Αποστολέας Θέμα: Προτάσεις για επέκταση της έκθεσης ερασιτεχνικής οργανοποιίας  (Αναγνώστηκε 3387 φορές)

Μάνος Τουρπάλης

• Hero Member
  • Αριθμός κατασκευών: -
Καλημέρα κι από μένα.
Να πω κι εγώ το κατιτις μου, αν και δεν συμμετείχα σε έκθεση. Επειδή το εγχείρημα όπως διατυπώνεται μέχρι στιγμής μου φαίνεται πραγματικά μεγάλο και άξιο προσοχής, έχω μερικές σκέψεις: καταρχάς μια “Έκθεση Ερασιτεχνικής Οργανοποιϊας” από τον τίτλο και μόνο, αλλά και διαβάζοντας τα χαρακτηριστικά που περιέγραψε ο sakkalis, κατά την γνώμη μου ξεπερνάει κατά πολύ το παρόν φόρουμ, αν και δεν είναι πολύ σαφές από τα γραφόμενα παρακάτω (π.χ. συναυλίες με όργανα μελών του φόρουμ, αλλά και συμμετοχή επαγγελματιών στην έκθεση, κριτική επιτροπή διαγωνιστικού από επιλεγμένα μέλη και εργαστήρια από όποιον θέλει, αλλά και σεμινάρια από επαγγελματίες).
Άρα η πρώτη ερώτηση σε αυτό το πλαίσιο είναι “το να είσαι μέλος του luthier είναι διαπιστευτήριο συμμετοχής ή το φόρουμ είναι το κανάλι μέσω του οποίου γίνεται η έκθεση ?”

Αφού απαντηθεί αυτό, νομίζω ότι πρέπει να διατυπωθούν οι στόχοι.

“Επέκταση” λέει ο τίτλος, αλλά για ποιό λόγο?
Πρόχειρα απ΄αυτά που διαβάζω μου έρχονται μερικές πιθανές απαντήσεις (συγχωρήστε το πρώτο πρόσωπο, είπαμε δεν συμμετείχα σε έκθεση - αλλά έτσι ρέει πιο εύκολα ο λόγος) :

- γίνεται καλή δουλειά και αξίζει να βγει σε κοινή θέα και κριτική - χωρίς άλλες διευκρινίσεις
- είμαστε και καλλιτέχνες και η τέχνη είναι (και χρειάζεται) επικοινωνία
- ειναι άμεσος και αποτελεσματικός τρόπος μετάδοσης γνώσης, ιδεών κτλ.
- προάγει την κοινή αγάπη μας στο αντικείμενο
- προάγει το ίδιο το αντικείμενο
- μπορεί να φέρει κι άλλους φίλους, οι άνθρωποι είμαστε κοινωνικά ζώα
- ίσως τσιμπήσουμε και κανα πελάτη

άρα πρέπει:
- να υπάρχει καλή δουλειά (το 'χουμε)
- να υπάρχει καλλιτεχνία (το 'χουμε)
- να γίνονται αντιληπτές οι διαφορετικές διαστάσεις της οργανοποιίας στο “κοινό” (... ? ? ? )
- να υπάρχει μετάδοση γνώσης (το παλεύουμε)
- να δοθεί "κύρος" στο εγχείρημα (... ? ? ? )
- να προάγει την επικοινωνία των μελών και να διευκολύνει την έλευση νέων (... ? ? ? )
- να γίνει σοβαρή “επικοινωνία” του εγχειρήματος (... ? ? ? )
- να βρεθούν χορηγοί (... ? ? ? )
- υπο την αιγίδα... (... ? ? ? )
...και πάει λέγοντας... (τον “πελάτη” τον άφησα στην ιδιωτική πρωτοβουλία  ;) )

Οι στόχοι είναι πολλοί και ιδιαίτερα υψηλοί. Εκτός από πολύ τρέξιμο απαιτούν κυρίως υποστήριξη από κάποιου είδους “θεσμό” ή “θεσμούς”. Και όλα αυτά βέβαια ξεφεύγουν από “έκθεση” και πάνε σε “φόρουμ” (όχι διαδικτυακό) όπως εύστοχα βαφτίστηκε το
“τριήμερο για τη λαϊκή κιθάρα” που έγινε πέρισυ στη Θεσσαλονίκη, δείτε λίγο το πρόγραμμα και τα περιεχόμενα http://www.astikeslaikesmousikes.gr/ είναι ακριβώς (εκτός του διαγωνιστικού) ό,τι συζητιέται.

Και βέβαια όλα αυτά εκ των πραγμάτων δεν “χωράνε” σε μια μέρα - ούτε σε οποιοδήποτε χώρο. Μιας και ανέφερα το παραπάνω, η “λαϊκή κιθάρα” στεγάστηκε στο Γενί Τζαμί, ανεξάρτητο κτίριο με πολλούς χώρους να έχουν διατεθεί στο “φόρουμ” - και κήπο, όπου εκτός από τις προγραμματισμένες εκδηλώσεις σχηματίζονταν συνέχεια “πηγαδάκια” με όργανα ή άνευ. Δυο τουλάχιστον μέλη συμμετείχαν στην έκθεση, μπορούν να μας μεταφέρουν την εμπειρία τους και σε οργανωτικό επίπεδο. Επίσης την εμπειρία τους από πλευράς διοργανωτών μπορούν να μας μεταφέρουν ο Μυστακίδης (αν τον βρω τώρα το καλοκαίρι) και ο Τάσος Θεοδωράκης – έχω να τον δω καιρό να γράφει αλλά είναι μέλος, (έχουμε γνωριστεί αλλά δεν μπορώ να πω ότι έχω το θάρρος να τον πρήζω, με τον Μυστακίδη το έχω  ;D ) ίσως κάποιος άλλος φίλος θα μπορούσε.

Για να συνοψίσω, ποιο σημαντικό απ' ολα θεωρώ το ερώτημα που έβαλα στην αρχή: “το να είσαι μέλος του luthier είναι διαπιστευτήριο συμμετοχής ή το φόρουμ είναι το κανάλι μέσω του οποίου γίνεται η έκθεση ?”

και κατόπιν, ανεξαρτήτως διάρκειας, νομίζω ότι κυρίως πρέπει να βρεθούν
- χώρος
- εισηγητές (σεμινάρια, εργαστήρια κτλ.)
- τρόποι επικοινωνίας
- χορηγοί
τα υπόλοιπα (διαδικαστικά και λειτουργικά) θα λυθούν.

Σε ό,τι αφορά ταμείο, σύλλογο, συνεισφορά σε έξοδα κτλ, είμαι κάθετα αντίθετος για διάφορους λόγους, αλλά ας μην επεκταθώ προς το παρόν.

Μάνος Τουρπάλης

• Hero Member
  • Αριθμός κατασκευών: -
επίσης και κάτι άλλο που σκεφτόμουν εδώ και καιρό: είναι ο Ιούνιος η πιο κατάλληλη περίοδος ?

KOSTAS7

• Hero Member
Αγαπητοι φιλοι οι ιδεες ειναι ατερμονες και μη μπορουμε ομως πρωτα να λυσουμε δυο πρακτικα θεματακια???
να μενει πισω και κανενα αλλο παλικαρακι εκτος απο τους γνωστους αγνωστους  για το μαζεμα της ζημιας που ολοι κανουμε ???
να υπαρξει και κανενας εθελοντης να παρει πανω του πραγματακια ???
ευχαριστω

Πλιακώνης Κωνσταντίνος

• Hero Member
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδια
  • Αριθμός κατασκευών: κανενα
Αγαπητοι φιλοι οι ιδεες ειναι ατερμονες και μη μπορουμε ομως πρωτα να λυσουμε δυο πρακτικα θεματακια???
να μενει πισω και κανενα αλλο παλικαρακι εκτος απο τους γνωστους αγνωστους  για το μαζεμα της ζημιας που ολοι κανουμε ???
ευχαριστω
Έχεις απόλυτο δίκιο ΜαστροΚώστα ας ξεκινήσουμε να λύσουμε τα απλά θέματα και μετά να κάνουμε πιο μεγάλα σχέδια
...............Τώρα δεν πουλάω τρέλα άλλαξα γνώμη.....

παυλος

• Hero Member
    • http://trixordo.webnode.gr/
  • Αγαπημένο ξύλο: απελέκητο...
  • Αριθμός κατασκευών: 0,1
ευχαριστω
θα σπασει το κεφαλι μου τι θες να πεις ατερμονες ιδεες ;D
αν γινεται του χρονου να γινει σε στυλ κρουαζιερας η κορωνα πηνιο {celebrate018} {celebrate018} {celebrate018}
Εγω και ο Ζοζέφ.

Metallikas

• Hero Member
ατέρμονο είναι κάτι που δεν έχει τέλος παύλο...του χρόνου η έκθεση θα γίνει στα Γιαννιτσά