Αποστολέας Θέμα: Go Bar Deck  (Αναγνώστηκε 3972 φορές)

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Go Bar Deck
« Απάντηση #15 στις: Σεπτέμβριος 13, 2017, 10:18:26 πμ »
Παράθεση από: ΚαΠα link
Off topic:
Μάνο ο Romanillos στο παραπάνω βίντεο λέει και κάτι που ίσως σε ενδιαφέρει. Ενώ την κοψιά στο μπράτσο για το πέρασμα των πλαϊνών παλαιότερα την έκανε σφηνοειδή (και χρησιμοποιούσε μια σφήνα για την στερέωση του κάθε πλαϊνού) τώρα την κάνει παράλληλη και χρησιμοποιεί δύο σφήνες σε κάθε πλευρά (λογικά σε αντίθετη κατευθυνση). Με τον τρόπο αυτό η ευθεία γκινισιά γίνεται εύκολα σε αντίθεση με τη σφηνοειδή που πρέπει να ταιριάξεις γωνίες κτλ.

off topic#2
Παναγιώτη νομίζω ότι λέει ότι το κάνει για να έχει έλεγχο της επαφής με το καπάκι και όχι για ευκολία: ακόμα κι αν κάνεις την τομή (εντορμία στα "επιστημονικά") με παράλληλες εγκοπές, πρέπει να φτιάξεις τέσσερεις σφήνες αντί για δύο. Νομίζω ότι λέει (αν καταλαβαίνω καλά) ότι με την πρώτη σφήνα που λογικά το φαρδύ της άκρο ακουμπάει στο καπάκι ελέγχει ακριβώς την επαφή (να πατάει καλά το φαρδύ άκρο σε όλην την περιοχή του καπακιού στο βάθος) χωρίς να κινδυνεύει ούτε να σπρώξει το καπάκι "προς τα έξω" και με τη δεύτερη "κλείνει" την κατασκευή από μέσα με ασφάλεια (αφού οι σφήνες θα πατήσουν καλά θέλοντας και μη). Σωστός!

Παράθεση από: ΚαΠα link
ΥΓ Τα ελατήρια γράφονται βέβαια με ένα "λ" αλλά ...... με σύζυγο Σαλονικιά και δύο μήνες το καλοκαίρι στη Χαλκιδική .... κόλλησα στα "λλλλλλλλ" ;D

κρύβε λλλλόγια

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.143
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Go Bar Deck
« Απάντηση #16 στις: Σεπτέμβριος 14, 2017, 08:17:54 μμ »
συνεχιζοντας για το οφ τοπικ, να γραψω πολλα; D
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.116
Απ: Go Bar Deck
« Απάντηση #17 στις: Σεπτέμβριος 14, 2017, 08:38:49 μμ »

και εγω κολλαω τα καμαρια αφου τα εχω διαμορφωσει, λιιιγο μεγαλυτερα στο υψος και μετα κανω την τελικη διαμορφωση αφαιρωντας υλικο (+ ελεγχος με ταπτιουνινγκ αλλα και βαρους) και φυσικα τις αποληξεις με το σκαρπελο. με λιγα λογια δεν μ αρεσει το ροκανι σε αυτη την φαση...


Παρόλο ότι είναι λίγο off topic Στέλιο πλήιιιιζζζζζζ ελαμπορέϊτ!!!  :-*

Για το tap tuning ότι μπορείς να περιγράψεις. Τι ψάχνεις, τι ακούς κτλ). Αλλά κυρίως για λέγε λίγα παραπάνω σε σχέση με το βάρος. Ξέρω από παληά ότι ο μάστοράς σου Κύριος Παύλος (πολλά χαιρετίσματα) το έψαχνε με τη μάζα (βάρος) των ξύλων. Όχι μόνο του καπακιού αλλά γενικότερα.

αν εννοεις τον Παυλο το Γυπα.........................τωρα εξηγουνται ολα.Και η δουλεια σου και ο ηχος στις κλασικες σου.Εισαι τυχερος που τον γνωριζεις
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

ΚαΠα

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.685
Απ: Go Bar Deck
« Απάντηση #18 στις: Σεπτέμβριος 15, 2017, 10:23:15 πμ »
 ...................
" Τα τραγούδια παίρνουν κάτι από την ψυχή μας
  και το μεταφέρουν στο στερέωμα
  όπου αναβοσβήνει σα θλιμμένο πάλσαρ
  και το δρόμο δείχνει για τους ναυαγούς"
                                      Θανάσης Παπακωνσταντίνου "Όταν τραγουδάω"

...................

Στέλιο ως μοδερεϊτόρος, κιθαροκατασκευαστής και κιθαρίστας δηλαδή μουσικός όπερ άνθρωπος τακτικός ( 8) ) δεν το μεταφέρεις σε καινούργιο θρέντ να το έχουμε καθαρό για τους μελλοντικούς "ναυαγούς" των κατασκευών.   ???
Blog "ΕΛΛΗΝΕΣ ΟΡΓΑΝΟΠΟΙΟΙ" http://greekluthiers.wordpress.com/
Blog "ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ ΟΡΓΑΝΟΠΟΙΟΣ" http://organopoios.wordpress.com/

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.143
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Go Bar Deck
« Απάντηση #19 στις: Σεπτέμβριος 19, 2017, 06:47:59 μμ »
Στέλιο ως μοδερεϊτόρος, κιθαροκατασκευαστής και κιθαρίστας δηλαδή μουσικός όπερ άνθρωπος τακτικός ( 8) ) δεν το μεταφέρεις σε καινούργιο θρέντ να το έχουμε καθαρό για τους μελλοντικούς "ναυαγούς" των κατασκευών.   ???


το τελευταιο παναγιωτη το εσβησα, πιο κουλος δεν παει... το' χω τερματισει!  :-[
μεταφερθηκε, αν και ολοι τα εχουν γραψει (πριν απο μενα) σωστοτατα...  :)
http://www.luthier.gr/index.php?topic=3289.0

τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Γρηγόρης Μαυρακης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.452
  • Αγαπημένο ξύλο: Ινδικος παλισανδρος
  • Αριθμός κατασκευών: Καμμια
Απ: Go Bar Deck
« Απάντηση #20 στις: Απρίλιος 22, 2018, 09:02:30 μμ »
Εγώ πάντως πήρα 8 mm σωληνα ανοξείδωτη με εσωτερικό 6 mm.. έβαλα από μέσα ντιζα με σπιρωμα 6mm και παξιμάδι.. Οπότε βάζω όση δύναμη χρειάζεται κάθε φορά.. το κοντρολαρεις με το παξιμάδι.. φθηνά υλικά και αθάνατα..

Tags: