress.com/
Blog "ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ ΟΡΓΑΝΟΠΟΙΟΣ" http://organopoios.wordpress.com/

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.548
Απ: Custom made - semi acoustic single cut electric guitar
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 30, 2017, 03:45:04 μμ »
Δεν ντρεπεσαι ρε Στελιο να με κοροιδευεις.
Δεν ξερω αλλα ειμαι μικρος ακομα {celebrate006} .
Που θα παει θα τα μαθω τα αγγλικα κιθαριστικα.
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.121
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Custom made - semi acoustic single cut electric guitar
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 30, 2017, 04:00:25 μμ »
καλα πλακα με κανεις...
εγω που δεν ξερω και τιποτε απο τα ηλεκτρικα...
εσυ τουλαχιστον, κατι αρχισες να κατεχεις...  {celebrate005}
απλα γελασα γιατι μου ηλθε στο μυαλο το χαμπουργκερ, ξερεις αυτο με τις εξτρα κετσαπομουσταρδες..  {celebrate015}
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Νάσος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.937
  • Αγαπημένο ξύλο: Παλίσανδρος / Bumbiga
  • Αριθμός κατασκευών: 9
Απ: Custom made - semi acoustic single cut electric guitar
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 30, 2017, 04:33:29 μμ »
Προχώρα και είμαστε εδώ εμείς... οι ηλεκτρικοί
Αν θες βοήθεια πάρε τηλ
Μπορούμε να κάνουμε και μια μίνι ηλεκτρικό μάζωξη να την ευλογήσουμε ;D

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.121
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Custom made - semi acoustic single cut electric guitar
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 30, 2017, 09:28:43 μμ »
και μια μίνι ηλεκτρικό μάζωξη να την ευλογήσουμε ;D
;D
και τους κλασικους μην ξεχασετε...  {celebrate015}
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

ΚαΠα

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.685
Απ: Custom made - semi acoustic single cut electric guitar
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 31, 2017, 02:14:29 πμ »
και μια μίνι ηλεκτρικό μάζωξη να την ευλογήσουμε ;D
;D
και τους κλασικους μην ξεχασετε...  {celebrate015}

Και μεις οι υπόλοιποι? Στο πηγάδι κατουρήσαμε;
Blog "ΕΛΛΗΝΕΣ ΟΡΓΑΝΟΠΟΙΟΙ" http://greekluthiers.wordpress.com/
Blog "ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ ΟΡΓΑΝΟΠΟΙΟΣ" http://organopoios.wordpress.com/

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.548
Απ: Custom made - semi acoustic single cut electric guitar
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 31, 2017, 02:36:15 πμ »
Ευχαριστώ Νάσο για την προσφορά βοήθειας. Αυτά που με προβληματίζουν πιο πολύ στην κατασκευή είναι οι μαγνήτες και η βέργα. Θα το παλέψω λίγο και αν δεν βρω άκρη θα σας ενοχλήσω. Τώρα όσο για την συνάντηση εννοείται μέσα είμαι.
Στέλιο μην αγχώνεσαι θα βάλουμε απο όλα μέσα και κλασικούς (εικονογραφημενους) εννοειται .
Παναγιώτη μετά τις γιορτές το κανονίζουμε.


Τώρα στα κασκευαστικα.
Μόλις γύρισα απο το εργαστήριο. Έκοψα τα ξύλα και τα κόλλησα για το σώμα (μπράτσο και κλειδιερα) της κιθάρας. Πήρα ένα κομμάτι βεγκε 20 χιλιοστά πάχος, το έσκισα στην μέση και έβαλα μέσα ένα καπλαμά κελεμπεκι 2 χιλ. Εξωτερικά έβαλα μια καστανιά παλιά που είχα τα τελευταία 10 χρόνια στο εργαστήριο. Και το κελεμπεκι το είχα 11 χρόνια ενώ το βεγκε κανά 4αρι χρόνια. Πιστεύω πως τα ξύλα είναι παλιά αρκετά και δεν θα με προδώσουν στην αντοχή. Η επιλογή της καστανιάς έγινε με βασικό κριτήριο ότι σε χρώματα είναι κοντά στα χρώματα του καμακιού και της πλάτης. Φωτογραφίες απο αυτό το στάδιο δεν ανεβάζω ακόμα γιατί έχω το χούι να πνίγω τις ενώσεις στην κόλλα και να ξεχειλίζει και φοβάμαι πως μια ψυχή θα με κράξει.
Το πλαϊνά της κιθάρας δεν έχω αποφασίσει ακόμα απο τι θα γίνουν. Παίζει ή ο καπλαμας το κελεμπεκι που είπα πιο πριν ή να κόψω απο το μαδέρι της καστανιας. Θα δούμε.
Τα χέρια μου πιαστήκαμε απο το τρίψιμο στο χέρι. Συνήδειτοποιώ  πως πρέπει να φτιάξω ή να πάρω ξεχονδριστρα μιας και μια δουλειά που με τα σωστά εργαλεία θα ήτανε δουλειά 3-4 λεπτών αλλά εμένα μου πήρε πάνω απο ώρα με τους τακους και τα γυαλιοχάρτα.



Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

Νάσος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.937
  • Αγαπημένο ξύλο: Παλίσανδρος / Bumbiga
  • Αριθμός κατασκευών: 9
Απ: Custom made - semi acoustic single cut electric guitar
« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 31, 2017, 10:23:57 πμ »
Δεν έχω καταλάβει τι έχεις σκοπό να φτιάξεις, είμαι οπτικός τύπος μια φωτογραφία χίλιες λέξεις
Πας να κάνεις ένα σώμα ηλεκτρικής  κιθάρας που θα ειναι μέσα κούφιο? Δλδ σαν ακουστική με μικρό βάθος?
Ανέβασε φωτο μη κολώνεις ;D

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.548
Απ: Custom made - semi acoustic single cut electric guitar
« Απάντηση #10 στις: Δεκέμβριος 31, 2017, 11:06:31 πμ »
Νασο θα ειναι μια κιθαρα που κεντρικα θα εχει εναν μασιφ κορμο πανω στον οποιο θα ειναι οι μαγνητες και ενιαιο στο κορμο θα ειναι και το μπρατσο. Δεξια αριστερα θα ειναι κουφια σαν ακουστικη. Δεν θα εχει βαθος μεγαλο υπολογιζω στους 6 ποντους. Υολογιζω πως θα εχει εναν  στοιχειωδη ηχο ακουστικης μιας και θα εχει μικρο ογκο αερα και καπακι απο σκληρο ξυλο (οχι ελατο). Το καπακι θα εχει ανοιγματα τυπου f hole. Χορδιερα με τρεμολο και καβαλαρη κινητο τυπου arch top. Ελπιζω να ειναι τωρα κατανοητο μιας και ακομα δεν εχω γυρισει πλαινα για σχηματοποιηθει επομενως δεν εχω καποια φωτογραφια να δειξω. Οσο προχωραει θα ανεβαζω φωτογραφιες. Δυστυχως δεν το εχω με τις ορολογιες για να το κανω πιο κατανοητο. Το ολο σχεδιο οπως ειπα ειναι δικο μου βασισμενο σε διαφορα που εχω ψαρεψει στο ιντερνετ. Ελπιζω να μην ειναι τελειως βλακεια το αποτελεσμα.
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.548
Απ: Custom made - semi acoustic single cut electric guitar
« Απάντηση #11 στις: Δεκέμβριος 31, 2017, 09:44:30 μμ »
Κόλλησα πλάτη και καπάκι. Θα τα αφήσω να κολλήσουνε καλά και μετά τα Φώτα θα τα ξαναπιάσω με την πρώτη ευκαιρεία.
Τελευταία δουλειά για το το 2017 και τελευταία ανάρτηση για φέτος.
Σκαρπέλα και πριόνια από του χρόνου και πάλι.
Θα την αράξω στο τζάκι (με προσάναμα ροκανίδια βεγκε/καστανιά/κελεμπέκι από το εργαστήριο) με κρασάκι να μπει ο νέος χρόνος.
Καλή χρονιά να έχουμε μάγκες με υγεία και καλές κατασκευές.
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.548
Απ: Custom made - semi acoustic single cut electric guitar
« Απάντηση #12 στις: Ιανουάριος 20, 2018, 05:23:44 μμ »
Καλησπέρα.
Με αργά και δειλά βήματα προχωράει και η κιθάρα. Το κάθε βήμα το διπλοτριπλοσκέφτομαι αλλά προχωράω. Μου έχει κεντρίσει το ενδιαφέρον (πρώτη κιθάρα που φτιάχνω) και ψήνομαι και για την επόμενη ακουστική αυτήν την φορά στο ίδιο καλούπι. Το καλούπι είναι από Martin ακουστική (προπολεμική).
Επιγραμματικά:
Τα πλαϊνά γυρίστηκαν και προσαρμόστηκαν στο κυρίως σώμα. Το βασικό σχήμα της κιθάρας μορφοποιήθηκε. Η πλάτη τρίφτηκε και κόπηκε καπάκι άνοιγμα (βιδωτό) από την ίδια την πλάτη, για να έχω πρόσβαση στα ηλεκτρικά. Κοπήκαν και οι ηχητικές οπές στο καπάκι, σημαδεύτηκαν τα σημεία που θα τρυπηθεί το καπάκι για τα ηλεκτρικά. Προχωράμε.
Ανεβάζω και φωτογραφίες από την ιδίομορφη μάλλον κατασκευή που έφιταξα για καλούπι. Η αρμολόγηση όλη έγινε μέσα στο καλούπι το οποίο θα χρησιμοποιηθεί και κατά την κόλληση των καπακιού και πλάτης. Στο μεταξύ παρήγγειλα και δυο βέργες (από μια single και double action) και θα αποφασίσω ποιά θα χρησιμοποιήσω. 
Οι  τεχνικές που χρησιμοποίησα δεν έχω ιδέα αν είναι οι σωστές. Όπως μου έβγαινε το προχώρησα πάνω σε δική μου σύλληψη (sic).
Νάσο, νομίζω πως τώρα είναι πιο κατανοητό τι έχω στο μυαλό μου να κάνω, ε;
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

Νάσος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.937
  • Αγαπημένο ξύλο: Παλίσανδρος / Bumbiga
  • Αριθμός κατασκευών: 9
Απ: Custom made - semi acoustic single cut electric guitar
« Απάντηση #13 στις: Ιανουάριος 22, 2018, 11:00:06 μμ »
Μια φωτογραφία χίλιες λέξεις
Η μόνη μου ένσταση ειναι που το ξύλο που έχεις βάλει σαν συνέχεια του μπράτσου έπρεπε να φτάνει έως την περιοχή που θα ειναι ο καβαλάρης και ο χορδοστάτης για μεγαλύτερη σταθερότητα
Για να δούμε και παρακάτω 8)

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.548
Απ: Custom made - semi acoustic single cut electric guitar
« Απάντηση #14 στις: Ιανουάριος 23, 2018, 12:27:37 πμ »
Νασο το αρχικο μου πλανο ηταν αυτο αλλα αλλαζω συνεχεια αποψεις και τελικα ειπα να ειναι ο καβαλαρης πανω σε καπακι σκετο για να εχει πιο μεγαλη φωνη χωρις ενισχυση. Τωρα τι θα βγει ενας θεος ξερει. Ελπιζω να μην βγει τελειως μουφα γιατι ο πιτσιρικας μου εχει διαφημισει καργα στα φιλαρακια του την κιθαρα και θα το κανω ρεζιλι.
Στον χορδοστατη απο κατω θα εχει ενισχυση (εχω κοψει ηδη μια πλακα φλαμουρι) που θα ενωθει με τον τακο για μεγαλυτερη ενισχυση. Τωρα οσον αφορα το καπακι δεν σκοπευω να βαλω καμαρια μιας και το καπακι ειναι περιπου 4 χιλ. και ουσιαστικα η ελευθερη επιφανεια του καπακιου μικρη.
Χτες κολλησα και την πλατη και εκανα τις τρυπες για τα ποντεσιομετρα και διακοπτη στο καπακι.
Θα ανεβασω και αλλες φωτο καθως προχωραει αργα αργα  η κατασκευη.
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

Tags: