Αποστολέας Θέμα: resonator guitar  (Αναγνώστηκε 23203 φορές)

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
resonator guitar
« στις: Σεπτέμβριος 13, 2016, 10:45:01 πμ »
... καλημέρα σας.
Θέλω να δοκιμάσω να μετατρέψω μια παλιά κιθάρα σε resonator (ή resophonic)...



... για ένα φίλο (ρεμπετο -) μπλουζίστα που μου έφερε ένα διαλυμένο κιθαρόνι για αυτόν τον σκοπό και μου έβαλε δαιμόνια.


Στο internet υπάρχουν δεκάδες DIY μετατροπές, κατασκευές custom ή με έτοιμα σετ κτλ. κτλ.
Υπάρχει και μεγάλος όγκος πληροφοριών, αλλά αφενός είναι συνήθως "επιφανειακές" προσεγγίσεις, αφετέρου είναι τόσα πολλά που θα μου πάρει πάαααρα πολύ χρόνο να εντοπίσω χρήσιμες πληροφορίες και είπα να ζητήσω βοήθεια.
Από το λίγο ψάξιμο που κάναμε καταλήξαμε ότι για τον ήχο που θέλουμε (όχι ότι έχουμε απαιτήσεις, αλλά τουλάχιστον ας βρούμε μια σωστή κατεύθυνση) μάλλον θα πρέπει να προσανατολιζόμαστε στον κώνο τύπου "biscuit" με sound well ("πηγάδι ήχου"?) που να μην "πατάει" στην πλάτη.




Μου φαίνεται και πιο "βολική" κατασκευή, με την έννοια ότι μπορείς να προχωρήσεις κάπως πιο συντηρητικά ώστε να αντιμετωπίσεις τυχόν λάθη πιο εύκολα.
Επειδή όπως είπα οι πληροφορίες που βρίσκω είναι πολλές αλλά όχι κρίσιμες, έχει κανείς εμπειρία (Νάσος, stamart ?) ώστε να με κατευθύνει κάπως ?

Κυρίως θα ήθελα να μάθω περισσότερα για τα χαρακτηριστικά του κώνου τύπου biscuit (με ξύλινο καβαλάρη που εδράζεται (μόνο) στο κέντρο και όχι spider που εδράζεται (και) στην περιφέρεια) : βάρος ή πάχος υλικού (έχω δει από λαμαρίνα και αλουμίνιο μέχρι στιγμής, η λαμαρίνα βεβαίως είναι πιο προσιτή για κατασκευή) μήπως πειραματιστούμε με δικές μας κατασκευές, πριν καταφύγουμε στην αγορά σετ.

και καναδυό φωτό για την όρεξη...

 [ Invalid Attachment ]

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.145
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: resonator guitar
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 13, 2016, 05:59:31 μμ »
μανο, ευχομαι καλη συνεχεια στο εγχειρημα...


τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Νάσος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.937
  • Αγαπημένο ξύλο: Παλίσανδρος / Bumbiga
  • Αριθμός κατασκευών: 9
Απ: resonator guitar
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 13, 2016, 11:18:15 μμ »
Καμμία εμπειρία Μάνο θα μας βοηθήσεις ν αποκτήσουμε ;D
Βρες Resonator εσύ και τα υπόλοιπα ειναι εύκολα ;)

ΚαΠα

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.685
Απ: resonator guitar
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 14, 2016, 10:14:48 πμ »
Θέλω κι εγώ μία!!  {celebrate018}

Άντε να ανοίξεις το δρόμο και για μας!
Blog "ΕΛΛΗΝΕΣ ΟΡΓΑΝΟΠΟΙΟΙ" http://greekluthiers.wordpress.com/
Blog "ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ ΟΡΓΑΝΟΠΟΙΟΣ" http://organopoios.wordpress.com/

Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Απ: resonator guitar
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 16, 2016, 05:35:22 πμ »
Καλημέρα !

Δεν γνωρίζω αν είναι αυτό που θέλεις, αλλά νομίζω ότι θα σου αρέσει !

( αν παρουσιαστεί πρόβλημα στο άνοιγμα , επικοινωνούμε ... το έχω φυλάξει στα αγαπημένα για αναφορά ... )

http://www.laguitarra-blog.com/2012/09/08/construir-una-guitarra-tipo-dobro-gold-tone-paul-beard-deluxe/
Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: resonator guitar
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 16, 2016, 08:12:27 πμ »
καλημέρα Ιωσήφ!
τρομερή δουλειά ο άνθρωπος (ελπίζω να μην περιμένει κανείς να δει κάτι αντίστοιχο από μένα), ευχαριστώ για το λινκ.
Τέτοιο κατατοπιστικό άρθρο δεν βρήκα σε Αμερικάνικα sites (που περιμένεις να βρεις περισσότερα, αφού είναι η "πηγή").
Μόνο αν μπορείς να μεταφράσεις τις λεζάντες σε ένα σημείο (η αυτόματη μετάφραση βγάζει ό,τι να ΄ναι):
τι ακριβώς γράφει για την επιλογή της γωνίας στην ένωση ?
.....................
εγώ θέλω πληροφορίες για δυο πράγματα κυρίως, και αφορούν άλλου τύπου κώνο (biscuit):
- χαρακτηριστικά του κώνου
- οπλισμό καπακιού που συνδέεται με τον αν "πατάει" ή όχι το soundwell στην πλάτη (στις biscuit συνήθως δεν πατάει, στο link ο οργανοποιός φτιάχνει spider)
------------------
σε λίγο θα ανεβάσω ένα κειμενάκι που έγραψα χτες και είναι νομίζω κατατοπιστικό. Και το link που έβαλες περιγράφει πολλά από αυτά που γράφω.
κάτσε να βρω και καμμιά φωτογραφία να βάλω γιατί είναι μεγάλο και "μια εικόνα χίλιες λέξεις"

Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Απ: resonator guitar
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 16, 2016, 08:32:36 πμ »

τι ακριβώς γράφει για την επιλογή της γωνίας στην ένωση ?
.....................
εγώ θέλω πληροφορίες για δυο πράγματα κυρίως, και αφορούν άλλου τύπου κώνο (biscuit):
- χαρακτηριστικά του κώνου
- οπλισμό καπακιού που συνδέεται με τον αν "πατάει" ή όχι το soundwell στην πλάτη (στις biscuit συνήθως δεν πατάει, στο link ο οργανοποιός φτιάχνει spider)
------------------


Πολύ χαίρομαι !

και θα χαρώ πιο πολύ αν μπορείς να μου εντοπίσεις ό,τι μα ό, τι άλλο χρειάζεσαι για να μεταφράσω . ( ... μεταξύ μας ... ούτε στα Ελληνικά δεν πολυκαταλαβαίνω  ;) ... αλλά που θα μου πάει ... ) Θα περιμένω και το δικό σου κείμενο για να μπω λίγο στο νόημα ...
Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: resonator guitar
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 16, 2016, 08:50:46 πμ »
Ωραία λοιπόν, αφού το πεδίο είναι άγνωστο για όλους και υπάρχει όρεξη, θα συνεχίσω εδώ με την μετατροπή που θα κάνω και συζητάμε προβλήματα και ό,τι άλλο προκύψει.
Κατ αρχάς να γράψω δυο τρία βασικά πράγματα που έμαθα τις τελευταίες μέρες που ψάχνω:
Υπάρχουν δυο βασικοί τύποι resonator, που καθορίζονται βάσει της διάταξης του κώνου: ο τριπλός (με καβαλάρη σε σχήμα Τ) και ο μονός κώνος, ο οποίος πάλι χωρίζεται σε δύο υπο-κατηγορίες: με καβαλάρη – αράχνη (spider) όπου ο κώνος είναι κοίλος («κοιτάει» προς το καπάκι) και καβαλάρη – μπισκότο (biscuit) με τον κώνο κυρτό (προς την πλάτη).

Τριπλός κώνος


μονοί κώνοι


Ο τριπλός κώνος θεωρείται ο πιο αποδοτικός και με «πλούσιο» ήχο, αλλά είναι βέβαια και πιο περίπλοκη η κατασκευή και το σετάρισμά του. Προς το παρόν τον αφήνουμε στην άκρη. Ο spider είναι ο «κλασικός» τύπος (πατέντα 1929 από την Dobro), θεωρείται πιο κατάλληλος για slide, με τον ήχο να προσανατολίζεται κυρίως σε country και bluegrass. Οι κιθάρες με biscuit παίζονται πιο συχνά με δάχτυλα (όχι ότι δεν κάνουν για slide) και τις προτιμούν για μπλουζ.
Οι κώνοι «πατάνε» στο soundwell (επί λέξει: «πηγάδι ήχου», ένας φαρδύς και κοντός ξύλινος κύλινδρος στο εσωτερικό, κολλημένος στην κάτω επιφάνεια του καπακιού) το οποίο μπορεί να εδράζεται απευθείας ή με κοντές καβίλλιες - στηρίγματα στην πλάτη (συνήθως στις spider) ή να αναρτάται από το καπάκι (συνήθως στις biscuit) είτε με στηρίγματα είτε χωρίς. Στις biscuit επειδή είναι πολύ κοντός, δεν αναφέρεται πάντα ως soundwell αλλά απλώς mount (βάση, στήριξη) ή κάτι τέτοιο.

το soundwell



spider



biscuit





Σε όλους τους τύπους, ο ήχος παράγεται από τον κώνο και όχι από το καπάκι, το οποίο γενικά είναι ίσιο χωρίς καμπυλότητες και συχνά είναι κόντρα πλακέ ή μέταλλο (όλο το σκάφος μεταλλικό) ή ό,τι άλλο μπορεί να φανταστεί κανείς (είδα μαντολίνο με κώνο από πιατάκι σκύλου και μπάντζο με σκάφος παλιάς μεταλλικής «πάπιας» νοσοκομείου).

Ο καβαλάρης μεταδίδει ενέργεια στον κώνο και ο κώνος με την σειρά του διαχέει τον ήχο απευθείας προς τα έξω - και μέσω του soundwell (το οποίο όταν πατάει στην πλάτη έχει τρύπες στα τοιχώματα) στο εσωτερικό του σκάφους - κι από εκεί ξανά προς τα έξω μέσω των (όποιων) ανοιγμάτων υπάρχουν στο καπάκι.

Σ΄αυτό το σημείο ήθελα να τονίσω την ανάγκη συμμετοχής ενός Φυσικού γιατί εγώ πλέον «πλέω στο άγνωστο με βάρκα την ελπίδα».  ;D

... συνέχεια στο επόμενο....

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: resonator guitar
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 16, 2016, 08:56:45 πμ »
..... Θεωρητικά ο κώνος μπορεί να γίνει από ο,τιδήποτε μπορεί να παραλάβει τις δονήσεις του καβαλάρη και να τις μετατρέψει επιτυχώς σε παλμούς με επιθυμητό ήχο. Θα μπορούσε να γίνει από χαρτί ή ύφασμα ας πούμε, αλλά τότε θα έπρεπε να έχει επιπλέον σκελετό μόνο και μόνο για να κρατάει το σχήμα του (ακριβώς όπως τα ηχεία στο στερεοφωνικό μας) χωρίς ακόμα να φορτιστεί από τις χορδές, οπότε το μέταλλο (αυτοφερόμενο και με δυνατότητα φόρτισης) φαίνεται καλή ιδέα, εφόσον μας ικανοποιεί ο ήχος του.

Οι κώνοι κατασκευάζονται συνήθως από λαμαρίνα ή αλουμίνιο, αλλά αγνοώ τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά τους, ποιοτικά ή ποσοτικά. Το μόνο σχετικό που βρήκα μέχρι στιγμής είναι μια ιδιοκατασκευή (σε τόρνο με καλούπι) από αλουμίνιο πάχους 0,2 χλστ. και βέβαια οι διαστάσεις του στα μαγαζιά που τους πουλάνε. Υπάρχουν πολλά διαφορετικά μεγέθη, τόσο για κιθάρα όσο και για άλλα όργανα (cigar box, μπάντζο, μαντολίνο, γιουκαλίλι κτλ.)

Εγώ όπως είπα στην αρχή, επέλεξα biscuit λόγω ρεπερτορίου αλλά και λόγω ευκολότερης κατασκευής. Παρόλα αυτά προκύπτουν θεμελιώδη προβλήματα που αφορούν τόσο χαρακτηριστικά του ήχου, όσο και τον βασικό σχεδιασμό : πρέπει να επιλεγούν λύσεις, για τις οποίες όμως χρειάζομαι γνώσεις που δεν έχω - οπότε αυτοσχεδιάζω.

Αφήνοντας προς το παρόν κατά μέρος τον ήχο, τα πρώτα «δομικά» προβλήματα που συναντάω είναι τα εξής:

Η στήριξη του κώνου στο soundwell. Άλλοι προτείνουν απευθείας έδραση (μέταλλο σε ξύλο) κι άλλοι να τοποθετηθούν παρεμβύσματα (δεν ξέρω τι υλικό, συνήθως χρησιμοποιούν λέξεις όπως «σφήνες», «παπουτσάκια» κτλ.)

Η στήριξη του soundwell στην πλάτη - ή η ανάρτησή του από το καπάκι: μπορεί κανείς να το αναρτήσει χωρίς στηρίγματα ή θα βουλιάξει κάτω από το καπάκι από την πίεση των χορδών ? (μεταλλικές με χορδοκράτη). Κι αν κανείς βάλει στηρίγματα σε Biscuit πως θα επηρεαστεί ο ήχος ? Διάφορα σχόλια σε συζητήσεις λένε ότι αυτή η μέθοδος συνηθίζεται σε “φτηνές” κινέζικες κατασκευές (στις spider συνηθίζεται το soundwell να πατάει πίσω - αλλά ο κώνος εκεί είναι ανάποδα).

Ο οπλισμός του καπακιού: έχουμε συνηθίσει την λογική μεταφοράς των φορτίων του καπακιού μέσω των καμαριών στα πλαϊνά. Στην περίπτωση χορδοκράτη προστίθεται και το φορτίο των χορδών, τόσο στο καπάκι όσο και κατά το μήκος του άξονα. Εδώ τα καμάρια απλά δεν υπάρχουν. Ο κώνος τα διαλύει. Μπορώ να φανταστώ διάφορα στοιχεία περιμετρικά του κώνου, αλλά δεν βρήκα σχέδιο για ξύλινο καπάκι (για biscuit  πάντα μιλάω). Όσο για τις τάσεις των χορδών, πάλι άλλοι βάζουν διαμήκη ενίσχυση στο σκάφος από τάκο σε τάκο, κι άλλοι τίποτα.
Στις μετατροπές απλά κόβουν τα καμάρια και φοράνε τον κώνο. Άλλοι βάζουν ενισχύσεις διαφόρων τύπων και άλλοι απολύτως τίποτα – τελικά όμως δεν ξέρουμε την τύχη κανενός από αυτά τα όργανα στο You Tube.

Ένωση μπράτσου (γωνία), ύψος και σετάρισμα καβαλάρη: εφόσον δεν σετάρεται για slide (όλες οι χορδές ψηλά, στο ίδιο ύψος και παράλληλα με την ταστιέρα) το σετάρισμα γίνεται όπως στις ακουστικές, η διαφορά όμως είναι ότι ο κώνος με την πίεση των χορδών υποχωρεί περισσότερο από ό,τι αντίστοιχη κατασκευή με ξύλινο καπάκι (προφανώς εξαρτάται από το πάχος και τις νευρώσεις του μετάλλου), επομένως ίσως δεν αρκεί να προβλέψει κανείς ψηλό καβαλάρη.

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.145
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: resonator guitar
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 16, 2016, 09:06:48 πμ »
την ωρα που εγραφα για κωνο απο μεγαφωνο, ηλθε η απαντηση σου, ετσι καθυστερησα μεχρι να σου γραψω.
εγω σαν λατρης του χαϊ-φαϊ θα την εκανα ξυλινη, και με ενα γουφερ απο κεβλαρ (και μεταλικο πλαισιο να "κουμπωσει") θα ημουν κομπλε, και με σουπερ ηχητικες ιδιοτητες, (ουτως η αλλως αερα εκτονωνουν και αυτα...) χωρις να με νοιαζουν τα σαντυουιτσ αν θα ειναι με τονο η γαλοπουλα, η τα μπισκοτα τα οριο αν θα ειναι διπλογεμιστα! {celebrate005}
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.145
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: resonator guitar
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 16, 2016, 09:08:33 πμ »
ωπα ξεχασα...
τον μαγνητη θα τον εβγαζα!!!!
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: resonator guitar
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 16, 2016, 09:17:59 πμ »
Στέλιο, κάτσε να δεις την "περι ης ο λόγος" κιθάρα πρώτα (παρτάλι) και μετά συζητάμε για χαι φαι...
κάτσε να μάθουμε δυο τρία πράγματα για την κατασκευή και μετά θα φτιάξουμε κάτι καλύτερο...

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: resonator guitar
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 16, 2016, 09:23:57 πμ »
η κιθάρα είναι αυτή:



Ανατολικής προέλευσης, για καυσόξυλα. Έχει ένα (μόνο) καλό, την ένωση τύπου Sauffer που μπορείς να την ρυθμίζεις ανά πάσα στιγμή.



έβγαλα το καπάκι με τα δάχτυλα και κόντεψε να φύγει και η πλάτη. Οι κόλλες έχουν ξεραθεί εντελώς και η κιθάρα διαλύεται.



καπάκι όχι από δύο, ούτε τρία, ούτε τέσσερα, αλλά εφτά κομμάτια. Το σκάφος κόντρα πλακέ, εννοείται.



υπολείμματα ταμπελακίου με Κυριλλικό αλφάβητο



και η πρώτη δουλειά: έφυγε η "ταστιέρα" (ενιαία με το μπράτσο) και άνοιξα κανάλια για κόντρες



κι έτσι ευελπιστώ να γίνει.... εδώ είναι το σχεδιάκι που έκανα με ό,τι πληροφορία έχω για τους κώνους μέχρι στιγμής...

 [ Invalid Attachment ]
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 16, 2016, 09:40:21 πμ από Μάνος Τουρπάλης »

Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Απ: resonator guitar
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 16, 2016, 08:26:48 μμ »
Νομίζω ότι ο άνθρωπος φτιάχνει μια resonator σαν αυτή που ενδιαφέρεσαι . Δεν μας φωτίζει σε διαστάσεις αλλά ίσως να βοηθήσει λίγο στην κατασκευή

www.youtube.com/watch?v=oj1niW5ZbvQ
Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.116
Απ: resonator guitar
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 17, 2016, 03:51:55 μμ »
η κιθάρα είναι αυτή:

 [ Invalid Attachment ]

Ανατολικής προέλευσης, για καυσόξυλα. Έχει ένα (μόνο) καλό, την ένωση τύπου Sauffer που μπορείς να την ρυθμίζεις ανά πάσα στιγμή.

 [ Invalid Attachment ]

έβγαλα το καπάκι με τα δάχτυλα και κόντεψε να φύγει και η πλάτη. Οι κόλλες έχουν ξεραθεί εντελώς και η κιθάρα διαλύεται.

 [ Invalid Attachment ]

καπάκι όχι από δύο, ούτε τρία, ούτε τέσσερα, αλλά εφτά κομμάτια. Το σκάφος κόντρα πλακέ, εννοείται.

 [ Invalid Attachment ]

υπολείμματα ταμπελακίου με Κυριλλικό αλφάβητο

 [ Invalid Attachment ]

και η πρώτη δουλειά: έφυγε η "ταστιέρα" (ενιαία με το μπράτσο) και άνοιξα κανάλια για κόντρες

 [ Invalid Attachment ]

κι έτσι ευελπιστώ να γίνει.... εδώ είναι το σχεδιάκι που έκανα με ό,τι πληροφορία έχω για τους κώνους μέχρι στιγμής...

 [ Invalid Attachment ]


ΑΝΑΤΟΛΙΚΗ Ε? ένωση τύπου Sauffer Ε? ΕΚΑΝΑ ΜΙΑ ΠΑΠΑΡΙΑ ΜΕ ΜΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΕΝΟΣ ΦΙΛΟΥ...................ΤΟ ΦΥΣΑΜΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΡΥΩΝΕΙ
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................