Αποστολέας Θέμα: Parlor κιθάρα  (Αναγνώστηκε 4862 φορές)

tsipis

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 318
Parlor κιθάρα
« στις: Νοέμβριος 14, 2016, 08:47:17 πμ »
Ανοιγω θεμα με την εν λογω κατασκευη για λογαριασμο του φιλου μιας και η κατασκευη θα γινει στο εργαστηριο μου ,θα μπλεχτω και εγω λιγο στην πορεια (γιατι ο φιλος δεν εχει ιδεα απο εργαλεια  και θα πρεπει να τον προσεχω) ετσι λοιπον θα εχω και  εγω πολλες αποριες.Αφου κατεληξε στο σχεδιο ξεκινησε η συλλογη υλικων. Εχουμε και λεμε λοιπόν
Πλατη πλαινα καρυδια Αμερικης.
Καπακι ελατο sitka
Μανικι μαονι ονδουρας με κοντρες απο παντουκ και βεγγε.
Ταστιερα μαλλον απο τον ασπρομαυρο εβενο που εχω , μπορω να του βγαλω ενα κομματι.
Η κατασκευη μαλλον θα γινει κατα τον ισπανικο τροπο οποτε ενα κομματι κοντρα πλακε θαλασσης για την κατασκευη σολερας (ή καλουπιου αν αλλαξει γνωμη αργοτερα).
Αυτα προς το παρον οταν ξεκινησει η κατασκευη ερχονται και φωτο
ΟΣΟΝ ΖΗΣ ΦΑΙΝΟΥ, ΜΗΔΕΝ ΟΛΩΣ ΣΥ ΛΥΠΟΥ. ΠΡΟΣ ΟΛΙΓΟΝ ΕΣΤΙ ΤΟ ΖΗΝ, ΤΟ ΤΕΛΟΣ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΑΠΑΙΤΕΙ

tsipis

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 318
Απ: Parlor κιθάρα
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 24, 2016, 11:20:09 πμ »
Κατασκευάστηκε η σολερα και συγκεντρώθηκαν μερικα απο τα ξυλα , καρυδια για την πλατη και τα πλαινα ,παλισανδρος για ταστιερα ελατο για καπακι το οποιο δεν εβγαλα φωτο. Ταυτοχρονα στο εργαστηριο ενας αλλος φιλος κατασκευαζει ενα jazz bass ( στο τελος θα με πεταξουν εξω!) και εγω για να μην καθομαι και τους κοιταω ασχολουμαι με εναν μπαγλαμα σκαφτο απο ενα ρεταλι φλαμουρι.
Τα δυο σχεδια εχουν αρκετές διαφορες στα καμαρια στο παχος περισσότερο. Μαλλον θα γινει αυτο με τα ποιο λεπτα καμαρια. Μια ερώτηση προς το παρον ολα τα καμαρια πρεπει να πακτωνουν στο σκαφος οπως στο σχεδιο που ειναι κομμενο η οχι?
ΟΣΟΝ ΖΗΣ ΦΑΙΝΟΥ, ΜΗΔΕΝ ΟΛΩΣ ΣΥ ΛΥΠΟΥ. ΠΡΟΣ ΟΛΙΓΟΝ ΕΣΤΙ ΤΟ ΖΗΝ, ΤΟ ΤΕΛΟΣ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΑΠΑΙΤΕΙ

tsipis

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 318
Απ: Parlor κιθάρα
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 25, 2016, 02:56:40 μμ »
Και μια φωτο απο το καπακι οπως σημαδευτηκαν τα καμαρια. Παχος καπακιου 2.6 με τα τριψιματα θα παει στα 2.4-2.5 περιπου.
ΟΣΟΝ ΖΗΣ ΦΑΙΝΟΥ, ΜΗΔΕΝ ΟΛΩΣ ΣΥ ΛΥΠΟΥ. ΠΡΟΣ ΟΛΙΓΟΝ ΕΣΤΙ ΤΟ ΖΗΝ, ΤΟ ΤΕΛΟΣ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΑΠΑΙΤΕΙ

Γιώργος Χ.

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Ανεκπαίδευτος
  • Αγαπημένο ξύλο: μουριά, σφεντάμι
  • Αριθμός κατασκευών: θα δείξει...
Απ: Parlor κιθάρα
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 25, 2016, 06:21:19 μμ »
Μάζωξη οργανοποιών βλέπω!!!!!!!Μπράβο φίλε tsipis!!!!

Καλή συνέχεια σε όλους σας!!!!!! :)



Υ.Γ ....προσωπικα πρέπει να είμαι ΟΛΟΜΟΝΑΧΟΣ.... δεν υπαρχει περίπτωση να "πατήσει "  άνθρωπος το πόδι του!!!!απαγορεύεται αυστηρά η είσοδος!!!(  εε!!  μη μου κλέψουν και την τέχνη) ;D

tsipis

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 318
Απ: Parlor κιθάρα
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 26, 2016, 10:09:07 πμ »
Μάζωξη οργανοποιών βλέπω!!!!!!!Μπράβο φίλε tsipis!!!!

Καλή συνέχεια σε όλους σας!!!!!! :)

Υ.Γ ....προσωπικα πρέπει να είμαι ΟΛΟΜΟΝΑΧΟΣ.... δεν υπαρχει περίπτωση να "πατήσει "  άνθρωπος το πόδι του!!!!απαγορεύεται αυστηρά η είσοδος!!!(  εε!!  μη μου κλέψουν και την τέχνη) ;D


Και εγω ετσι ειμαι, αφου να φανταστεις οτι δεν παιρνω ουτε το τηλ οταν ειμαι στο εργαστηριο αλλα με ψηνουν κανα δυο χρονια ο καθενας και να μην κοψουν κανα χερι με τα εργαλεια αναγκαστικα τους προσεχω. ;D
ΟΣΟΝ ΖΗΣ ΦΑΙΝΟΥ, ΜΗΔΕΝ ΟΛΩΣ ΣΥ ΛΥΠΟΥ. ΠΡΟΣ ΟΛΙΓΟΝ ΕΣΤΙ ΤΟ ΖΗΝ, ΤΟ ΤΕΛΟΣ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΑΠΑΙΤΕΙ

tsipis

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 318
Απ: Parlor κιθάρα
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 01, 2016, 01:34:08 μμ »
Και αφου σιγα σιγα τελειωνει το καπακι προχωραει η κατασκευη στην κατασκευη του μπρατσου. Θεωρειτε οτι πρεπει να μπει βεργα στο μανικι ή με δυο κοντρες παντουκ και μια απο βεγγε ή εβενο (δεν θυμαμαι τι υπαρχει ) καλυπτεται η κατασκευη? Αν θα μπει βεργα βαζουμε και τις κοντρες ή προσθετουμε βαρος στην κατασκευη?
Στην ενωση του καπακιου και πισω απο την γεφυρα καλο ειναι να μπει ενισχυση ή δεν εχει προβλημα να μεινει ως εχει?
Να προσθεσω οτι η κλιμακα του οργανου ειναι 63εκ.
ΟΣΟΝ ΖΗΣ ΦΑΙΝΟΥ, ΜΗΔΕΝ ΟΛΩΣ ΣΥ ΛΥΠΟΥ. ΠΡΟΣ ΟΛΙΓΟΝ ΕΣΤΙ ΤΟ ΖΗΝ, ΤΟ ΤΕΛΟΣ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΑΠΑΙΤΕΙ

tsipis

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 318
Απ: Parlor κιθάρα
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 01, 2016, 01:48:41 μμ »
Καπως ετσι λεω
ΟΣΟΝ ΖΗΣ ΦΑΙΝΟΥ, ΜΗΔΕΝ ΟΛΩΣ ΣΥ ΛΥΠΟΥ. ΠΡΟΣ ΟΛΙΓΟΝ ΕΣΤΙ ΤΟ ΖΗΝ, ΤΟ ΤΕΛΟΣ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΑΠΑΙΤΕΙ

tsipis

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 318
Απ: Parlor κιθάρα
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 12, 2016, 09:14:25 πμ »
Γεια χαρα φτιαξαμε το μπρατσο αλλα δεν μενει αρκετο για την δημιουργια του τακου (μενει απο το μπρατσο περιπου 2,5 εκ θελαμε να μεινει γυρω στα 4 εκ) οι διαστασεις ειναι περιπου οσο φαινονται στο σχεδιο που ανεβαζω. Αν κανουμε ενα σκαλοπατι στο κομματι που προοριζεται για το τακουνι για να μεγαλωσει ο τακος εσωτερικα του σκαφους οπως δειχνει η φωτο και μετα κολληθουν τα κομματια για να ερθει το τακουνι στο τελικο του σχημα θα κρατησει η παμε να φτιαξουμε καινουριο μπρατσο?
ΟΣΟΝ ΖΗΣ ΦΑΙΝΟΥ, ΜΗΔΕΝ ΟΛΩΣ ΣΥ ΛΥΠΟΥ. ΠΡΟΣ ΟΛΙΓΟΝ ΕΣΤΙ ΤΟ ΖΗΝ, ΤΟ ΤΕΛΟΣ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΑΠΑΙΤΕΙ

Γιώργος Κατσίγιαννης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 929
  • Αριθμός κατασκευών: 30 και συνεχιζουμε....
Απ: Parlor κιθάρα
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 12, 2016, 11:12:18 πμ »
Μου φαινεται ''ρισκο'' αυτη η κολληση στο σημειο που ειναι....Ας απαντησουν ομως οι πιο γνωστες στο θεμα αυτο.
Βεβαια απο αυτη την περιπτωση θα μαθουμε πολλα πιστευω....!!!

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.285
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Parlor κιθάρα
« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 12, 2016, 11:53:08 πμ »
Την έχω πάθει κι εγώ, κι έκτοτε ακολουθώ δυο "χρυσούς" κανόνες:
"δέκα μέτρα, μία κόβε" και "αν δεν περισσεύει, δεν φτάνει"


συμφωνώ με τον georgesk, κι εμένα ρίσκο μου φαίνεται να το προσπαθήσεις έτσι.
Αν εγώ ήθελα οπωσδήποτε να χρησιμοποιήσω το συγκεκριμένο μπράτσο, θα το έκανα κάπως έτσι (με κάθε επιφύλαξη, ιδέα είναι, δεν το έχω κάνει):

 [ Invalid Attachment ]

με όσο πιο μεγάλη επιφάνεια γίνεται στην αμέσως παρακάτω "στρώση" για το τακούνι (όσο μεγαλύτερο μήκος στο Α)
ΚΑΙ κάνα δυο κόντρες - μόρσα φυτεμένα μέσα στο μπράτσο και την προέκταση κάτω από το καπάκι.
Κόλληση με titebond μπλέ (η δυνατότερη που έχω δοκιμάσει μέχρι στιγμής).

*update: τώρα που το ξαναβλέπω, εναλλακτικά θα μπορούσες να βάλεις δυο καβίλιες αντί για κόντρες, να ξετρυπάνε την προέκταση με κατεύθυνση από κάτω (σώμα) προς τα πάνω (μπράτσο) και να χώνονται στο μπράτσο. Πάντως εγώ τόσο φίλος με το ρούτερ που έγινα τελευταία, τις κόντρες θα 'φτιαχνα.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 12, 2016, 12:06:25 μμ από Μάνος Τουρπάλης »

Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Απ: Parlor κιθάρα
« Απάντηση #10 στις: Δεκέμβριος 12, 2016, 12:13:50 μμ »
Καλημέρα !

Κι εγώ συμφωνώ με τον georgesk και με τους δύο "χρυσούς κανόνες" του Μάνου

πάντως στη λύση που προτείνει ο Μάνος , κατά τη ταπεινή μου γνώμη , χρειάζεται να κάνεις άψογα τις κοπές, τις κολλήσεις  και να βάλεις μέσα τα πιο σκληρά ξυλάκια .

Δεν ξέρω , συγνώμη ... τό΄χουμε ;   
Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.285
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Parlor κιθάρα
« Απάντηση #11 στις: Δεκέμβριος 12, 2016, 12:46:29 μμ »
Ιωσήφ, γι αυτό ανέφερα το ρούτερ... αν το δεις σαν να έβαζες Γιαπωνέζο να το κάνει, είναι δύσκολο να ανοίξεις με εργαλεία χειρός (πριόνια και σκαρπέλα κτλ.) σωστά όλα τα κανάλια.
Αν όμως το δεις σαν "αποκομμένος από την παράδοση Δυτικός καταναλωτής"  {celebrate018} και πιάσεις το ρούτερ, είναι πολύ πιο απλό: πρώτα κολλάς την προέκταση (εννοείται καλή επαφή) και μετά ανοίγεις "από πάνω" τα κανάλια και φυτεύεις τις κόντρες. Δεν χρειάζεται ούτε να κάνεις γωνίες στα κανάλια (το bit του ρούτερ θα αφήσει ημικυκλικά τελειώματα) - μπορείς σχετικά εύκολα να διαμορφώσεις αντίστοιχα  τα αρσενικά κομμάτια.
Χρειάζεται οπωσδήποτε ακρίβεια, αλλά δεν είναι δύσκολο. Για κόντρες εγώ θα έβαζα βένγκε ή καλό (σωστά νερά) σφεντάμι.

Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Απ: Parlor κιθάρα
« Απάντηση #12 στις: Δεκέμβριος 12, 2016, 01:31:01 μμ »
Ιωσήφ, γι αυτό ανέφερα το ρούτερ... αν το δεις σαν να έβαζες Γιαπωνέζο να το κάνει, είναι δύσκολο να ανοίξεις με εργαλεία χειρός (πριόνια και σκαρπέλα κτλ.) σωστά όλα τα κανάλια.
Αν όμως το δεις σαν "αποκομμένος από την παράδοση Δυτικός καταναλωτής"  {celebrate018} και πιάσεις το ρούτερ, είναι πολύ πιο απλό: πρώτα κολλάς την προέκταση (εννοείται καλή επαφή) και μετά ανοίγεις "από πάνω" τα κανάλια και φυτεύεις τις κόντρες. Δεν χρειάζεται ούτε να κάνεις γωνίες στα κανάλια (το bit του ρούτερ θα αφήσει ημικυκλικά τελειώματα) - μπορείς σχετικά εύκολα να διαμορφώσεις αντίστοιχα  τα αρσενικά κομμάτια.
Χρειάζεται οπωσδήποτε ακρίβεια, αλλά δεν είναι δύσκολο. Για κόντρες εγώ θα έβαζα βένγκε ή καλό (σωστά νερά) σφεντάμι.

Ευχαριστώ Μάνο !  ( με το ρούτερ ... ωραία ... ελπίζω μ όλα τουτα να βοηθάμε τον tsipis )
Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

tsipis

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 318
Απ: Parlor κιθάρα
« Απάντηση #13 στις: Δεκέμβριος 12, 2016, 06:24:49 μμ »
Δεν ξερω αν κανει διαφορα αλλα στο δευτερο σχεδιο στην φωτο που ανεβασα ειναι ενα ενιαιο κομματι απο το ξυλο που προοριζεται για το τακουνι απλως λεγαμε να το κοψουμε  ετσι ωστε να πατησει το  μπρατσοκαι να κολληθει στην κατω πλευρα και στο τελειωμα του για να μας δωσει 2 εξτρα ποντους για να πατησει το καπακι. Καλη η ιδεα με τις κοντρες αν βαλουμε αυτο το μπρατσο θα βαλω 2 σίγουρα απο εβενο που εχω ρεταλι.
ΟΣΟΝ ΖΗΣ ΦΑΙΝΟΥ, ΜΗΔΕΝ ΟΛΩΣ ΣΥ ΛΥΠΟΥ. ΠΡΟΣ ΟΛΙΓΟΝ ΕΣΤΙ ΤΟ ΖΗΝ, ΤΟ ΤΕΛΟΣ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΑΠΑΙΤΕΙ

tsipis

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 318
Απ: Parlor κιθάρα
« Απάντηση #14 στις: Φεβρουάριος 21, 2017, 02:30:22 πμ »
Μετα απο καιρο ασχοληθηκαμε με το κιθαρονι λογω αυξημενης υγρασιας και κρυου. Τελικα φτιάχτηκε καινουριο μπρατσο για να έχουμε το κεφαλι μας ησυχο. Στο καραολο τι κλιση να δωσουμε, 12 μοιρες ειναι καλα ή θελει περισσοτερο? Με τον μπαγλαμα ξεμπερδεψα και με τα βερνικια ( γομαλακα) και εδω ηθελα να ρωτησω κατι, ακολουθησα την εξης διαδικασία περασα 2-3 χέρια πρωτα (για να κλείσουν οι ποροι) ετριψα καλα και μετα ακολουθησα τα γνωστα, το αποτελεσμα παραδοξως ειναι καλο, η ολη διαδικασια ειναι λαθος?
ΟΣΟΝ ΖΗΣ ΦΑΙΝΟΥ, ΜΗΔΕΝ ΟΛΩΣ ΣΥ ΛΥΠΟΥ. ΠΡΟΣ ΟΛΙΓΟΝ ΕΣΤΙ ΤΟ ΖΗΝ, ΤΟ ΤΕΛΟΣ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΑΠΑΙΤΕΙ