Αποστολέας Θέμα: κατασκευή σκάφους μπουζουκιού με πολλές ντούγιες  (Αναγνώστηκε 18364 φορές)

filios

• Full Member
  • Αγαπημένο ξύλο: rosewood
  • Αριθμός κατασκευών: 6 guitars 3 bouzoukis
Απ: κατασκευή σκάφους μπουζουκιού με πολλές ντούγιες
« Απάντηση #120 στις: Απρίλιος 23, 2018, 04:29:46 μμ »

Χθες δύο φίλοι επαγγελματίες συνέκριναν ένα μπουζούκι ενός « γκουρού»  με το ταπεινό μπουζούκι μου με το 4 κομμάτια καπάκι από παλιό πιάνο
Ο τίτλος γκουρού δόθηκε από τον φίλο Ζαρκάδα και ακολούθησε ένα ωραίο σχόλιο από τον φίλο Σακκάλη που απομυθοποιεί και θέτει τα μπουζούκια στην σωστή τους βάση
Το μπουζούκι «γκουρού» είναι κατασκευής 2009 τιμή τότε 3,500 ευρώ και πρέπει να ήταν από τα καλά του και κάπως ακριβό ακόμη και τότε.
 Έχει παιχτεί από πολύ γνωστό επαγγελματία μερικές χιλιάδες ώρες Έχει σταλεί μια δύο φορές στον κατασκευαστή για service και resetting
Το φτωχικό δικό μου κατασκευάστηκε πριν 2-3 χρόνια με καπάκι από 4 κομμάτια και ‘ίσως έχει παιχτεί καμιά πενηνταριά ώρες συνολικά
Τα σχόλια τους είναι ότι το δικό μου είναι πιο ελαφρύ ,πιο balanced , με καλύτερο response και πιο δυνατό και καλύτερο ήχο Πιστεύω ότι αυτά οφείλονται στην μέθοδο κατασκευής και συναρμολόγησης και ίσως στην κατασκευή του σκάφους με πολλές δούγες 
Δεν το γράφω για να παινευτώ ή να εισπράξω εγκώμια , ούτε και με ενδιαφέρουν πια Απλά να βοηθήσω θέλω
Όπως ξανά ανέφερα πιστεύω ότι δεν ευσταθούν οι θεωρίες για gourou ή Στραντιβάρι των μπουζουκιών με τα μυστικά τους Επίσης έχω τις αμφιβολίες μου για ευρεία χρήση ( ή χρησιμότητα ) του tap tuning στην κατασκευή μπουζουκιών
Απλά , κατά την γνώμη μου πάντα κάνουν την κατασκευή ενός μπουζουκιού από παιδιά  χωρίς πολύ πείρα να φαντάζει πολύ δύσκολη ή και άπιαστο όνειρο που δεν είναι
 Nάστε όλοι καλά

gfourlias

• Jr. Member
  • **
  • Αγαπημένο ξύλο: Το φυσικό ...
  • Αριθμός κατασκευών: 9
« Απάντηση #121 στις: Απρίλιος 24, 2018, 03:22:40 μμ »
Κύριε Φίλιο,
εγώ είπα να δοκιμάσω τη μέθοδο και τα βρήκα λίγο ... μπαστούνια!
Είπα να το κάνω σε ένα καλούπι Τζουρά (λόγω μεγέθους πιστεύω ότι είναι πιο εύκολο).
Μέτρησα το καλούπι και έφτιαξα ένα υπόδειγμα ώστε να φτιάξω όλες τις ντούγες σχεδόν ίδιες.

Η 1η απόπειρα εστέφθη με πλήρη αποτυχία ;D
Το υπόδειγμα ήταν λάθος γιατί ήταν πιο στενές από ότι έπρεπε στο πίσω μέρος και αφού μπήκαν οι πρώτες 10-12, οι υπόλοιπες δεν ερχόντουσταν σε μύτη (άφηναν κενά).

Κατά τη 2η απόπειρα, αναγκαστικά τις στένεψα όλες στο κέντρο και ερχόντουσαν καλύτερα. Ξεκίνησα λοιπόν για 31-33 ντούγες και βγήκαν 39.

Τα φιλέτα δεν τα γύρισα αλλά τα τοποθέτησα έτσι. Αυτό έγινε από λάθος γιατί όταν ξεκίνησα τις κόλλες κατάλαβα ότι κάτι είχα ... ξεχάσει!
Μικρό το κακό όμως γιατί έρχονται τα φιλέτα με τη ζεστή κόλλα εύκολα και δεν με προβλημάτισε.

Εφτιαξα και ελάσματα από κάτι σιδερένιες κρεμάστρες καθαριστηρίου. Τα χρησιμοποίησα αλλά δεν με βόλεψαν και τελικά έβαλα τα pushpins τα πλαστικά.
Αν ξεφύγει το σφυρί σπάνε αλλά αν προσέξεις δεν υπάρχει πρόβλημα με τα πλαστικά. Είναι και φθηνά οπότε δεν πειράζει αν σπάσουν και μερικά.

Σε αντίθεση με τις συμβουλές, δεν ξεκαλούπωσα καθόλου το σκάφος ώστε να ξύνω εσωτερικά και να ταιριάζω καλύτερα τις ντούγες αλλά και να ισιώνω πότε πότε την ακμή. Το ότι οι ντούγες στρίβουν στις άκρες για να ταιριάξουν είναι μεν καλό για το ταίριαγμα αλλά όχι καλό όταν οι ντούγες δεν έχουν τη σωστή γεωμετρία.

Τα σημαντικά προβλήματα ήταν τα εξής:
1. ΠΟΛΛΗ κόλλα!!! Κολλάει το σύμπαν! Κολλάνε τα δάκτυλα μεταξύ τους και χρειάζεται να πλένεις τη βρεγμένη πετσέτα 100 φορές ...
2. Το ταίριαγμα με τα πλαϊνά. Επειδή, όπως εξήγησα, δεν ξεκαλούπωσα καθόλου, ήταν ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ να τα ταιριάξω. Και δεν είναι και 100% ταιριαγμένα ... να είναι καλά ο στόκος που θα μπει στο τέλος.
3. Λόγω του λάθους υποδείγματος ανοίξαν κάποιες κολλήσεις με τα ζόρια και χρειάστηκα να τις ξαναπεράσω αφού μπήκαν τα πλαϊνάρια και η κολάντζα.

Ηθικό Δίδαγμα: Το υπόδειγμα είναι το Α και Ω της κατασκευής ενώ χρειάζεται να ξεκαλουπώνεται που και που για ελέγχους.

filios

• Full Member
« Απάντηση #122 στις: Απρίλιος 24, 2018, 06:01:13 μμ »

Φίλε gfourlias  σε χαιρετώ
Πραγματικά λυπάμαι για τις δυσκολίες που συνάντησες και θα προσπαθήσω να εντοπίσω τους λόγους Παρόλο πού έγραψα σεντόνια ( κατά Ζαρκ) ορισμένες κατασκευαστικές λεπτομέρειες μπορεί να μου διέφυγαν και ζητώ συγνώμη για αυτό.
Καταρχήν δεν έχω πιάσει στα χέρια μου τζουρά και ούτε ξέρω πως μοιάζει εκτός από φωτογραφίες Στις φωτογραφίες βλέπω τζουράδες που είναι όπως ένα μικρό μπουζούκι Αυτό που επέλεξες είναι ένα στενόμακρο σκάφος Έστω και σε αυτό ακόμη θα έπρεπε να ταιριάζουν οι ντούγες
Το καλούπι μου είναι πιο στρογγυλεμένο ( κατά μήκος ) θα φωτογραφίσω και θα ανεβάσω σύντομα τον τρόπο κατασκευής και υπολογισμού της καμπυλότητας του Το στόκαρα και το έτριψα και όταν έγινε τελείως λείο το έβαψα  με άσπρη μπογιά Το ξαναέτριψα ελαφρά και πάνω από την μπογιά τοποθέτησα εποξικό αυτό που βάζουν στα σκάφη θαλάσσης ( αυτό είχα μόνο!) που είναι εποξικό με καταλύτη 50 % ( και ο φίλος john κατά την επίσκεψη του στη Λεμεσό το πρόσεξε στο καλούπι μου)
Έτσι έγινε γυαλί Αυτό είναι το πιο σημαντικό και μία φορά θα το φτιάξεις Μην βιαστείς λοιπόν
Επίσης το δικό σου δεν το βλέπω καθόλου ριγαρισμένο που είναι απόλυτα απαραίτητο μιας και οι γραμμές αυτές θα σε βοηθούσαν στην κατασκευή και στην εφαρμογή των δούγων
Μπροστά στον τάκο είναι πολύ πλατύ και θα έχεις πρόβλημα στην εφαρμογή του μάνικου
To βγάζω από το καλούπι στα μισά της κατασκευής για να μπορέσω να μετρήσω το πάχος του σκάφους με το αυτοσχέδιο calibre που έφτιαξα και όχι για να διορθώσω τυχόν ανωμαλίες στις δούγες Το calibre που έφτιαξα δεν έχει μεγάλο άνοιγμα (throat)
Οι κρεμάστρες δεν είναι κατάλληλες για ελατήρια Εγώ χρησιμοποιώ ατσαλόσυρμα που χρησιμοποιούν αυτοί που κατασκευάζου σούστες ( ελατήρια ) και μπορείς να αγοράσεις 2-3 μέτρα ( μπορείς και να το βάψεις δηλ να το σκληρύνεις περισσότερο ) ή και από παλιά καθίσματα αυτοκινήτων Δεν χρησιμοποιώ καθόλου καρφιά (εκτός από τις πρώτες 2-3 ντουγες γιατί γλιστρούν όταν βάλω τα λάστιχα Με τα καρφιά θα καταστρέψεις την λεία και τόσο ωραία επιφάνεια του εποξικού
Τώρα γιατί πρόβλημα με την κόλλα Υπάρχουν δύο πιθανότητες ¨
Η μία είναι ανάμεσα στα φιλέτα όπως βλέπω στο δοχείο της κόλλας σου  μπορεί να χρησιμοποίησες λεπτό πινέλο αντί λεπτή σπάτουλα (artists palette knife 0,1 χιλ) που μπορείς να αγοράσεις από αυτούς που πωλούν για ζωγράφους Με έστω και πολύ λεπτό πινέλο είναι σχεδόν αδύνατο και  θα δυσκολευτείς πάρα πολύ Κόλλησε τις ανά δύο και όχι αν τρείς
Η άλλη πιθανότητα είναι να χρησιμοποίησες πολύ πηχτή και όχι λεπτόρρευστη κόλλα
Δεν χρειάζεται πάρα πολλή και επειδή δεν καίγεται καθόλου είναι πολύ γερή
Εγώ όπως φαίνεται και στο βίντεο δεν χρησιμοποιώ καθόλου βρεγμένο ρούχο αφού   η κόλλα που χρησιμοποιείται με την σπάτουλα είναι πολύ λίγη Χρησιμοποιώ μόνο τα δάκτυλα μου για σκούπισμα της κόλλας τα οποία σκουπίζω μετά Το άλλο ερώτημα είναι γιατί δεν λυγίζεις τα φιλέτα με σίδερο σιδερώματος Είναι τόσο  εύκολο και σου προσδίδει ταχύτητα στην κόλληση Και πιο είναι το πάχος των φιλέτων σου? Εγώ χρησιμοποιώ 0.4 χιλ για καλύτερη εφαρμογή στο τέλος το ντάκου
Η συμβουλή μου είναι μην βιαστείς ειδικά στην κατασκευή του καλουπιού
Αν έχεις οποιαδήποτε απορία θα χαρώ να βοηθήσω
Νασαι καλά

gfourlias

• Jr. Member
  • **
« Απάντηση #123 στις: Απρίλιος 25, 2018, 12:59:39 μμ »
Κύριε Φίλιο,
ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση.
Πιστεύω ότι είναι διαδικασίες που κάνει ο κάθε ένας μας τις οποίες δεν μπορεί να τις εξηγήσει αναλυτικά.
Είναι γιατί γίνονται εμπειρικά και - ο κάθε ένας μας για τον εαυτό του - τις θεωρεί αυτονόητες. Ετσι, μία μέθοδος που απέχει παρασάγγες από τις μεθόδους που χρησιμοποιούμε έχει αυτονόητες ενέργειες που δεν είναι τόσο "αυτονόητες" για εμάς. Δεν ξέρω αν κάποιος άλλος που δοκίμασε τη μέθοδο τι προβλήμτα αντιμετώπισε.

Το καλούπι του συγκεκριμένου τζουρά είναι μικρογραφία μπουζουκιού και έχει αντίστοιχη γεωμετρία.

Ο τάκος μπροστά είναι όντως πολύ πλατύς αλλά για τη δοκιμή δεν με νοιάζει. Στη φούρια μου δεν τον μέτρησα καλά ...

Το καλούπι μου δεν το πέρασα με εποξικό αλλά με λούστρο PU για να μην κολλάει. Αυτό έγινε χάριν της δοκιμής. Αν μου ταιριάξει η μέθοδος θα το κάνω με εποξικό.

Το καλούπι δεν το έχω "ριγάρει". Πως ακριβώς βοηθάνε οι ρίγες αφού όλες οι ντούγες είναι πρακτικά ίδιες?

Θα πρέπει λοιπόν να βρω και ατσαλόσυρμα ...

Για την κόλλα χρησιμοποίησα κυρίως σπάτουλα. Και το πινέλο της φωτογραφίας αλλά κυρίως σπάτουλα.
Ισως να είναι πιο πηχτή η κόλλα μου. Το πρόβλημα είναι ότι αν είναι πολύ αραιή η κόλλα, τρέχει στη σπάτουλα και γεμίζει περισσότερο ο τόπος ...

Τα φιλέτα δεν τα λύγισα επειδή το ξέχασα. Αλλά επειδή είναι ζεστή η κόλλα λυγίζουν αρκετά εύκολα.
Χρησιμοποιώ φιλέτα από καπλαμά 0,6mm τα οποία λεπταίνω με ξύστρα. Γίνονται περίπου 0,4 ή και 0,35mm.
Στην επόμενη απόπειρα θα τα λυγίσω.

Με λίγη βοήθεια με τη χρήση και το σχεδιασμό των γραμμών στο καλούπι νομίζω ότι θα μπορέσω να έχω καλύτερα αποτελέσματα.

Ακόμα και έτσι όμως, θεωρώ ότι είναι μία μέθοδος που, αν την εφαρμόσεις σωστά, μπορεί να δώσει γρήγορα και εξαιρετικά αποτελέσματα σκαφών.

Ευχαριστώ!

filios

• Full Member
« Απάντηση #124 στις: Απρίλιος 26, 2018, 04:38:54 μμ »

Φίλε fourlias
Καταρχήν δεν θέλω να σου κάνω τον δάσκαλο απλά είμαι 5 σκάφοι πιο έμπειρος από σένα ! και γνωρίζω καλά τις κακοτοπιές
Παραπλανήθηκα που έγραψες  ότι τα έκανες μπαστούνια  Ξανά βλέποντας το σκάφος δεν είναι καθόλου έτσι Βλέπω ότι οι δουγες συγκλίνουν ωραία στην περιοχή του τάκου, δεν υπάρχουν κενά και τρύπες εκεί, όπως σε ορισμένες άλλες κατασκευές και οι εφαρμογή των δουγων στο σκάφος είναι πολύ καλή Αυτά θα φανούν όταν το ξύσης
Αν δεις στο βίντεο μου στο 54 – 56 λεπτό τρίβω πάντα την κόλλα σε όλες τις δουγες με το δάκτυλο μου και δεν έχω καν ρούχο ή νερό στο τραπέζι Αυτό σπρώχνει και τα φιλέτα προς το σκάφος ( που θα ήταν χρήσιμο ιδιαίτερα στα δικά σου που δεν είναι προλογισμένα  )
Μετά ξύνω με λεπίδα του cutter μετακινώντας τα λάστιχα μπρος – πίσω Αφαιρείται έτσι η κόλλα και το προεξέχων τμήμα του φιλέτου και οι δούγες που έχουν κάπως μαλακώσει από το νερό της κόλλας και ασχέτως σκληρότητας ξύλου γίνονται τελείως λείες ( είναι απόλαυση ) Αυτό το κάνω όπως προχωρά η κατασκευή και όχι στο τέλος
Οι γραμμές είναι απαραίτητες Παλιά τις είχα όλες (63 ) στο πλάτος των ντούγων με τα φιλέτα μαζί ,δηλ,5,3 – 5,4 χιλ ενώ τώρα τις έχω ανά τρείς δουγες εκτός από τις κεντρικές δεξιά – αριστερά της μέσης γραμμής που είναι απαραίτητο για τη κατασκευή της αρχικής δούγας (patron ) και των αρχικών δουγων Όπως προχωρούσε η κατασκευή αν οι δούγες ήταν πιο στενές από της γραμμές πρόσθετα μία – δύο ελάχιστα πιο φαρδιές μέχρι να φθάσω  στη γραμμή Αν την ξεπερνούσα έβαζα μια δύο λίγο πιο στενές Αυτό δεν είναι καθόλου χρονοβόρο Ξέχασα να αναφέρω στο βίντεο εκεί που τρίβω τις δουγες στο τριβείο ότι όσο καλός και ακριβής και να είσαι δεν θα είναι όλες το ίδιο πλάτος  Στο τέλος φαίνομαι να τρίβω 2 πιο στενές δέσμες που ήταν διαφορετικού πλάτους ντουγες (κανένα χιλ πιο πλατιές)
Αν έχεις calibrer πάρε το ρίσκο και κάντο λεπτό το σκάφος .1,7-1,8 χιλ είναι υπεραρκετό και θα ακούεται πολύ καλό Αυτή η κατασκευή είναι πολύ γερή Μου φαίνεται και το δικό σου παλίσανδρος (εμείς εδώ το λέμε rosewood )
Τι πάχος έχουν οι δικές σου ντουγες ?
Θα ανεβάσω πολύ συντομα τον τρόπο δικής μου κατασκευής της καμπυλοτητας του καλουπιού
Καλή επιτυχία

filios

• Full Member
« Απάντηση #125 στις: Μάιος 04, 2018, 07:03:01 πμ »

Κατασκευή σκάφους συνέχεια
Στην κατασκευή δουγων ( στο βίντεο ) ανέφερα ότι μπορούμε να λυγίσουμε τις ντουγες μόνο στην περιοχή της κολαντζας και δεν είναι ανάγκη να λυγίσουμε τις ντουγες σε όλο το μήκος τους και αυτές άμα πιεστούν (ακόμη και στις άκρες μόνο)θα εφαρμόσουν με ακρίβεια μεταξύ τους και στο καλούπι Ο λόγος είναι το σχήμα ή η κατασκευή του σκάφους μου Όπως βλέπετε στις φωτογραφίες το σκάφος που φτιάχνω έχει καμπυλότητα τμήματος τόξου από το τέλος του τάκου μέχρι το πλατύτερο σημείο του σκάφους
Το να το φτιάξω έτσι ήταν ζήτημα απλής λογικής για μένα ( δεν αντέγραψα κανένα) Απλά γνώριζα μήκος και πλάτος και οι καμπυλότητα βγήκε λυγίζοντας ένα ξύλο
Χθες είδα δύο καλά μπουζούκια φίλου που περίπου είναι έτσι φτιαγμένα

gfourlias

• Jr. Member
  • **
« Απάντηση #126 στις: Μάιος 07, 2018, 02:32:07 μμ »
Μετά από μέρες έβγαλα φωτογραφίες του τελειωμένου σκάφους για να δείτε τις ατέλειες που έχει.

Είναι "φωτισμένο" σκάφος ...

Νικηφορος

• Full Member
  • Αγαπημένο ξύλο: Παλιό σαν το κρασί
  • Αριθμός κατασκευών: 4
« Απάντηση #127 στις: Μάιος 07, 2018, 07:21:55 μμ »
Τι να σου πω...εμενα κουκλα μου φαινεται!!! ;D ;D ;D
And did they get you to trade,
hot ashes for trees, hot air for a cool breeze
cold comfort for change
did you exchange
a walk on part in a war, for a lead role in a cage

ksiros

• Full Member
« Απάντηση #128 στις: Μάιος 07, 2018, 07:36:07 μμ »
Μπραβο φιλε και εμενα τελειο μου φαινεται!και η κολατζα πολυ ωραια.με τα κενα δεν νομιζω να χεις προβλημα λιγο πολυ ολα εχουν.αμα θες για μεγαλυτερη ασφαλεια μπορεις να βαλεις γαζα και να κολησεις με αραιωμενη ψαροκολλα.
Το μονο που θα ηθελε λιγο προσοχη ειναι ο μπροστα τακος στην ενωση γιατι αν δε κανω λαθος ειναι αρκετα φαρδυς και θα σου βγει φαρδυ το μανικο στην ενωση.

gfourlias

• Jr. Member
  • **
« Απάντηση #129 στις: Μάιος 08, 2018, 12:37:39 μμ »
Φίλε Ksiros,
μέσα στη βιασύνη μου να ετοιμάσω το σκάφος, να δω τη διαδικασία κλπ παρέλειψα να υπολογίσω τη μύτη του τάκου σωστά ...
Θα βρώ τρόπο να το ξεκλέψω όμως ...

Η τέχνη είναι να μπορείς να κρύβεις τα λάθη σου.
Οπότε, θα ρωτήσω να δω πως θα το καταφέρω!!! ;D

Λάμπρος Σταυρίδης

• Hero Member
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
« Απάντηση #130 στις: Μάιος 08, 2018, 03:16:01 μμ »
Φίλε gfourlias , θά κολήσσης ἕνα τακάκι μπροστά ἀπό τόν φαρδύ τάκο ( στό ἴδιο σχῆμα σάν προέκταση , ἄν θέλεις βάλε καί καβίλιες ) μέχρι τό ἐπιθυμητό φάρδος , θά τό ντύσης μέ ξυλάκια πάχους ὅσο καί οἱ δοῦγες , τά ὁποῖα μετά ( στό τέλος ) θά τά καλύψης μέ " γραβάτα " .

filios

• Full Member
« Απάντηση #131 στις: Σεπτέμβριος 05, 2018, 06:02:31 μμ »
Μπουζούκι δώρο (και σε καλή μεριά)
Ο άτυχος δίδυμος μου πριν 6 χρόνια χειρουργήθηκε στο Λονδίνο για Λειμειοσαρκωμα της κάτω κοίλης φλέβας
Πόσο σπάνιο ? Παγκόσμια καμιά τρακοσοπενηνταριά περιστατικά από το 1870.

Ήταν πολύ καλά μέχρι πριν 5 μήνες που υποτροπίασε.

Τον χειρούργησε ένας υπατοχειρούργος εξ Ελλάδος στην Λευκωσία, 7 ώρες εγχείρηση με ηπατεκτομή του αριστερού λοβού του ύπατος.
Ο άνθρωπος δεν ήθελε να πληρωθεί, βλέπεται (ο αδελφός μου χειρουργός)
Έμαθα ότι παίζει καλό μπουζούκι.
Μου εκμυστηρεύτηκε ότι έχει 5-6 καλά μπουζούκια
Ένα Κλεφτογιάννη, ένα Κατσιφή, ένα Παϊσιου και τα άλλα δεν τα θυμάμαι.
Όταν είδε το δικό μου και το έπαιξε 3-4 μέρες μου είπε ότι είναι παααρα πολύ καλό και μου ζήτησε να του φτιάξω ένα και εγώ με την προτροπή της γυναίκας μου (εξ Ελλάδος) του το χάρισα
Το είχα για τον εξάχρονο εγγονό μου όταν θα μεγάλωνε.
Τώρα θα πρέπει να φτιάξω άλλο.
Ευτυχώς λόγω του φόρουμ μας θα μπορώ πότε πότε να το βλέπω και να το ακούω στα χέρια του φίλου Mike Mina.
Κατάφερα να βρω μερικά από τα κομμάτια το παλιού πιάνου που μου δώρισαν.
Όπως θα δείτε ένα καπάκι του μπουζουκιού θα γίνει από 4 κομμάτια υποχρεωτικά.
Φυσικά το πιάνο αυτό οπωσδήποτε είναι πέραν των 100 χρόνων.
Η ένωση των 4 κομματιών για το καπάκι γίνετε χωρίς ενισχύσεις από μέσα στο καπάκι.
Λόγω της καμπυλότητας του καπακιού και λόγω της παλαιότητας, το ξύλο δεν συσπάται και έτσι ποτέ δεν μου έχουν ξεκολλήσει τα κομμάτια.

https://www.youtube.com/watch?v=AEO5qE5ylro

https://www.youtube.com/watch?v=8CdO828VrjU

Nikos

• Hero Member
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδιά Ευρωπαική,αχλαδιά κ.α.
  • Αριθμός κατασκευών: Τρια πουλάκια κάθονταν το ένα ονειρευόταν.
« Απάντηση #132 στις: Σεπτέμβριος 05, 2018, 06:43:56 μμ »
Καταρχήν κύριε Filio περαστικά στον αδερφό σας και συγχαρητήρια για την ωραία και από εμφάνιση και από ήχο μπουζούκα.
Είμαι Βασιλιάς στα βράχια,στις δροσές και στα φεγγάρια

filios

• Full Member
« Απάντηση #133 στις: Σεπτέμβριος 09, 2018, 04:14:30 μμ »
Φιλε Νικο σε ευχαριστω για τις ευχές σου για τον αδελφό και τα καλά σου σχόλια για το μπουζουκι δώρο
Που θα μου πάει Θα βρώ καιρό( ¨η καλύτερα όρεξη ) να φτιάξω άλλο Ανκαι υποσχέθηκα στον Στυλιανό ότι η επόμενη κατασκευή θα είναι κιθάρα