Αποστολέας Θέμα: (Ακόμα μια) Small Jumbo - για 7η έκθεση οργανοποιίας  (Αναγνώστηκε 7389 φορές)

ΚαΠα

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.685
(Ακόμα μια) Small Jumbo - για 7η έκθεση οργανοποιίας
« στις: Οκτώβριος 31, 2017, 08:25:08 μμ »
Καλησπέρα στην παρέα!

Ναι! Είναι γεγονός!  Φτιάχνω μια κιθάρα (να είμαστε καλά) για τον επόμενη έκθεση! ;D

Είναι η τρίτη μου SJ (Small Jumbo). Την πρώτη την χαίρεται η βαφτιστήρα μου που παίζει σε γκρουπάκια. Η δεύτερη (a.k.a Cocobolo SJ) αποτέλεσε τον έρωτα του Μιχάλη και από τότε δεν την αφήνει από τα χέρια του. Για να δούμε πως θα πάει η τρίτη (η καλλίτερη; ... η φαρμακερή; .... για διακόσμηση; ... για καυσόξυλα; Who knows !!).

Πάντως τα υλικά τα έχω από το 2009. Σκάφος Indian Rosewood ποιότητα fine, καπάκι Sitca spruce Αλάσκας master grade, μπράτσο ίσως κελεμπέκι, ίσως μαόνι ονδούρας (ή συνδυασμός τους).

Όμως τη σεζόν την ξεκίνησα με τις πατέντες. Όπως θα θυμούνται κάποιοι έκανα μια πατέντα για go-bars , και στη συνέχεια έχω φτιάξει 3 radius disks με διάφορες ακτίνες καμπυλότητας. Τους δίσκους τους έφτιαξα με τακάκια πάνω σε κόντρα πλακέ θαλάσσης (2 cm) και από πάνω βίδωσα hardboard το οποίο έχει το πλεονέκτημα ότι επειδή είναι επενδεδυμένο με κάποιου είδους συνθετικό πλαστικό δεν καταστρέφεται με το βάλε-βγάλε κολλητική ταινία διπλής όψης για το γυαλόχαρτο (πολύτιμη ιδέα του Μάνου-ένας είναι ο Μάνος- τον οποίο ευχαριστώ και πάλι).

Παρακάτω 1-2 φωτογραφίες για να πάρετε μια ιδέα. Η κατασκευή είναι πολύ εύκολη αν έχεις κάνει από πριν τους υπολογισμούς για τα ύψη των τακακίων στις διάφορες θέσεις. Εγώ διάλεξα 10, 20 και 30 πόντους από το κέντρο. Αν κάποιος ενδιαφέρεται μπορώ να του στείλω το excel με τους υπολογισμούς.



 [ Invalid Attachment ]


 




« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 02, 2017, 05:54:01 μμ από steliosguitar »
Blog "ΕΛΛΗΝΕΣ ΟΡΓΑΝΟΠΟΙΟΙ" http://greekluthiers.wordpress.com/
Blog "ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ ΟΡΓΑΝΟΠΟΙΟΣ" http://organopoios.wordpress.com/

ΚαΠα

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.685
Απ: (Ακόμα μια) Small Jumbo
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 31, 2017, 08:34:56 μμ »
Πάνω στον δίσκο με καμπυλότητα 15' έφτιαξα τα καμάρια και τα κόλλησα με την βοήθεια των go bars. Για deck χρησιμοποίησα τον πάγκο σε συνδυασμό με το ταβάνι του εργαστηρίου (ο θέός να το κάνει, αφού έχει πολύ χαμηλό ύψος). Με τον ίδιο δίσκο έτριψα και τα χείλη του σκάφους για παρει την σχετική καμπύλότητα.

Το απόγευμα κόλλησα την πλάτη στο σκάφος και στη συνέχεια κόλλησα μεταξύ τους και τα δυό κομμάτια του καπακιού. Φαίνονται και τα καμαρόξυλα που περιμένουν να κοπούν στις σωστές διαστάσεις για να κολληθούν σε κατάλληλο χρόνο στο καπάκι.







 [ Invalid Attachment ]

So far, so good. :-X
Blog "ΕΛΛΗΝΕΣ ΟΡΓΑΝΟΠΟΙΟΙ" http://greekluthiers.wordpress.com/
Blog "ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ ΟΡΓΑΝΟΠΟΙΟΣ" http://organopoios.wordpress.com/

Γιώργος Χ.

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Ανεκπαίδευτος
  • Αγαπημένο ξύλο: μουριά, σφεντάμι
  • Αριθμός κατασκευών: θα δείξει...
Απ: (Ακόμα μια) Small Jumbo - για 7η έκθεση οργανοποίιας
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 31, 2017, 10:10:29 μμ »
Εξαιρετική όπως κάθε φορά και η κατασκευή και η παρουσίαση που κάνετε!
 ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ!! και καλή συνέχεια!!

ΚαΠα

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.685
Απ: (Ακόμα μια) Small Jumbo - για 7η έκθεση οργανοποίιας
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 31, 2017, 11:40:16 μμ »
Ευχαριστώ να είσαι καλά!

ΥΓ
Κόντεψα να το ξεχάσω. Πολλές ευχαριστίες και από εδώ στον αγαπητό φίλο Κώστα Πλιακώνη. Ξέρει αυτός!
Blog "ΕΛΛΗΝΕΣ ΟΡΓΑΝΟΠΟΙΟΙ" http://greekluthiers.wordpress.com/
Blog "ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ ΟΡΓΑΝΟΠΟΙΟΣ" http://organopoios.wordpress.com/

Θάνος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 587
  • Αγαπημένο ξύλο: Σφενδαμος
Απ: (Ακόμα μια) Small Jumbo - για 7η έκθεση οργανοποίιας
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 01, 2017, 12:35:45 πμ »
ΥΓ
Κόντεψα να το ξεχάσω. Πολλές ευχαριστίες και από εδώ στον αγαπητό φίλο Κώστα Πλιακώνη. Ξέρει αυτός!

 ;D ;D  Ολοι ξερουμε,να σαι καλα ρε Κωστα.  {celebrate006}

Θάνος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 587
  • Αγαπημένο ξύλο: Σφενδαμος
Απ: (Ακόμα μια) Small Jumbo - για 7η έκθεση οργανοποίιας
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 01, 2017, 12:43:45 πμ »
ΚαΠα σταθερη αξια. :) Παναγιωτη ομορφιες, καλη συνεχεια.

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.121
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: (Ακόμα μια) Small Jumbo - για 7η έκθεση οργανοποίιας
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 01, 2017, 06:36:50 πμ »
ΚαΠα=Κιθαριστικη Πανδαισια!  :)
παναγιωτη μου βλεπω σουπερντουπερ τα ξυλα, και στεγνοτατα τα εχεις χρονια, θα βγαλεις τελειο πραμα!
για τις εργασιες δεν λεω τιποτε, θα πεσει κανενα γκοουμπαρ να με πλακωσει  ;D

τι ξερουμε ρε παιδια;  :'(::) πειτε και μενα που τονε αγαπαω και τονε θελω  {celebrate013}
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Απ: (Ακόμα μια) Small Jumbo - για 7η έκθεση οργανοποίιας
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 01, 2017, 10:06:59 πμ »
Παναγιώτη όλα άψογα !!!

Σχολαστική προεργασία, προετοιμασία και η δουλίτσα πάει ρολόϊ !!!

Χαίρομαι και δεν το κρύβω !!!   {celebrate018}   {celebrate018}   {celebrate018}
Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

Πλιακώνης Κωνσταντίνος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.003
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδια
  • Αριθμός κατασκευών: κανενα
Απ: (Ακόμα μια) Small Jumbo - για 7η έκθεση οργανοποίιας
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 01, 2017, 11:09:08 πμ »
Κυριε Παναγιώτη δεν μιλαμε για κιθαρα αλλα κόσμημα, ειναι δεύτερη φορά που λιγουρευομαι υλικά, και την πρωτη φορα εσείς με είχατε κανει να ξυπνάω στον ύπνο μου, όπως και να εχει ολο το σύνολο ( καθαρή δουλεια, άριστα υλικά ) ειναι κατι το αξεπέραστο και πάλι μπραβο, τωρα για τα "υπόλοιπα" σας ευχαριστω.
τι ξερουμε ρε παιδια;  :'(::) πειτε και μενα που τονε αγαπαω και τονε θελω  {celebrate013}
Αγαπάς σαν παιδί αγαπάς; και ωρες δύσκολες περνάς; και εσυ με θες  ::) ωρε παιδί μου!!!!! τρελή πέραση εχω
;D ;D  Ολοι ξερουμε,να σαι καλα ρε Κωστα.  {celebrate006}
Καλα ειμαι τα πείρα τα χάπια μου σήμερα δεν παθένω ψοφο
...............Τώρα δεν πουλάω τρέλα άλλαξα γνώμη.....

Νάσος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.937
  • Αγαπημένο ξύλο: Παλίσανδρος / Bumbiga
  • Αριθμός κατασκευών: 9
Απ: (Ακόμα μια) Small Jumbo - για 7η έκθεση οργανοποίιας
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 01, 2017, 09:54:54 μμ »
Μπράβο Παναγιώτη , μπράβο και στον Κώστα ξέρει αυτός ;D
Λοιπόν, έχω μαζέψει και γω καλά υλικά και μάλλον ήρθε  ο καιρός τους να γίνουν όργανο, μεγάλα λόγια να μη λέμε αλλά μια ακουστική κιθαρούλα θα ήταν ότι πρέπει
Πρός το παρόν να τελειώσω το drum sander  8)

ΚαΠα

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.685
Απ: (Ακόμα μια) Small Jumbo - για 7η έκθεση οργανοποιίας
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 09, 2017, 12:58:39 πμ »
Ευχαριστώ τους καλούς φίλους για τα προηγούμενα σχόλια.

Συνέχεια με το καπάκι.

Ως γνωστόν ξεκινάμε με τη ροζέτα. Ενώ έκανα διάφορες σκέψεις για το είδος της ροζέτας που θα ήθελα να φτιάξω, θυμήθηκα δύο ροζέτες που μου είχε δωρίσει ο Μάνος (ένας είναι ο Μάνος). Η μία από αυτές ταίριαζε σαν βάση για την υλοποίηση κάποιας από τις προηγούμενες ιδέες μου. Έτσι δεν ξεκίνησα από το μηδέν (ευχαριστώ μάστορα). Μετά τα σχετικά σκαψίματα με το dremel πρόσθεσα τα διακοσμητικά σεντέφια που ήθελα και ιδού το αποτέλεσμα.

 [ Invalid Attachment ]

Θέλει λίγη δουλίτσα ακόμα (στοκάρισμα, τρίψιμο κτλ) που θα γίνει στο τελικό στάδιο της κατασκευής.

Blog "ΕΛΛΗΝΕΣ ΟΡΓΑΝΟΠΟΙΟΙ" http://greekluthiers.wordpress.com/
Blog "ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ ΟΡΓΑΝΟΠΟΙΟΣ" http://organopoios.wordpress.com/

ΚαΠα

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.685
Απ: (Ακόμα μια) Small Jumbo - για 7η έκθεση οργανοποιίας
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 09, 2017, 01:23:18 πμ »
Περί καμαρώματος ο λόγος!

Όπως όλοι παραδέχονται, το καμάρωμα είναι το σημαντικότερο ίσως πράγμα σε ένα ακουστικό όργανο. Και στις δύο προηγούμενες SJ που κατασκεύασα, είχα ακολουθήσει το σχέδιο αρκετά πιστά. Μάλιστα όταν έψαξα τις παλαιές φωτογραφίες μου από το καμάρωμα για εκείνες τις κιθάρες, σχεδόν δεν μπορούσα να ξεχωρίσω ποιά ήταν ποιά. Η παρακάτω φωτογραφία είναι από την πρώτη SJ που κατασκεύασα τον Απρίλη του 2014.



Φαίνεται αμέσως ότι το καμάρωμα του σχεδίου που είχα υλοποιήσει, είναι μια παραλλαγή του γνωστού καμαρώματος X-bracing της Martin.

Όμως στην τρέχουσα κατασκευή μου θα ήθελα να δοκιμάσω κάτι καινούργιο, κάτι ίσως λίγο διαφορετικό.

Το προηγούμενο διάστημα διαβάζοντας διάφορα, είχα παρακολουθήσει και μερικά βιντεάκια στα οποία ο George Lowden (Lowden guitars) εξηγούσε την φιλοσοφία του για την τοποθέτηση των καμαριών στις κιθάρες του. Βρήκα τις απόψεις του πολύ ενδιαφέρουσες και έτσι έψαξα ότι σχετική πληροφορία ήταν διαθέσιμη. Βέβαια δεν υπάρχουν και πολλά πράγματα, εκτός από μερικές φωτογραφίες από το εσωτερικό των κιθάρων του. Παρακάτω μια τέτοια φωτογραφία από καμάρωμα Lowden.

 [ Invalid Attachment ]

Η διαφορές από το κλασικό X-bracing της Martin είναι βασικά τρείς:
1) Τρία Tone braces (στο κάτω μέρος της κιθάρας) αντί για δύο της Martin
2) Αντί για 2 finger braces σε κάθε πλευρά του Χ , ο Lowden χρησιμοποιεί μόνο ένα και μάλιστα με τελείως άλλη φορά αφού αυτό ακουμπά στο πάνω εξωτερικό σκέλος του Χ και όχι στο κάτω σκέλος.
3) Αντί για ένα μεγάλο καμάρι πάνω από την τρύπα, ο Lowden χρησιμοποιεί μια διάταξη Α (A-bracing) και μάλιστα η κορυφή του Α πακτώνεται μέσα στον πάνω τάκο της κιθάρας. Αυτό το κάνει για να αποκτήσει το πάνω μέρος μεγαλύτερη ακαμψία.

Blog "ΕΛΛΗΝΕΣ ΟΡΓΑΝΟΠΟΙΟΙ" http://greekluthiers.wordpress.com/
Blog "ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ ΟΡΓΑΝΟΠΟΙΟΣ" http://organopoios.wordpress.com/

ΚαΠα

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.685
Απ: (Ακόμα μια) Small Jumbo - για 7η έκθεση οργανοποιίας
« Απάντηση #12 στις: Νοέμβριος 09, 2017, 01:31:11 πμ »
Με σκοπό να χρησιμοποιήσω τις ιδέες του Lowden, με τη πολύτιμη βοήθεια του Μάνου (ένας είναι ο Μάνος) έγινε μια προσεγγιστική αποτύπωση σε διαστασιοποιημένο σχέδιο του καμαρώματος Lowden προσαρμοσμένη στο σχέδιο της Small Jumbo που φτιάχνω.

Το πρόβλημα όμως που έπρεπε να λύσω είναι ότι ο Lowden χρησιμοποιεί καβαλάρη χωρίς pins και για το λόγο αυτό μπορούσε να χωρέσει τα τρία tone bars. Εγώ ήθελα να χρησιμοποιήσω καβαλάρη με pins.

Για να μη σας κουράζω, τελικά υλοποίησα ένα υβρίδιο, ένα συνδυασμό των παραπάνω τρόπων και ιδού το αποτέλεσμα του δικού μου καμαρώματος:

Στην αρχική του μορφή


Και στην (σχεδόν) τελική μορφή.



Με αυτή την επεξεργασία παίρνω ένα tap tone 149 Hz, ήτοι Re καθαρό στην τρίτη οκτάβα (γειά σου Στέλιο με τα φοβερά άρθρα σου για tap tuning)

 [ Invalid Attachment ]


« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 09, 2017, 02:09:25 πμ από ΚαΠα »
Blog "ΕΛΛΗΝΕΣ ΟΡΓΑΝΟΠΟΙΟΙ" http://greekluthiers.wordpress.com/
Blog "ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ ΟΡΓΑΝΟΠΟΙΟΣ" http://organopoios.wordpress.com/

ΚαΠα

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.685
Απ: (Ακόμα μια) Small Jumbo - για 7η έκθεση οργανοποιίας
« Απάντηση #13 στις: Νοέμβριος 09, 2017, 02:06:03 πμ »
Δεν ξέρω πόσους θα ενδιαφέρει αλλά θεωρώ σκόπιμο να πω δυό λόγια για κάποιες βασικές επιλογές.

1) Παρατήρησα ότι η πάνω γωνία του Χ στο αρχικό σχέδιο ήταν πολύ μικρή (88°) όταν στις περισσότερες κιθάρες αυτού του μεγέθους είναι κοντά στις 100° ή και περισσότερο.
2) Η αρχή του Χ στο σχέδιο ξεκινούσε από τη μέση της πάνω καμπάνας, ενώ στις περισσότερες κιθάρες ξεκινά αρκετά ποιό κάτω προς τη μέση της κιθάρας. Αυτός είναι και ο βασικός λόγος που η προαναφερθείσα γωνία του Χ είναι μικρή.
3) Τα κάμάρια όπως περιγράφονται (λεπτομερώς) στο σχέδιο είναι κατά την ταπεινή μου γνώμη (και την μικρή εμπειρία μου) υπερδιαστασιοποιημένα. Και παχειά και ψηλά.

Έτσι λοιπόν:
- κράτησα σταθερό το κέντρο του Χ για να είναι κοντά στην τρύπα όπως στο σχέδιο,
- μεγάλωσα την γωνία του Χ στις 100,5°, και με αυτό τον τρόπο το πάνω μέρων του Χ κατέβηκε προς τη μέση της κιθάρας,
- Χρησιμοποίησα το μισό τρόπο καμαρώματος του Lowden (μισό πάνω) δηλαδή το άκαμπτο Α-bracing χαντρωμένο στον πάνω τάκο και το μονό finger brace δεξιά και αριστερά.
- Λόγω του καβαλάρη με pins που θα χρησιμοποιήσω κράτησα την ιδέα των δύο tone bars της Martin και όχι των τριών του Lowden (που όπως είπαμε χρησιμοποιεί pinless bridge)
- Μετά από μελέτη και διαφόρων άλλων σχεδίων που έχω (βασικά από κιθάρες Martin και Gibson) κσι γενικότερα τα μέχρι τώρα διαβάσματά μου, μείωσα αρκετά τις διαστάσεις των καμαριών. Επίσης σε αυτή την κατασκευή αποφάσισα να μην κάνω κυματιστά τα καμάρια (scalloped bracing)  αλλά σχετικά ίσια με μειούμενο ύψος καθώς πλησιάζουν το χείλος του σκάφους.

Τέλος μια ακόμα βασική επιλογή ήταν να κάνω flat το καπάκι από την τρύπα και πάνω, ενώ το υπόλοιπο έχει γίνει με καμπυλότητα 30' (ακτίνα καμπυλότητας περίπου 9 μέτρα). Ο τρόπος αυτός διευκολύνει στο να μην αναγκάζεται η ταστιέρα να κάνει γνωνία (να κυρτώνεται) στην ένωση από το μπράτσο προς το σκάφος, λόγω της κυρτότητας του σκάφους. Το έχω εφαρμόσει και σε άλλες κατασκευές μου αλλά το αναφέρει ρητά και ο Lowden σε κάποιο από τα βίντεο που είδα.
 
Μακάρι να μην έκανα καμιά μεγάλη πατάτα και οι επιλογές μου να δώσουν ενδιαφέροντα ήχο. Συνεχίζεται........  {celebrate003}
 
 
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 09, 2017, 02:17:12 πμ από ΚαΠα »
Blog "ΕΛΛΗΝΕΣ ΟΡΓΑΝΟΠΟΙΟΙ" http://greekluthiers.wordpress.com/
Blog "ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ ΟΡΓΑΝΟΠΟΙΟΣ" http://organopoios.wordpress.com/

Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Απ: (Ακόμα μια) Small Jumbo - για 7η έκθεση οργανοποιίας
« Απάντηση #14 στις: Νοέμβριος 09, 2017, 08:02:51 πμ »
Αγαπητέ φίλε Παναγιώτη

Ατυχώς η άγνοιά μου δεν μου επιτρέπει να καταλάβω και πολλά πολλά , όμως ,

οφείλω να υπογραμμίσω αυτά που προσλαμβάνω με τη διαίσθηση .

Αναλυτική προσέγγιση , έρευνα ,  μελέτη ,  λογική σειρά από τη σκέψη στην πράξη , καθαρή κατασκευαστική συνείδηση ... 

ο τρόπος σου είναι παράδειγμα προς μίμηση ...  Χαίρομαι και εκτιμώ πολύ αυτό το ιδιαίτερο , άϋλο , κέρδος  !   
Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

Tags: