Αποστολέας Θέμα: Προτάσεις για επέκταση της έκθεσης ερασιτεχνικής οργανοποιίας  (Αναγνώστηκε 3388 φορές)

sakkalis

• Hero Member
Προτάσεις για επέκταση της έκθεσης ερασιτεχνικής οργανοποιίας
Με την παρέναιση του Γιάννη είπα να γράψω αυτά  που έχω στο μυαλό μου. Αρχικά σκεφτόμουνα να αποφύγω το γράψιμο γιατί δεν ξέρω τι ανταπόκριση θα έχουν οι σκέψεις μου και πόσο πραγματικά ενδιαφέρουν τον κόσμο. Μου κάθεται πιο καλά η κουβέντα. Ο Γιάννης όμως έχει δίκιο. Καλύτερα να μαζευτούν στο χαρτί οι ιδέες έστω και αν με πάρετε στο κυνήγι. Πάμε επομένως.
Η έκθεση μας είχε επιτυχία και χρόνο με τον χρόνο αναβαθμίστηκε πραγματικά. Του χρόνου όμως θα είναι η 5η και μιας το επίπεδο των συμμετεχόντων  είναι πραγματικά πολύ ψηλό (εγώ δυστυχώςδεν περιλαμβάνομαι σε αυτούς) πιστεύω πως είναι καιρός να πάει παραπέρα. Πως μπορεί να γίνει αυτό; Όχι μόνο με περισσότερες συμμετοχές αλλά με την μορφή συνεδρίου ή ημερίδας. Γίνομαι πιο συγκεκριμένος όχι απαραίτητα με σειρά προτεραιότητας:
1)      Διάλεξεις: Πιο οργανωμένη παρουσία επαγγελματιών οργανοποιών περισσότερο με την μορφή διάλεξης. Η παρουσία του Σπουρδαλάκη ήταν καλή αλλά ήταν περισσότερο κουβέντα ανοιχτή και γενική. Ήθελε μια διαμόρφωση χ΄ωου καλύτερη χωρίς βαβούρα. Θα μπορούσαμε ακόμα κατά την άποψη μουνα την κάνουμε πιο εστιασμένη και με την χρήση οπτικοακουστικών μέσων. Θυμόστατε πόσες φορές είπε ο Χρήστος δεν έχουμε κάπου να σας σχεδιάσω τι εννοώ. Με πίνακα, προβολέα κλπ. θα είναι πιο αποδοτική Το θέμα της διάλεξης μπορεί να βγει με ψηφοφορία στο φόρουμ π.χ. ο ρόλος του καβαλάρη στον ήχο. Έτσι και θα βρούμε και τα πιο καυτά θέματα για εμάς να συζητήσουμε και θα έχει και δυνατότητα ο ομιλών να προετοιμάσει το κατάλληλο υλικό από πριν.  Θα πρέπει να υπάρχει συντονιστής  στην κουβέντα για μην βγει από τα ορισμένα θεματικά και χρονικά περιθώρια. Μετά μπορεί  να ακολουθήσει συζήτηση με ελεύθερο θέμα. Καταλαβαίνω πως υπάρχει δυσκολία να βρεθούν οργανοποιοί με διάθεση να μιλήσουν αλλά μπορούμε να το προσπαθήσουμε. Ακόμα μπορούμε να βρούμε και κάποιον από το ΤΕΙ ή αντίστοιχο ΑΕΙ να μιλήσει για τα υλικά και το ρόλο τους κ.α. Μορούν να γίνουν αφιερώματα σε παλιούς οργανοποιούς (ο ΚαΠα έχει μαζέψειαπίθανο υλικό) και άλλα πολλά.
2)      Διαγωνιστικός τομέας: Να γίνει διαγωνισμός κατασκευής οργάνων και να βραβευθεί το καλύτερο. Για να γίνει ο διαγωνισμός εφικτός θα πρέπει να γίνει σύγκριση ενός συγκεκριμένου σχεδίου. Το μυαλό μου πάει σε κλασσική κιθάρα μιας και εκεί υπάρχει πληθώρα σε σχέδια διαθέσιμη. Εναλλακτικά υπάρχουν και για ακουστική και για ηλεκτρική. Για του πιο λαϊκούς υπάρχει ο ταμπουράς του Μακρυγιάννη με πλήρη σχέδια ή εναλλακτικά βάσει ενός σχεδίου (μπουζουκιού, λύρας κ.α.) που θα έχει φτιάξει κάποιο μέλος μας. Έχουμε εξαιρετικές αντίστοιχες δουλειές σε σχέδια από παιδιά εδώ στο φόρουμ. Τα 3-4 όργανα που θα συμμετέχουν στο διαγωνισμό δεν θα τακρατήσει ο κατασκευαστής τους. Μπορεί να γίνουν χορηγεία σε κάποιο μουσικό σχολείο, όμιλο κ.α. Μπορεί να δοθούν στο κοινό με μια λαχειφόρο αγορά τα έσοδα της οποίας ή θα δοθούν σε κάποιο φιλανθρωπικό σκοπό ή θα καλύψουν τα έξοδα της εκδήλωσης. Κριτική επιτροπή θα είναι επιλεγμένα μέλη του φόρουμ (εκλεγμένα;), οργανοποιοί ( ;) διακεκριμένοι οργανοπαίχτες. Τα όργανα θα κριθούν από άποψη χαρακτηριστικών  ήχου (τυφλή δοκιμή), και εμφάνισης.   Δόξα τω θεώ έχουμε εξαιρετικούς σολίστες στο φόρουμ για όλα τα όργανα (πάλι δεν μιλάω για τον εαυτό μου, απέχω πολύ από αυτό). Τα υλικά θα είναι από χορηγούς και πάντα  της ίδιας κατηγορίας για να έχουμε κοινή βλαση σύγκρισης . Εάν κάποιος προτιμά να φτιάξει το ίδιο όργανο αλά με δικά τα του υλικά μπορεί να το παρουσιάσει βέβαια, εκτός διαγωνισμού όμως και να κάνει στο τέλος ότι θέλει το όργανο. Όλοι οι κατασκευαστές θα πρέπει να καταγράψουν με φωτογραφίες όλη την διαδικασία που θα παρουσιαστεί στον διαγωνισμό αλλά και στο φόρουμ σε αντίστοιχη ενότητα.  Εννοείται πως θα πρέπει να δοθεί χρόνος αρκετός για την κατασκευή (κάποιοι μήνες πριν την έκθεση).
3)      Πρότυπα πειραματικά όργανα, Υβριδικά, δοκιμές: Όποιο μέλος θέλει να φτιάξει ένα όργανο πειραματικό, να κάνει δοκιμές θα μπορεί να έχει μέρος στην ημερίδα και να το παρουσιάσει. Για λόγους οργάνωσης και προγραμματισμού θα πρέπει να έχει δηλωθεί νωρίτερα.
4)      Εργαστήριο Κατασκευής: Κατά την διάρκεια της έκθεσης μπορεί να λάβει  χώρα κατασκευή οργάνου από κάποιο από τα μέλη ή και ομάδα με την συμμετοχή του κοινού.
5)      Εργαστήριο Δοκιμών: Θα μπορούσαμε να αναλάβει ένα μέλος να κάνει κάποιες δοκιμές. Μια ιδέα θα ήταν η δοκιμή οργάνου (π.χ. μπουζούκι ) έτοιμου με διαφορετικούς καβαλάρηδες. Θα μπορούσαμε να παρουσιάσουμε τις τυχόν αλλαγές στον ήχο στο ίδιο όργανο και να καταδείξουμε το ρόλο του καβαλάρη στον ήχο. Δδεν μιλάμε για πειρματικές μελέτες αλλά μια απλή και εμπειρική παρουσίαση ικανλή να καταδδείξει μερικές από τις βασικές αρχες.
6)      Συναυλίες: Μπορούν να κανονιστούν συναυλίες αποκλειστικά με κατασκευές από μέλη του φόρυμ όχι όμως στην αυθόρμητη φάση τους στυλ τι παίζουμε τώρα. Να γίνουν κάποια γκρουπ  που να έχουν κάνει και πρόβες νωρίτερα για να βγεί ένα πιο οργανωμένο αποτέλεσμα. Δεν μιλάμε για 3-ώρα αλλά για γκρουπ που θα παίξουν 5-10 τραγούδια έκαστο. Εννοείται πως οι μουσικοί μπορεί να είναι και εκτός φόρουμ αν αυτό κρίνεται απαραίτητο. Στην περίπτωση αυτή βάζουμε και τις cheer leader s ή groupies που ζήτησε και ο φίλος Γιώργος αν δεν κάνω λάθος.
7)      Πρακτικά: Στο τέλος θα εκδοθούν τα ‘’πρακτικά’’ της ημερίδας με φωτογραφίες, παρουσιάσεις και ότι άλλο υλικό. Δεν είναι ανάγκη να τυπωθούν. Μπορεί να γίνει σε ηλεκτρονική μορφή διαθέσιμο μέσω του φόρουμ για λόγους οικονομίας και οικολογικής πολιτικής.

Μιαν τέτοια έκδήλωση μπορεί να κρατήσει παραπάνω από μιά ημέρα ή και να γίνει ανεξαρτητα από έκθεση. Σίγουρα υπάρχουν πολλές ακόμα ιδέες να πέσουν στο τραπέζι.  Στην αρχή είχα σκεφτεί και για  ένα μπαζάρ οργάνων αλλά καλύτερα όχι για να μην δημιουργήσουμε αντιπαλότητα με τους επαγγελματίες οργανοποιούς που τουςε θέλοθυμε στο πλάι μας. Η αλήθεια είναι ότι ενθουσιάστηκα με τη δυναμική του φόρουμ μας και τους ανθρώπους του. Το επίπεδο είναι πολύ υψηλό για πολύ κόσμο από εδώ μέσα και μπορούμε να κάνουμε κάτι πραγματικά μοναδικό. Η όλη προσπάθεια θέλει πλάτη και πολύ δουλειά από εμάς και μάλιστα αρκετό χρόνο πριν την έκθεση. Μια τέτοια έκθεση μπορεί να μαζέψει χορηγούς γιατί σίγουρα χρειάζεται χρηματοδότηση. Μπορούμε όμως να πετύχουμε πολλά πράγματα που οι έλληνες επαγγελματίες οργανοποιοί δεν κατάφεραν τόσα χρόνια. Μπορούμε να ιδρύσουμε ακόμα και μη κερδοσκοπικό σωματείο για την προώθηση της τέχνης και άλλα.....
Η όλη προσπάθεια θέλει βέβαι εθελοντές να δουλέψουν και συλλογική προσπάθεια. Εγώ παρόλο το δύσκολοκαθημερινό μου  πρόγραμμα, έχω τη διάθεση να προσφέρω εργασία για την επιτυχία της προσπάθειας. Έχω εμπειρία λόγω δουλειάς στο στήσιμο παρουσιάσεων σεμιναρίων και στην κατεύθυνση αυτή είμαι απολύτως διαθέσιμος αλλά και σε ότι άλλο πιστεύετε ότι θα τα καταφέρω. Πιστεύω ότι με τον τρόπο αυτό μπορούμε να φέρουμε κόσμο κοντά στην οργανοποιία και την μουσική γενικότερα.
Αυτά από εμένα. Μην με πάρετε στο κυνήγι και μην βαράτε αν σαν φαίνονται τρελά ψωνισμένα ή ότιδήποτε άλλο. Εκτιμώ τους ανθρώπους που γνώρισα εδω μέσα και πιστεύω πως μπορούμε να κάνουμε πολύ όμορφα πράγματα. Τα θαύματα τα κάνουν οι ανθρώποι που έχουν πάθος, όραμα για κάτι και προσπαθούν για αυτό.
Αν ο admin πιστεύει πως το θέμα πρέπει να διαχωριστεί σε κάποιο αυτόνομο ας το κάνει. Δεν άνοιξα καινούργιο θέμα μιας και δεν ξέρω τι ανταπόκριση μπορεί να έχει. Για τον λόγο αυτό ήθελα πρώτα να το συζητήσουμε και με άλλα παιδιά πριν το κοινοποιήσω.
  {celebrate018}

Υ.Γ.
Σεντόνι έγραψα τελικά
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

john 2004

• Hero Member
ευχαριστουμε Δημητρη! Ειναι μια καλη βαση για συζητηση. Που βρηκες το χρονο να τα γραψεις ολα αυτα?

Διαβασα με ενδιαφερον το κειμενο σου και νομιζω οτι πολλες απο τις προτασεις σου, αν οχι ολες, ειναι πραγματοποιησημες.
Το μεγαλυτερο προβλημα μονο που θα εχουμε ειναι ο χρονος. Βλεπω δυσκολο να κανουμε κατι που να διαρκει περισσοτερο απο μια μερα, και ολα αυτα ειναι δυσκολο να χωρεσουν σε μια και μονο μερα.  Αυτο το λεω για αυτους τους φιλους, πραγματικα ηρωες, που ερχονται απο μακρια, Γιαννιτσα καλαματα  και παλιοτερα Κρητη Ναουσα... 
Το βλεπουμε στην πορεια αυτο.

Παντος υπαρχουν χωροι που μπορουν να φιλοξενησουν ολες αυτες τις δραστηριοτητες.

Μου ερεσε πολυ η προταση σου για τον διαγωνισμο. Ειχε κανει και παλιοτερα μια αντιστοιχη προταση ο Τριανταφυλλος με κατι ιδιους κορμους πορτοκαλιας απο το ιδιο περβολι αλλα... δεν ειχε συνεχεια. Αυτο βεβαια θελει το χρονο του γιατι δεν μπορουν ολοι οι φιλοι να διαθεσουν τον ιδιο χρονο για κατασκευες, αρα καλα εκανες και το εθεσες απο τωρα.

Ας γραψει και οποιος αλλος θελει τις σκεψεις του και τα συζηταμε.

Φανταζομαι θα το μεταφερει σε ενα ξεχωριστο θεμα ο Yiannis.

Metallikas

• Hero Member
Βλεπω δυσκολο να κανουμε κατι που να διαρκει περισσοτερο απο μια μερα, και ολα αυτα ειναι δυσκολο να χωρεσουν σε μια και μονο μερα.  Αυτο το λεω για αυτους τους φιλους, πραγματικα ηρωες, που ερχονται απο μακρια, Γιαννιτσα καλαματα  και παλιοτερα Κρητη Ναουσα... 

Θα τους φιλοξενήσουμε αυτούς...σίγα δεν ειναι παρα πολλοι...

κανονικά πρέπει να γίνει ένα σύλλογος με τα μέλη του φόρουμ...κάθε σύλλογος δικαιούται 2 φορές το χρόνο να κάνει εκδηλώσεις χωρίς να αποδίδει φπα για τα κέρδη του (για να καλύπτει τα έξοδά του)...άρα (off the record) μπορούν μέχρι και να  πωλούνται όργανα (τα οποία θα είναι όλα μαζί σε ένα πάγκο για να μην υπάρχει ο χαζοανταγωνισμός λέει και είναι κανείς ο Ζοζεφ) και ο κατασκευαστής τους να λαμβάνει το μεγαλύτερο ποσοστό και να πέρνει και 10% ο σύλλογος και 10% ένα ίδρυμα ή ενας άλλος φιλανθρωπικός φορέας...
Από εκεί και πέρα ο σύλλογος θα έχει και άλλα πολλά αυτονόητα οφέλη για τα μέλη του....αλλά το έχω ξαναναφέρει και δεν βρήκα ανταπόκριση ελπίζω τώρα τουλάχιστον  να λάβω ένα σχόλιο...έστω και μαλακία είπες Αχιλλέα έστω...

Δημήτρης Αγγελακοπουλος

• Sr. Member
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
Όλες οι προτάσεις πολύ ωραίες! Η αλήθεια είναι ότι για όσους ερχόμαστε από μακριά είναι ήδη δύσκολο όχι μόνο για οικονομικούς λόγους αλλά και οικογενειακους, επαγγελματικους κλπ. Το διήμερο ή τριήμερο θα είναι ακόμα δυσκολότερο αν όχι αδύνατον..
Και προσοχή παιδιά: όπου μπλέκουν τα γαμωλεφτα αρχίζει να χαλάει το γλυκό.........
Όπως τον έβρω τον καιρό, έτσι τον αρμενίζω

KOSTAS7

• Hero Member
Βλεπω δυσκολο να κανουμε κατι που να διαρκει περισσοτερο απο μια μερα, και ολα αυτα ειναι δυσκολο να χωρεσουν σε μια και μονο μερα.  Αυτο το λεω για αυτους τους φιλους, πραγματικα ηρωες, που ερχονται απο μακρια, Γιαννιτσα καλαματα  και παλιοτερα Κρητη Ναουσα... 

Θα τους φιλοξενήσουμε αυτούς...σίγα δεν ειναι παρα πολλοι...

κανονικά πρέπει να γίνει ένα σύλλογος με τα μέλη του φόρουμ...κάθε σύλλογος δικαιούται 2 φορές το χρόνο να κάνει εκδηλώσεις χωρίς να αποδίδει φπα για τα κέρδη του (για να καλύπτει τα έξοδά του)...άρα (off the record) μπορούν μέχρι και να  πωλούνται όργανα (τα οποία θα είναι όλα μαζί σε ένα πάγκο για να μην υπάρχει ο χαζοανταγωνισμός λέει και είναι κανείς ο Ζοζεφ) και ο κατασκευαστής τους να λαμβάνει το μεγαλύτερο ποσοστό και να πέρνει και 10% ο σύλλογος και 10% ένα ίδρυμα ή ενας άλλος φιλανθρωπικός φορέας...
Από εκεί και πέρα ο σύλλογος θα έχει και άλλα πολλά αυτονόητα οφέλη για τα μέλη του....αλλά το έχω ξαναναφέρει και δεν βρήκα ανταπόκριση ελπίζω τώρα τουλάχιστον  να λάβω ένα σχόλιο...έστω και μαλακία είπες Αχιλλέα έστω...
κυριε Αχιλλεα θα προτιμουσα οτι κι αν μας λες να ειναι απο κοντα με αγαπη

HMG

• Jr. Member
  • **
  • Χειροποίητα όνειρα που μας κρατάνε ζωντανούς!
    • Handmadeguitars Music Position 69
  • Αγαπημένο ξύλο: Wenge
  • Αριθμός κατασκευών: 25
Κατ' αρχάς ένα μεγάλο ευχαριστώ γιατί την καταπληκτική δουλειά που είδαμε εφέτος και γιατί βρεθήκαμε και πάλι μαζί!

Πρώτο χαρακτηριστικό της έκθεσης η ανεβασμένη ποιότητα δουλειάς που είδαμε και οι πολύ ενδιαφέρουσες νέες συμμετοχές. Δεύτερο σημείο που θέλουμε να θίξουμε η δυναμική που αποκτά ο θεσμός πια και η ανάγκη για καλύτερη προσέγγιση. Θα μπορούμε την επόμενη φορά να γίνει σε ένα πιο κεντρικό χώρο και να περιλαμβάνει περισσότερα δρώμενα, όπως ανέφεραν κι άλλοι παραπάνω. Υπάρχει -μέχρι σήμερα- χώρος εικαστικός που έχουμε κάνει δύο ατομικές παρουσιάσεις της δουλειάς μας, με live, χώρο ακρόασης οργάνων κλπ, στο Βοτανικό -ΒΕΤΟΝ7.  Ευχαρίστως να βοηθήσουμε σε αυτό, όσο μπορούμε!

Και πάλι ευχαριστούμε για την υπέροχη Κυριακή που περάσαμε!

Όσοι θέλετε περάστε μια βόλτα από το Park festival που θα εκτεθούμε με όλο το υλικό μας, το ΣΚ 27 και 28/6.

Metallikas

• Hero Member
να κανονίσουμε να βγουμε περιμένω πμ

snowthanos

• Sr. Member
  • Αγαπημένο ξύλο: καρύδια
Μπράβο και Χίλια μπράβο η έκθεση ήταν υπέροχη. Μπράβο Κώστα 7 για όλη την προσπάθεια.  Την επόμενη να κάνουμε κάνα ρεφενέ για τα φαγητά και το πιοτό. Να πω και εγω την γνώμη μου για τα παραπάνω?   ;D
πολύ ωραία αυτά που προτείνει ο Δημήτρης και σηκώνουν πολύ κουβέντα.  Θα συμφωνήσω με τον γκουρού και θα διαφωνήσω με τον Αχιλλέα είμαστε ερασιτέχνες (αν και κάποιοι κάνουν δουλειες επαγγελματία) . Συμφωνώ όμως για των σύλλογο αν και μην ξεχνάτε ότι τα μέλη του φόρουμ φτάνουν τους 1000 αλλά πόσοι είναι ενεργοι? Μια πρόταση είναι να βάλουμε ένα μικρό αντίτιμο με στόχο να μπορεί να βρεθεί καλύτερος χώρος για του χρόνου και ίσος να υπάρξει κάποια βοήθεια στα μεταφορικά των μακρινων (νομίζω ότι όλοι θα θέλαμε να γνωρίζουμε τον Μάνο πχ)
Είμαι κουλός αλλά δεν το βάζω κάτω.

takis1962

• Jr. Member
  • **
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδια
  • Αριθμός κατασκευών: 2
  Όλες οι προτάσεις είναι καλές.Διαφωνώ για την πώληση οργάνων γενικώς.Αν γίνει κάτι τέτοιο θα αντιμετωπίσουμε προβλήματα και μεταξύ μας αλλά και με τους επαγγελματίες κατασκευαστές.Δεν είναι δουλειά μας να πουλάμε όργανα.Όσο για την οικονομική συνεισφορά ,συμφωνώ απολύτως αλλά πρέπει να βρεθεί η νομική φόρμουλα για να μην υπάρχουν άλλα προβλήματα.

snowthanos

• Sr. Member
  • Αγαπημένο ξύλο: καρύδια
Μπράβο και Χίλια μπράβο η έκθεση ήταν υπέροχη. Μπράβο Κώστα 7 για όλη την προσπάθεια.  Την επόμενη να κάνουμε κάνα ρεφενέ για τα φαγητά και το πιοτό. Να πω και εγω την γνώμη μου για τα παραπάνω?   ;D
πολύ ωραία αυτά που προτείνει ο Δημήτρης και σηκώνουν πολύ κουβέντα.  Θα συμφωνήσω με τον γκουρού και θα διαφωνήσω με τον Αχιλλέα είμαστε ερασιτέχνες (αν και κάποιοι κάνουν δουλειες επαγγελματία) . Συμφωνώ όμως για των σύλλογο αν και μην ξεχνάτε ότι τα μέλη του φόρουμ φτάνουν τους 1000 αλλά πόσοι είναι ενεργοι? Μια πρόταση είναι να βάλουμε ένα μικρό αντίτιμο με στόχο να μπορεί να βρεθεί καλύτερος χώρος για του χρόνου και ίσος να υπάρξει κάποια βοήθεια στα μεταφορικά των μακρινων (νομίζω ότι όλοι θα θέλαμε να γνωρίζουμε τον Μάνο πχ)
η να υπάρχει φωτογράφος για την πλήρη κάλυψη της έκθεσης
Είμαι κουλός αλλά δεν το βάζω κάτω.

john 2004

• Hero Member
θα συμφωνησω με τον φιλο Guru, οτι μπορει να χαλασει το γλυκο. Εχω ξαναπει σε συζητηση με φιλους απο το φορουμ την αποψη μου για τις πωλησεις. Υπαρχουν εφημεριδες και σαιτ που μπορει να το κανει αυτο ο καθε ενας ατομικα, χωρις να μπλεκεται το φορουμ,  κινδυνευουμε να χασουμε οσα αναφερει πως καταφεραμε ο ΚΑΠΑ στο θεμα της εκθεσης.

Ο Δημητρης εγραψε ολοκληρη εκθεση με τις ιδεες του, και απο οτι βλεπω μονο σε αυτο το θεμα κολλησαμε >:(     ας προσθεσει ο καθε ενας και τις δικες του ιδεες.

Δημήτρης Αγγελακοπουλος

• Sr. Member
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
Επίσης ήταν πολύ ωραίο που πολλοί από τους συμμετέχοντες (πάνω από τους μίσους;) κέρδισαν και από κάτι στην κλήρωση που είχε αρκετό χαβαλέ και γέλιο.. Σίγουρα προτιμότερο από ένα μόνο αλλα πολύ ακριβότερο δώρο που κληρώνεται συνήθως σε τέτοιου είδους εκδηλώσεις. Ιδανικά πιστεύω θα ήταν να υπάρχουν ισάριθμα με τους συμμετέχοντες δώρα και η κλήρωση να γίνεται μόνο για να μοιραστούν τυχαία τα δώρα. Όλοι χαρούμενοι και οι πλάκες περισσότερες!
Όπως τον έβρω τον καιρό, έτσι τον αρμενίζω

Πλιακώνης Κωνσταντίνος

• Hero Member
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδια
  • Αριθμός κατασκευών: κανενα
Ωραία η σκέψη αυτή μπράβο Δημήτρη (sakkalis), πιστευω με της προτάσεις της οποίες έκανες έχεις καλύψει τα πάντα, γνώμη μου να μην μπούμε στη διαδικασία των αγοραπωλησιών δεν ειναι σωστό και ηθικό απέναντι στους επαγγελματίες, με κάποιες χορηγίες ίσως έτσι να μαζέψουμε και τα ανάλογα χρήματα ώστε να μπορέσουμε να βοηθήσουμε και τους μακρινούς να έρθουν καλύπτοντας αν όχι όλο τουλάχιστον ένα μέρος το εξόδων τους (πχ διαμονή), επίσεις αν θέλουν κάποιοι επαγγελματίες να εκθέσουν και αυτοί σε ξεχωριστή αίθουσα, (να μην ζητάμε μόνο να μας απαντούν σε ερωτήματα) έτσι θα μιλάμε για ένα μεγάλο πολιτιστικό γεγονός, του οποίο έχει μεγάλη σημασία για την μουσική μας παράδοση αλλά και κουλτούρα, επίσεις οι μέρες να αυξηθούν, και να μπει και ωράριο ανοίγματος και κλεισίματος της έκθεσης   
...............Τώρα δεν πουλάω τρέλα άλλαξα γνώμη.....

Metallikas

• Hero Member
εγώ μαζί με την πλειοψηφία θα πάω...δεν στέκομαι στο θέμα τον αγοραπωλησιών καθόλου...ετσι κι αλλιώς εγώ ούτε και στην επόμενη έκθεση θα έχω φτιάξει κάτι για έκθεση  ;)

steliosguitar

• Moderator
  • Hero Member
  • ♪ Κλασική Κιθάρα ♪
  • Αριθμός κατασκευών: #43
ας προσθεσει ο καθε ενας και τις δικες του ιδεες.

πω-πω, χαμος!
2 μερες να μπεις και εχουν πεσει βροχη οι προτασεις...

(μπορει να ειναι μια μερα η εκθεση την κυριακη, μην χαλασει το γλυκο, και μια μερα πριν, το σαββατο να διοργανωθουν εκδηλωσεις μουσικης, οπου απαραιτητη προυποθεση, να ειναι ΜΟΝΟ οργανα που φτιαχτηκαν απο τα μελη του φορουμ, με συμβολικη εισοδο π.χ. 1 ευρο, και ετσι θα βοηθηθουν και στα εξοδα αυτων που θελουν να ελθουν απο επαρχια, αλλα και στα οποια εξοδα του φορουμ... )
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα...
εκτος ισως απο δυο!