Αποστολέας Θέμα: 1η κατασκευη τριχορδου σκαφους!!!  (Αναγνώστηκε 12341 φορές)

Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Απ: 1η κατασκευη τριχορδου σκαφους!!!
« Απάντηση #15 στις: Απρίλιος 05, 2017, 09:12:52 μμ »
Μην ανησυχείς για τα κενά ανάμεσα στις δούγιες . Πιστεύω πως διορθώνονται αλλά ας μιλήσουν οι πιο έμπειροι.

Για το κρακ στην κολλάντζα νομίζω ότι βιάστηκες ... Θα ήταν προτιμότερο να έβγαζες πρώτα μια φωτο από το "ατύχημα"

για να πάρεις γνώμες .  ΟΚ όμως , πρώτο σκάφος είναι , όλοι μαθαίνουμε . Καλή συνέχεια !





Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

georgalasg

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.738
    • παρουσίαση κατασκευών
  • Αγαπημένο ξύλο: απελέκητο...
  • Περιοχή: Άλιμος - Κυπαρίσσι Λακωνίας
Απ: 1η κατασκευη τριχορδου σκαφους!!!
« Απάντηση #16 στις: Απρίλιος 05, 2017, 09:35:12 μμ »
καλησπερα.
Στο πανω μερος της κολαντζας βλεπω μια καμπυλη περιεργη.
Συνηθίζεται το καλουπι να είναι ευθυ στα σημεία που παταει για να μην εχεις τετοια θεματα. Μηπως αυτο φταίει και εσπασε;

Μια χαρα τα πας παντως. Εγω σουρωνω τα μακαρονια με το πρωτο σκαφος. Ειναι το αγαπημενο μαγειρικο σκευος της γυναίκας.   {music017}
Εγω και ο Ζοζέφ.
https://georgalasg.wordpress.com/

ksiros

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 224
Απ: 1η κατασκευη τριχορδου σκαφους!!!
« Απάντηση #17 στις: Απρίλιος 05, 2017, 09:39:07 μμ »
Ναι και εμενα τα κενα με νοιαζουν.εχει και στην διπλα μερια αλλα 2 κενα αλλα δε φενονται στη φοτο.βασικα δεν ειναι κενα εχει ποτηση η κολα δεν ειναι ξεκολημενο απλα επειδη διαφανιζει περναη το φως.στην κολατζα δεν γινοταν κατι αλλο στην αρχη το ειχα φτιαξει με σκονι απο ξηλο και κολλα και ηταν μια χαρα δεν φαινοταν τπα αλλα με το τριψημο επειδη σε εκςινο το σημειο ειχε δημιουργιθει κενο απτο σπασιμο με το τριψημο λεπτινε πολυ και το πιεζα με το δαχτυλο και βαθουλονε.οποτε η επρεπε να ξεκολησω κολατζα και νεα απο την αρχη η να σκαψω και να γεμισω τα κενα οποτε βγηκε καπως ετσι.ναι αυτο ειναι εκπαιδευτικο οποτε δεν ανχωνομαι!!

ksiros

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 224
Απ: 1η κατασκευη τριχορδου σκαφους!!!
« Απάντηση #18 στις: Απρίλιος 05, 2017, 09:48:30 μμ »
Χαχα καλο!!!!ναι γενικα η στο σημειο της κολατζας εχει ενα θεμα αλλα στην αρχη που εσφηξα χωρις κολα μια χαρα ειχε κατσει μετα μου την εκανε.στο επομενο θα φτιαξω νεο καλουπι.αμα το ντυσω μεσα γαζα με ψαροκολλα θα κανω δουλεια η υπαρχη αλλη λυση;;;

Vagges2010

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.320
Απ: 1η κατασκευη τριχορδου σκαφους!!!
« Απάντηση #19 στις: Απρίλιος 05, 2017, 11:32:21 μμ »
Αν έχεις κενά μεταξύ των δουγιων στα σημεία που περνάει φως, στοκαρε με σκόνη και κυανοακρυλικη. Αν περάσεις μια Γάζα εσωτερικά με αραιή ψαροκολλα, δεν θα έχεις πρόβλημα.
If one can do it, I can do it. If no one can do it, I must do it.

http://vagges2010.blogspot.com/

ksiros

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 224
Απ: 1η κατασκευη τριχορδου σκαφους!!!
« Απάντηση #20 στις: Απρίλιος 06, 2017, 12:05:17 πμ »
Να σαι καλα βαγγελη ευχαριστω!!οχι δεν εχει κενα εχει κρυσταλοση καλα η κολλα απλα δεν εχει γινει καλο πλανησμα ειδικα στα πλαιναρια και περναει το φως αλλα φαινεται κολλημενο.οποτε γαζωμα και οτι γινει εγινε!το θυλικο μορσο στον τακο τι διαστασεις πρεπει να εχει??

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.460
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: 1η κατασκευη τριχορδου σκαφους!!!
« Απάντηση #21 στις: Απρίλιος 06, 2017, 09:17:38 πμ »
Φίλοι ὀργανοποιοί καλημέρα ,
Στό σημεῖο αὐτό , δηλαδή πού ὑπάρχουν κενά ἀνάμεσα στίς δοῦγες , λεπτά , κάτω ἀπό χιλιοστό , ἔχω καί ἐγώ πρόβλημα . Μεῖγμα λευκῆς ( κρυσταλιζέ ) κόλλας μέ σκόνη ἀπό ξύλο δέν κάνει ;
Ἐπίσης ἡ ἐπένδυση τοῦ ἐσωτερικοῦ μέ γάζα καί ἐπάλλειψη μέ ἀραιή ψαρόκολλα , μήπως δημιουργεῖ ἕνα ἄκαμπτο στρῶμα μέ ἀποτέλεσμα νά μήν μπορεῖ νά δονηθῆ τό σκάφος ; Καί γιά τά χρυσόχαρτα αὐτά πού κολλοῦν κάποιοι ἐσωτερικά τί λέτε ;
Ἐπίσης ἀντιμετώπισα ἔνα πρόβλημα σχετικά μέ τό μανίκι πού συνάρμοσα ἀπό διάφορα ξύλα , ὅτι δηλαδή ἔγινε λίγο στραβό , ἔχει μιά πολύ ἐλαφριά καμπύλη ὅπως βλέπουμε τήν πλευρά πού θά κολλήση ἡ ταστιέρα . Τώρα τό ἔσφιξα μέ μιά σφικτῆρα δίνοντάς του ἀντίθετη καμπύλη , λέτε νά διορθωθῆ ; 'Επίσης σκέφθηκα , ἄν δέν διορθωθῆ ἔτσι , νά κολλήσω τήν ταστιέρα ἀφοῦ τό " ἀναγκάσω " νά ἰσιώση ( τοποθετῶντας το σφιχτά ἀνἀμεσα σέ δύο εὐθύγραμμα ξύλα ) , ὥστε ἡ ἐβένινη ταστιέρα πού ἔχει 1 ἑκ. πάχος , νά τό κρατήση εὐθύ . Τί λέτε γι' αὐτή τή λύση ; 

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.283
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: 1η κατασκευη τριχορδου σκαφους!!!
« Απάντηση #22 στις: Απρίλιος 06, 2017, 11:36:02 πμ »
Ναι και εμενα τα κενα με νοιαζουν.

Στό σημεῖο αὐτό , δηλαδή πού ὑπάρχουν κενά ἀνάμεσα στίς δοῦγες , λεπτά , κάτω ἀπό χιλιοστό , ἔχω καί ἐγώ πρόβλημα . Μεῖγμα λευκῆς ( κρυσταλιζέ ) κόλλας μέ σκόνη ἀπό ξύλο δέν κάνει ;

παιδιά αυτή είναι μια φωτογραφία από σκάφος ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑ, θαυμάστε και μην αγχώνεστε:

 [ Invalid Attachment ]

συμφωνώ με την πρόταση του Βαγγέλη

Αν έχεις κενά μεταξύ των δουγιων στα σημεία που περνάει φως, στοκαρε με σκόνη και κυανοακρυλικη. Αν περάσεις μια Γάζα εσωτερικά με αραιή ψαροκολλα, δεν θα έχεις πρόβλημα.



Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.283
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: 1η κατασκευη τριχορδου σκαφους!!!
« Απάντηση #23 στις: Απρίλιος 06, 2017, 11:37:47 πμ »
το θυλικο μορσο στον τακο τι διαστασεις πρεπει να εχει??


ksiros, δεν υπάρχουν "στάνταρντ" διαστάσεις.
Παρακάτω ένα link σε σχετική συζήτηση, για τις διαστάσεις του μόρσου (όπως το κάνω εγώ, #45).
ΠΡΟΣΟΧΗ είναι απλώς ένας "μπούσουλας" και όχι "οδηγός εφαρμογής", θα πρέπει να προσαρμοστεί από εσένα στην δική σου κατασκευή:

http://www.luthier.gr/index.php?topic=3107.msg54380#msg54380

« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 06, 2017, 01:02:03 μμ από Μάνος Τουρπάλης »

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.283
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: 1η κατασκευη τριχορδου σκαφους!!!
« Απάντηση #24 στις: Απρίλιος 06, 2017, 12:01:33 μμ »
κε Λάμπρε πολλά θέματα:

Ἐπίσης ἡ ἐπένδυση τοῦ ἐσωτερικοῦ μέ γάζα καί ἐπάλλειψη μέ ἀραιή ψαρόκολλα , μήπως δημιουργεῖ ἕνα ἄκαμπτο στρῶμα μέ ἀποτέλεσμα νά μήν μπορεῖ νά δονηθῆ τό σκάφος ;

Σίγουρα θα είναι πιο άκαμπτο σε σχέση με το να μην υπήρχε τίποτα, αλλά αφενός στο συγκεκριμένο θέμα μιλάμε για διορθωτική επέμβαση που είναι απαραίτητη, αφετέρου δεν νομίζω ότι η ακαμψία που τυχόν προσδώσει η γάζα θα είναι τόση που να είναι αντιληπτή (δεν νομίζω ότι θα αλλάξει το "κούρδισμα" του σκάφους, τουλάχιστον σε βαθμό που να αλλοιώνει το "χωρίς" γάζα). Έτσι λέω εγώ βέβαια, ίσως άλλος φίλος έχει άλλη γνώμη.

Καί γιά τά χρυσόχαρτα αὐτά πού κολλοῦν κάποιοι ἐσωτερικά τί λέτε ;

Υπάρχουν πολλές συζητήσεις γι' αυτήν την πρακτική στο φόρουμ, με διάφορες απόψεις περί αισθητικής, συνεισφοράς στον ήχο λόγω ανακλάσεων - ή απλώς προσπάθεια συγκάλυψης αστοχιών. Προσωπικά δεν το χρησιμοποιώ και δεν έχω άποψη, ψάξε αν θες τις συζητήσεις, θα δεις περισσότερα.

Ἐπίσης ἀντιμετώπισα ἔνα πρόβλημα σχετικά μέ τό μανίκι πού συνάρμοσα ἀπό διάφορα ξύλα , ὅτι δηλαδή ἔγινε λίγο στραβό , ἔχει μιά πολύ ἐλαφριά καμπύλη ὅπως βλέπουμε τήν πλευρά πού θά κολλήση ἡ ταστιέρα . Τώρα τό ἔσφιξα μέ μιά σφικτῆρα δίνοντάς του ἀντίθετη καμπύλη , λέτε νά διορθωθῆ ;

Από τη διατύπωση δεν καταλαβαίνω ακριβώς (δεν τα πιάνω κι εύκολα) πώς καμπυλώθηκε, αλλά φαντάζομαι ότι βλέπεις την καμπύλη κοιτώντας την "κύρια" όψη του οργάνου (δηλαδή ο άξονας συμμετρίας δεν είναι ευθύγραμμος) και όχι από τα πλάγια που θα φαινόταν σαν σκέβρωμα (αλλιώς θα διορθωνόταν με πλάνισμα, σωστά ?)
Αν είναι αυτή η περίπτωση (καμπύλη στον άξονα συμμετρίας) από προσωπική παρόμοια εμπειρία, η δυνατότητα διόρθωσης εξαρτάται από την κόλλα που χρησιμοποίησες. Αν είναι ψαρόκολλα, με ζέσταμα και σφίξιμο πιθανόν να "έρθει". Αν είναι titebond, όχι μόνο δεν θα έρθει (στην αρχή θα έρθει αλλά μετά από μια βδομάδα θα έχει ξαναγυρίσει) αλλά ούτως ή άλλως δεν πρέπει να την ζεστάνεις γιατί αλλοιώνεται, ενώ η ψαρόκολλα όχι.
Αν η καμπύλη είναι πολύ ελαφριά όπως λες, εγώ θα το χρησιμοποιούσα όπως είναι.

'Επίσης σκέφθηκα , ἄν δέν διορθωθῆ ἔτσι , νά κολλήσω τήν ταστιέρα ἀφοῦ τό " ἀναγκάσω " νά ἰσιώση ( τοποθετῶντας το σφιχτά ἀνἀμεσα σέ δύο εὐθύγραμμα ξύλα ) , ὥστε ἡ ἐβένινη ταστιέρα πού ἔχει 1 ἑκ. πάχος , νά τό κρατήση εὐθύ . Τί λέτε γι' αὐτή τή λύση ; 

δεν νομίζω ότι θα "δουλέψει" αυτή η λύση. Επίσης υπάρχουν σχετικές συζητήσεις για "μάλλον αρνητικές" επιπτώσεις παχειάς (> 7 χιλ.) εβένινης ταστιέρας στο φόρουμ. Αν θυμάμαι καλά, η τεκμηρίωση αφορά στα χαρακτηριστικά του έβενου (υγροσκοπικός). Ψάξε κι αυτό αν θέλεις

ksiros

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 224
Απ: 1η κατασκευη τριχορδου σκαφους!!!
« Απάντηση #25 στις: Απρίλιος 06, 2017, 01:43:30 μμ »
Μανο σε ευχαριστω πολυ!!τελικα δεν εχω μονο εγω φωτιστικο!!!σε ευχαριστω και για τις διαστασεις του μορσου σαν ασχετος που ειμαι ειναι μεγαλη βοηθεια να ξερεις περιπου που πρεπει να παιξεις!!!

ksiros

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 224
Απ: 1η κατασκευη τριχορδου σκαφους!!!
« Απάντηση #26 στις: Απρίλιος 06, 2017, 01:46:20 μμ »
Λαμπρο καλη επιτυχια και σε σενα φιλε!! Με τους φιλους εδω που μας βοηθανε δεν φοβομασται τπτ!!!

john 2004

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.748
Απ: 1η κατασκευη τριχορδου σκαφους!!!
« Απάντηση #27 στις: Απρίλιος 06, 2017, 04:00:18 μμ »
Το στραβό φαντάζομαι αφορά το κατά πλάτος.  Αν το ζορίσεις, θα έχει την τάση να επανελθει, μαζί με τη τάση των χορδων , το μανίκι θα έχει τελικά δύο δυναμεις που θα προσπαθούν να το στρέψουν. Και ίσως με τον καιρό το καταφέρουν!

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.283
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: 1η κατασκευη τριχορδου σκαφους!!!
« Απάντηση #28 στις: Απρίλιος 06, 2017, 04:17:56 μμ »
Το στραβό φαντάζομαι αφορά το κατά πλάτος.  Αν το ζορίσεις, θα έχει την τάση να επανελθει, μαζί με τη τάση των χορδων , το μανίκι θα έχει τελικά δύο δυναμεις που θα προσπαθούν να το στρέψουν. Και ίσως με τον καιρό το καταφέρουν!

σωστό. "δεν κάνει να "φυλακίζουμε" τάσεις σ΄ένα όργανο" μου είχε πει κάποιος οργανοποιός κι έχει δίκιο.

Vagges2010

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.320
Απ: 1η κατασκευη τριχορδου σκαφους!!!
« Απάντηση #29 στις: Απρίλιος 06, 2017, 07:51:59 μμ »
Όσον αφορά στην εσωτερική επένδυση του σκάφους με γάζα, προσωπικά την συνηθίζω, για την ακρίβεια την εχω βάλει σε όλα τα όργανα, χωρίς να παρατηρήσω κάποια αρνητική επίδραση.
Λόγω της ανασφάλειας γενικώς του χαρακτήρα, αλλά και συνηθειών που απέκτησα σαν μηχανικός, συνηθίζω να κάνω και άλλη ενίσχυση, που μετριάζει λίγο τους φόβους μου. Σε ολο το μήκος της ένωσης της τελευταίας δουγας με το πλαϊναρι περιοχή την οποία θεωρώ ευπαθή, κολλάω λωρίδα καπλαμα με τα νερά κάθετα στην ένωση. Επίσης δένω όλες τις δουγιες μεταξύ τους με τρεις λωριδες καπλαμα. Υπερβολικά όλα αυτά ?? Πιθανόν. Εμένα όμως μου εξασφαλίζουν μια αίσθηση ασφαλείας. Πιθανόν κάποια στιγμή να αποδειχθεί αυτή η αίσθηση απατηλή. Τότε βλέπουμε.
Δες τις παρακάτω φωτογραφίες. Είναι απο το ίσως μοναδικό σκάφος που εχω κάνει χωρίς το παραμικρό κενό. Παρόλα αυτά το οπλισα όπως περιέγραψα παραπάνω.
Όσον αφορά στο χρυσοχαρτο, προσωπικά το θεωρώ απλά και μόνο χαρακτηριστικό αισθητικής. Δεν νομίζω να προσθέτει τίποτα ούτε στην αντοχή ούτε στον ήχο. Εχω φτιάξει όργανα στα οποία έβαλα χρυσοχαρτο και άλλα στα οποία δεν έβαλα και τα αφησα να φαίνεται η γάζα. Δεν παρατήρησα κάτι διαφορετικό στον ηχο.
Όσον αφορά στην χελιδονοουρα, συνηθίζω να την κάνω βαθύτερη και πλατυτερη από ότι δείχνει ο Μάνος. Αυτο έχει αποτέλεσμα το μορσο να βγαίνει έξω απο το σκάφος στην περιοχή της Ένωσης μανικου σκάφους σε πολυ μικρο μήκος, περιοχή που στην συνέχεια καλύπτεται απο το διακοσμητικό. Την κάνω μεγαλύτερη θεωρώντας ότι το σημείο της ένωσης παίρνει μεγάλες τάσεις. Στην περίπτωση σου όμως (1ο σκάφος ) για αποφυγή απροοπτων και λόγω του ότι είναι τριχορδο αρα μικρότερες τάσεις, θα προτιμούσα να το φτιάξεις όπως ακριβώς δείχνει ο Μάνος. Αργότερα και αφού αποκτήσεις μεγαλύτερη ευχέρεια, δοκιμάζεις. Καλή συνέχεια.
If one can do it, I can do it. If no one can do it, I must do it.

http://vagges2010.blogspot.com/

Tags: