Αποστολέας Θέμα: Κλασσική κιθάρα στυλ Torres  (Αναγνώστηκε 5105 φορές)

filios

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 197
  • Αγαπημένο ξύλο: rosewood
  • Αριθμός κατασκευών: 6 guitars 3 bouzoukis
Κλασσική κιθάρα στυλ Torres
« στις: Σεπτέμβριος 08, 2015, 10:21:57 πμ »
Aγαπητέ Στέλιο .Τι μπορώ να πω! Συγχαρητήρια και πάλιν για τον Μεγάλο μικρό και την κιθάρα σου. Βλέπω δουλεύεις με Free method ( χωρίς καλούπι) που είναι και ο δύσκολος τρόπος Τα σπασίματα μας καταδιώκουν και τους δύο. Μου έσπασαν ένα μπουζούκι ,τρύπησαν το καπάκι άλλης κιθάρας κοντά στον πίσω τάκο ,και με διάφορα υλικά ( και επηρεασμένος και από το βιβλίο του Simone Sacconi  άλoιψα ( Kramer K silicate μίγμα ) ράγισα μια πολύ καλή κιθάρα και σχεδόν κατέστρεψα μία άλλη σε στυλ Romanillos.. ¨Όταν άρχισα να τις φτιάχνω( πριν 30 χρόνια ) δεν υπήρχε για μένα διαδίκτυο.¨Ολες οι γνώσεις προήλθαν από βιβλία και δεν είχα power tools
( Παρά λίγο διαζύγιο από το ξύσιμο Rosewood και το βάψιμο των τοίχων ,του πατώματος και άλλων χώρων του σπιτιού σαν μελιτζανάκι γλυκό!.) Η πρώτη κιθάρα που ανεβάζω είναι με εσωτερική κατασκευή και διαστάσεις Torres :   
Top :   alpine spruce ,Back : Indian Rosewood .Linings: Willow tree( Ιτιά ) συνεχές στην πλάτη και Kerfed (spruce tentelones) συνεχές στο καπάκι χωρίς καινά
Dimensions:  Length:       48.3 cm       
                      Upper bout: 27.7 cm   
                      Waist:         23 cm
                      Lower bout :36 cm 
                      Depth: lower bout: 9.2 cm Upper bout 8.6 cm. Πλαϊνά 1 χιλ
                      Καπάκι από 1,2 μέχρι 1,8 χιλ             Back : 1.5  -  2 mm
Struts    7    Χ     7 χιλ πλάτος και   Χ    2,5 ύψος με πυραμοειδή διατομή                                                                                                       
                      X 2 Diagonal struts με τις ίδιες διαστάσεις
                     Bάρος 1.415   Κιλά
Tον καβαλάρη δεν τον Ζύγισα αλλά δεν πρέπει να είναι περισσότερο από 14 γραμμάρια.
Untapered   Harmonic bars    χωρίς scalloping at the end και με τριγωνικά rib blocks 2 cm ύψος. στα καμάρια καπακιού  και  πλάτης.
Τα καμάρια πλάτης κολλήθηκαν πρώτα στα πλαϊνά και μετά κολλήθηκε η πλάτη (Τεχνική Torres )
Καμία άλλη ενίσχυση στα πλαϊνά  Top : domed 3.5 mm περίπου.
Action: 4 .3 mm base (12 Fred) και 3, 5 mm at Treble. Όπως ξανάγραψα είναι κουρδισμένη για΄27 τουλάχιστο χρόνια και δεν κούνησε. Λούστρο γομαλάκα Φέρει φυσικά τα σημάδια του φθοροποιού χρόνου όπως και ο κατασκευαστής της .Παρόλο το ρηχό σχετικά πάχος της είναι μπάσα και αυτό ακούγεται και στις 2 φωνές που παίζει με πένα ο φίλος Πανίκος στο Caminito ¨Εχει resonance ( κουρδίζει ? )  μεταξύ Μι και Φα.
 

filios

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 197
  • Αγαπημένο ξύλο: rosewood
  • Αριθμός κατασκευών: 6 guitars 3 bouzoukis
Απ: Κλασσική κιθάρα στυλ Torres
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 08, 2015, 10:26:32 πμ »
Οι υπόλοιπες φωτογραφίες!

filios

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 197
  • Αγαπημένο ξύλο: rosewood
  • Αριθμός κατασκευών: 6 guitars 3 bouzoukis
Απ: Κλασσική κιθάρα στυλ Torres
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 08, 2015, 10:31:48 πμ »
Ο ήχος της κιθάρας - Caminito

https://www.youtube.com/watch?v=7OULsFEeWa8

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.121
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Κλασσική κιθάρα στυλ Torres
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 10, 2015, 03:19:44 μμ »
Φιλιο, το οργανο ειναι πραγματικα καταπληκτικο, χαρμα ειδεστε!

ειναι φυσιολογικο να την χαρακτηριζεις "μπασα", βγαζει (και εχει να βγαλει ακομη πιο πολλα!) λογο παχους (καπακι-καμαρια, και πλατης...), αλλα και βαθος σκαφους, μιας και ο ηχος "συμπιεζεται"

θα την χαρακτηριζα ακρως επαγγελματικη δουλεια, προσεγμενη σε ολες τις λεπτομερειες, και πολλα μπραβο για ενα αποτελεσμα που σε δικαιωνει

κανα 2 ερωτησεις, αν θυμασαι διαμετρο της τρυπας, και αν παιζεται απο κανεναν ή την εχεις αφησει στην θηκη ετσι.

για το ηχητικο βεβαια δεν μπορω να μιλησω, μιας και θα ηθελα να την ακουσω σε ενα εργο κλασικο, κατι πολυφωνικο και οχι φλαμενκιστικο
Και παλι συγχαρητηρια  :)
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

filios

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 197
  • Αγαπημένο ξύλο: rosewood
  • Αριθμός κατασκευών: 6 guitars 3 bouzoukis
Απ: Κλασσική κιθάρα στυλ Torres
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 11, 2015, 08:37:18 πμ »
Φίλε Στέλιο. Η διάμετρος της τρύπας είναι 8,45 χιλ ακριβώς Δεν θυμάμαι πια Τόρες αντέγραψα αλλά η τρύπα των Τορρες κυμαίνεται απο 8,3 μέχρι 8,5(ασχέτως Tornavoz ή όχι ) Επίσης το Βάθος των κιθάρων του είναι γύρω στις δικής μου εκτός απο τις πιο μικρές που είναι(συνήθως ) πιο βαθιές.Αυτά ειμαι βέβαιος τα γνωρίζεις. Θα προσπαθήσω να βρω κάποιο να την ηχογραφήσω σε κλασσικό κομμάτι Μην περιμένεις φυσικά το παίξιμο του Θοδωρή Καλά το κατάλαβες οι κιθάρα δεν έχει πολυπαιχτεί Δεν φαίνονται ίχνος απο νύχια στα τρέμπολ του καπακιού διότι σε μια κρίση βλακείας πριν 3 μήνες αφαίρεσα την κίτρινη γομαλάκα και έβαλα άχρωμη ( Dewaxed)απο την Αμερική. Ήταν πολύ πιο γλυκιά με το 27 χρόνων προηγούμενο λούστρο Έφτιαξες ποτέ καμία στυλ Τορρες ή Ρομανiλλος?

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.121
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Κλασσική κιθάρα στυλ Torres
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 16, 2015, 07:45:55 μμ »
Αγαπητε Φιλιο
Την γομαλακα γιατι την εβγαλες και εκανες αλλη απο πανω, δεν σου αρεσε που ηταν λιγο χρωματιστη;
(παντως και το καπακι τωρα δεν ειναι τελειως "αχρωμο"... "σιτκοφερνει"...)

ρομανιλιος-τορρες = 0-4
βρε λες να χει καμια σχεση με το σημερινο ολυμπιακος-μπαγερν;
  :)

τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.121
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Κλασσική κιθάρα στυλ Torres
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 17, 2015, 09:11:50 μμ »
ρομανιλιος-τορρες = 0-4
βρε λες να χει καμια σχεση με το σημερινο ολυμπιακος-μπαγερν;

.............κοντα επεσα..............


θα αρχισω να λεω και καφε μετα τις 20 του μηνος........
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

filios

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 197
  • Αγαπημένο ξύλο: rosewood
  • Αριθμός κατασκευών: 6 guitars 3 bouzoukis
Απ: Κλασσική κιθάρα στυλ Torres
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 22, 2015, 10:08:59 πμ »
Φίλε Στέλιο σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια για την κιθάρα  Άλλαξα την κίτρινη γομαλάκα ( στο καπάκι μόνο) όχι γιατί δεν μου άρεσε το κίτρινο προηγούμενο χρώμα
Αλλά επειδή όταν χρησιμοποίησα στο αλλαγμένο καπάκι του μπουζουκιού ( ιδε )
Την super pale platinum blonde dewaxed shellac της Steward Mac Donald μου άρεσε η σκληρότητα της και η ευκολία χρήσης της Όντως έχει λίγο χρώμα και το κυριότερο είναι διαυγής και τα νερά του ξύλου ( grain) αναδεικνύονται .Το ξύλο είναι German silver spruce top quality.Είναι γνωστό όμως ότι δεν πρέπει να αλλάζεται το λούστρο ενός οργάνου τόσων χρόνων αλλά ήδη σου ανέφερα ότι ήταν μία κρίση ……. ς .
Ξέρεις οι γνώσεις και η σχέση μου με το ποδόσφαιρο είναι  ΟΟΟ αλλά νομίζω κατάλαβα ότι έφτιαξες 4 Torres style guitars και καμία Romanillos. Πια από τις 24 κιθάρες που έφτιαξες σου αρέσει περισσότερο και ποιανού κατασκευαστή είναι αντίγραφο και ειδικά το internal strutting Εγώ τις επόμενες δύο  και τελευταίες κιθάρες που θα φτιάξω ( If and when !! ) θα είναι διαστάσεις και εσωτερική κατασκευή στυλ Romanillos

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.121
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Κλασσική κιθάρα στυλ Torres
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 26, 2015, 05:16:47 μμ »
εμ μπηκες στον πλουραλισμο της δυτικης κοινωνιας με τις καλες τις γομαλακες...
(πλακα κανω!)

απο αυτες που εχω φτιαξει, ειναι 4 που μου εχουν κανουν καποιο κλικ (με σειρα τυχαια, 2 χαουζερ, 1 τορρες, 1 δικη μου)
απο τις "αλλες" που εχω ακουσει, και πιστεψε με ειναι μυριες-παμπολες, καμια 20αρια ακομη τις "λιγουρευομαι"... 
https://www.youtube.com/watch?v=DYmUxxqBiRs
τωρα ειμαι στο δρομο να εξελιξω καπως το "δικο" μου σχεδιο, τελος οι αντιγραφες, που φυσικα μου ηταν απαραιτητες στα πρωτα μου οργανα. (πλην απο μια σακουραϊ που το' χω ταξει να την φτιαξω με κυπαρισσι)
οτι θελεις απο βιβλια, σχεδια (μπολικα), κλπ κλπ, πολυ ευχαριστως πες μου οτι θες.
ΓΙΑΤΙ 2 ΚΑΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ; βαλε μπρος τα σκαρπελα, και ασε αυτα τα "2"...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 25, 2020, 05:58:37 μμ από steliosguitar »
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

filios

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 197
  • Αγαπημένο ξύλο: rosewood
  • Αριθμός κατασκευών: 6 guitars 3 bouzoukis
Απ: Κλασσική κιθάρα στυλ Torres
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 02, 2015, 08:49:16 πμ »
Φίλε Στυλιανέ Με έκανες και ψάχνοντας ανακάλυψα ότι έχω άριστα ξύλα για 4  και όχι 2 κιθάρες Εσύ θα φταις αν φάω κανένα δάκτυλο με τα σκαρπέλα! ( Παρόλο που ακόμη δεν τρέμουν τα χέρια μου ) Όπως γνωρίζεις δεν μπορεί να κατασκευαστεί μία άριστη κιθάρα με μέτρια ξύλα ενώ με άριστα ξύλα μπορεί να βγει μία μέτρια κιθάρα  Η πρόταση σου να με βοηθήσεις με βιβλία και σχέδια με συγκινεί και σε ευχαριστώ.
¨Όταν αναφέρεις ότι έχεις ακούσει άπειρες κιθάρες εννοείς live? Εγώ έχω ακούσει μόνο καμιά εικοσαριά live Δεν μπορώ να κρίνω ήχο από μικροφωνικές. Με εντυπωσίασε μία Contreras με double back στα χέρια του Κοτσώλη .Ένας φίλος έχει μία Ramirez Centenario πολύ καλή κατασκευής Αμαλίας Έχω ακούσει μία Ρομανιλλος στα χέρια μίας γνωστής ελληνίδας κιθαρίστριας και μίας Fleta που δεν με ενθουσίασαν ίσως να έφταιγε και ο χώρος Τι έγινε η Ρομανιλλος που είχες?
Το σοβαρότερο πρόβλημα μας πιστεύω είναι ότι δεν μπορούμε να βρούμε ξύλα ποιότητος Haouser ,Romanillos κλπ και εγώ δεν έχω μπροστά μου χρόνια να περιμένω να παλιώσουν τα ξύλα ή να στρώσει η κιθάρα To δικό μου πρόβλημα είναι ότι όλες μου οι κιθάρες είναι πειραγμένες Δηλαδή αντί να περιμένω να στρώσουν τις σκαλίζω μέχρι που τις ξηλώνω τελείως και μετά με τα υλικά φτιάχνω άλλο στυλ κιθάρα ) Το χέρι μέσα από την τρύπα σε μία romanillos copy αφαίρεσα την breach bar ( ούτε γυναικολόγος να ήμουν ) Ο Sakourai είναι εντυπωσιακός και από ότι βλέπω το doming του καπακιού του είναι έντονο. Πάντως ο Romanillos πιστεύει ότι το κυπαρίσσι είναι το καλύτερο ξύλο για σκάφος κλασσικής κιθάρας
Προς το παρόν θα ασχοληθώ με την κατασκευή μπουζουκιού ( του τέταρτου μου ) μιας και έχω φτιάξει το σκάφος και μετά η κιθάρα.


steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.121
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Κλασσική κιθάρα στυλ Torres
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 02, 2015, 10:37:07 μμ »
με προσοχη και οχι μονο 4, αλλα 14 θα τις καταφερεις εσυ!  :)
οι μερακληδες φαινονται απο μακρυα...

εννοείς live?
ναι
Contreras με double back στα χέρια του Κοτσώλη
η συγκεκριμενη ειναι τωρα στα χερια του γιωργου μπεχλ.
οντως πολυ καλο οργανο αλλα απο τις 3 εκεινης της χρονιας που αγοραστηκαν απο το εργαστηριο του μανιουελ στην ισπανια (κωστα-θοδωρη-γιαννη) η καλυτερη ηταν (και ειναι) μακραν του θοδωρη

Ramirez Centenario πολύ καλή κατασκευής Αμαλίας
την ακουσα περυσι τον νοεμβρη σε σεμιναριο στο ωδειο. πολυ καλη κατασκευη (και ομορφη) αλλα ηχητικα ηταν "αγουρη"... μπορει να θελει τον χρονο της...
ελληνίδας κιθαρίστριας
Ελενα Π.;
Το χέρι μέσα από την τρύπα σε μία romanillos copy αφαίρεσα την breach bar
εννοεις την ηχητικη μπαρα κατω απο τον καβαλαρη (οπως στην κιθαρα του μπρημ;  :))
θα ασχοληθώ με την κατασκευή μπουζουκιού
πας να μου ξεστρατησεις, αλλα που θα παει θα σε φερω στον ισιο τον δρομο...
 :)

« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 25, 2020, 05:59:29 μμ από steliosguitar »
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Πλιακώνης Κωνσταντίνος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.003
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδια
  • Αριθμός κατασκευών: κανενα
Απ: Κλασσική κιθάρα στυλ Torres
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 03, 2015, 07:23:03 μμ »
Άσχετο όταν θα έρθεις Στέλιο θελω να με μάθεις να βάζω πολλές παραθέσεις Ok!!!
...............Τώρα δεν πουλάω τρέλα άλλαξα γνώμη.....

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.121
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Κλασσική κιθάρα στυλ Torres
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 03, 2015, 08:43:59 μμ »
Κωστα περιμενε με, εχεις να μου κοψεις πολυ κυπαρισσι
(οταν λεω πολυ, εννοω ΠΟΛΥ!)
κατσε λιγο να μπουν τα πραγματα στην θεση τους, και απο τις 15 οκτ και μετα...
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

atlas

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 160
Απ: Κλασσική κιθάρα στυλ Torres
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 04, 2015, 09:32:11 πμ »
και κατι φλαμουρια κωστα... εχω μονο 2 μερες περιθωριο, δευτερα-τριτη μετα ξανα δουλεια και χαθηκα
"Τα πάντα ρει"

filios

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 197
  • Αγαπημένο ξύλο: rosewood
  • Αριθμός κατασκευών: 6 guitars 3 bouzoukis
Απ: Κλασσική κιθάρα στυλ Torres
« Απάντηση #14 στις: Οκτώβριος 05, 2015, 11:42:38 πμ »

Φίλε Στέλιο Στέλιο ,πραγματικά σε ζηλεϋω για τις γνώσεις σου και για την προσβασιμότητα σε άριστα όργανα .H δική μου πορεία ήταν μοναχική και οι γνώσεις μου μόνο από βιβλία .Αρχίζοντας από το τέλος Η κιθάρα που ανέφερα ήταν βασισμένη στην περίφημη κιθάρα Romanillos του Julian bream του 1973 ( Upper bout 26.8 ,Waist : 22.5 Lower bout:35.4  Depth  : 9.7 cm bottom end και  8.4 cm at heel )
Μικρή για τα σημερινά δεδομένα .Ένας γνωστός Άγγλος κιθαρίστας ( Gary Ryan ) όταν την είδε στα χέρια μιας δικής μας κιθαρίστριας της είπε  ’Αγόρασε την’
Αυτό δεν με εμπόδισε να την αλείψω με Potassium Silicate και άλλα μασκαραλίκια από την Αμερική 
Με αποτέλεσμα να ραγίσει και να ξεκολλήσει η πλάτη την οποία και άλλαξα. Αυτά τα υλικά τα  έφερα από την Αμερική και οστεοποιούν τα ξύλα Έχεις δίκιο ότι μπήκα στον πλουραλισμό της δυτικής κοινωνίας!  Επίσης όταν έτριψα τo καπάκι με Steel Wool μαύρισε και έπρεπε να το τρίψω με γυαλόχαρτο που φυσικά το λέπτυνε.
Και πριν 2 χρόνια αφαίρεσα από μέσα το ( under) breach plate ,επειδή κάπου διάβασα ( Τα κακά με το ιντερνέτ ! ) ότι δεν είναι απαραίτητο και μερικές κιθάρες βελτιώθηκαν μετά την αφαίρεση του και ακόμη με πονάει το χέρι μου Αν τότε είχα την επικοινωνία που έχουμε τώρα η εξέλιξη των κιθάρων μου θα ήταν διαφορετική Του φίλου μου η Centenario ήταν κατασκευαστικά αριστούργημα αλλά ο ήχος της ήτα ν χειρότερος από την δουλεμένη φτηνή κιθάρα του φίλου. Όμως έμαθα ότι εξελίχθηκε σε εξαιρετικό όργανο. Σίγουρα λοιπόν θέλει τον χρόνο της
Ελληνίδα κιθαρίστρια ήταν η Ελευθερία Κ με Romanillos Με τα μπουζούκια θα ασχοληθώ για λίγο ακόμη ¨Ήδη  αλλού  γράφω τις κατασκευαστικές μου τεχνικές ή μυστικά  τα οποίες ο φίλος Νίκος Νικολάου αποκαλεί παρακαταθήκη ( είναι πολύ ευγενής για να μου ¨έλεγε διαθήκη )